Petr Robejšek přímo, bez ideologického žvanění

Ruská vojska postupují na Ukrajinu, která vzdoruje, přibývá obětí. Máme to brát tak, že se ruský prezident zbláznil a pustil se do agresivní války, kterou může hlavně ztratit, i kdyby nakrásně celou Ukrajinu obsadil? Má podle vašeho mínění Putin přesně promyšleno a spočítáno, čeho tím chce dosáhnout?

Petr Robejšek
Petr Robejšek

Podstatná část výborného rozhovoru na Parlamentních listech: 

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ukol-pro-Fialu-Aby-bylo-cim-topit-a-na-co-jezdit-Robejsek-vidi-skutecny-stav-Zapadu-693998

Čeho chce Rusko obsazením Ukrajiny dosáhnout je nabíledni. Moskva chce rozšířit své území na úkor Ukrajiny a získat lepší kontrolu nad svým geopolitickým předpolím. Jde o oslabení západního vlivu ve východní Evropě.

Nemyslím, že se Vladimir Putin zbláznil. Do ukrajinského dobrodružství se pustil po zralé úvaze a proto, že považuje Západ za ještě slabší a méně akceschopný než si myslí většina (včetně těch objektivních) západních pozorovatelů. Zatím všechno nasvědčuje tomu, že se nemýlil.

Geostrategicky to znamená, že Rusko je pod úrovní americko-ruské války ještě silnější, než to dosud vypadalo. Nebo přesněji řečeno: Bidenova administrace je mnohem slabší, než předstírala. Ale pro pořádek chci aspoň zmínit existenci jedné proměnné, která hraje neopominutelnou roli ve všem, co se momentálně v západním světě děje. Zatím mi není nic známo o tom, do jaké míry jsou rozhodnutí Bidenovy administrace koordinována s dominantním mocenským centrem americké politiky, které se nachází mimo vládu.

Ale zpět k otázce, zda měl Putin všechno dobře spočítáno. Jestliže se reakce západních elit opravdu omezí na protesty, tryzny, vyvěšování ukrajinských vlajek, rušení sportovních akcí, rezoluce OSN, EU a odhadnutelné polosankce, tak je to jenom další potvrzení úpadku západního politického personálu. Západní elity jsou ničivě činorodé. Dokáží zároveň demontovat základy v dějinách lidstva nejúspěšnější západní civilizace a ještě občas přihodit umělecká dílka jako je „green deal“ nebo teď již bývalý projekt pozápadnění Ukrajiny.

Osobně mám jedinou pochybnost ohledně promyšlenosti Putinova dobrodružství. Domnívám se, že možná příliš sebevědomě kalkuloval své schopnosti opravdu ovládat obsazenou Ukrajinu. Zdá se mi těžko proveditelné, zaintegrovat tuto zemi, zejména její západní část, do Ruska. Snadné asi nebude ani to, prosadit pro Ukrajinu podobný status jako má Bělorusko. Ale to všechno ukáže čas.

Jakkoli se ze Západu, hlavně z USA na základě zpravodajských zdrojů dlouhodobě ozývala varování před válkou, nakonec se ukázalo, že všichni spíše věřili, že k tomu nedojde. Jak si vysvětlit, že jsme většinově překvapeni, že Putin zaútočil a z Donbasu pokračuje dál?

Nemyslím si, že by hlavní západní mocnosti byly opravdu překvapeny. Západní vlády mají velké obtíže zajistit loajalitu vlastních obyvatel nějakou pozitivní vizí nebo populární politikou. A jelikož korona rychle ztrácí svou hrozivost a klimatické téma děsí jen zpovykané městské intelektuály, tak rády sáhnou po tradičním receptu špatných vlád. K upevnění poslušnosti obyvatelstva se jim hodí vnější hrozba a to tím spíše, že konzumem otupělá a změkčilá západní veřejnost je poměrně snadno manipulovatelná. Obsazení Ukrajiny Ruskem pomáhá špatným západním vládám odvést pozornost od vnitropolitických problémů a vlastních chyb.

Již po obsazení částí doněcké a luhanské oblasti z počátku týdne aktivovaly Spojené státy i EU a další země sankce. Teď je zostřuje, jedná se o tom, co Rusko nejvíc postihne. Existují pro nás coby Západ páky, jak Rusko reálně zastavit a donutit ho stáhnout se zpět za jeho hranice?

