PEKAROVÁ ADAMOVÁ CHCE PRODAT BUDVAR

Pivovar Budvar užívá chráněné zeměpisné označení Foto: Vladimír Vácha, Právo

„Stát rozhodně nemá ani provozovat hotel, ani vařit pivo. Není k tomu jediný racionální důvod,“ sdělila Právu šéfka TOP 09. Straně podle Pekarové Adamové nejde o to, privatizovat klíčovou infrastrukturu.

„Zároveň od nás neuslyšíte slova o národním pivovaru jako rodinném stříbru. Jednoduše proto, že jde o naprostý nesmysl, a stejně jako nemáme mít národní lihovar nebo masokombinát, nevidíme důvod, proč by zrovna pivovar měl být výjimkou,“ řekla Právu Pekarová Adamová.

Prodat Budvar chtěli politici už dřív, hlavně ODSDomácí

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) návrh Pekarové odmítl s odkazem na to, že podnik loni generoval zisk 305 milionů korun.

STÁT OVLÁDÁ DESÍTKY PODNIKŮ

Budvaru se přitom dlouhodobě daří, úspěšně prošel i pandemií covidu. Loni národní podnik uvařil rekordních 1,8 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,6 procenta víc. Z toho 1,3 milionu hektolitrů pivovar vyvezl do světa.

Celkové tržby Budvaru loni poprvé překonaly hranici tří miliard a vyšplhaly se na 3,17 miliardy Kč. Vedení pivovaru počítalo s tím, že do státního rozpočtu odvede podle plánu 300 milionů korun. Ministerstvo zemědělství, jemuž šéfuje lidovec Zdeněk Nekula, ale nakonec letos v lednu oznámilo, že Budvar nic odvádět nebude a zůstanou mu tak peníze na investice.

Budvaru rekordně stoupl export – Ekonomika

Podnik v posledních letech neodváděl do fondu zakladatele nic, naposledy šlo o půl miliardy Kč v roce 2018.

Podle výzvy, kterou předsednictvo TOP 09 v úterý rozeslalo v tiskové zprávě, by stát měl prodat majetek, který není podstatný pro vykonávání jeho hlavních funkcí.

„Týká se to jak snížení objemu nemovitého majetku, tak firem ve výhradním nebo částečném vlastnictví státu. Kromě nezanedbatelných příjmů pro stát se tím otevře prostor na větší soustředění státu na hlavní činnosti, jejichž kvalitní plnění od něj občané očekávají,“ uvedlo vedení TOP 09 ve svém prohlášení bez dalších podrobností.

Stát drží majoritní podíly či zcela ovládá desítky podniků. Budějovický Budvar patří vedle ČEZ, Českých drah, České pošty či Lesů ČR mezi nejvýznamnější. Z nemovitostí patří státu vedle administrativních budov či vojenských objektů například proslulý hotel Thermal v Karlových Varech. O jeho prodeji se také opakovaně uvažovalo…”

Autoři: Jan MartinekJakub SvobodaPrávo

Poznámka Nové republiky: Mnoho desetiletí vede americký pivovarnický koncern Anheuser-Busch vyrábějící pivo Budweisser, ale často prodávané pod značkou BUD, soudní spory o značku/název. Druhou stranou sporu je státní podnik Budějovický Budvar, který mnoho sporů o značku nad americkou konkurencí vyhrál. Proto ta značka BUD. V prichvatizaci státního pivovaru Budvar koncern Anheuser-Busch jistojistě všechny zájemce přeplatí. A i když americké koncerny nesmí doma ani v zahraničí používat korupčních metod, dost bych se divil, kdyby skomírající TOPce nepřistálo na účtech nějaké to americké všimné. A jejím vrcholným představitelům možná také. Chcete-li za vším vidět peníze, tak  tady máte vysvětlení, proč se bude “privatizovat”, a proč ji TOPáci prosazují. Ostatně, kolonií jsme se stali právě jako oběti jejich zideologizované politiky. Po privatizaci bude americký koncern zdaňovat mimo území českého státu a značku Budvar čeká podobné poškození, které na kvalitě Plzeňského Prazdroje zanechali noví jihoafričtí a japonští majitelé.

2.5 8 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 7 měsíci

Když jako pamětník pozoruji tuto vykulenou “makovou panenku”,Langšádlovou,Němcovou,Černochovou a podobné politické kreatury v ženském provedení,v duchu se omlouvám Marii Kabrhelové Gustě Fučíkové atd.,že jsem v minulém režimu proti nim něco měl!

vaclav
vaclav
před 7 měsíci

Osobně já, bych prodal celou vládu i kdyby to stálo několik miliard. Stejně nevěřím, že by se našel blb, co by koupil

Hokarc
Hokarc
před 7 měsíci

Víte, co je krutý? Když to má někdo v hlavě dutý !

adam
adam
před 7 měsíci

Topka je očividně politický projekt, jehož hlavním cílem je poškozovat, oslabovat a rozkládat český stát. Odtud pramení volání jejich představitelů po další privatizaci, přijetí eura, protiruské šílenství, pochopení pro sudetoněmecké zájmy atd. apod. Komu to není jasné, tak mu už není pomoci…

spartak
spartak
před 7 měsíci

Socialismus dokázal ,že dovedeme samostatně žít a budovat. Proto má pravice strach a činí vše proti obyvatelstvu.

JK
JK
před 7 měsíci

Stát podle pravice nemá dělat nic jiného, než plnit zadání kolonizátorů a vybírat daně od těch, kteří nemají možnost se jim vyhnout. Ale potřebuje někdo takový stát?

mikkesh
mikkesh
před 7 měsíci

Prý té nešťastnici někdo v Lidlu nakukal, že Budvar je odstraňovač pupínků. Nepomohlo. Tak asi chce prodat své dvě flašky co jí zbyly. Nechce se mi věřit, že by i takové přiblblo věřilo, že pivovar je její.

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem mikkesh
vera havrankova
vera havrankova
před 7 měsíci

Člověk by nad našimi všehoschopnými vládními zrůdami brečel! Zákony pro ně neplatí, policie je nestíhá, zbývá spoléhat na boží mlýny!