Éra západnej politickej a ekonomickej dominancie sa blíži ku koncu, hovorí bývalý britský premiér Tony Blair

Blair na výročnej prednáške Ditchley Foundation Lecture povedal, že západné mocnosti musia zvýšiť svoje výdavky na obranu, aby si udržali svoju vojenskú prevahu a zároveň rozšírili svoju mäkkú silu vytváraním väzieb s rozvojovými krajinami.

Na snímku Tony Blair – bývalý britský premiér

Povedal, že „brutálna a neopodstatnená“ invázia Vladimira Putina na Ukrajinu ukázala, že od hlavných svetových mocností už nemožno automaticky očakávať, že budú dodržiavať prijaté medzinárodné normy. „V dôsledku Putinových činov sa nemôžeme spoliehať na to, že sa čínske vedenie bude správať spôsobom, ktorý považujeme za racionálny,“ povedal.

„Nechápte ma zle. Nehovorím, že Čína sa v dohľadnej dobe pokúsi ovládnuť Taiwan silou. Našu politiku však nemôžeme zakladať na istote, že sa tak nestane. A aj keď Taiwan vynecháme, realita je taká, že Čína pod vedením Xi súperí o vplyv a robí to agresívne,“ vysvetlil Blair.

Podľa jeho názoru sa najväčšie geopolitické zmeny v tomto storočí odohrajú v Číne, nie v Rusku. Výsledkom je, že „svet bude prinajmenšom bipolárny a možno aj multipolárny. Prvýkrát v modernej histórii môže byť Východ na rovnakej úrovni so Západom,“ povedal Blair, ktorého citovala Sky News.

3 5 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skeptik
skeptik
před 1 rokem

Bohužel není síla, která by kolektivní fašistický Západ potrestala ze jejich zločiny, a tak můžou zločinci drze hlásat svoje “moudra” a bezdůvodné napadení jiných států vydávat za obranu.

standa
standa
před 1 rokem

Že Čína bude lídrem světa, o tom bylo rozhodnuto již před desítkami let. Plán se jen plní, nic nového se neděje, USA ustoupí do stínu, i když zatím vzdorují, ale nemají na to být světovým imperátorem, jak se snažily. Jejich čas uplynul. 10 možná 15 let to ještě bude trvat, ale jakmile… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Blb, který možná uvěřil možná také jen podporoval Ami akci Irák. Dle mého názoru dobře věděl že to co US hovada tvrdí je jen záminka pro napadení státu.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Jistě neuvěřil, tak blbý on nebyl…

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Snad to není ten vejlupek, dokonce odsouzený zločinec Toník ? Ten Toník co přísahal jak na vlastní oči viděl před invazí ty zbraně hromadného ničení ? A našemu Vašíkovi zase stačilo, že to viděl Toník. Tak prý to musí být pravda. Nebyla. Ale asi to bylo opodstatněné. Naštěstí při tom našem hledání… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 rokem

Tony je úplně mimo, sociální demokracii “Západu” pohřbil stejně jako “socani” sociální demokracii v Německu před a po 1.sv.válce …
Sociáldemokratismus je blud a vede k stále stejným koncům, k Tonyho hlouposti se přidala asi i demence, že zase vylézá ….

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Sociální demokracie v Německu byla spojena a stejná jako v Rakousku, i v  Československu se po 1.sv.válce “rakousko-čeští” socani stejně předvedli svojí zradou a kolaborací s “buržoazií” …

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Je to stejný blb jako ten náš fialový.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

To není dobré přirovnání. Tony Blair žádný blb není, ani nebyl tehdá, když se k tomu všemu zlému propůjčil. Škoda, od té doby někoho tak schopného v UK daleko nemaj.

Ale štěstí, že ho tam dneska nemaj, neb by tam způsobil ještě větší škody než ti dnešní klauni.

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Nevím zda je a nebo byl tento pán blb,to nedokážu posoudit,ale jedno je jisté.Je to stejný válečný zločinec jako tehdy (2003) jeho páníček za oceánem,válečný zločinec J.W.Busch.Tato politická kreatura by měla držet h..u ,lézt kanálama a veřejně se neztrapňovat

Primak
Primak
před 1 rokem

Surprise, surprise…