Jaroslav Bašta: Mír je dnes sprosté slovo

Usuzuji tak na základě velmi ostré ukrajinské reakce na slova téměř stoletého bývalého ministra zahraničních věcí Henryho Kissingera o nutnosti jednání Kyjeva s Moskvou o mírové dohodě, která by ukončila probíhající válku s Ruskem.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Starý pragmatik vzal v úvahu především to, že konflikt se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře a reálně hrozí, že ruské ozbrojené síly a jejich separatističtí spojenci opravdu mohou dojít po severním pobřeží Černého moře až do Podněstří. Poté by v nevyhnutelných diplomatických jednáních o míru byl prezident Volodymyr Zelenskyj ve značně nevýhodnější pozici než dnes, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz

Neústupnost Kyjeva se opírá o ukrajinské veřejné mínění, které z více než 80% jakékoliv územní ústupky (Krym, Donbas) Ruské federaci odmítá. Prezident a jeho vláda věří, že dodávky moderní vojenské výzbroje zvrátí situaci na bojišti a pomohou ukrajinským ozbrojeným silám přejít do protiútoku. Největší naděje pak vkládají v dalekonosné zbraně, které by umožnily zasáhnout nepřítele na jeho území a rozvrátit tak zásobování ruských vojenských jednotek.

 
Náhlé rozpaky Zelenského fanoušků

   
Jejich použitím by se s největší pravděpodobností prezidentovi Zelenskému povedlo dosáhnout jediného předpokladu, který mu může dát naději na úspěch – rusko – ukrajinský konflikt by se změnil na plnohodnotnou válku mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskou federací. Nejspíše by pak došlo dle ruské vojenské doktríny k použití jaderných zbraní. Budoucí vývoj může mít ještě jednu velmi nepříjemnou nuanci: USA se ho možná nezúčastní, protože budou válčit s Čínskou lidovou republikou o Tchaj-wan.

Dlouhé měsíce před Putinovou invazí na Ukrajinu Spojené státy jasně prohlašovaly, že se v budoucím konfliktu nechtějí nijak přímo angažovat, pouze logisticky dodávkami zbraní, munice a zpravodajských informací. Naopak Tchaj-wan jim za válku stojí. Za této situace by na straně Ukrajiny bojovala jen podnož NATO skládající se z Velké Británie, Polska, Pobaltí, České republiky a Slovenska.

Někteří cynici tvrdí, že neutuchající hlad Ukrajiny po zbraních a munici již dokázal středoevropské státy (včetně Německa) účinně odzbrojit. Když k tomu připočtu předchozí třicet let trvající demilitarizaci, greendealové omezování průmyslu, energetickou závislost na Rusku a celkovou nepřipravenost na válečný konflikt, obávám se nejhoršího.

Ukrajina se totiž na válku připravovala osm let. My jsme s tím ještě ani nezačali. Proto bychom zcela nehrdinsky a pragmaticky měli naslouchat radám Henryho Kissingera. Stávající česká vláda je však v tomto ohledu plně ukrajinská. Proto se hrozím toho, že by jí Pánbůh to odhodlání z huby do rukou vraziti ráčil.

3.8 10 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
maxim
maxim
před 7 měsíci

Ruská federace navazuje na tradici SSSR a jeho komunistického Internacionalismu (viz dílo Lenina a Stalina) …. Internacionalismus je SPOLUPRÁCE všech potlačovaných tříd národů, osvobozujících se od debilní svobody otroků v predátorském kapitalismu mamonářsklých buržoazních opic .. Buržoazie – finančníci a kapitalisté z principu “svobodné souitěže” v nenažranosti a mamonářství nemůžou vědět co je to mírová spolupráce mezi… Číst vice »

maxim
maxim
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

Ještě přidám na vysvětlenou jak je to s tou svobodou otroků … Už dávlno v předminulém století starý zednář Goethe prozradil jak je to s tím liberalismem a falešným heslem Velké buržoazní Fr. revoluce Volnost, Rovnost, Bratrství .. Volně parafrázováno řekl nebo napsal, že největším otrokem je člověk, který je a bude pevně přesvědčen, že… Číst vice »

spartak
spartak
před 7 měsíci

Nejsem zastáncem přehnané oslavy minulého režimu, vždyť ona vlastně nikdy za 30let nebyla ,ale pamatuji krásný nápis nad bránou borců Strahovského stadiónu “ZA SOCIALISMUS ZA MÍR”.

Plebej
Plebej
před 7 měsíci

Kissinger vnímá možnost, že ruské ozbrojené síly a jejich separatističtí spojenci opravdu mohou dojít po severním pobřeží Černého moře až do Podněstří, jako hrozbu. 
Což od mazaného architekta světa pod US/UK (anglosionistickou) dominancí v něm ani nepřekvapuje.
Asi nejsem sám, kdo tu “hrozbu” (naopak) vnímá jako naději.

Stanislav Sevecek
Stanislav Sevecek
před 7 měsíci

Válka Západu proti Slovanům. Trojským koněm je triumvirát Polsko, Slovensko, Česko.

Plebej
Plebej
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Stanislav Sevecek

Ano, snad jen doplnit, že na ten triumvirát (pod taktovkou záp. loutkovodičů) pyšní být nemůžeme.
Doufám, že se o tom děcka budou zanedlouho učit jako o neomluvitelně ostudné době zdejšího temna a že zdejší protagonisté triumvirátu budou dožívat za katrem.

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Neštěstí je že i na tom tzv. západě vygeneroval nemocný systém nedovzdělané blby, kteří neznají historii a ukájí se tím, že Slované půjdou bojovat proti Rusovi. Krom zpitomělých Poláků, kteří už si zase koledují, o já nevím kolikátý zánik Polska, bojovat nikdo nebude. Ani s tolik oslavovanými Ukrajinskými hrdiny to není žádná sláva. Pokud si… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 7 měsíci

Zde je chuťovka z prostředí pražského magistrátu zejména v podání hysterického výlevu Moravcové Pospíšilové a práskačského vedoucího schůze aneb to se nám to demokratizuje a vládne, když se nám nikdo nemůže postavit:
https://youtu.be/b2CsFNykDhg

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci

Pane Bašto, ač si Vás velice vážím k tomu stavu jste přispěl i Vy. Svým přešlapováním, nazvat skutečný stav věcí, třeba to základní, že Putin nechtěl nic jiného, než dodržování smluv. Raději se odvoláváte na stařičkého Henryho. Kdo asi tak teď bude jednat se zfetovaným maňáskem. Tomu by rozuměl tak akorát Bartoš.… Číst vice »

Milan
Milan
před 7 měsíci

Práce také. Je sprosté slovo.

Ludvik
Ludvik
před 7 měsíci

Uvěřit slovům Henryho Kissingera, který se zasloužil o likvidaci SSSR, by bylo hodně “naivní”, i když vypadají na první pohled rozumně. A nejen v Rusku…