Být voják podle své hlavy

Kdo dlouho žije, hodně ví. Tatík rukoval v první polovině padesátých let k ostravské posádce. Ve vojsku se vypracoval na redaktora časopisu Voják na šachtě. Jako výtvarník, typograf a autor psaného slova vlastně pomáhal budovat železné srdce republiky, Novou huť Klementa Gottwalda. Vítkovické železárny začaly se stavbou závodu už v roce 1942.

Patrick Ungermann
Patrick Ungermann

Tehdy projekt spravoval koncern Reichswerke Hermann Göring. Stavělo se v Kunčicích, po únoru 1948 také v Kunčičkách a v Bartovicích. Národní podnik Nová huť Klementa Gottwalda se zřídil v roce 1951 a sídlil v Ostravě-Kunčicích.

Dva roky nato obdržel tatík rozkaz pořídit samostatnou práci (napsat bleskovku) s bohatou fotodokumentací z prostředí šachet, koksárny a vysokých pecí. Vojsko se totiž výstavby pro výrobu oceli účastnilo. Jako fotografa s okem výtvarníka zaujal mladého redaktora pracant z pomocných technických praporů s odhodlanou ostře řezanou tváří bez známek jemnocitu. Takhle přece vypadají sochy válečných hrdinů. Muž na sobě neměl zbytečný gram a rozhodnost z jeho semknutých rtů jen čišela. Otec požádal muže, zhruba osmadvacetiletého, o několik póz před důlní mechanizací. Bleskovka vyšla v ohromném nákladu, a tomu také odpovídal rozsah průšvihu.

„Víš, Waldo, koho´s to vyfotil? A jak já si to zodpovím? Krucinál!“ reagoval velitel na posádce nazítří časně zrána. Odhodlaný hrdina práce z vydání Vojáka na šachtě nebyl nikdo jiný než navrátilec z cizinecké legie, co za účast v nepřátelském vojsku dostal dva roky odnětí svobody a po výkonu trestu pracovní zařazení… Dva roky kriminálu za bolševika, v čase politických procesů: „procesů s vedením záškodnického spiknutí proti republice“. Co jsou to dva roky! Ne, že by se o nic nejednalo.

Je dvojí hrdinství, politické (nebo, řekněme, státní) a osobní. Hrdina státního zájmu často klesne na úroveň předmětu, tu povýšeného a ctěného, jindy poníženého a zapomínaného. Cesta osobního hrdinství může a nemusí být vítaná – čili jak kde a jak kdy. Jde v každém případě o cestu bez zakázek, o cestu jako fakt, který stojí na vlastních nohou, a jen s velkými obtížemi a jen částečně se podaří jej nějak použít.

Před několika měsíci i u nás probíhaly soudy s vojáky podle své vlastní hlavy, s muži, kteří se dobrovolně postavili do středu obránců donbaského a luhanského provizoria proti silám proplaceného ukrajinského převratu. Teď, „v prostředí bez totality jako řemen“, padaly (často v nepřítomnosti souzených) dvacetileté tresty odnětí svobody. Tresty desetkrát zuřivější než ty bolševické!

Kdo dlouho žije, hodně ví. Může se ohlížet, srovnávat a podtrhávat si v kapitolách moderních dějin. Nezapomenu na docenta Rázka (blahé paměti), který nám na katedře sice přednášel dějiny dvacátého století, ale vykládal je od pultíku zpaměti jako paměti šedinami ověnčeného muže. Já, za rok snad jubilant středního věku, mohu srovnat a zpaměti přidat něco z kapitol první třetiny století jednadvacátého. Je škoda, že někteří zbrklí lidé u zdroje poměrné moci, lidé o deset a více let mladší než já, si nemohli docenta Rázka vyslechnout. A je na škodu, když dění nebudou vnímat v souvislostech.

