Dělá si z nás ten Putin ještě něco?

Přátelé, musím se vám k něčemu přiznat. Já být Putin, tak asi opravdu neodolám vábení svých imperiálních pudů a prostě na tu Evropu zaútočím.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Včera jsem si přečetl, kolik ruských lodí se zúčastní plánovaného cvičení v Černém moři… teda ve všech mořích. Pak jsem si ve zprávách poslechl, že jen v Bělorusku má gosudar třicet tisíc mužů a sám vím, že  na západních hranicících má 400 tisíc mužů (kéž by jen sto tisíc, jak pořád vykřikují naši nesmírně chytří a stateční novináři).  Porovnejte to s tím ohromně velkým konvojem armád NATO, který má letos projet Českou republikou… Celých 1800 mužů.  To Rusa strašně vyděsí. 

K tomu drží Rusko v rukou klíče od evropské energetiky, která je navíc nesmírně křehká a postačilo by pár cílených sabotáží na důležitých rozvodnách. A jestli naši “experti” tvrdí, že vybudovat terminály na zkapalněný plyn bude trvat nejméně dva roky, tak se směju a směju a tvrdím, že ani za pět let ještě nebudou. Navíc při současných cenách energií končí sranda, leckoho to dostane na dno a brzy bude opravdu zajímavé zjistit, za kolik tankuje ruský mužik a kolik platí za topení  v té jejich hrozné moskevské totalitě.

K tomu si Rusko podepsalo srdečné dohody s Čínou, takže si můžeme být jisti, že všechno co Putin zamýšlí s Ukrajinou nebo bez Ukrajiny, to je se strýčkem Si domluvené i s mnoha dalšími přesahy. My tady pořád kalkulujeme s představou, že Putin Ukrajinu nechce, protože by ji musel platit a on na to nemá. To je samozřejmě pravda… ale Čína na to má.

Když tady tvrdíme, že Američanům vyhovuje válka, protože na ní vydělávají jejich zbrojaři a a firmy co pak dělají poválečnou obnovu, tak si připusťme, že totéž může dělat i druhá strana. Ruská armáda obsazuje a čínské firmy mají svůj ukrajinský Klondajk a rejžují a rejžují. A ještě by to hajzlové mohli udělat tak, že by se obyčejnému Ukrajinci žilo lépe a radostněji, protože by měl práci a musel by jen zkousnout, že v čele představenstva Motor Sič sedí nějaký Li Liang Wu.

Když měl Macron s Putinem tiskovku, ten si tam klidně vtipkoval o tom, jak má kozáček trpět a stane se Atamanem. Macron při tom vypadal, že mu Putin při družném rozhovoru vysvětlil, že v případě války Francie Německo energeticky neudrží a možná se ho zeptal, jestli si dovede představit, co se stane, když v předměstích v Kolíně nad Rýnem nebo v Paříži zhasne na pár nocí světlo. Macron pak odjel s tím, že Amíky patří nakopat, protože nejde ani o Ukrajinu ani o Rusko, ale začíná jít o ty naše kontinentální velmoci, které teď zjišťují, že nemusí být válka, postačí tma a zima a bude to horší než válka.

Američani sice mají impozantní vojenský rozpočet, ale nemají ty vojáky tady. Respektive nemají je tam, kde by je mít potřebovali. Já mám nějakou představu, kolik lodí by potřebovali, aby byli schopni jen zásobovat Ukrajinu. Než vyplují první lodě, bude po všem.  Tohle všechno je jen hra na vojáčky a salámovou metodu, protože nikdo kvůli Ukrajině nebude mačkat červený knoflík s atomovkami. A když ne kvůli Ukrajině, tak dva roky nato, ani ne kvůli Slovensku.

Biden i Boris Džonsn mluví o strašlivých megasankcích v případě ruského útoku, ale jde to ještě vůbec? Posledních pět let neslyším nic jiného, než protiruské sankce a jak jde tamní ekonomika do háje. A ono nic. Naopak… Rusové rejžují na ceně ropy i plynu jako nikdy předtím. Když Saúdové před pár lety zvýšili těžbu a snížili tím ceny, tak se Rusko nesesypalo a ustáli to za cenu přijatelných ztrát. Letos si to všechno násobně vynahradili.  Nordstrým už mají zaplacený dvakrát a z té druhé ceny stavějí plynovod do Číny.

Svůj vlastní systém finančních transakcí mají taky. Co jim Amíci ještě můžou udělat? Od západní Evropy se také dávno odstřihli a dělají si potraviny sami. Dokonce jsou jeden z největších exportérů. Co jim můžeme udělat? Co jim ještě můžeme vzít, co jsme jim nevzali už dávno?

Mimochodem… kdyby byla válka a ceny komodit skočily na dvojnásobek (to by se stalo zcela určitě), tak by Čína zaplatila celou obnovu Ukrajiny jen z peněz za nárůst ceny té  poloviny světových zásob, co nakoupili a mají doma uskladněné. Je to vlastně docela úsměvné – Ukrajina prodala Číně pšenici a kdyby začala válka, tak ji Čína může prodat tak draho, že by si na Ukrajině mohli koupit cokoliv. Ostatně pro Čínu je Ukrajina jen taková trochu větší Šanghaj. Jen s menší ekonomikou.

