Maďarsko do třetice pohrozilo Bruselu vystoupením z EU

Ministerský předseda Maďarska Viktor Orbán pohrozil předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové krachem evropské integrace. S mandátem důvěry, získaným při dubnových volbách, Orbán může provést referendum o vystoupení z EU.

Třetí varování Maďarska EU

Podle informací listu Financial Times napsal ministerský předseda Maďarska dopis Ursule von der Leyenové, v němž uvádí, že když bude EK trvat na schválení šestého balíku protiruských sankcí, tak “musí vzít na sebe celkovou odpovědnost za historický krach evropské integrace”.

Není to první varování Orbána o vystoupení z EU, dříve varoval v souvislosti s kampaní proti narušení Maďarskem “svrchovanosti práva”, a v podstatě – proti v Ústavě psané prioritě národních zákonů nad evropskými. Orbán vyzval EU, aby byla tolerantní vůči Maďarsku. V opačném případě “nebudeme moci jít nadále společnou cestou”.

Ještě předtím, v roce 2021, v zemi začali mluvit o přerušení členství v Evropské unii, protože Brusel zastavil financování Budapešti “kvůli porušení práv LGBT” v souvislosti se schválením zákona o zákazu propagace sexuálních menšin mezi dětmi a adolescenty.

Ve svém nynějším dopisu EK Orbán prohlásil, že ho neleká odpojení od evropské pomoci (přibližně 4 miliardy euro ročně), protože dané financování EU “je dostupné pouze na papíru”. Ale děsí ho sankce, uvalené na Rusko, které zboří ekonomiku Maďarska.

Jaderný úder na ekonomiku Maďarska

Ve svém měsíčním interview pro rádio Kossuth Orbán nazval “nepřijatelným” návrh Evropské unie o etapovitém zřeknutí se dovozu ruské ropy. Orbán srovnal embargo s úderem “atomové bomby na maďarskou ekonomiku”.

Der Leyenová předložila ve středu, 4. května, návrh EK na zastavení dovozu ruské ropy během šesti měsíců a dovozu výrobků z ropy do konce roku. Projednávat navrhla pouze dočasný odklad na embargo takovým zemím, jako Maďarsko a Slovensko. Nicméně totéž žádají i Bulharsko, Česko  a Chorvatsko.

Viktor Orbán se domnívá, že je znovu porušeno právo každé země přijímat svrchovaná rozhodnutí a nepodporovat nevýhodný konsenzus.

Premiér vysvětlil, že země, které mají přístup k mořím a přístavům, mohou překládat ropu z jakéhokoli místa na světě. Maďarsko však tuto možnost nemá.

“Jediný způsob jak dodat ruskou nebo jakoukoliv jinou ropu do Maďarska přímo nyní je potrubí, jehož jeden konec je v Rusku, a druhý v Maďarsku. Maďarsko nemohlo přijmout návrh, který ignoruje tento prostý fakt”,  řekl.

Premiér zdůraznil, že schválení embarga Maďarskem by rovněž znamenalo konec snížení výdajů na komunální služby, což patřilo k jeho předvolebním slibům, a explozivní růst cen na benzin a motorovou naftu.

“Boj, který nyní  vedu,  je boj o ochranu maďarských cen na energetická média”,  podotknul a dodal, že na kroky ohledně záměny ruské ropy se budou potřebovat nejméně čtyři-pět let a stovky miliard forintů investic.

Maďarsko je proti zahrnutí patriarchy Kirilla do sankčních seznamů

Problémovým je i zahrnutí do šestého balíku sankcí EU hlavy ruské pravoslavné církve patriarchy Kirilla. Orbán obdržel dopis od pravoslavné komunity v Maďarsku se žádostí, aby udělal vše, co je v jeho silách k postavení se na odpor vůči sankcím proti patriarchovi.

Tato otázka se týká nedotknutelné svobody vyznávání víry náboženských komunit  v Maďarsku, domnívá se vůdce Maďarska.

Orbán zopakoval, že “válka” na Ukrajině není válka Maďarska.

“Nejsem připraven vyhlašovat zájmy Američanů, Němců nebo jakékoli evropské země za maďarské zájmy, když odporují zájmům Maďarska”,  upřesnil.

Zakřiknutá Evropa hledí na Orbána s nadějí

Zástupci maďarské vlády několikrát od okamžiku publikace projektu EU prohlašovali, že nový balík sankcí Evropské komise proti Rusku nemůže být zodpovědně podpořen v jeho nynější podobě, jelikož  rozbourá bezpečnost zásobování energií Maďarska.

“Technické úkoly, které je nutno řešit, jsou velmi pracné a nákladné”,  řekl maďarský expert Oliver Ortaj a dodal, že návrhy komise ohledně sankcí nejsou podporovány společností.

Odmítnutí Viktora Orbána podpořit embargo na ruská energetická média je “pro zakřiknutou Evropu statečný krok”, napsal místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medveděv na svém účtu v Telegram kanálu.

S mandátem důvěry, získaným při dubnových volbách, Orbán klidně může provést referendum o vystoupení z EU.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

autorka: Ljuba Stěpušová

https://www.pravda.ru/world/1706321-ungria_orban/?from=email_subscribe

5 5 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
adam
adam
před 1 rokem

V příštím životě chci být Maďar, to je definitivní. 🙂 Za “české” politiky (až na nepatrné výjimky) se vážně hluboce stydím. Tolik kumulované blbosti se zbabělostí a pokrytectvím se opravdu vidí málokde. Pomalu už ztrácím naději, že se ještě za mého života někde zrodí skutečné osobnosti, které budou schopny zformulovat a realizovat… Číst vice »

shoty
shoty
před 1 rokem

Škoda, že SR riadia imbecili. Vďaka nim už o vystúpení z EÚ vôbec netreba strácať reč, pretože tento štát je v kóme a je tu len na pomocné a obslužné činnosti pre US armádu. Nesvojprávny, bez majetku, zadĺžený viac ako tvoria všetky aktíva jeho “občanov”. Práve dnes som si vystrihol citát básnika Janka Kráľa z generácie… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Maďarsko jde správnou cestou a závidím jim.