3.3 23 hlasy
Hodnocení článku
33 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 2 lety

No nic nového, jenom sazby se mění. Stále to jsou stejní parazité a jejich potomci. Stačí si zjistit jejich historii alespoň tři generace zpět. Rychetský, Pithart, Dlouhý, Vondra, Železný, Dobrovský atd. atd. Nekonečná řada parazitů, co vždy vycítí jakou stranu kabátu mít nahoru. Mám dojem, že ani naši parazitečci nedokázaly odhadnout… Číst vice »

vachav
vachav
před 2 lety

Používáte, pane autore, pojem “bolševik” na nesprávném místě.U nás bolševici nikdy nebyli.Dokonce ani v bývalém SSSR od roku 1924,kdy přestala existovat strana bolševiků.Řada lidí používá tento výraz v pouze pejorativním smyslu slova,přičemž používá různé primitivní odvozeniny,jako”bolšán” a pod.v rámci tzv.”povinné fráze” pro dehonestaci minulého režimu.

skeptik
skeptik
před 2 lety
Odpověď uživateli  vachav

Nehledě na to, že bolševismus byl v podstatě o změně monarchie v demokracii.
Tudíž kdo je proti bolševismu, je proti demokracii.

Plebej
Plebej
před 2 lety

Ano, doba se pohnula a dnes padají tresty násobně vyšší! To protože zdejší (stranná a ideologicky zaujatá) soudní moc zlovolně klasifikuje osobní účast těch hrdinů v odboji proti státnímu terorismu vedeném kyjevským režimem proti civilním osobám jakožto TERORISMUS! To už ale není jen pokleslé ohýbání práva, to je vědomá pomsta za to, že… Číst vice »

Raksa.A
Raksa.A
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

No, interbrigadisti mají kliku, že už jsou většinou mrtví, jinak by se na ně naše nezávislá justice nejspíš taky koukla…

Mira
Mira
před 2 lety

Já přidám jednu historku z minula. Švagrová se vdala do Švýcarska, dostala občanství, občas sem s mužem přijeli. Manželka tam občas jela na devizový příslib a jednou k tomu přiměla i mě. Když jsem se vrátil, dostal jsem z kádrového oddělení našeho podniku dotazník k cestě, který jsem měl vyplnit. To jsem odmítl s tím, že nebudu udávat… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety

Jo jo však je vše jasné jak je tenhle korporátní fašismus 100 krát horší než socialismus a to není ještě to pravé pokud se jim povede NWO…….

dobrak
dobrak
před 2 lety

sudruzi ja byla taky vojak a dokonce u dvou armad-believe it or not😀😎😀

dobrak
dobrak
před 2 lety
Odpověď uživateli  dobrak

a jak rika nadpis clanku “byt vojak dle sve hlavy”! v te prvni army se nedala hlava pouzit a z ni vystoupit, ale ze druhe se to podarilo vcas! thx danke sposiba diky bohu

dobrak
dobrak
před 2 lety
Odpověď uživateli  dobrak

kde ja udelala chybu?😀😀😀

dobrak
dobrak
před 2 lety
Odpověď uživateli  dobrak

dik za nepochopitelne minusove body!🤮🤮🤮🤮🤮

dobrak
dobrak
před 2 lety
Odpověď uživateli  dobrak

jj “minusacku” ty nemas o armadach vojne a vojacich vubec ponetti! tak minusuj dal!———–

dobrak
dobrak
před 2 lety
Odpověď uživateli  dobrak

go ahead minus dickhead boy, make my day!😀😎😅

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety

Pokud se pletu opravte mě….
Nutil naše předlistopadové vojáky(dnes žoldáky,vojáky stejně,jako armádu nemáme) NUTIT UMÍRAT za cizí zájmy???
Že by po nás bývalý SSSR něco takového požadoval si nepamatuji.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lev Prchala

Ty si toho nepamatuješ více. Že unku.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Lubez
Raksa.A
Raksa.A
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Omyl.On má pravdu. SSSR si své války bojoval sám – nepotřeboval spoluvinníky.Ale v korejské válce byli naši doktoři. Jeden z nich byl pozdější šéf chirurgie ve Vojenské nemocnici a kamarád mého táty doktor Eiselt. A ano, nebyl to žádný MASH.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Jsou dvě nekonečna…Bůh a pitomost!

