Jaroslav Bašta: Zpátky do bipolárního světa

Skoro se mi chce parafrázovat Jaromíra Nohavicu – narodil jsem se v bipolárním světě balancujícím na hraně jaderné války, a jak to vypadá, při troše štěstí v něčem podobném také zemřu.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Mark Twain se svým postřehem o tom, že se historie rýmuje, měl pravdu. Původní bipolarita sice de facto vznikla pučem v únoru 1948 v Praze, ale naplno se projevila až válkou v Koreji o dva roky později, která trvala tři roky. Ostrá fáze Studené války se odehrávala až do roku 1962, kdy vyvrcholila Karibskou krizí.

Zděšení z toho, jak blízko se tehdejší svět dostal na samou hranu sebezničení, nakonec vedlo k procesu konvergence. V něm se oba ideologicky naprosto protichůdné tábory začaly sbližovat. Pro Evropu od Francie na východ to mělo jeden praktický důsledek – od sedmdesátých let začala být zásobována sovětským zemním plynem. Po celou dobu Studené války to sloužilo za důkaz možnosti mírového soužití, dodávky nikdy nebyly ani zastaveny, ani zneužity k politickému vydírání. To přišlo až po rozpadu Sovětského svazu.

Jistou ironii dějin představuje fakt, že současnou krizi a válku na Ukrajině částečně vyvolala výstavba dvou plynovodů z Ruské federace do Německa (Nord Stream 1 a zejména 2). Vybudovali je v době bouřlivé těžby břidličného plynu a ropy ve Spojených státech. Ty je považovaly za příliš velkou konkurenci svým vlastním „molekulám svobody“. Ekonomická válka amerických a ruských sankcí a protisankcí vytvořila podmínky pro vznik ozbrojeného konfliktu.

Putinův vpád na Ukrajinu se stal katalyzátorem nového přeformátování světa. Na jedné straně nebývale sjednotil kolektivní Západ od Atlantiku až do Pacifiku, jak v otázce sankcí a dodávek zbraní na Ukrajinu, na straně druhé však vyvolal reakci, která mi připomíná pád kolonialismu. Více než po dobu dvou generací si nejvyspělejší státy zvykly na to, že vše co souvisí s reálnou ekonomikou (dodávky surovin, včetně energetických, výroba zboží) dodává globální vesnice. Západ si ponechal vývoj technologií a hlavně dolar jako rezervní světovou měnu podloženou vojenskou silou Spojených států.

Loňský ostudný úprk z Afganistánu a zvláště pak neuvěřitelná rychlost, s níž se země NATO sami dokázaly odzbrojit dodávkami zbraní a munice na Ukrajinu (Česká republika především) vedl země BRICS ke snahám vymanit se z područí Západu. Iniciátorem tohoto procesu je Čínská lidová republika, která již úspěšně kolonizovala Afriku a znovu vytvořila levicovou, ba přímo rudou Jižní a Střední Ameriku.

Jaroslav Bašta: Čínská Latinská Amerika?

Současná bipolarita zatím nemá ideologické pozadí. V zásadě jde o spor mezi producenty a dodavateli surovin s největšími konzumenty. Již první náznaky důsledků omezení dodávek ruských energetických surovin do východní poloviny EU ukazují, koho ta konfrontace více poškozuje. To si ovšem naše bojechtivá a bohorovná vláda nikdy nepřipustí, a nechá vše dojít až do hořkých konců.

0Jediným známým způsobem, jak lze za podobné situace přežít zimu, je systém kdysi zvaný válečný komunismus. Proto jsem zvědavý na název, který mu současná pravicová vláda dá. Nohavicův povzdech „Narodil jsem se v komunismu, zemřu v komunismu“ asi byl prorocký.

Autor Jaroslav Bašta – poslanec SPD, zdroj: První zprávy

5 4 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jbskalensky
jbskalensky
před 6 měsíci

Pan Bašta popsal současný problém dobře a věcně. Podle mého soudu se však vyhnul, a nevím jestli úmyslně, či nechtěně, tomu hlavnímu. A to je funkce “petrodolaru” ve světovém finančním systému. Jakékoliv pokusy vymanit se ze zúčtovacího systému v dolarech se v minulosti trestaly válkou a smrtí vedoucích představitelů takových zemí. Tento systém, kontrolovaný a řízený USA, je… Číst vice »

Primak
Primak
před 6 měsíci

Ta válka v Korei, to bylo opravdu svinstvo na kvadrát, dost se na to zapomíná. Proč vlastně se válčilo? Neužili si dost ti Korejci porobeni po staletí pod Japoncema? A nejenom ti severní. Jak se někde uvádí, spadlo tam více bomb než schodili za 2.sv.války, naše průmyslové skvosty nevyjímaje, bombardované pochopitelně omylem. Jen… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 6 měsíci

Pane Bašto, skvělé. Smekám. Dle mého přesné. Strýček Sam zaspal. Zaspal i s Dolárkem. Zaspal i duševními schopnostmi. (Odzbrojit partnery ve válce – opravdu kreténismus) Teď snad, se i president Zeman musí bát, aby mu na obranu Taiwanu nerekvírovali jeho slavný nafukovací člun. Na háčku skrček ze Senátu (jméno mi vypadlo) u pádel Langšádlová a velitel,… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 6 měsíci

Skvělý a pravdivý článek! Díky, pane Bašto!