Demonstrace Putina: USA nepotřebují válku pro výsledek 

Nejednou jsem říkal a psal, že USA potřebují ne jednoduše “vpád” Ruska na Ukrajinu nebo dokonce regionální konflikt, jehož by se zúčastnily, kromě RF a Ukrajiny, Bělorusko, Polsko a Pobaltí, Američané potřebují konflikt proto, aby stimulovali odpovídající reakci západní Evropy, především Francie a Německa.
foto: Boris Johnson a Mateusz Morawiecki

Rostislav Iščenko
Rostislav Iščenko

Američané potřebují válku ne kvůli válce, ale proto, aby přiměli západní Evropu jít “dobrovolně” sebevražednou cestou, vyšlapanou východní Evropou, a přerušit všechny obchodní a ekonomické styky s Ruskem.

Pro zachování kontroly nad západní Evropou jsou USA dokonce připraveny smířit se s tím, že na základě výsledků krátkých bojových operací přejde značná část východní Evropy do sféry vlivu Ruska. Jsou připraveny obětovat nepotřebné a zatěžující, aby si uchovaly to nutné.

Právě proto, i když se několik měsíců nacházejí ve stavu trvalé pohotovosti zorganizovat homérskou provokaci (třeba na Donbasu, třeba v jiném regionu Ukrajiny), USA neuvedou do činnosti její mechanismus. Stimulováním Ukrajiny k trvalému očekávání útoku a zároveň zadržováním těch sil v Kyjevě, které jsou připraveny rozpoutat válku s Ruskem přímo nyní, USA přivedly ukrajinskou společnost a ukrajinské úřady do stavu psychické nestability. Někdo je připraven uprchnout do zahraničí, aby nezakoušel stálý strach z ruského vpádu, ale většina je sama připravena napadnout kohokoliv, jen aby zastavila trýznivé očekávání.

Dlouho udržovat zemi ve stavu takové psychické nevyváženosti není možné – nastane vyhoření a daná společnost bude ke všemu lhostejná, nevhodná pro jakoukoli aktivní činnost. Takže řešit problém vyhlášenou, ale prozatím nezapočatou válkou je nutno co nejdříve, ideálně již včera.

K zapojení mechanismu vojenské provokace USA potřebují záruky “správné”, s jejich hlediska, reakce západní Evropy. Tyto záruky nejsou, nejen to, chování klíčových zemí EU demonstruje pro USA nepříznivou tendenci – Francie se vytáčí  a neříká ani ano, ani ne, a Německo otevřeně prohlašuje, že, nezávisle na výsledku válečné krize, nehodlá pálit mosty a přetrhnout s Ruskem vzájemně výhodné ekonomické styky.

Pozice Němců je taková: pro zachování jednoty NATO a EU se připojíme k sankcím, ale tyto sankce nesmí nijak ovlivnit německé ekonomické zájmy a projekty, které mají společné s Ruskem. Holt, Německo je připraveno zakázat Putinovi bloumat v galerii Palais Royal, je připraveno sekvestrovat všechny Putinovy vklady v západních bankách, které se podaří najít (musíme vzít v úvahu, že USA přiznaly, že hledaly dvacet let, ale beztak nic nenašly, riziko žádné), Německo je dokonce připraveno zakázat Šojgu kupovat tanky Leopard pro potřeby ruské armády (ještě že Ozbrojené síly RF je nepotřebují), ale takové projekty, jako je Severní proud 2, a další pro německý byznys zajímavé, Berlín ztrácet nechce, stejně jako nechtějí německé firmy odcházet z ruského trhu.

Ale USA nepotřebují formu – potřebují výsledek.

A tak, po četných skazkách o “iniciativě Johnsona” na vytvoření osy “Londýn-Varšava- Kyjev” se premiér Británie Boris Johnson a premiér Polska Mateusz Morawiecki vypravují do Kyjeva, aby tam spolu s Vladimírem Zelenským informovali o jakémsi “novém formátu” spolupráce, který se podává málem jako vojenská “Trojdohoda”. Ještě ve stádiu přípravy této “převratné” akce, jsem si všiml dvou věcí:

– EU celkově a Německo konkrétně zareagovaly na “iniciativu Johnsona” neobyčejně klidně, prostě ji ignorovaly, “nevšimly si jí”;

– od prvního prohlášení o “iniciativě” po připravenost oznámit “nový formát” uběhl asi měsíc, přičemž během této doby se nevedla žádná vážná jednání vojenských delegací Británie, Polska a Ukrajiny.

