NATO na konci 90.let „zesnula” a nyní už jenom tlí

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

Zdroj: První zprávy

Volání různých politických skupin a jednotlivců po vystoupení ČR z NATO stále více připomíná naivní pokusy vlámat se do otevřených dveří.

Vojenská aliance, založená na Severoatlantické smlouvě, totiž v tichosti zesnula již koncem 90. let a od té doby už jen tlí a rozpadá se. Vyjádření prezidenta Macrona o „mozkové smrti NATO“ bylo ve skutečnosti až přehnaně optimistickým opisem jejího reálného stavu.

Důvodem “tragického úmrtí” Aliance bylo zpronevěření se a faktické zneplatnění zakládací smlouvy pošlapáním jediné skutečně závazné části, článku 1, podle něhož jsou všechny signatářské země povinny řešit případné spory a konflikty mírovou cestou v souladu s Chartou OSN. Vše ostatní ve smlouvě jsou pouhé proklamace a nezávazná doporučení. Včetně neustále vyvolávaného ducha článku 5, na němž jsou založena veškerá tvrzení našich politiků o „závazcích vůči spojencům“. Praxe několika posledních let přitom jasně ukázala, že košile je pro všechny „spojence“ vždy bližší než kabát, a tvrdit něco jiného dnes může jen člověk bez sebemenší špetky schopnosti vnímat realitu.

Současné mávání ukrajinským klackem nad hlavami zkoprnělých Evropanů odkrývá tuto realitu naprosto zřetelně. Ani sebehalasnější propaganda, hlásající jednotu a svornost „zemí NATO“, nemůže zakrýt faktickou neexistenci této organizace stejně, jako sebeskvostnější pohřební rubáš nemůže zakrýt realitu rozkladu zpráchnivělé mrtvoly. A je také stále jasnější, že podobně jako dává loutce zdání pohybu loutkář, ovládající ji zpoza plenty pomocí soustavy nitek a drátků a propůjčující ji svůj hlas, jsou evropské země NATO řízeny zpoza oceánu „by the will and voice of our Lord“.
 
Odpovídajícímu stupni (a duchu) rozkladu Aliance odpovídá i stav evropských armád (včetně české). Ty až na výjimky skutečně připomínají úrovní připravenosti bránit své země schopnost zpráchnivělé kostry, obalené jen tu a tam zbytky někdejší tkáně, vykroužit na parketu zdařilou taneční kreaci. Torzu někdejší NATO, stejně jako oné zmíněné loutce, dodává dnes zdání pohybu a aktivity už jen soustava stále zteřelejších nitek a drátků, ovládaných zaoceánským “loutkářem”, a její formální “hlas” obstarávají „mluvící hlavy“ s vloženými jednoduchými programy oslavných a propagandistických frází, chválícími “loutkáře” a ohlašujícími jeho vůli.

Tento stav je pro Evropu katastrofální. Pod kouřovou clonou „pandemie“ a sílící imigrace ze zemí Středního východu a Afriky jsme jako národy neodvratně tlačeny na samu hranici zničující války s Ruskem. Už i realisticky uvažující představitelé Ukrajiny se začínají lekat duchů, které vyvolali svým hraním si na neporazitelné bojovníky za halasného povzbuzování západních „spojenců“.

Snad není ještě příliš pozdě uvědomit si ve formátu velkých zemí EU, do čeho že jsme to vlastně ve jménu a pod praporem neexistující organizace zatahováni a dát zpátečku. A třeba i trochu škubnout vodítkem horlivým ratlíkům podobných zemiček, jako jsou ČR, Slovensko, Litva a další, sice bez vlastní státnosti, zato se snažící co nejhlasitějším štěkotem na pro ně nedostupnou „vysokou“ zalíbit páníčkovi a udělat mu radost. Možná by nám to nakonec mohlo kromě návratu k realitě i tak trochu pozvednout národní sebevědomí, končí komentář Jaroslav Štefec.

