Úvodník dnešní Kosy – plyn a jeho drtivé peripetie

Původně mne nenapadlo zase otevírat téma plynu. Jenže ono si mne našlo.

Nejdříve jednoduchým, srozumitelným a na výsost hrozivým komentářem na finančním webu Kurzy.cz, který ve velmi temných barvách, na základě převzaté analýzy z amerických zdrojů, popisuje vyhlídky spojené s očekáváními evropských a českých papalášů, spojených s dovozem především amerického LNG.

Byly natolik temné, že jsem dohledával další zdroje, zdali se jedná o nějaký ojedinělý pohled nebo zda ty mraky vidí i další analytici nebo jde o nějaký unikátní pohled. Co jsme našel? Uvidíte sami!!

V druhém materiálu, převzatém z Aktuálně.cz, se dočtete detaily o tom, jak obchodují a předečvším s jakými handicapy nákupčí tuzemských distributorů plynu. A také o nevídaném strategickém lemplovství právě ohledně plynu Fialova Obludária.

Ale pikantní ochutnávku vám nabídnu už nyní. V rolích nositelů rolniček se nám představí Joe Biden a polský premier Morawiecki. Hodně dobrá klaudiáda. Uvidíte sami.

Nejprve Biden:

Biden Calls Energy Crisis „Incredible Transition“

Biden nazývá energetickou krizi „neuvěřitelnou změnou“

cituji:

Prezident Biden dostal pod palbu kolegů politiků poté, co označil rekordně vysoké maloobchodní ceny paliv v USA za součást „neuvěřitelného přechodu“ od ropy a plynu.

„Tady je situace. A pokud jde o ceny plynu, procházíme neuvěřitelným přechodem, který se odehrává, že když Bůh dá, až to skončí, budeme silnější a svět bude silnější a méně závislý.“ o fosilních palivech, až to skončí,“ řekl na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kishidou.

Takže ono je to všechno fajn!!!! A buďme za to, co se děje kolem energií rádi! Blahopřejme si každý den nejméně dvakrát. Ale spíše hned 3x. Protože budeme zelenější a zelenější až k úplně uzelenění.

Nedá mi to, abych si nepřipomenul vojenská léta a pořekadlo – co je zelené, to je plesnivé a tedy zkažené! Počínajíc mundůrem a konče fasovaným salámem nebo kádéčkem…

Nikdy by mne nenapadlo, že se někdy k tomuhle bonmotu vrátím.

Prostě světový vůdce číslo 1! V plné kráse! A duševním rozletu.

Ale já myslím, že ho trumfl vrchní evropský rusobijec (samozřejmě až po Zelenském) polský premier Morawiecki. Nyní náš obrovský kamarád nejkamarádovější. Nepochybně jste zaznamenali jeho blábol, že Norsko nekřesťansky vydělává na současných cenách při prodeji svého plynu a že by se jako mělo podělit!!!! Se svými odběrateli….. Jenže ono to zdaleka není všechno, co na adresu Norů řekl. Proto už do úvodníku dám tohle

Poland Says Norway Should Sdílet Its “Gigantic” Oil & Gas Profits

Polsko říká, že Norsko by se mělo podělit o své „gigantické“ zisky z ropy a zemního plynu

Norsko, největší západoevropský producent ropy a plynu, by se mělo podělit o obrovské zisky, které získalo z vývozu ropy a plynu od ruské invaze na Ukrajinu, řekl tento víkend polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Měli by se o tyto nadměrné zisky podělit. Není to normální, je to nespravedlivé. Jde o nepřímou kořist ve válce, kterou zahájil Putin,“ řekl Morawiecki během nedělního setkání se skupinou mládeže, jak cituje Bloomberg .

„Napište svým mladým přátelům v Norsku…Měli by to sdílet, ne nutně s Polskem [ale] za Ukrajinu, pro ty, kteří jsou touto válkou nejvíce postiženi. Není to normální?“ polský premiér dodal , zprávy z Polska.

Polsko očekává, že začne dostávat zemní plyn z Norska prostřednictvím projektu Baltic Pipe Project , jehož plné zprovoznění je plánováno na začátek roku 2023 a diverzifikace dodávek plynu do Polska.

