Poslední výzva

Lenka Procházková
Lenka Procházková

Milí přátelé čtenáři,

jistě si vzpomínáte, že redakce Nové republiky vyhlásila literární soutěž o nejlepší povídky na téma “Vánoce, které nesměly být.”

Někteří nám už svá díla poslali a dostali potvrzení, že povídky byly zařazeny do soutěže. Jiní sice mají námět zpracovaný v hlavě a chystají se jej sepsat, až bude čas a nálada, jenže si neuvědomují, že 31. ledna končí termín k odevzdání textů. A právě těmto našim čtenářům a možná budoucím úspěšným autorům je adresována POSLEDNÍ VÝZVA. Přestaňte váhat a stále odsouvat tu chvíli, kdy usednete k počítači s šálkem povzbuzujícího čaje (či jiného nápoje) a udělejte to hned. Napište název své povídky a pak první větu. Ta nemusí být dlouhá, ale měla by čtenáře rovnou vtáhnout do situace. Povídka, kterou začínáte tvořit, by neměla mít víc než 8 tis. znaků. Na tak omezeném prostoru totiž budete vážit každé slovo a tím se samozřejmě vaše práce zkvalitní.

Přeji vám všem, co k psaní teprve usednete, aby vás práce bavila. Také vám doporučuji povídku před odesláním přečíst někomu blízkému. Nahlas. Věty, které při hlasitém čtení zní divně, radím změnit. Já takhle pracuji už desítky let, opravdu to je dobrá metoda, jak prózu vylepšovat.

Za zbytek poroty ve složení Karel Sýs, Jan Schneider, Vladimír Skalský

vás zdraví a na soutěžní texty se moc těší

Lenka Procházková

1.5 15 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
orinoko
orinoko
před 2 lety

Jj, zase něco do placu. Asi překvapím. Bude to spíše fejeton než povídka. Ale to už jsem překvapil v Havlíčkově Brodě na podzim novináře, když se museli rozhodovat mezi Sametovou normalizací a vlastní odvahou, co umístí do veřejných prostor.

orinoko
orinoko
před 2 lety
Odpověď uživateli  orinoko

Jen tak na okraj: Náhoda tomu chtěla, že jsem to zachytil. Byl jsem na odchodu z bytu a na odjezdu ke spřáteleným duším. Ve vlaku mi obsah postupně naskakoval, až se na mnohé v Hospodě u praZDROJE nakonec vůbec nedostalo. Nikam se například nevešlo – Málo platné, bez lidí je urban jungle jen hřbitov… Číst vice »

rebel
rebel
před 2 lety

Pokračování textu Demokracionály Ať vlády žezlo pevně třímá, ať zemi svoji řídí lid! Potřeby její nejlíp vnímá, on vládu zaslouží si mít. V jeho vládě budem klidně spávat, v bezpečí, v míru, v lásce žít. Houf dětí mít, s nimi si hrávat, své lidství šířit, velebit.   Ref. Ať jen lid …     Ať… Číst vice »

rebel
rebel
před 2 lety

Až budete vyhlašovat soutěž o nejlepší text politické písně, tak se přihlásím s tímto a můžete si ji i zazpívat. Jistě znáte melodii Internacionály. Demokracionála   Již povstaň, lide, světa prostý, již povstaň a zbav se svých běd! Ukonči útlak elit sprostý, do rukou uchop moci svět! Ten kdo sotva světlo světa spatří, ať svobodu… Číst vice »

Taras
Taras
před 2 lety

Téma povídky (Vánoce, které nesměly být) je pro autory nesmyslně svazující až odpuzující, to nestačily Vánoce? Proč se se mnou neporadíte, než s něčím takovým přijdete?

basos
basos
před 2 lety

A nestacilo by tam dat s trochou omacky ..jak lez do letadla, a jeho dalsi vejspechty nehodne ani komika, nebo dlazdice,,,, myslim ze by vyhraly, zvlaste ty kokty, a ted ten Sonofabitch to to Foxovu reporteru