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lev Prchala

Myslím, že aspoň část 5. stíhacího pluku 10. letecké armády ČSLA byla dobrovolně nasazena v době suezské krize v Egyptě. V Líních na letišti byl pomník s pamětní deskou padlých pilotů. Říkalo se jí “Svatá Migina” protože hlavní součástí pomníku byl vykuchaný MiG 19.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Děkuji Vám za upozornění,tahle skutečnost mi unikla.Nicméně oproti amiokupantům byl Sovětský svaz přítel ve zbrani.

adam
adam
před 2 lety

Ano, žijeme v době, kdy bojovat za peníze v Afganistánu pro cizí zájmy se považuje za hrdinství, ale pomáhat bránit životy civilního obyvatelstva, které je zabíjeno na rozkaz fašistické vlády, znamená hrozbu dvaceti let ve vězení. Tak jedná dnešní český stát…

JK
JK
před 2 lety
Odpověď uživateli  adam

To je jen jeden z mnoha důvodů, proč tento režim považuji za antičeský, protilidový, zločinný a zavrženíhodný. To už není stát, s kterým bych cítil jakoukoli sounáležitost. Je to instrument v rukách nepřítele a přesně tak k němu přistupuji.

Vendol
Vendol
před 2 lety

Z armády současné lze mít leda tak srandu. Bojuje výhradně v amerických válkách a za americké zájmy tisíce kilometrů od českých hranic a v zemích. které většina spoluobčanů ani neumí najít na mapě. Na nácvik obrany vlastního území úplně rezignovala. To je současná česká armáda. Tak nějak to je i s BIS, Bezpečnostní informační službou. Sice… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 2 lety
Odpověď uživateli  Vendol

Občas bojuje AČR i za zájmy francouzské – viz. Mali.

basos
basos
před 2 lety

Nechci rejpat, ale nic ve zlem….vidim zde klasicky pripad mladeho nadseneho socialistickeho mladeznika, ktery se svym kladnym postojem dostal k pozici redaktora vojenskeho platku. Ja ovsem v te dobe, diky svemu postoji jsem se dostal na vojnu jako prislusnik vojska ministerstva vnitra, rikalo se nam “hasici” a byli jsme obdoba PTP jen vylozky… Číst vice »

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

V řádách těchto praporů byl i ksindl,který si to plně zasloužil(vrazi např.).
Je škoda,že podopné prapory nejsou i dnes,protože vladní Pětislepenec i s jejich poskoky by si pobyt v nich PLNĚ ZASLOUŽIL!

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Tehdy byl výběr méně přísný než na začátku sedmdesátých let. Na takové uplatnění stačilo nepřekážet. Pomáhat budování průmyslu nepokládám za zločin, za zločin pokládám jeho likvidaci nebo prodej do cizích rukou.

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Pane doktore Davide, musim Vas oslovovat s uctou, a myslim to vazne….takovych jako Vy je malo, ale aspon troska…. Fakt je ze zijeme v tezkych dobach, ktere si pitomosti a servilnosti nasi nove pentagramove vlady delame horsi….Bohuzel prestavam verit ze ANO BUDE LIP, nam nezaridi ANO ale zrejme Vy a par dalsich o kterych jsem se… Číst vice »

vik
vik
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Chápu, že to trochu jitří váš problém a kádrování je tu mimo mísu (a čas). Tady jde ale o něco trochu jiného. Podle mne je tu velmi správně poukázáno, jak se dnešní mocipáni snaží neuvěřitelným způsobem zavděčit současným protektorům. V kontextu s poměry v padesátých letech je to skutečně ohromující a děsivé. To chtěl autor zviditelnit a podařilo… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  vik

Ale ne, Viku, …hele musim koncit Marjanka mne taha ven… takze pozdejc

rak
rak
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

mám dojem že pointa byla někde jinde ne v tom jak se kdo choval po válce

Primak
Primak
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Jak známo nám všem, v Československu – a i nadále v Česku – nebylo a stále není – nic černobílé. A tak i v různých funkcích byli lidi pro- i neprokádrovaní. A také některé po návratu ze Švýcarska vyslýchali, jinde si ho ani nevšimli (jen čekali na flašku). Jeden nemohl studovat a tak musel kulit v pivovaru sudy, jeho bratr za trest musel… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

Patrick se přeci nechlubí. Používá ten rodinný příběh, aby nám přiblížil svůj pohled. Resp. aby ho literárně formuloval. Aby formuloval náš současný životní příběh. Odvážit se v dnešní době kádrovat někoho zpětně za život před sedmdesáti lety, to už vyžaduje sebevědomí. Ostatně i na váš život by se přece mohl někdo dívat… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 2 lety
Odpověď uživateli  Anonym

Nikoli “Době”, ale “Dobře”.