Proč považuji tyto momenty za důležité?

Proto, že Británie a Polsko jsou členy NATO. Kdyby se opravdu chystaly vzít na sebe závazky ohledně reálné (vojsky) podpoře Ukrajiny v hypotetickém konfliktu s Ruskem, okamžitě  by vznikla otázka, jak se to slaďuje s bezpečností zbývajících členů NATO, u kterých jsou stanovené závazky vůči Británií a Polsku. Je pochopitelné, že dobrovolné zatahování Londýna a Varšavy do ukrajinské krize nelze považovat za “Ruskem nevyprovokovaný útok” na ně, ale také připustit vojenskou porážku dvou svých členů před očima celého světa by si NATO nemohlo dovolit, aniž by nechalo upadnout do špíny svou mezinárodní autoritu.

A tak, když v takové situaci EU a Německo klidně spí a nijak nereagují na britsko-polskou aktivitu, tak hodnota této aktivity nestojí za zlámanou grešli. Nikdo nečeká od Londýna a Varšavy jakoukoli “podporu Ukrajiny” mimo už uskutečněných dodávek zbraní a informační kampaně.

Tento závěr potvrzuje rychlost vytvoření “nového formátu” a absence jednání vojenských delegací. Jakákoliv mezinárodní smlouva, předpokládající ozbrojenou pomoc jednomu z účastníků, vyžaduje předběžnou koordinační činnost generálních štábů. Účastníci dohody musí chápat, přesně jaký objem pomoci a v jakých termínech může být poskytnut (kolik divizí je připraveno), a také jakou pomoc technicky může přijmout recipient (pokud já mohu do týdne rozvinout na vašem území milionovou armádu, neznamená to, že vy jste schopni ji přijmout).

A to je pouze špička ledovce. Je zde ještě spousta otázek: organizace jednotného velení, koordinace štábní činnosti, společné logistické akce atd. Takové problémy je velmi komplikované vyřešit za měsíc, tím spíš, když se je nikdo ani nechystal řešit.

Výsledky návštěvy Johnsona/Morawieckého v Kyjevě, upřímně řečeno, neudělaly žádný dojem. Nepochopil jsem, kdo připravoval tuto šaškárnu a proč to bylo třeba. Premiéři Británie a Polska dlouho mluvili o tom, jak jsou připraveni morálně podporovat Ukrajinu ve válce s Ruskem do posledního Ukrajince, a dokonce jí mohou prodat něco málo nepotřebných zbraní. Ale poté, co Zelenský oznámil nebývalý nový rozměr spolupráce, v rámci něhož Ukrajina sjednotí Atlantik, Baltský a Černomořský region v jednu neporazitelnou vojensko-politickou strukturu, byl nucen vystoupit ministr zahraničních věcí Ukrajiny Kuleba s prohlášením, dementujícím slova jeho vlastního prezidenta.

Podle slov Kuleby se chystali informovat o novém formátu v Kyjevě prvního února, ale nevyšlo to, jelikož onemocněla ministryně zahraničních věcí Velké Británie.

Nepochopil jsem to. Čím tam je, moderátorkou? Bez ní nevědí, v jakém pořadí mají vyjít na scénu? Role se nenaučili? A zástupce také nemá? A když je v Británii nemocný ministr obrany, tak země není schopna bojovat?  Je možné ji dobýt holýma rukama?

Holt, je to absurdní divadlo. Špatně připravená informačně-propagační akce, nasměrovaná na váhající spojence v NATO. Pokus přitlačit na blokovou solidaritu. Tady, prý, Británie s Polskem už skoro bojují s Ruskem za Ukrajinu, a Německo se nechce vzdát mizerného plynovodu. Ale dokonce ani tuto jednoduchou frašku nebyli s to propracovat. Jakmile se Zelenský jenom pokoušel konkretizovat “nový formát”, polekali se a vše anulovali – není žádný “nový formát” a žádná vojenská spolupráce, ministryně zahraničních věcí Británie je nemocná, nemá kdo bojovat.

