Jaroslav Štefec: Měníme moderní tanky za zastaralé…

Nemohl jsem se ubránit (hodně hořkému) smíchu nad informací, že „… kvůli zhoršené bezpečnostní situaci, zaviněné válkou na Ukrajině, se uvažuje o nahrazení zastaralých tanků sovětské výroby moderními německými obrněnci Leopard”.

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

Na snímku draze modernizovaný český tank T-72 ve verzi M4CZ

Tanky řady Leopard A2 o nichž se v této souvislosti mluví, vznikly zhruba ve stejné době, jako tanky T-72, tj. na počátku 70. let. Verze Leopard A24, kterou nám údajně „daruje” Německo, pochází z přelomu 80. a 90. let. Jedná se tedy o relativně hodně staré stroje, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

 
Česká vláda (alespoň podle ministryně Černochové, a nemám důvod jí nevěřit) naprosto nesmyslně posílá na Ukrajinu daleko modernější tanky T-72M1, a možná dojde i na stroje verze T-72M4CZ, které na přelomu tisíciletí česká armáda nechala modernizovat za téměř 5 mld. Kč. Tyto tanky mají zcela nový systém řízení palby, britské motory, převodovky izraelské firmy Nimda a v mnoha ohledech “moderní” německé stroje výrazně překonávají.

Pro „nové, moderní” tanky navíc ČR bude muset vybudovat zcela nový kompletní logistický systém podpory, bude(me) muset nakupovat od Německa kompletně náhradní díly, munici a další komponenty, včetně výcviku a opravárenských kapacit. To vše v podmínkách nastupující krize, která začíná otřásat celým západním světem.
 
Když si v hlavě sčítám nezbytné náklady na pokrytí těchto požadavků a čas, jaký to zabere, jediné, co mě v této souvislosti napadá, je pojem „danajský dar”. A také fakt, že ČR, která je podle „našeho” premiéra ve válce, z ničeho nic stojí tváří v tvář potenciálnímu nepříteli bez bojeschopných tankových sil, o jejichž důležitosti i v tzv. „moderní” válce nás dnes a denně přesvědčuje průběh konfliktu na Ukrajině. Už tomu opravdu přestávám rozumět.
 

A pár komentářů:

 • To je tak, když jsou ve vládě diletanti
 • No možná ví dobré co dělají. Staré tanky co dostaneme se budou muset modernizovat. A z velkého krajíce budou padat drobečky do určitých kapsiček.
 • Kolonie dostala příkaz, kolonie plní…….
 • To přece od kantora a bankovní úřednice nemůžete chtít aby věděli, že servisní síť je drahá sranda. A na obsluhu můžeme vzít specialisty z Ukrajiny, ty se naučili obsluhovat západní techniku přes noc. Možná by stálo zato aktivovat majora Borovičku.
 • Ono by se mělo jednat o tanky verze Leopard 2A4, které se vyráběly od cca 1985 do 1992. Tyto verze již splňují jisté standardy pro moderní požadavky.
 • Nicméně jich máme údajně obdržet pouhých 15ks…
 • Dovedl bych si to vysvětlit jedině tak, že tyto, co dostaneme, budou jistou formou školících a adaptivních kusů pro novější verze Leopard 2A7, které by eventuelně mohli koupit v budoucnu a poté bych tomu celkem rozuměl. Pokud by však k nákupu novějších verzí nedošlo, tak je to opravdu hloupost.
 • Lze oprávněně diskutovat o totální hlouposti, absolutním oborovém a profesním amatérismu spojenému s opojením moci a o úmyslu spojenému s vlastizradou, buď ,za peníze, nebo z přesvědčení Všechny varianty jsou možné….je nejvyšší čas toto podezření začít prověřovat. Nevím, co je horší !!! Na dlouhou dobu tato dáma….ohrozila bezpečnost České republiky, její nezávislost a bojeschopnost!! O doslova zahozených stamilionech Českých daňových poplatníků, ani nemluvit…..Černochová bude jednou postavena před soud a bude se z toho zodpovídat !!! Tohle nejsou letadla CASSA, kde její předchůdkyně dokázala utéct spravedlnosti, protože se nepodařilo prokázat pochybení, nebylo srovnání. Jednalo se o individuální objednávku vybavení letadel určitými logistickými a zbraňovými systémy…..Tady srovnání technických parametrů jednoznačně je !!! Nehledě na nutné obrovité nutné nákupy munice,náhradních dílů,náklady na vyškolení obsluh tanků a servisních techniků.V době totální krize,která přichází,zatížit daňové poplatníky miliardovými zbytečnými výdaji je absolutní nezodpovědnosti !!! Je to jako by rodina stěží vycházela s měsíčním příjmem a místo hledání úspor a možností zvýšení příjmu,si koupila na půjčku staré drahé auto ,veterána a svého starého udržovaného auta se zadarmo zbavila,darovala ho……Úplně stejná situace!!!
 • Vse se děje v rámci likvidace Evropy jakožto globálního hráče.
 • Nejhorší zlý sen Ameriky, t.j. spolupráce Ruska a Německa se v případě úspěchu minimálně na dohlednou dobu eliminuje. Prestože Wolfovitzova doktrina správně předpovědela, že za jistych okolnosti skončí US globalni hegemonie, chtějí si tentokrát úplně zotročit Evropu, aby Evropa, nedej bože , aspoň částečně nespolupracovala s Ruskem. Jestli se jim aspoň toto povede a jestli EU toto episodu dlouhodobého boje proti Rusku EU přežije teď pravě sledujeme v přímém přenosu.
 • Myslím, že jde o porušení povinností při správě cizího majetku – o zpronevěru, za kterou by měla být odvolána a souzena.

