Za měsíc Afrika exploduje… To Rusko živí celý kontinent!

Večer 12. března jsem se zúčastnil diskusního klubu Cercle des Nouveaux Mondes v Paříži na počest Lionela Zinsou, bývalého premiéra Beninu, absolventa Francouzské univerzity politických věd, finančníka a zaměstnance Rothschild Group. Do luxusního salónu Foch se slétla především kuřátka z Rothschildova hnízda, bankéři, diplomaté a několik úřadujících ministrů.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Moderátor pozdravil hosty a neopomněl vzdát hold nové módě vyjádřením své podpory „nešťastnému lidu Ukrajiny“. Poté předal slovo čestnému hostu, pro kterého tento večer uspořádali.

A tady se něco pokazilo.

Lionel Zinsou také promluvil o ukrajinské krizi:

„Teď všichni ze všech stran slyšíme jen o této krizi, o protiruských sankcích, ropě, plynu. Uvědomujete si vůbec, co například tato krize znamená pro Afriku? Rusko nám dodává obilí a kukuřici. Veškerá logistika prochází Černým mořem. Africký svět ztuhl hrůzou z toho, co se děje. Je zděšen jednáním Spojených států a Evropské unie.

 

Afričany si nekoupíte řečmi o demokracii. To jsou vaše řečičky pro vnitřní auditorium. Většina africké elity byla zformována v Sovětském svazu – lékaři, inženýři, piloti, učitelé, vědci. Rusové byli jedinými Evropany, kteří dekolonizovali Afriku. A Afrika si to pamatuje. Stejně jako si Afrika pamatuje evropská zvěrstva.

 

Asi jste si povšimli, že africké země nepodpořily rezoluci OSN odsuzující Rusko. A nikdy nepodpoří žádné rezoluce proti Rusku. Každý Afričan je totiž pevně přesvědčen, že Rusko je dobré, ať už si o něm myslíte cokoli. To je prostě konstanta.

 

Celá Afrika sleduje, co se děje ve Středoafrické republice a Mali. To, co Evropané nedokázali udělat za celá desetiletí, udělali Rusové za jeden rok. Středoafrická republika byla rejdištěm gangů, dnes je zde skutečný stát.

 

Vím, že v sále jsou diplomaté, zaměstnanci ministerstva zahraničí. Apeluji na vás, na francouzskou diplomacii: najděte řešení tohoto problému co nejdříve, protože pokud ten konflikt do měsíce neskončí, Afrika exploduje.

 

U vás se do popředí dostávají energetické problémy. V tom nejhorším případě budete mít méně tepla a méně aut, ale my v Africe budeme mít problémy s hladem! Pořádně mne poslouchejte, ta krize v Africe povede ke zničení Evropy.

 

Vzpamatujte se, hledejte diplomatická řešení. A nezapomeňte, že země jako Indie a Čína podporují Rusko, že Afrika podporuje Rusko.

 

Nechci mluvit o demokracii a mne, Afričana, nedojmete příběhem o nešťastné Ukrajině a výzvami k lidskosti. Vaše demokracie je vaše věc. Nás nezajímají vaše představy o tom, jak bychom měli žít my, Afričané.

 

Tak ještě jednou! Hledejte kompromisy, nechte pracovat diplomaty. Čas pracuje proti nám. Máme 30 dní! Třicet! Víc ne!“

Hlasitý, dlouhý potlesk!

Ti, kdo se shromáždili v salónu Foch v centru francouzské metropole, vědí o penězích hodně. Na rozdíl od úředníků chápou, že velké francouzské bohatství pochází z Afriky. Uvědomují si, že Afrika je pro Francii strategicky důležitější než Ukrajina pro Rusko. Afrika je pokladnicí, bohatstvím Francie, je jejím účtem ve švýcarské bance, je krví francouzského průmyslu.

