Opravdu Rusko zajalo kanadského generála v Mariupolu?

Od konce dubna 2022 se po internetu šíří informace o zadržení vysokého generála NATO Trevora Cadieuxe v Azovstalu. Bohužel o tom v tuto chvíli nejsou žádné potvrzené informace.

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Ruské mocenské struktury to zatím oficiálně nehlásily. Přesto existují poměrně závažné důkazy, které tyto informace dokládají.
 
Generál Trevor Cadieux z kanadských ozbrojených sil má za sebou dlouhou službu. Vystudoval Royal Military College of Canada v roce 1995 a vstoupil do 3. kanadské pravidelné a záložní divize Strathcona. V roce 1997 se zúčastnil bojových operací v Bosně. V roce 2002 sloužil v Kandaháru. Poté vedl skupinu vojáků v Jordánsku. A v roce 2017 se stal šéfem 3. kanadské divize, kde kdysi začal sloužit.

List Ottawa Citizen informoval, že generálporučík Trevor Cadier měl loni v září převzít velení kanadské armády, ale to bylo zrušeno poté, co kolem něj propukl sexuální skandál. Bývalá příslušnice armády ho obvinila z násilí. Ve stejné době vyšlo najevo, že Cadier opustil Kanadu navzdory skutečnosti, že vyšetřování stále probíhá.

„Kanadská média informují, že „bývalý“ armádní velitel generálporučík Trevor Cadieux je na Ukrajině, protože je nepřítomen od února. Spekuluje se, že může být obklíčen v Mariupolu,“ uvedl 24. dubna kanál Ukraine.ru.

Trevor Cadier se skutečně objevil na ukrajinském území, o čemž je spousta důkazů, a pak náhle zmizel z dohledu. Není v Kyjevě a není uveden mezi mrtvými. Jak uzavírá Ottawa Citizen, generál NATO je v současné době v katakombách závodu Azovstal v Mariupolu společně s nacisty z Azova a několika stovkami zahraničních žoldáků.

Navíc jsou informace, že generál měl na starosti Biologickou laboratoř č. 1, kde prý pracovali se smrtícími viry. Nyní je Cadieux již v Moskvě, kde stane před soudem.

Právě pro Trevora Cadiera poslalo AFU čtyři vrtulníky a dva čluny, které zničili Rusové. Právě kvůli němu se ukrajinské jednotky několikrát neúspěšně pokusily prorazit frontovou linii a dostat se do Mariupolu. Macron a Scholz se kvůli němu pokusili vyjednávat s Putinem, ale nedokázali nic vyjednat. Zelenskij prosil kvůli generálovi NATO, aby zorganizoval ukrajinský humanitární koridor v Mariupolu.

Zaměstnankyně Azovstalu Natalia Usmanová, která byla odsunuta z území elektrárny, uvedla, že ukrajinská armáda mluvila o „generálovi v bunkru“ v elektrárně.
 
„Armáda přišla a řekla, že mají nějakého generála, zahraničního žoldáka, který sedí někde v bunkru a je osobně v kontaktu se Zelenským‘,“ řekla novinářům.

1. května oznámilo ruské ministerstvo obrany evakuaci 80 civilistů z elektrárny Azovstal v Mariupolu, které tam drželi ukrajinští nacionalisté.

28. dubna mluvčí Lidových milicí DLR Eduard Basurin uvedl, že v Azovstalu by mohl být přítomen vysloužilý kanadský armádní generál.

4. května 2022 bylo oznámeno, že kanadský generálporučík Trevor Cadier byl zatčen při pokusu o útěk kanalizací z elektrárny Azovstal v Mariupolu na Ukrajině. Tyto informace navíc potvrzují zdroje z první linie.
 
Cadieux je v současnosti nejvyšším zahraničním vojenským důstojníkem mezi zadrženými na Ukrajině a média mu dávají přezdívku „generál žoldáků“. V polovině dubna vešlo ve známost, že na území Azovstalu by se mohli nacházet generálové ze zemí NATO. Podle evakuovaných obyvatel armáda často mluvila o přítomnosti vysokých vůdců západních armád, kteří jsou „neustále v kontaktu se Zelenským“, v suterénech. Zejména zmínili amerického generála Rogera Cloutiera mladšího majora americké armády ve výslužbě Paula Graye a bývalého zástupce velitele 53. pěší brigády Národní gardy USA majora Jasena Paska.

Kapitulace ukrajinské armády blokované v Azovstalu začala 16. května 2022. Podle nepotvrzených zpráv americký generál Eric Olson, britský podplukovník John Bailey a čtyři další instruktoři ze zemí NATO vyšli ze zařízení a vzdali se.

Existuje několik verzí, proč nejvyšší vojenští důstojníci zůstali v katakombách Mariupol. Podle jednoho z nich ruská armáda zaútočila tak rychle, že se prostě nestihli evakuovat, než byl Mariupol v obklíčení, a všechny jejich další pokusy selhaly. Podle jiné verze se azovští rebelové vzbouřili kvůli vojenským neúspěchům a zavřeli generály násilím do sklepů.