Polsko mělo smlouvu s Gazpromem, která vypršela na konci roku 2022.

Polsko vždy tvrdilo, že Evropa potřebuje omezit svou závislost na ruském plynu, protože Moskva používá energii, aby získala vliv v EU. Samotné Polsko se už léta snaží setřást svou závislost na ruském plynu, protože ruskou energetickou politiku vždy považovalo za hrozbu pro energetickou bezpečnost.

Tohle asi víte. To přinesla i tuzemská media. Jenže já cosi zatím vyňal, abych na konec dal to opravdu drtivé, co nám zamlčeli. Čtěte pomalu a pozorně:

„Ale měli bychom Norsku platit gigantické peníze za plyn – čtyřikrát nebo pětkrát víc, než jsme platili před rokem? To je nemocné,“ řekl Morawiecki.

Norsko je nemocné? Já bych řekl, že nikoliv. Že nemocný je Morawiecki!!! Že se mu vrazil do mozku Zelenského syndrom(!), tedy že je řiditelem Zeměkoule a že všichni udělají, co nařídí!

Takže Norsko nesmí prodávat svoje neobnovitelné a vyčerpatelné zdroje za světové ceny? A má se rozdělit se svými zákazníky????

A to říká někdo, kdo se nafukuje tím, že se DOBROVOLNĚ odstřihl od ruského zdroje a chlubil se tím, že přivede místo ruského NORSKÝ plyn??? A stále tvrdí jak je to super a ať to udělají všichni? A vypověděl smlouvy Putlerovi???

A nyní se vzteká na Nory, že mu to prodávají za světové ceny. Které jsou ČTYŘIKRÁT až PĚTKRÁT VYŠSÍ NEŽ TY RUSKÉ????!!!! 

Ten se nejspíš úplně zbláznil!!! A Fiala a další jedině a vždycky správní mu tleskají a chtějí být jako on! A my to zaplatíme! Už se těším na reakci Poláků, až najedou na dodávky norského plynu a začnou za něj platit úměrně vyšší faktury!!! To bude řev!

A vedle toho se těším, až stejným způsobem si tentýž Morawiecki „podá“ i americké plynové vydřiduchy, dodávající molekuly svobody, které v Evropě nabízejí za ceny 4x vyšší než v USA. Jak se dočtete v jednom dnešním hlavním článku! Jen do toho frajere!! Nebo si troufáš jen na Nory?

A kdy se s Nory začneš soudit ve Stockholmu u arbitrážního soudu, jako jsi to dvakrát zkusil s Gazpromem? Čekám!

Už chápete, proč znovu zvedám téma plyn? Soudím, že to je zcela na místě!

3.8 5 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
VlastimilCech
VlastimilCech
před 2 lety

Nevím, jestli bratři Poláci udělají dobře, jestli spolknou západ Ukrajiny. Obávám se, že “spolknou hada”. Vím ovšem, že to bylo před sto lety Polsko… Ale zdá se, že dneska tam vyrostlo až moc jedovatého býlí. Připojí si nejproblémovatější část Ukrajiny a tamější rozkrádání, klientismus, korupce, nepotismus a jak se všecka ta tamější… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 2 lety
Odpověď uživateli  VlastimilCech

Opakuji se, ale “bratr” Polák historicky v zahraniční politice vždy posral co se posrat dalo. No ale Lvov je Lvov. Po Krakowu druhé “Polské”. K tomu ještě Stanislaw. Hned jak přijdou Polské restituce a Ukrajinci ze Lowowa ven, nastane velká, ale velká psina. Jen jsem zvědavej jaký určí pro restituce rok. Je jasné, že… Číst vice »

VlastimilCech
VlastimilCech
před 2 lety
Odpověď uživateli  mikkesh

Nu právě… bohužel máte asi pravdu! Přesně to si myslím taky… podle mne to není dobrý nápad, polknout právě ten dodnes nejproblémovější kus Ukrajiny… všichni ti Židi, banderovci, kriminálníci…. jo, pokud k tomu dojde, tož bude mela. Souhlasím.

spartak
spartak
před 2 lety

Polákům již hrábe na mozek asi z toho jak spolknou Ukrajinu.Přitom budou mít pouze holé řitky.