Neexistují účinné sankce, které by uškodily jenom Rusku. Globalizace se nevyplácí ani v tomto smyslu.

Pokud jde o NATO, dokáže se podle Vás domluvit k nějakému účinnému úsilí? A je stále jednou z možností, že by aliance mohla Ukrajince podpořit přímo vojensky? Jaké reakce by to mohlo na straně Ruska vyvolat a co je podle vás pro zabezpečení Evropy nejlepší?

NATO již vyslání vojáků vyloučilo. Takže na východě Evropy se právě odehrává anexe Ukrajiny Ruskem za účasti vojenských pozorovatelů ze západních zemí. Ještě nedávno také naše média triumfálně vypočítávala kolik mužů a vojenského materiálu se přesouvá do Ukrajiny. Na co vlastně? Aby se na invazi mohli dívat hodně zblízka?

Chování Západu po ruské invazi Ukrajiny dokazuje, že se mocenská aritmetika od Machiavelliho v ničem nezměnila. Spojenectví slabých zemí s velmocemi byla a jsou pošetilé sny o tom, že „spřátelená“ velmoc bude kvůli slabšímu vazalovi riskovat střet s jinou velmocí. To, že Ukrajina není členem NATO, je jen zanedbatelná nesrovnalost v tomto obvyklém modelu chování. Ostatně to, že ani smlouvy s velmocí slabšího aktéra neochrání, víme z vlastní historické zkušenosti. Velmi dobře rozumím tomu, že mají baltické země strach.

4.1 38 hlasy
Hodnocení článku
82 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 11 měsíci

Nebudu se opakovat ,co jsem napsal na PL. Pan Robejšek má svou myšlenku ,kterou mu neberu.

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci

Pan Robejšek je vedle, jak ta jedle. Putin nemá v úmyslu začleňovat vykradenou okrajinu doo Ruska. Možná by si měl poslechnout Pjakina. Doněcká a Luhanská republika jsou jediné oprávněné republiky, které mají okrajinu začlenit do své jurisdikce (vše nasvědčuje tomu, že šeptanda o tom, že si Ukrajina po rozpadu CCCP nezaregistrovala hranice a tudíž neexistuje… Číst vice »

standa
standa
před 11 měsíci

8 let se Putin snažil o jednání a Západ na to z vysoka….Teď přišlo na lámání chleba, Putin nechce celou Ukrajin, proč by ji živil ? Ukrajina je jako kufr bez ucha, řečeno slovy klasika – nedá se uchopit a nikdo ho nechce. Neutralita, denacifikace a demilitarizace. Žádné základny NATO ! To je srozumitelné.

Vendol
Vendol
před 11 měsíci

Pořád si myslím, že kdyby si ten legrační a slaboduchý hlupáček z ministerstva zahraničí, Lipavský, oblékl neprůstřelnou vestu, na škebli nasadil přilbu a vypravil se na Ukrajinu, ruští vojáci by při pohledu na tu tragikomickou kreaturu ztratili bojeschopnost.

Falka
Falka
před 11 měsíci

No, zas tak přímý se mi pan Robejšek nezdá. Jeho “Nemyslím, že se Vladimír Putin zbláznil.” je dost opatrné. Ze všeho, co napsal může klidně obrátit jako třeba pánové Okamura a Bašta.

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Falka

Přesně, SPD se tímto postojem naprosto ztrapnilo a ztratilo většinu svých voličů. Co také s nimi? Jsou to loutky GP a jako takové jsou nevolitelné. S povděkem lze kvitovat, že Jarda Foldyna v jejich vystoupeních nefiguruje.

Falka
Falka
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Generál Blaško se zcela jasně postavil na stranu Ruska. Jen zatím nikde nebyl názor pana Ivana Davida – nezachytil jste ho někdo?

cablik
cablik
před 11 měsíci

Přesně tak Rusko bude trvat na neutralitě Ukrajiny a tím také vyřeší problém Černé moře banderovci už vládnout nebudou. Byl bych rád kdyby konečně západ začal normálně jednat pokud sem nacpou US okupanty tak stejně naše havloidy neochrání. Jak zas Rusy vytočí tak si pro ně dojdou.