Cadier však podle Ottawa Citizen vůbec neodjel na Ukrajinu v únoru, ale po propuštění z armády 5. dubna 2022. A účelem jeho odchodu byla účast v bojích mezi Ruskem a Ukrajinou.
 
Politolog Aleksandr Asafov se vyjádřil k zadržení „generála žoldáků“ Cadieuxe. Kolektivnímu Západu podle jeho názoru rozhodně neprospívá přiznání, že se na bojových operacích na Ukrajině podílí armáda, zejména ta vyšší. Mnoho spojenců Západu je vedeno destruktivní ideologií, takže je nelze ukázat jako hrdiny „bojující za mír“. Západ udělá cokoliv, aby se od takových lidí distancoval.

„Stoltenberg, Psakiová, Biden a mnozí další řekli, že žádný kontingent NATO tam není ani nemůže být a nikdy se nezapojí do nepřátelských akcí. Ale ve skutečnosti se to všechno dělo podle syrské šablony – neexistuje „žádná americká armáda“, ale jsou tu američtí vojenští specialisté. A často jsou to titíž lidé. Neexistuje žádná armáda, ale existují specialisté – důchodci – kteří jednají za Blackwater a několik dalších západních PMC (soukromé vojenské organizace – pozn.red.N.R. -vd-).

Důstojníci NATO v Azovstalu zavražděni a znetvořeni Azovem?

Tady je to stejné – nelze přiznat, že jde o aktivní kanadskou armádu. To by znamenalo, že Kanada je aktivně zapojena do konfliktu a nějakým způsobem zapojena do výcviku nebo přímého vedení nelegálních ozbrojených skupin, jako jsou v Rusku zakázané „Azov“. To by bylo těžké vysvětlit, ne vám a mně, ale stejným Kanaďanům. Jak se tam ocitl? Proč tam byl? Jak se dostal do katakomb Azovstalu? Odpovědi na všechny tyto otázky je lépe skrýt a zamlčet. Proto se objevily informace o obtěžování a rezignaci a další věci,“ domnívá se Asafov.

Podle politologa je velmi těžké uvěřit, že vysoký kanadský vojenský důstojník byl v katakombách Azovstalu „z dobroty svého srdce“.

„Víme, že lidé na vyšších pozicích dělají absurdní věci. Ale vzhledem ke všem okolnostem je těžké říct, že by tam tento muž byl náhodou – sbíral houby nebo rybařil. Všechny tyto otázky budou mít odpovědi a nebudou se líbit Kanaďanům ani představitelům protiruského západního konsensu,“ uzavřel Asafov.

Cadier však podle Ottawa Citizen vůbec neodjel na Ukrajinu v únoru, ale po propuštění z armády 5. dubna 2022. A účelem jeho odchodu byla účast v bojích mezi Ruskem a Ukrajinou.

Vzhledem k tomu, že město Mariupol bylo od začátku března 2022 zcela obklíčeno spojeneckými silami, vypadá jeho přesun do ukrajinského uskupení v závodě Azovstal nelogicky.

Vzhledem k nedostatku oficiálních údajů je tedy předčasné hovořit o dopadení Trevora Cadieuxe. Objevování se v médiích stále více údajů o zajatých zahraničních instruktorech a také absence popírání, která se v těchto případech objevují v médiích, však vede k závěru o pravdivosti těchto informací.

 
Zdroj South front překlad První zprávy

5 4 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci

Není možná ! Pan Reuters a paní CNN místopřísežně tvrdí, že konfliktu na Ukrajině se Nato nezúčastňuje. No a když tihle dva … nejede přes to vlak. Jak známe. To bychom tu také mohli psát o výpovědích zajatých, dnes moderněji – evakuovaných Ukrajinců, kteří do jednoho vypovýdají, že plán zaštiťovat se v boji ženami… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 8 měsíci

Různých unijních ,,jenerálů” tam jezdí také dost. Ti by měli padnout do zajetí, normálním lidem by nechyběli !

Plebej
Plebej
před 8 měsíci

Autor by si snad mohl vybrat, jestli toho kanadského mil. potentáta bude nazývat Cadieux či Cadier (jakkoliv se to ve francouzštině vyslovuje stejně). A měl by to pojmenování držet v celém textu, a ne (co odstavec) skákat z jednoho do druhého. — Pokud byl Cadieux skutečně polapen, mnoho štěstí na něj v příštích letech nečeká. Alespoň… Číst vice »

Primak
Primak
před 8 měsíci

Tady o tom taky píšou:
Canadian General Trevor Cadieux Arrested in Mariupol? Here’s the Review and Analysishttps://world-today-news.com/canadian-general-trevor-cadieux-arrested-in-mariupol-heres-the-review-and-analysis/