Putin se na pozadí tohoto propadového pokusu demonstrovat západní jednotu setkal s premiérem Maďarska Orbánem. A na tiskové konferenci, konané na základě výsledků pětihodinových rozhovorů, oba lídři demonstrovali ne abstraktní jednotu, ale naprosto konkrétní, praktické chápání jednoty ekonomických zájmů. Spolupráce ve sféře energetiky (nejen plyn, ale také atom), v oblasti tranzitních přeprav, v oblasti farmaceutického průmyslu, zemědělství, turistiky a rozvoje dopravního spojení – to jsou pouze nejperspektivnější sféry, v nichž bylo dohod na politické úrovni již dosaženo, zůstala technická část (práce hospodářských subjektů). Kromě toho se projednávalo ještě mnoho perspektivních směrů spolupráce, u nich jsou pozice rovněž blízké a budou se i nadále sbližovat.

Ale nejdůležitější je, že když Putin odpovídal na politické otázky (včetně o jednáních s USA a NATO ohledně záruk bezpečnosti), Orbán, představující členskou zemi NATO, s ním souhlasil buď nahlas, nebo mlčky, ani jednou se nepokoušel vyvrátit jakékoliv hodnocení ruského prezidenta. Přitom vyznačil svou misi jako mírotvornou a zdůraznil, že v NATO existuje jednota názorů ohledně války s Ruskem – ani jedna země NATO nehodlá podle slov Orbána bojovat.

Je pochopitelné, že někdo nehodlá bojovat sám, ale není proti pomoci USA rozpoutat válku na Ukrajině, a někdo, jako Maďarsko nebo Německo by chtěly toto nebezpečí blokovat. Ale další prohlášení jménem NATO o absenci rozporů s Ruskem, vedoucích k válce, učiněné na pozadí zprávy o mimořádně úspěšné dvoustranné obchodní a ekonomické spolupráci, přesvědčivě demonstruje ostatním členům NATO a EU, že jejich záchrana před narůstající krizí je v hospodářské spolupráci s Ruskem, že tyto styky v žádném případě nelze přetrhávat.

Na pozadí nejasného hostování Johnsona/ Morawieckého v Kyjevě byli Putin a Orbán velmi přesvědčiví. Toto kolo boje o pozici Evropy Moskva vyhrála s čistým kontem.

A tu Putin oznámil i přípravu dalšího kola. Do Moskvy je pozvaný k vážnému rozhovoru Macron. Prezidenta Francie očekávají v dubnu volby, a národní podpora má daleko k jednoznačné a bezvýhradné. Mnozí pozorovatelé hodnotí vyhlídky Macrona nepříliš vysoko. Potřebuje významný úspěch (přičemž ne informační, ale reálný ekonomický), aby zvýšil své šance na druhé období. Zajistit takový úspěch může pouze Rusko, ale pouze výměnou za jasnou a jednoznačnou pozici Francie ohledně ukrajinské krize.

Uvidíme, co zvolí Macron. Zatím jsou tendence v EU pro USA nepříznivé. Je třeba buď odmítat myšlenku na ukrajinskou provokaci v principu, nebo odpálit válečný konflikt bez meškání, bez záruky dosažení nutného efektu, aniž by se kontrolovaly iniciované procesy, v naději na obyčejné štěstí. USA, to ,samozřejmě, mohou zkusit, ale v posledních letech se jim nějak nedaří.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 https://ukraina.ru/exclusive/20220202/1033194243.html

3.6 21 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tatran
Tatran
před 2 lety

Usáci toho mají rozděláno moc, už jim to přetéká přes hlavu, a k tomu ještě doma probublává občanská válka, jak o tom dokonce dnes informovala i ČT. Museli přiznat, že i Bidet se musí angažovat v změně legislativy o zbraních. Jedna vražda za druhou, zločinecké gangy ve velkoměstech rabují obchody, dokonce i vlaky a kdo se jim postaví do… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  Tatran

Biden už na skákání nemá. To spíš stará dobrá Lámala a spol.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lubez

Oprava Kamala

cablik
cablik
před 2 lety

Vše je jasné zadlužení bastardi potřebují aby je tzv západní svět živil nejlepší bude když se Evropa domluví vzájemně a USA vyženou domu.

danny
danny
před 2 lety

Začíná se to tříbit. Právě bylo oficiálně uvedeno, že se prezident Putin osobně sejde s Macronem 7.2, s Scholtzem 15.2., do Moskvy v únoru i přes nátlak Američanů přijede i brazilský prezident a ozval se i turecký Erdogan. Na tom by nebylo nic zvláštního. Ale Peskov sdělil, že možná i se Zelenským! A Putin poprvé použil oslovení “ukrajinský kolega”.… Číst vice »