2.9 34 hlasy
Hodnocení článku
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vlastimil
Vlastimil
před 2 lety

Ano, jak píše plebej. Velice čiperná agresivní mrtvola. Výsledky po II.W.W.W.: remíza v v korejské válce (ale tam vlastně jen USA), dále pak rozvrácená Libye, Irák, Sýrie a naposled útěk z Afganistánu. Naopak tiché přihlížení, když člen NATO Turecko napadl Kypr a do dneška aktivně odporuje teroristické islámské skupiny, které řežou hlavy lidem v Sýrii a Iráku. To… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 2 lety

Autor, pan Štefec, má téměř ve všem, co o té (nesvaté) alianci píše, pravdu, ale! … Na to, že NATO je (podle jeho vidění) mrtvolou již od 90. let, je “mrtvolou” kupodivu docela čipernou. Která od té doby do skutečného hrobu dovedla po světě statisíce lidí nezúčastněných na politických hrátkách, které se odehrávaly… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 lety

No myslím, že časem si to klidně rozdají některé země v NATO, mezi sebou…! Anglie hájí své zájmy stůj co stůj, o USA nemluvě, to podtrhne klidně i nejlepšího přítele(to čeká nás), pak třeba Turecko…Německo aby si už hlídalo Nord Stream 2, když jim ho chce Biden zničit. Vždyť tím by tratilo Německo… Číst vice »

Primak
Primak
před 2 lety

A že prej se Kavan ptal při NATO podepisování, jestli se to dá zrušit. Je to pravda? A odpověděl mu někdo? Je tam v tý smlouvě nějaká taková “escape clause”?

Lenka Procházková
Admin
Lenka Procházková
před 2 lety
Odpověď uživateli  Primak

Článek 13 (Severoatlantické smlouvy)

Po dvaceti letech platnosti smlouvy může kterákoli smluvní strana odstoupit od této smlouvy rok poté, co podá vládě Spojených států ame- rických zprávu o vypovězení smlouvy a ta podá informaci vládám dalších smluvních stran o uložení každé výpovědi.

Lubez
Lubez
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lenka Procházková

Děkujeme za informaci. I tak je to ale hodně nevýhodné. Jako vše co zastřešují USA.

Primak
Primak
před 2 lety
Odpověď uživateli  Lenka Procházková

Díky paní Lenko. Takže to není tak složité. Jen jestlipak to vědí ti, kteří by to měli nastartovat. Kteří by to vlastně asi měli být? (dobrá otázka, ne?)

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 2 lety
Odpověď uživateli  Primak

Řekl bych, že naše slavné vládní, parlamentní a senátní “špičky” to nevědí úmyslně. V téhle sestavě takový proces opravdu nehrozí.

cablik
cablik
před 2 lety

A co jste čekali když US poskoci vyhráli volby oni se s tím netajili že budou sloužit až do roztrhání těla. Na názory Českých občanů z vysoka s?rou a ten dement Gorbačov se nechal ukecat tím komediantem nikdo neví co mu nasliboval NATO se mělo zrušit také. Jenže USA ho používají k expanzi ve… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 2 lety

Naši NATOHujeři, kdyby měli páteř, tak by se ohlédli, kdyby nebyli slepí, tak by viděli a kdyby měli mozek, tak by pochopili, že národ za nimi nejde. Že již obešli kruh a, že tu stojí sami, proti národu svému. Vezme národ toto v úvahu, až zase budou nějaké volby? Nebo bude opět… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 2 lety
Odpověď uživateli  Hokarc

Ti NATO-hujeři mají v jednom ohledu i štěstí. Totiž v tom, že na světě dnes není síla (či mechanismus), který by je postavil před soud, aby se tam zodpovídali za svůj osobní podíl na řadě zločinných operací (jež přivodily tolik zmaru a rozvalu). Operací, které aliance NATO jen za těch posledních několik dekád (od 90. let)… Číst vice »

Lev Prchala
Lev Prchala
před 2 lety

NATO zhebnula,ale demokrysy stále z oné zdechliny přenáší mor mezi obyvatele…..