Hele, on je ten Putin vlastně neskutečně zdrženlivý. Pravý lidumil. Kdyby byl diktátor jak tvrdí Kmenta, tak už je dávno tady a Čína sem lifruje materiál horem dolem a přebírá u nás všechno. Poláci by se možná chvilku bránili a vlastně by mě docela zajímalo, co by udělali, kdyby se k jejich hranicím opravdu blížily ruské tanky. Ale jinak? Co můžeme použít? Zhýčkané obyvatelstvo? Nebo to budeme dělat jako u Stalingradu? budeme mít jednu pušku na dva chlapy?

Možná se ptáme špatně. Možná nejde o to, jestli Putin zaútočí na Ukrajinu. Možná je na místě se ptát, proč to neudělal už dávno. Možná je na místě se ptát, co mu brání, aby pokračoval dál. Možná je na místě přemýšlet, jestli opravdu nejsme na začátku úplně nové bezpečnostní architektury v Evropě.  Protože Putin chce také mír… ale ruský.

Zdroj

 

2.8 34 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
basos
basos
před 2 lety

Pred vice nez rokem, mozna dvema, jsem zde psal behem casu se Xkrat zminil ze Rusko Ukrajinu nenapadne, protoze by se potom muselo o Ukrajinu financne starat- postavit Ukry zase zpatky na nohy, a to by Rusko stalo majlant. Samozrejme i zde, se stale premila Ruska invaze do Ukrajiny… Minuly tyden Zelenskej zacal… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

Tak už je to tutovka. Putin ve středu zaútočí. Vyzvěděla to v Kremlu děžurnaja, když uklízela v generálním štábu. Řekla to kotelníkovi a ten zahradníkovi, který je agent CIA…Vážně, a co kdyžse ta baba spletla, nebo kecá a nic nebude? Budou se hledat další termíny zaútočení? Nebo se bude Západ bít v prsa a říkat, naší politikou… Číst vice »

Milan
Milan
před 2 lety

Otázka zní: V kterém míru se nám bude lépe dýchat – v tom Americkém, nebo v tom Ruském? Co myslíte Vidláku?

Milan
Milan
před 2 lety
Odpověď uživateli  Milan

Zapomněl jsem na čínský mír. Tak v tom bych se sichr zadusil.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 lety

Tak dneska ráno v ČRo byl vážným, pohnutým hlasem oznámen přesný termín, kdy do toho Putin “šlápne”. Jeho čučkaři, meteorologové a astrologové mu řekli, že 15.2. je ten správný termín, kdy si to vypořádá s Ukrajinou. Doba, vymknutá z kloubů, šílí. Už ani nevím, který klasik toto pronesl / napsal. Jisté je, že americko-ukrajinské strašení… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Haskuv Duch
danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Tu větu pronesl básník Francoise Villon. První z “prokletých básníků”. už v 15. století. 🙂

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 lety
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Mám tam ale drobnou chybu: z uvedeného vyplývá, že šlo o astrology a meteorology Putina. Samozřejmě jsem měl na mysli Bidena. Tu figurku, kterou po Haškovském výroku “nemůžou pustit z hajzlu, aby jim nepodělal celej Bílej dům”.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Haskuv Duch
danny
danny
před 2 lety

Začíná jít do tuhého. Američani vidí, že jim Putin neskočil na špek, nezačal “invazi” a ani se nesesypal. Tak začali vyvolávat paniku ne v Rusku, ale v Evropě. Fantasmagorické zprávy o tom. že ruská armáda je připravena na 70 %, čeká až zamrzne půda a mohla poslat masy tanků a podobné nesmysly. Do Moskvy vysílají své… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Jo jenomže prohlásili že vojsko USA a NATO nebude bojovat potřebují poštvat Ukrajince na obě republiky. A donutit Rusko k akci a prohlásit je za agresory a tím zastavit nord stream a dovážet jejich drahý plyn.

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  cablik

Právě k tomu se schyluje. Kyjev včera zablokoval jednání o Minských dohodách. Jistě na pokyn z Washingtonu. Francie a Německo se k tomu nevyjádřili. Takže válka je blízko. Ukrajina je napěchována zbraněmi. Ale nedovedu si představit, že se s nimi za týden naučil někdo zacházet. Jen naučit se střílet ze samopalu trvá měsíc. A další měsíce součinnost… Číst vice »

standa
standa
před 2 lety

Prezident USA Joe Biden na video konferenci s lídry západních zemí, EU a NATO označil za datum „invaze“ Ruska na Ukrajinu 16. února, píší noviny Politico s odvoláním na informované zdroje. V příspěvku se neuvádí žádné potvrzení tohoto prohlášení. – Přeloženo do češtiny = Ukrajina na rozkaz USA zahájí velkou provokaci Ruska útokem na Donbas.… Číst vice »

blafomet
blafomet
před 2 lety
Odpověď uživateli  standa

Neviděl bych to tak jasně.UKáčka to mohou začít,ale donbaské republiky proti podpoře z NATO jsou málo.Rusko se nebude chtít moc namočit,Vyřeší to raketové útoky na základny a soustředění vojsk Ukrů.

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  blafomet

Nejspíše syrský, ale v podstatě i běloruský scénář. Rusko poskytne ochranu letectvem a raketami (případně dalšími prostředky REB apod.), ale svoji zemi si budou muset vybojovat na zemi Ukrajinci sami. nějak mi uniklo, jak to hodlají mít kyjevští jestřábi s letectvem. Protože prvním krokem jist bude “bezletová zóna”. Tedy Rusko přikryje nebe. A hlavně vypne… Číst vice »