BillyJoe
BillyJoe
před 11 měsíci

Obyčejní Ukrajinci si budou moci jistě vybrat ve volbách novou vládu, či se v referendu vyjádřit pro připojení k Ruské Federaci. Pan Robejšek se hodně plete. Rusové o Ukrajinu nestojí. Jen nedovolí její začlenění do vojenských struktur nepřítele. A nepřítelem je celé NATO s USA v čele protože již spoustu let veřejně a bezdůvodně označují Ruskou Federaci za… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  BillyJoe

Je dobré si vyslechnout i takové komentáře, aby se každý soudný člověk zamyslel a rozhodl.

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  BillyJoe

On se neplete, on jede svoje zadání.

BillyJoe
BillyJoe
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vopice

Ano, asi ano. Nevím. Je to možné.

zhnuseny
zhnuseny
před 11 měsíci

Já si nemyslím, že má Putin v plánu obsadit celou Ukrajinu. A důvod je hlavně ono “nepřátelské obyvatelstvo”. Do hlavy mu samozřejmě nevidím, ale myslím si, že dojde k obsazení pouze východu, zhruba po Žitomir. Na dobytém území zřídí loutkový stát, nabízí se občas zmiňované Novorusko a zbytek Ukrajiny pověsí na krk Evropské unii. A ta… Číst vice »

vladimir98
vladimir98
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

Rusko nikoho na nohy nepostaví. Má HDP na úrovni Austrálie a přitom 6x více obyvatel. Bída je tam všudypřítomná. Stačí vyjet kousek za Moskvu a uvidíte vesnice s blátivými cestami, polorozpadlá stavení se suchými záchody na dvorku. Ti bohatší jezdí ve 40 let starých Ladách.

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

uz si nekdy videl jak to vypada v Americkem stredozapadu, ci v Aljasce?

vladimir98
vladimir98
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Ano, viděl. Osobně. Stejně tak mám procestované Rusko. Ale jak to souvisí s mým předchozím příspěvkem?

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

“Procestované” Rusko. I ty vtipálku! A kolik ti bylo, když jsi ho “procestoval”? A teď vyskoč!

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

ses fakt tak blbej, nebo to delas, nebo te porodnik pustil na hlavicku kdyz jsi vypadl riti napred z mamy???

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Co sem taháte tu Beuselskou propagandu. Rozumíte tomu jako kozel petrželi. Myslíte si, že by se Putin pustil do tak velké akce, kdyby nebyl ve všech směrech zabezpečený?

vladimir98
vladimir98
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Putin je bestie, která posílá do války osmnáctileté skoro ještě děti, zatímco si vysedává v teple a bezpečí Kremlu. Jemu na lidech vůbec nezáleží. Záleží mu jen na svém egu, které je postiženo napoleonským komplexem, a výši konta. Klidně nařídí útok na mateřskou školku a sirotčinec.https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-invaze-valka-kyjev.A220225_133144_zahranicni_bro

vitezslav
vitezslav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Převzaté falzum z UA, neleží přitom ta školka na území pod kontrolou DLR, dva kilometry od linie dotyku?

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

A jéje, koukám, že vám rozdali nové materiály. Pepku, řekni Jandovi, ať zkusí něco pro inteligentní lidi, ne pro tvé kolegy z EH. A teď vyskoč!

BillyJoe
BillyJoe
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Zachraň se kdo můžeš, Vladimir promluvil. Vladimire uznej aspoň to, že v Oděse bestiálně upálili fašisti v domě odborů desítky lidí, to že vyvlekli z autobusu civily a na místě postříleli. To jsou zdokumentované věci. Uznej aspoň to, že Ukrajinská vláda vedla boj svou regulérní armádou proti vlastnímu, civilnímu obyvatelstvu, i když se v dohodě zavázala… Číst vice »

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Uz si videl koncem 1945 jak Hitler mluvi s parchantiky z Volssturmu? (14 let +)

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Každý člen okrajinské vlády má minimálně tři pasy a občanství. Zelenský je ovládaný na dálku Kolomojským z usraele, který mu zaplatil tu komedii a volby. Tentýž který založil a platí AZOV. Je podivné, že mu to diaspora trpí, jenže u nich, kdo k ním nepatří, nikdy nic neví a nepochopí. Hitler k nim patřil také a podílel se na… Číst vice »

spartak
spartak
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Projel jsem Sovětský svaz autem v roce 1984 a společnost byla na dobré úrovni.Nezapomeňte ,že Rusko má vynikající válečné vybavení a dokonce ovládá kosmos.

