Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky

Tak, a je to. Třiadvacet let poté, co NATO útokem na Srbsko rozpoutalo až dosud poslední válku v Evropě, zažíváme díky ruskému útoku na Ukrajinu dokonalé déjà vu. Jen v obráceném gardu.

Začnu sypáním popela na hlavu. Tak, jako mnoho mých kolegů vševědů, co mají od všeho klíče, jsem se při prognózách vývoje událostí kolem Ukrajiny naprosto mýlil. V ruský útok jsem nevěřil. Jeho negativa podle mne vysoce převažovala možná pozitiva. Jakkoliv Ukrajina i Západ vytrvale šťourali stále delším klackem  v medvědím brlohu v pevné víře, že medvěd je vypelichaný, má špatné zuby, že se bojí lovců a nikdy nevyleze. Jenže pak se začaly dít věci.

Putin to totiž celé zjevně vyhodnotil úplně jinak než já.

K pevnému odhodlání Ukrajiny dostat vojska NATO na své území a k pevnému odhodlání nikdy nenaplnit minské dohody, přidala Ukrajina skutečný majstrštyk – pořídíme si jaderné zbraně. To, myslím si, byla ta poslední kapka. Která rozhodla, že se Putin rozhodl zvolit to nejméně špatné ze všech výhradně špatných řešení jenž i díky podobně geniální diplomatické strategii Západu Rusku zbyly. Méně špatné pro Rusko, pochopitelně. Jestli zvolil ruský gosudar dobře, se brzy uvidí.

Putin dnes překročil Rubikon. Přemýšlím, jak těžké musí být břímě, které vás donutí jít do války, kterou nechcete bez ohledu na následky, i když předem víte, že půlka světa vás kvůli tomu dá definitivně na černou listinu. A fakt bych ho nechtěl nést.

Válka je vždycky vůl, vždycky je na hovno. Především proto, že jí vždycky nejvíc odserou obyčejný lidi a nikdy ti, co za ní můžou. Ať už zaútočíte na suverénní stát kvůli ochraně tamní menšiny uplatňující právo na sebeurčení ve jménu „demokracie a humanity,“ jako v případě útoku NATO na Srbsko kvůli srbským Albáncům, nebo ve jménu „zabránění genocidy“ jako v případě nynějšího útoku Ruska na Ukrajinu kvůli ukrajinským Rusům.

Ale i v téhle sračce lze přesto objevit také zábavné momenty. Například to, že když se to hodí do krámu, je pokus menšiny odtrhnout se od mateřské země zaručeným právem na sebeurčení, svatým grálem demokracie, které musíme ze všech sil podporovat. A na území nového státu pak bleskově zřídit obrovskou vojenskou základnu. Což všechno dohromady úžasně posiluje světový mír, stabilitu a demokracii.

A když se to do krámu nehodí, jako v případě snahy ukrajinských Rusů o totéž, jde o terorismus samozvanců narušující posvátnou celistvost Ukrajiny, který musí být zlikvidován. Aby byl zachráněn světový mír, stabilita a ukrajinská demokracie.

Rus přitom teď na Ukrajině z mého pohledu nedělá nic výrazně jiného, než dělalo v roce 1999 NATO v Srbsku. V obou případech jde o vojenský útok na suverénní stát v rozporu s mezinárodním právem. V obou případech se útočí kvůli „ochraně“ menšiny před agresivní většinou. V obou případech je cílem tuto menšinu oddělit od země a garantovat její samostatnou existenci. V obou případech nejde o altruismus, ideje a humanismus, ale o ryzí velmocenské zájmy. V obou případech útočník vykřikuje, že útočí ve jménu ryzího dobra. Najdi pět rozdílů.

Tohle jste fakt chtěli? Tohle bylo v tom velkém západním plánu rozšířit „dobro“ do co největšího prostoru?

Pokud bylo vaším cílem mít v Evropě místo přátelského a spolupracujícího souseda nasraného nepřítele, který se teď definitivně pevně obejme s Číňanem, vaším nepřítelem číslo jedna, čímž dojde ke spojení světového ekonomického giganta a jaderné velmoci s gigantem surovinovým a ještě větší jadernou velmocí, pak jste ho dneškem dosáhli.

Gratuluju.

, Non serviam

3.9 29 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rozehnal
Rozehnal
před 11 měsíci

Srovnávat americký útok proti Srbsku (které se v Kosovu bránilo kosovským albáncům) provedený kvůli podpoře kosovskoalbánského agresora, s útokem Ruska na Ukrajinu je nonsens, který bohužel činí i pan Bašta a Okamura. Rusko totiž útočí , na rozdíl od USA, proti útočící straně na Donbasu, tedy nikoli na někoho, kdo se brání. To je… Číst vice »

cablik
cablik
před 11 měsíci
cablik
cablik
před 11 měsíci

Pokud vraždí a okupují transatlantický soudruzi tak to je v pořádku ale ty „podlidi” z Ruska to je přes čáru. Oni stačí fakta po převratu všechny loupežné války jdou na konto USA. A teď Rusko které mělo oprávněné obavy z nacistického souseda který se snažil získat jaderné zbraně.

Praded
Praded
před 11 měsíci

Na mě to dělá dojem, že si euroatlantický paraziti, už s okrajinou nevěděly rady. Banderovci jím přerostly přes hlavy. Amíci dostaly šikovný nápad, jak to přehrát na Rusy a vycucat EU posery. Nacpaly tam zbraně, udělaly jím tam politické školení a vyhecovaly k útoku. Jasně deklarovaly, že tam armáda nepůjde, tím vyhecovaly Rusko k akci.… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 11 měsíci

S válčením je to vždy složité, nezná slitování! Je třeba hledat odpověď, co by Putin dělal (jak by skončil), kdyby zůstal jenom v nových republikách (co se dobrovolně přidaly k Rusku), které by byly nadále odstřelované a napadané diverzanty. Rusko by tak bylo postupně a nenápadně zavlečeno do plnohodnotného válečného konfliktu s plně připraveným ukrajinským… Číst vice »

basos
basos
před 11 měsíci

takze zatim jeste nejste ” DESINFORMACNI” web? jak jsem cetl prispevek Lu Liny, tak se k tomu sakra blizite, takze kdy prijde Gleichschaltung, nebo si zase prectu “pamatuj ze poslouchani zahranicniho rozhlasu se tresta zalarem nebo i smrti” bylo to za valky na kazdem radiu, a jeste radioprijimace mely “vykuchane” kratke vlny. Za… Číst vice »

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Nebo na dva roky do dolů, jak zpíval Jára Kohout. Doba technicky pokročila ve všem. Na Olšanech nejsou problémy, protože tam nejsou pochováni banderovci. Jaké mají schopnosti, už se přesvědčilo více národů, scházelo už jen JUESEJ.