A je to. Francie znárodňuje svůj „ČEZ“

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se na svém Twitteru zabýval zestátněním francouzské energetické společnosti, ve které stát v současné době, podobně jako u nás, drží valnou většinu akcií. Kovanda ale naznačuje i možnou paralelu s vývojem v České republice. Souvislosti a dopady tohoto kroku mohou pak snadno přesáhnout hranice Francie.

Francouzská vláda zřejmě přistoupí k zestátnění EdF, což je obdoba našeho ČEZu. Lze se domnívat, že tím chce převzít naprostou kontrolu a ovlivňovat koncové ceny elektřiny pro francouzské občany, ať už zastropováním cen, dotacemi, či jakkoli jinak. To jí pouze částečné, byť většinové vlastnictví energetické společnosti EdF do této chvíle neumožňovalo.

„Je to tu. Francouzská vláda znárodní svůj ,ČEZ’, podnik EdF. Má v něm nyní 84 %. Chce tak zajistit dostupnou (=dotovanou, na dluh placenou) elektřinu domácnostem. Znárodnění českého ČEZ za 1,2,3,…?“ reagoval na tuto skutečnost Lukáš Kovanda s odkazem na článek agentury Bloomberg.

A nezůstalo jen u toho.

Kovanda naznačuje, že by rozhodnutí, které oznámila francouzská premiérka, mohlo souviset s hlasováním Evropského parlamentu o uznání jádra a plynu jako zelených investic, resp. udržitelných zdrojů. To Evropským parlamentem prošlo.

„To, že francouzská vláda oznámila záměr znárodnit EdF zrovna dnes, po hlasování v europarlamentu, nemusí být náhoda. Je politicky přijatelnější oznámit znárodnění jaderné energetiky, když ji už i europarlament má za ,čistou’, než kdyby stále hrozilo, že ji bude mít ,špinavou’, píše Kovanda.

(celý text najdete zde)

2.6 9 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 rokem

No proboha jen to ne za současné vládní garnitury- obratem by za mrzký peníz prodala vše.

spartak
spartak
před 1 rokem

Francie má více jak polovinu výroby ele.z jádra.Tak snad vrácení jádra pod státní kontrolu dopadne dobře. Náš stát řídí 30let jen političtí účetní ,kteří se starají jen o své žoky peněz. Věřím ,že se strategické podniky vrátí pod státní křídla a k tomu min.50% výrobních a servisních podniku potřebných k obstarávání např.zdravotnictví,školství atd. Samozřejmě, že… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Dobrý nápad, ale sám jste poslední větou naznačil (a to nejen u současné vlády) jak by to dopadlo Za třicet let tu nebyla vláda, která by za účelem sobě vlastním neprodávala to co zde bylo vytvořeno,