Plebej
Plebej
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Ukrajině a jejím lidem by bohatě postačovalo, pokud by měla kompetentní vládu bez pijavic či parazitů a pokud by nebyla dojnou krávou pro Západ, jakou je např. ČR. Je to země s dobrými půdními podmínkami, mívala poměrně rozvinutý průmysl i kvalifikované lidi. Jen to nešťastné řízení. Které ani dosavadní vlády pečlivě obohacované o zahraničními exponenty a vlivové expozitury… Číst vice »

zhnuseny
zhnuseny
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Nacionalismu se daří v bídě. Většina lidí nevládne právě vysokou inteligencí a když jim nějaký “vůdce” řekne, že za jejich bídu může jiný národ, rasa, nebo náboženství, rádi mu uvěří. Lidi mají sklon k určování jednoduchých příčin na složité problémy. Podlehli tomu Němci, Italové, tak proč by neměli podlehnout Ukrajinci?

zhnuseny
zhnuseny
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Ukrajina má potenciál se zmátořit sama. Stačilo by jí zbavit parazitů. V dobách SSSR tam byla soustředěna většina průmyslu, včetně vývoje. Už jenom to, že by jim Rusové opět otevřeli svůj trh, by jim dost pomohlo. Západ, přes velkohubé kydy o podpoře se k Ukrajincům zachoval naprosto stejně, jako k většině východoevropským zemím. Jako… Číst vice »

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

Tezko, Ukrajinu vykradli daleko dokonaleji nez Klaus Cesko

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Jasně, vždyť tam operoval Hunter Baiden a možná mu radila balkánská řeznice Madlénka, co privatizovala na Kosově.

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Pepku, to už říkal tvůj přítel Janda. Zkus něco z vlastní hlavy. Aj, promiň, neuvědomil jsem si, že to je bohužel nemožné.

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

Pokud se nepodaří eliminovat banderovce, nebude tam nikdy pořádek a státnost.

zhnuseny
zhnuseny
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Už jsem na to odpověděl. A co když s tím Rusové počítají? Východ je více proruský. Ale západ je naopak proti ruský. Navíc západ je skutečným ekonomickým balvanem. Průmysl je ve středu a východě země. Tam existuje alespoň hypotetická šance, že se časem postaví na vlastní nohy. Západ Ukrajiny by zůstal viset na… Číst vice »

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

S tím se samozřejmě počítá.

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

To je právě ta hádanka od Pozorovatelky v jejím článku níže.

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

myslím, že se mýlíte. Ukrajinu je třeba osvobodit a obsadit celou, žádné dělení. Na tom západním zbytku by nadále bujela banderovská líheň a Rusko i Doněcko by nikdy nebyly v bezpečí. Jak říká Pjakin, je třeba je vyhladit do posledního, jiná možnost není.

zhnuseny
zhnuseny
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Vy si pletete to, že nějak by věci měly být a nějak prostě jsou. Vojensky je v silách Rusů Ukrajinu obsadit. Ale ovládnout jí? Pokud proti nim bude nadpoloviční většina lidí? Rusové by zabředli do nekonečné gerilové války. Podobně, jako Američané v Afghánistánu, nebo Vietnamu. Navíc, pokud nechá na pokoji západ, přenechá ho… Číst vice »

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

Máte samozřejmě pravdu, ale to už je “vyšší dívčí”.

Naposledy upraveno před 11 měsíci uživatelem Vopice
BillyJoe
BillyJoe
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

To není pravda. Ukrajinci jsou asi takoví partyzáni jako jsme my. Je jim vcelku jedno, kdo je povede, stačí když to bude mít hlavu a patu. Tam nikdo žádnou gerilovou válku nepovede. Není to arabský svět, ani Afrika. A navíc na gerilovou válku potřebujete ohromnou zahraniční pomoc. V Kazachstánu “někdo” připravil kolem třiceti… Číst vice »

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  BillyJoe

Právě se začleněním do Společenství pro obranu, počítá Putin, jako se zárukou nevstoupení do spolku parazitů.

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

To je správná odpověď na hádanku od Pozorovatelky.

