Pár červencových poznámek k ukrajinskému zabíjení

František Roček
František Roček

První zprávy

Americko – ruská válka na Ukrajině představuje mimořádný zážitek. Je to cvičný polygon pro výzkum zítřejších válek a testování výzbroje. Fantastická laboratoř – až do posledního Ukrajince. Jak laboratoř vypadá v první polovině července?
Určitým „milníkem“ bylo obsazení města Lisičansk/Lysyčansk. Pro ruská média důvod k oficiální oslavě.

Ukrajinský prezidiální komik Zelenskyj však tvrdil, že kyjevské válečnické síly stále bojují s útočníky na předměstí. A dušoval se, že znovu město dobude. Oba pohledy jsou nepodstatné. Město Rusové obsadili, ale dobytí Lisičanska jenom znamená, že mají za sebou sotva polovinu válečnické východoukrajinské sklizně. Musí dojít až na pobřeží a na Oděsu, a podél Oděsy až na rumunskou hranici.

Momentální stav

Zprávy o bojích jsou úsměvné, protože končí proroctvím komika Zelenského, že až ze Západu dorazí zázračné zbraně v zázračném množství, Rusy z Ukrajiny vyženou.

Rusové jsou opatrní. Hovoří jenom o bezprostředních operačních cílech. O tom, kam by chtěli do týdne a do dne dorazit. Stále se hovoří jenom o osvobození Donbasu.

Jeden z ukrajinských papalášů pro média zaplakal: „Bohužel, naše jednotky se musely stáhnout z Lisičanska, protože hrozilo, že město bude obklíčeno. Naše armáda mohla město držet dlouho, ale Rusko má v současné době obrovskou výhodu v dělostřelectvu a munici. Prostě by město z dálky zničili, takže nemělo smysl zůstávat. Potřebovali jsme zachránit naše vojáky, abychom, až dorazí dostatek zbraní, mohli provádět normální operace a protiútok.”

Pro západní Ukrajince se kvůli ohromným ztrátám se stávají velmi důležitou komoditou živí zkušení vojáci.

Ukrajinské živé štíty

Západoukrajinskému (kyjevskému) vedení nejde o stav města, pokud hrozí, že bude dobito – viz případ Lisičanska. Nevadí, když Rusové ukořistí především trosky. Přímo s tím západoukrajinské velení na Donbasu v obranné strategii počítalo. Vytvořilo z měst pevnosti s civilními živými štíty.

Nezáleží na civilních obětech. Čím jich bude více, tím lépe, protože za smrt civilistů mohou Rusové. Není to náhodou ruská genocida?

Ukrajinská/západní propaganda obviňuje ruské vojsko, že zvyšuje počet civilních obětí tím, že bránilo v evakuaci civilistů z měst. Je to naopak. Pro ruskou armádu je naopak nejlepší, když civilisté utečou. Humanitární koridory pro ruské jednotky byly velmi důležité. Čím méně civilistů ve městě, tím se čištění města od ukrajinské armády zrychlí. Proto odchodu civilistů bránily ukrajinské milice. Potřebovali živé štíty, aby omezily ruské ostřelování.

Válka již trvá několik měsíců, začíná se hovořit o řadě ukrajinských válečných zločinů oznámených západními svědky a humanitárními pracovníky. Nejde o podivnou propagandu jako v případě města Buče. Jejich odhalení jsou cenzurována, včetně známých mediálních firem jako Reuters a Der Spiegel. Je snaha neuveřejňovat informace, že to byly ukrajinské milice a ne Rusové, kdo bránil civilistům v útěku humanitárními koridory.

Roček: Pohrdání Ruskem je úhelným kamenem západní tragédie

Co dál?

Proroctví se dnes zaměřují na neklid před bouří. Američané říkají, že úspěch Ruska na východě nastal proto, že jeho armáda “pravděpodobně dosáhla přiměřeně účinné koordinace” mezi vojenskými uskupeními síly. Čili neřekli nic.

Pokud Putin vyhlásil mírný oddech před další ofenzívou, neznamená to nic. Zítra opět mohou boje zintenzivnit. Zatím víme, že bude pokračovat likvidace obklíčené donbaské skupiny – nejlépe vyzbrojené části ukrajinské armády a dočištění celého Donbasu (Doněcká a Luhanská oblast).
 
Ale pokud má mít speciální operace skutečně strategický význam, musí dojít až na pobřeží a na Oděsu, a podél Oděsy až na rumunskou hranici. Bez tohoto dokončení bude ruská operace v podstatě neúspěšná.

3.2 9 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Tak nějak si to nedovedu přebrat v hlavě, že ti Ukrajinci pořád nepochopili, co s nimi sehrál Západ za komedii. To snad ani není možné, pokud někomu patří království nebeské, tak patří Ukrajincům. My máme ale výhodu, že my už jsme zažili Havlovo pokrytectví, to byla dobrá příprava na to, jak nikomu… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Myslím si, že na Ukrajině jsou jedinci – i významní – kteří situaci chápou a ví, že obrana země už vyčerpala své možnosti a mělo by se začít jednat a ne jen tupě poslouchat USA a NATO. Jenže situace na UA se vším všady až příliš připomíná situaci v rajchu v roce 1944. Taky dostávají na prdel,… Číst vice »