Německá vláda připravuje přídělový režim plynu

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Zdroj: regionální novinky

Spolková vláda se připravuje na to, že Rusko zastaví dodávky plynu. Spolu s průmyslem si vláda nechává vypracovat nouzový plán, který specifikuje, které společnosti jako první nedostanou žádný plyn v případě nedostatku ruského zemního plynu.
Diskuse o zastavení dodávek plynu mezi spolkovou vládou, průmyslem a energetickým sektorem již byly zahájeny. Odpovídající havarijní plán je vypracován pod vedením Spolkové agentury pro sítě. Podle mluvčího Spolkové síťové agentury by zákazníci v domácnostech podléhali zvláštní ochraně v případě zastavení dodávky. Z tohoto důvodu by společnosti zpočátku podléhaly horním limitům spotřeby v závislosti na jejich velikosti a spotřebě. To znamená, že průmyslové podniky s vysokou spotřebou by byly jako první odříznuty od dodávek plynu.

V případě zastavení dodávek plynu z Ruska se objem plynu redukuje na dodávky z Norska a Nizozemska. Dodávky z těchto zemí by však bylo obtížné přepravit plynovodní sítí na východ a jih Německa. Průmyslové podniky v těchto regionech by proto byly pravděpodobně první, kdo by v případě úzkého hrdla nedostal zemní plyn.

Podle Spolkové síťové agentury zatím neexistuje žebříček, které společnosti by měly v případě nouze přestat odebírat plyn jako první. Již se však sešli zástupci Spolkové agentury pro sítě, ministerstva hospodářství a Spolkového svazu německého průmyslu, jakož i Spolkového svazu energetiky a vodního hospodářství, aby vypracovali odpovídající plán. Do těchto rozhovorů se zapojily i jednotlivé energeticky náročné společnosti.
Nejprve by měla být definována kritéria pro odstavení

Během jednání bylo cílem nejprve vypracovat objektivní kritéria, podle kterých by bylo možné provést odpovídající pořadí pro odstavení dotčených průmyslových podniků. Jde také o roztřídění příslušných ekonomických sektorů. Například společnosti v potravinářském průmyslu by měly být klasifikovány jinak než společnosti, které vyrábějí produkty, jako jsou pneumatiky nebo sklo.

Cílem je rozšířit stávající havarijní plán

Již několik let však platí nouzová vyhláška, která vstupuje v platnost v případě nedostatku zemního plynu. To již upravuje omezení dodávek zemního plynu některým společnostem. Řada společností se již smluvně dohodla, že se v případě omezení dodávek zemního plynu v krátkodobém horizontu zdrží. Podle tohoto plánu pak budou odstaveny systémově nerelevantní plynové elektrárny. Nyní zpracovaný plán má určit, které další společnosti mohou být odpojeny od dodávky plynu, pokud stávající havarijní plán nestačí.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)

2.3 3 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
toto
toto
před 8 měsíci

Rusko nechce zastavovat dodávky plynu Německu. Jen za ně chce platby v rublech. Není to nepřekonatelný problém, ale pokud Německo přestane platit, je jasné, že plyn nebude. V každém případě je to dáno nepřátelstvím Německa vůči Rusku. Není to tak, že by Rusko dodávalo zbraně, které by vraždily Němce, je to bohužel… Číst vice »

Plebej
Plebej
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  toto

Souhlas!
Jen drobnost: Zelenský je tuctová loutka, a tyto nevládnou. Nikdy!, jen to předstírají.
Vládnou ti, kteří takové loutky, jako je i Zelenský a převážná většina politické věrchušky EU, vedou na provázcích své moci. Moci, která i loutkám za jejich prodejnost skýtá životy ve vatě.

Plebej
Plebej
před 8 měsíci

Kdo z těch německých vládních je vůbec ochoten a schopen připustit, že nebýt selhání německé diplomacie (stejně jako té francouzské) při prosazení Minských dohod (nebo snad vědomého záměru je neprosazovat??), nikdy by tyto problémy s dodávkami energetických a jiných surovin z Ruska neřešili. Je tragédií vidět v přímém přenosu tolik nekompetentnosti, zlovůle a nepředvídavosti, což vede jen a pouze… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

No ono ani politici Francie či Německa nečiní suverénní rozhodnutí. Jsou vazalové. Jakkoliv mohl Macron vrátit anglohovořícím partnerům potupu od ustoupení ze zakázky na ponorky, neudělal to. A Německo, to má podle všeho základny cizích armád na svém území tudíž je to okupovaný stát. Má svou ústavu? Nepodléhá volba kancléře Schválení protektorů… Číst vice »