Hejma sejmul ČT. Za olympiádu a Železného. Ale i Geislerová dostala

Ondřej Hejma si nemyslí, že by měl Jakub Železný nazývat Čínu totalitní a komunistickou. „Soudruzi z Kavčích hor by si měli přečíst nějaké zahraniční zprávy,“ říká a dodává, že na rozdíl od totalitního a komunistického Československa mohou Číňané cestovat a podnikat. Řešení situace na Ukrajině prý nakonec spadne na Evropskou unii. A pár slov ztratil i o filmu s Aňou Geislerovou v roli prezidentky. Zaznělo „politický kýč“ a „vlhký sen kavárny“.

Ohledně olympiády se komentátor trefoval do České televize, která je podle něho hlásnou troubou politického bojkotu olympiády. Černého Petra si prý vytáhl Robert Záruba. „Musel tam udělat tu ideologickou nalejvárnu, že je to špatně a v Číně to nikdy nemělo být. A začala se používat ta slova jako totalitní komunistická Čína,“ narážel na slova Jakuba Železného.

Hejma připomenul, že v totalitním a komunistickém režimu prožil podstatnou část svého života. „Troufnu si říct, že slova totalitní a komunistický se pro tento případ prostě nehodí. Soudruzi z Kavčích hor by si měli přečíst nějaké zahraniční zprávy,“ míní, nejlépe z agentury AP, kde se o Číně mluví jako o autoritářském režimu. Což je vědecky popsaný rozdíl.

Doplnil také, že jeden z rozdílů je, že v totalitním Československu se nesmělo cestovat, zatímco Rusové a Číňané před covidem živili turismus v půlce světa. A druhý rozdíl, že v Československu nebylo soukromé podnikání, zatímco v Číně i Rusku se vyskytuje hojně. Demokratický a liberální režim v Číně není rozhodně, ale mluvit o Číně jako o totalitní a komunistické je dle Hejmy hloupost. „To by si měli na Kavčích horách uvědomit, protože takhle si je George Soros nikdy nekoupí,“ narážel na svůj nápad z minulého dílu.

Došlo i na další témata. Dle Ondřeje Hejmy zatím situace na Ukrajině nevypadá na válku, ale na politické divadlo. A připadá mu, že řešení pomalu ale jistě spadne na … (celý text najdete zde na Parlamentních listech)

2.7 22 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Správně nejhorší problém Číny je že mají systém co funguje a časem budou ekonomická velmoc číslo 1 tak se je snaží špinit jak se dá.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Pan Hejma je sinolog, tudíž zcela určitě agent Číny.Ale vážně, sleduji nenávistné akce olympijských kazišuků, kteří číhají na každou chybu pořadatelů, kterou pak zveličují. Nic není úplně dokonalé. Kretén Záruba řekl, že olympiáda v Číně neměla být. No aby se jednou nechodilo Čínu prosit aby Olympiádu udělala, protože jiní takovou grandiozní… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem

Pan Hejma má svatou pravdu, děkuji!

orinoko
orinoko
před 1 rokem

Tohle kupodivu rozštípla Kateřina N. … Káčo, utíkej. Nedělám si iluze, ale nicméně tvarohové hubě v tv jejich kraksně sdělila, že věci komunistické Číny měl někdo řešit už před sedmi lety, kdy ve výběru nebyl ani jeden demogratický debil. Gladiátoři předmětem politiky a korupce stejně jako v době Říma. A tomu se říká sport.… Číst vice »