Západ obvinil Srby a Maďary z “ignorování potřeb usoužené Ukrajiny”

Vítězství vládnoucích stran v Srbsku a Maďarsku a osobně Alexandra Vučiče a Viktora Orbána nejsou způsobeny úpadkem demokracie a “ignorováním potřeb válkou usoužené Ukrajiny”, ale gramotnou národní politikou.

Historická vítězství Orbána a Vučiče

Viktor Orbán zvítězil v parlamentních volbách čtyřikrát za sebou. Jeho konzervativní strana FIDESZ získala 54,6% (v roce 2018 – 49,3%), což je nejlepší výsledek strany od okamžiku příchodu k moci v roce 2010. Opoziční proevropská koalice v čele s vůdcem hnutí Maďarsko pro každého Péterem Márki-Zayem  získala 28%. Orbán v koalici s křesťanskou stranou bude mít absolutní většinu v parlamentu.

“Celý svět mohl vidět zde v Budapešti vítězství křesťanské, demokratické politiky, vítězství konzervativní a vlastenecké politiky. Oznamujeme Evropě, že to není minulost, je to budoucnost”, řekl Orbán.

Prezident Srbska Alexandr Vučič vytvořil rekord v politické historii země, když podruhé za sebou zvítězil v prvním kole prezidentských voleb. Byl zvolený na dalších pět let, když obdržel 58% hlasů, a jeho Srbská progresivní strana získala 42,9% hlasů a spolu se Socialistickou stranou Srbska (11,4%) bude mít většinu v parlamentu a zůstane u moci.

“Srbsko bude usilovat o zachování partnerských a přátelských vztahů s Ruskem. Ručím za to, že v Srbsku nikdo nikdy neodstraní Dostojevského ze škol, protože Dostojevský je větší než všichni ostatní spisovatelé na světě dohromady. Nikdo nevyloučí opery Čajkovského”,  řekl Vučič.

Maďarům a Srbům se nezachtělo obětovat se ve jménu Ukrajiny

Bloomberg poznamenává, že dva evropští politici, kteří udržovali “nejužší spojenectví” s prezidentem Ruska Vladimírem Putinem, dosáhli velkého vítězství ve volbách 3. dubna nehledě na to, že výsledek byl v protikladu s prognózami průzkumů. Zejména v Maďarsku, kde západní experti předpovídali tvrdou konkurenci, jakmile se opoziční strany sjednotily.

Bloomberg dodává, že vítězství vládnoucích stran odsune v Maďarsku a Srbsku “do pozadí” názor  na úpadek demokracie a “potřeby válkou usoužené Ukrajiny”.

The Wall Street Journal píše, že vítězství Viktora Orbána vrhá Evropu do rozsáhlé “bitvy”. Soudí se, že tento výsledek, pravděpodobně, prohloubí rozpory uvnitř západní aliance ohledně toho, co voliči musí obětovat kvůli Ukrajině, a že vyhlídky na další sankce proti RF se zmenšily v důsledku výsledků voleb v Maďarsku, zejména co se týče energetiky.

Tagesschau poznamenává, že analytici vysvětlují nečekaně vysokou hladinu úspěchu vlády Orbána tím, že voliči jsou spokojeni se situací v zemi. “Za 12 let vlády Orbána se životní podmínky mnohých Maďarů zlepšily”,  uvedl autor článku.

Noviny upozorňují, že Maďarsko a Srbsko se střetnou s “větší mezinárodní izolací”, než dříve, s rizikem ztráty 1 miliardy eur v podobě dotací pro Maďarsko a zpomalením rozhovorů o vstupu Srbska do EU.

Ale poznamenejme, že získáním ruského plynu za 270 eur za tisíc kubických metrů zlikvidují všechny finanční ztráty, a Srbsku stejně z mnoha důvodů (hlavním je neuznání Kosova) členství v EU nehrozí.

Národní zájmy nad jakýmikoliv jinými

Dosažený výsledek v těchto zemích se vysvětluje vyváženou politikou, orientovanou ne na uspokojení zájmů USA, ale na národní priority: obě vlády na rozdíl od mnohých jiných v evropských státech odmítly bruselská doporučení a nedovolily, aby obyvatelstvo utrpělo v důsledku růstu cen na energetická média, když uzavřely s RF výhodné smlouvy na dodávku plynu. Orbán dokonce zajistil obyvatelstvu růst blahobytu.

V Srbsku to je podobné.

“Osobně vidím stabilní pokrok a hlasoval jsou v souladu s touto pozicí”,  řekl AFP 52letý srbský státní zaměstnanec Milovan Kristi po hlasování v Bělehradě.

A, samozřejmě, Srbové nemohli nepodpořit Rusko v ukrajinském konfliktu, proto prozápadní soupeř Vučiče šanci neměl.

Ljuba Stěpušová

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 https://www.pravda.ru/world/1695746-serbia_hungria/?from=email_subscribe

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 7 měsíci

Srbsko a Maďarsko mohou být vzorem pro novou politiku v ČR. Záleží na mimoparlamentních stranách a opozici v PS.

eFPe
eFPe
před 7 měsíci

No západ západ.. Ty rozhodovací elity a struktury, které jsou odtrženy od reality běžných lidí na hony daleko.Přeju Maďarům i Srbům aby se jim naděje vložené do jejich politiků splnily a mohli hezky žít.