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Já se obávám,že amiokupant a jejich hlavní podržtaška z malé Británie hladký průběh oněch schůzek nepřipustí za žádnou cenu….ale třeba se pletu??

danny
danny
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lev Prchala

Budou se snažit, zastrašovat, slibovat…Ale kromě války nemají co nabídnout. Takže jsou stále více ze hry. Ale snaží se. Ale jednoznačně odmítlo Chorvatsko a Bulharsko, Maďarsko jede vysloveně po svém, a jednoznačně se nepřidaly ani tradičně rusofóbní státy jako jsou Pobaltí a Polsko. Zatím se na jejich stranu přidalo Slovensko, kde Čaputová jede i na… Číst vice »

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Vámi výše jmenované kolaborantské státy stačí na to,aby se v nich amiokupant ne-li usídlil,tak určitě alespoň z povzdálí Rusko provokoval.A co se týká speciálně Pšonka,tak ten bude popichovat amiokupanta stejně,jako popichoval Brežněva(tenkrát spolu s NDR) k invazi do Českolovenska.

Plebej
Plebej
před 2 lety

Anglosionisti (ti zpoza kanálu i ti zpoza oceánu) mají stejné instinkty a schopnosti. Vytříbené a osvědčené staletími. Totiž posbírat pro své mocenské zájmy tupce ochotné umírat za cizí zájmy a dostrkat je coby obětované idioty do otevřených konfliktů. Zvláštní, že jim to funguje. A nejen proti Rusku, to po celém světě. Zdá se, to Němci konečně… Číst vice »

dedek
dedek
před 2 lety
Odpověď uživateli  Plebej

Pravda pravda. Naše letce a Poláky nechali umírat na svoji ochranu a jako vděk za ochránění jsme jim museli zaplatit za pohřby padlých, za jejich výstroj až po poslední tkaničku a do 14ti dní po ukončení války museli opustit Anglii. Oni a Frantíci přece vždy plní domluvy. Zářným příkladem byl Mnichov a ti za oceánem jsou nemlich… Číst vice »

basos
basos
před 2 lety
Odpověď uživateli  dedek

Dedku prestan remcat o historii, a jak Bek a Pilsudsky si pred valkou hrali na velmoc. Nemci jim to nesezrali, a dokonce i my cili pres Benes taky ne, ci to byl Masaryk, uz nevim. ale zabyvejme se dneskem.. vcera si dal Fialka a Moraveckej? pac a pusu, a dneska nam Poloci poslali miliardu korun a fialka stahul zalobu,… Číst vice »

dedek
dedek
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

No tak spíše nějak vidím, že naopak tu historii je potřeba omílat. Tam to všechno začíná a spějeme k tomu samému, protože opět se obracíme k prolhaným a všehoschopným modlám a mladí si neuvědomují, že to dopadne naprosto stejně. Vykašlou se na nás jen nás zneužijí, jak to dělají od roku 89.

Raksa.A
Raksa.A
před 2 lety
Odpověď uživateli  basos

basos, copak ta protivodní přehrada, ale představ si ten val proti popílku a kouři! Konečně budeme mít v Evropě Himaláje. Jo, co ti Polák slíbí, to ti nikdo nemůže dát.

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety

Kdyby Vladimír Vladimírovič Putin uděl cokoliv,tak amiokupantům a jejich poskokům(tedy i nám) TO BUDE POŘÁD MÁLO!

danny
danny
před 2 lety

Rusko předneslo svoje požadavky na zajištění své, tedy i Evropské a přes USA i světové bezpečnosti. Odpověď USA byla striktní: NE! A pokud se Rusko pokusí o nějaký krok, tak narazí na pevnou jednotnou frontu Západu a odpověď bude devastující. Jak je ale vidět, tak reakce Západu je, mírně řečeno, chaotická. S Ruskem mluví kde kdo, jezdí… Číst vice »

Jindra
Jindra
před 2 lety
Odpověď uživateli  danny

Ale kdepak, Američani by se na nějakou pomoc kromě zlatě zaplacených zbraní vybodli a koukali by z boku, jak to dopadne – přísloví: dva se perou a třetí se směje. Co na tom, že právě ten třetí to spunktoval. To je typický příklad chování USA i jiných anglosaských států. A po skončení války by se chystali… Číst vice »