Jsme připraveni žít bez energií a chytrých přístrojů?

převzato

Najednou nelze zprovoznit žádné elektrické přístroje, nefunguje domácí ani veřejné osvětlení, dopravní semafory rezignovaly na řízení provozu,…

…není možné si vybrat peníze z bankomatu ani platit kartami, čerpací stanice pohonných hmot jsou zavřené, nejezdí vlaky, tramvaje, trolejbusy, kolabují dodávky vody, plynu a tepla, signály mobilních operátorů a datové sítě nefungují, lidé uvízli v dopravních zácpách, výtazích, vlacích, není možné se nikomu dovolat, nemocniční péče je velmi omezená nebo žádná, podniky, instituce, úřady, školy jsou zavřené, přestává fungovat zásobování potravinami, léky atd., ve všeobecném sílícím zmatku začínají lidé rabovat…. Scéna z apokalypsy? Nikoli, zatím jen letmo načrtnutý blackout.

Myslíte si, že je potřeba se na tento stav nějak připravovat, nebo je to zbytečné? Podle odpovědí respondentů průzkumu na téma Bezpečnost v ČR bychom mohli usuzovat, že si lidé nebezpečí dlouhodobého a rozsáhlého výpadku energií a s ním spojené nefunkčnosti velké řady moderních civilizačních vymožeností příliš neuvědomují. Nebo je jim to lhostejné a doufají, že se to nikdy nestane, nebo si neumějí představit, jak by mohla taková situace vypadat a co by se pravděpodobně dělo.
 

Jste připraveni na dlouhodobý a rozsáhlý výpadek elektrického proudu (blackout) a víte, jak se v tomto případě zachovat?

Čtyři pětiny lidí přiznávají, že nejsou na blackout připraveni a nevědí, jak by se měly zachovat.

Lhostejnost k tomuto nebezpečí je pro mě nepochopitelná, přitom se dnes většina odborníků shoduje, že blackout určitě nastane, jen se přesně neví kdy. A jestliže na něj nebudou lidé připraveni, nastanou mnohem vážnější a tragičtější situace, než jaké jsem zmínil v úvodu.
Jste připraveni na řešení situace, když by dlouhodobě nefungovala žádná elektronická zařízení (PC, tablety, mobilní telefony apod.)?


Už v roce 2016 jsem se s Vámi v komentáři Nefunguje navigace – POMOC! podělil o osobní zkušenost, že mladí lidé si vlastně vůbec nepřipouštějí možnost kolapsu chytrých komunikačních přístrojů, protože se to během jejich života ještě nikdy nestalo a bezstarostně nechápou, proč by se to mohlo někdy stát. V předchozím grafu však zjevně neodpovídali jen mladí lidé, ale rovnoměrně zástupci všech věkových skupin dospělých spoluobčanů. Jestliže i přesto téměř 70 % lidí přiznává, že nejsou na déletrvající nefunkčnost moderních elektronických přístrojů připraveni, z čehož logicky vyplývá, že by tuto situaci ani neuměli řešit, není to podle mého názoru v pořádku! Nebo si vážně většinově myslíme, že bezpečí, blahobyt a bezstarostnost nás musí provázet po celý život?

V následujícím grafu je situace o trochu optimističtější, ale doopravdy jen o malinko.
 
Považujete svoji fyzickou kondici a svoje schopnosti za dostatečné k přežití delší doby bez centrálního zásobování elektřinou, teplem, vodou, pohonnými hmotami apod.?

„Pouhé“ dvě třetiny spoluobčanů přiznávají, že jejich fyzická kondice by jim v případě nutnosti řešit krizovou situaci podobnou blackoutu nebyla dobrým pomocníkem. Přesto si troufnu odhadnout, že je tento stav příliš netrápí a ani nemotivuje k aktivitám, které by jejich tělesnou připravenost vylepšily.

Odpovědi na tři dnes prezentované otázky jsou vzácně vyrovnané, protože shodně ukazují, že naše společnost není připravena, a co víc – asi ani ochotna, řešit krizové situace.

Je současný svět doopravdy tak bezpečný, pohodlný a přátelský, jak by se mohlo při pohledu na grafy zdát? Nebo lidé jen podléhají iluzi, že se jim nic nemůže stát a nechtějí se nechat vyvést z rovnováhy nějakým pofidérním strašením? Můj názor si jednoduše doplníte sami. Jaký je ten Váš?
 
Průzkumu společnosti SANEP na téma Bezpečnostní situace v ČR se aktivně účastnilo 3235 respondentů ve věku nad 18 let, metodologie (pohlaví, věkové skupiny, příjmové oblasti, vzdělání, velikosti místa bydliště) korespondovala s demografickým složením obyvatelstva České republiky, statistická odchylka zjištěných dat je ±1,5 %.

3 1 hlasovat
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
toto
toto
před 8 měsíci

Blackout (BO)je situace, která by asi dokázala naprosto rozvrátit dnešní společnost. . Nebude fungovat základ našeho živobytí – elektřina – znamená to konec centrálního zásobování vodou ve městech, v zimě v mnoha případech přestane fungovat topení, nesvítí elektřina na ulici ani doma, nevyberete si peníze z banky, nefunguje telefon ani internet a samozřejmě nepůjde… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  toto

Nepřežijeme. Přežijí brutální násilnické primitivní smečky, dokonale řízené jedním tvrdě nekompromisním “kmenovým náčelníkem”, umějící krást a vraždit. Přežijí ti, kteří si ohřejí potravu na ohýnku a naprosté vypuštění hygieny s nimi nic neudělá. Přežijí spekulanti, schopní vést stádo otroků, obklopeni bezohlednou suitou “žoldnéřů” a schopní si v té suitě uhájit postavení a život. Přežijí odloučené komunity,… Číst vice »