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Teta,…to nejde jsou tam Pripjatske baziny a tam odsud je nedostanes

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Basosi tam se přes den schovávaly banderovci, co nás noc co noc rabovaly a vraždily. Nemáte představu co je to za zběř. Kam se na ně hrabou ISILovci. I SSaci byly překvapeni jejich krutostí a schopnostmi.

KAREL.V.
KAREL.V.
před 11 měsíci

Berte to tak, že fašisté a jejich kudrnatí čtyřnozí přátelé půjdou do igelitu

vladimir98
vladimir98
před 11 měsíci

Ruská policie umlčuje poklidně protestujícího proti ruské agresi https://twitter.com/SvobodaRadio/status/1496918665161281537

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Vladiku, nevim jestli jsi Rus nebo Ukr, ale je hanba ci spise tragedie, ze dva Slovanske narody – ci spise jeden se vrazdi

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Basosi banderovci nejsou Slované, už jsem Vám to psal, jsou to pozůstatky vyhnanců knížete Svjatoslava.

JK
JK
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Děkuji za převratnou informaci, to jsem nikdy nikde na západ od Ruska neviděl. Také je obdivuhodná ta moudrost a vzdělanost dotyčného demonstranta. Co vše dokáže vypovědět jedno krátké video…

zhnuseny
zhnuseny
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  JK

Nemusí tomu tak být, ale může. V Rusku je stále velký počet neziskovek financovaných a řízených západem. Tak že onen mládenec mohl být skutečným protestujícím, ale také “zaměstnancem” některé z těchto organizací. Ač se západ z Ruska snaží udělat v hlavách Evropanů jeden obrovský gulag, mají tam dnes Rusové daleko větší svobodu, než my. Většina… Číst vice »

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

Neziskovky co se zabývají politikou je podvod. K tomu máme politické strany. Kartel politických stran jako volební subjekt je také podvod. Tohle by v jakémkoliv státě mělo být zabráněno Ústavou.

Primak
Primak
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Dokonce i v tak předemokratickým Švýcarsku jsou NGO více prachatější než oficielní partaje a jiné spolky a tak tedy mocně zasahují do politiky, na kterou jsou Švýcaři tak pyšní, že si vše lid rozhodne svým hlasováním. Zrovna tento týden ve šv. novinách uveřejněná čísla. A to financování těch NGO jde výhradně z privátních příspěvků, přestože jsou… Číst vice »

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Švýcaři mají kontrakt s největšími parazity a tím dostatek prostředků na manipulace všeho druhu. Neodvážil se tam Napoleon ani Hitler, protože je financovaly. Ransdorf se šel jenom na něco informovat a stálo ho to život.

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  zhnuseny

V Rusku je hodně médií, z nichž jedna jejich část má jediný úkol, plivat na Putina. Na rozdíl od nás tam je svoboda slova.

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Běžte se dívat na mainstream tam toho o zlých Rusech uslyšíte tolik že vás bude bolet hlava.

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Pán mi připomíná unknowna z doby nedávno minulé. Začíná zlehka a za pár dní začne být sprostý a urážet.

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

On je úplně to samé jen nemůže nadávat a urážet to by tu ten komentář nezůstal.

vladimir98
vladimir98
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Mě umlčet nemůžete. Když mě zablokují, zaregistruji se znovu a budu dál šířit pravdu.

vitezslav
vitezslav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Nebuď směšný všeználku, všude byl, vše zná. Přitom je zde nasazený mainstreamem a tzv. úřadem pro potírání dezinformací. Časem zde bude takových týpků více..

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Pepku, to jsi přehnal. Jakmile placený propagandista začne blekotat o “šíření pravdy”, ztrácí své krytí. To ti v noci asi Janda zapomněl říct. No nic. A teď vyskoč.

basos
basos
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Vopice

nevim proc ho nenechate kecat, je sice blbec, ale je to ‘NAS BLBEC” jak rikaval Biden o svem synkovi

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  basos

Proto ho poslal na školení k banderovcům a přidal rádce.

Praded
Praded
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Jo to byl tady také jeden věrozvěst, co nás negramotné učil co je to PRAVDA A LÁSKA. Takže máme už zkušenosti vo co jde.

Vopice
Vopice
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  vladimir98

Pepku, tady se snažíš zbytečně. Měli tě přiřadit spíš na Novinky, ale chápu, že tam to máte už hodně obsazené. A teď vyskoč.