Autor: Jaroslav Štefec, zdroj: fb autora

5 7 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Pardon. Beru to tak, že cca 20 tanků bylo vybráno z enzetu a darováno Ukrajině. No kdyby nebylo darováno, stejně by jsme z nich žádné prachy za ně nevytloukli. Nebylo to oslabení obranyschopnosti státu? Není to vlastně vlastizrada? No, třeba se mýlím. A jen k těm tankům. Tank není nic bez podpory, byť třeba pěšáků.… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Kuznohorsky

adam
adam
před 1 rokem

Navíc se proslýchá, že Černochová svolává schůzku poslanců, na které jim chce vysvětlit, že si budeme muset nakoupit místo Gripenů americké stíhačky F35. Švédská nabídka je přitom naprosto bezkonkurenční, z finančního i logistického hlediska. Pokud se vláda rozhodne pro F 35, tak jen za desítky miliard korun z našich daní opět dokáže, že je… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  adam

Tak si to shrneme: nedávno vyhozené prachy za zastaralé americké vrtulníky, které už nikdo nechtěl, jen ČR poslušně kývla a zároveň se zbavila stávajících, daleko vyspělejších MI24/25. Vyhozené miliardové za Ukrajině darovanou vojenskou techniku a munici, která měla přeci sloužit k obraně státu, který je, dle slov vládnoucí pětikloaky, ve stavu nějaké války.… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  adam

Navazuje na následující příspěvek: Netřeba asi dodávat – a Štefec to naznačuje – každý nový systém potřebuje vyškolenou obsluhu, munici, logistické zázemí, technické odborníky a patřičné vybavení dílen, skladovací prostory pro techniku a munici, výcvikové hodiny / stáže (ty nejsou zadarmo a hlavně u letectva a PVO jsou pěkně nákladné), trenažéry a simulátory, benzín, naftu, maziva, součástkovou… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Haskuv Duch
Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

No prostě:

Soudruzi z USA si vynutili zakázky, tak je třeba poslouchat. Přece nenecháme jejich ekonomiku padnout pod úroveň Ruska.
Jinak také… Copak našim mocipánům někdy šlo o prostého občana? Žerte trávu, hlavně když ti naši američtí lokajové jim podstrkují Ruský kaviár a Kubánské doutníky.