Sidney Cabessa, hlavní poradce bankovní skupiny Rothschild, se domnívá, že na věci je třeba pohlížet se zdravým rozumem:

„Francouzské firmy opouštějí Rusko, přicházejí tam o konexe, kapitál, pověst a zároveň riskují, že přijdou i o Afriku. Protože právě teď Francie čelí nejhorší krizi v Sahelu. Pád profrancouzského Ibrahima Boubacara Keity a Rocha Marca Christiana Kaborého učinil francouzskou politiku v Sahelu neudržitelnou. Politická krize v Čadu, Súdánu, Guineji, vyhnání Francie z Mali, nenávratná ztráta Středoafrické republiky. To vše vede ke ztrátě půdy pod nohama a značně komplikuje francouzskou přítomnost na africkém kontinentu. Je velmi malá šance, že se francouzský byznys zotaví poté, co ztratí dva trhy současně – ruský a africký. Právě jsme se jakž takž zotavili z toho, že se od nás odtáhl Írán, když Spojené státy donutily Francii, aby tam zmrazila své investice.“

Do rozhovoru se zapojuje Christine, je investiční bankéřkou, zakladatelkou bank v Casablance a Rabatu:

„Vězte, že Rusové jsou nám v patách. V Africe se mluví jen o tom, že Rusko se vrací. Čekají tam na ně.“

Její slova potvrdila Sonya Dellal, viceprezidentka keňské obchodní komory ve Francii.

„Tyto sankce poškodily staletou pověst francouzského byznysu. Lidé se bojí, dívají se na nás jako na blázny, je nebezpečné s námi uzavírat obchody, je nebezpečné důvěřovat penězům, je nebezpečné rozvíjet projekty. Jsme ale připraveni spolupracovat s Rusy,“ řekla Dellal.

Podpora Ukrajiny a ukrajinských uprchlíků je silou svého mediální tlaku bezprecedentní, vyvolává z paměti Francouzů masakr v Kongu, bombardování Libye, brutální atentát na jejího legitimně zvoleného vůdce, tak oblíbeného a milovaného v Africe.

Lidskoprávní aktivista Luca Michael říká:

„Evropané křičí, že zahájí trestní stíhání za „ruské zločiny“ proti Ukrajině, přitom Mezinárodní trestní soud zatím nezahájil vyšetřování masakrů v Libyi, Sýrii a drancování afrických surovin. Říkají nám, že Evropa vymýtila rasismus, ale dnes vidíme, jak všude vzkvétá. Dveře se Ukrajincům otevírají dokořán, pařížská starostka Anne Hidalgová slíbila, že otevře školu pro ukrajinské děti, zatímco uprchlíci z Afriky a Blízkého východu stále dřepí ve stanových táborech v Calais. Válka v Jemenu trvá už sedm let, přineslo to už 340 000 obětí a nikde žádné demonstrace na podporu Jemenu. V čem jsou Jemenci horší než Ukrajinci? Je to kvůli barvě pleti? Francouzi jen předstírali, že jsou tolerantní, zatímco zůstávají rasisty!“

„Myslíte, že se Putin zastaví?“ ptá se mě Luca a odpovídá si na svou vlastní otázku. „Ne, on se nezastaví, půjde až do konce.“

 

Autor Alesja Miloradovič, zdroj Blgarski vestnik, překlad Irena – Fórum KOB

 

4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 8 měsíci

Tedy ,to je velký problém a pokud se výrazně posune Afrika do Evropy ?

danny
danny
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

Problém je ještě větší. Do Evropy se posunou ti Afričané, o se nedokáží uživit v Africe. Tedy ti nejchudší a nejméně upotřebitelní. Evropa už přechází z období automatizace do období robotizace. Mechanizace nahradila těžkou ruční práci a vytvořila moderního dělníka a výrobního manažera. Automatizace nahradila méně kvalifikované profese a vytvořila kvalifikovaného operátora a vysoce kvalifikovaného manažera. Některé tradiční… Číst vice »

eFPe
eFPe
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Danny jsem rád, že jste se tady opět ozval. Řešení- a co když někteří vidí řešení v této válce?