Strhnou lavinu?

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

převzato

Boris Johnson končí.Můj Ralph Wiggum britské politiky, který válečným štváčstvím zakrýval skandály mezi svými nohsledy, odstupuje. Neodstupuje kvůli podpoře války, neodstupuje kvůli šíleným cenám energií, které hrozí Británii uvrhnout do pořádného průseru, neodstupuje kvůli arogantnímu vystupování vůči nastupujícím mocnostem Asie. Odstupuje kvůli chlastání, fetování a šukání. Promiňte mi tu jadrnost, ale potřebuju, aby to vyznělo.

Nejde o tisíce mrtvých na Ukrajině, nejde o energetickou a hospodářskou krizi. Nejde o zpackanou diplomacii, která z Velké Británie dělá Británii podstatně menší. Nejde o Brexit, nejde o migraci, nejde o závažné hříchy, které Británie spáchala (a za které ji čeká trest), nakonec jde o několik divočejších chlastaček. Ne, že bych ho chtěl obhajovat, ale přijde mi to symptomatické. Nikdo neřeší když Johnsonova politika vyrábí ukrajinské mrtvoly na běžícím pásu, nikomu nevadí, že jsme na hraně třetí světové války, nikdo neřeší, že se všichni můžeme vypařit v jaderném ohni, nikomu nevadí vysoká inflace a hrozící bída. Ale fotky s chlastem a děvkama v období covidu, to je jiná, to stojí za politickou krizi.

Krátce odbočím… V DLR odsoudili k smrti dva britské žoldnéře a s nimi jednoho Marokánce. Myslím si, že Britové to možná přežijí, protože Rusku stojí za to vyměnit dva nanicovaté žodlácké životy za konec britské podpory Ukrajině. Ale zřejmě bude zapotřebí britské vládě ukázat, že to v Doněcku myslí s popravami vážně, aby si hoši nemysleli, že Rusové jen melou hubou. Maroko nikoho nezajímá, marocká vláda se dokonce snaží dělat s Ruskem nějaké námluvy, co je jim do potenciálního teroristy, který byl dost blbej, aby si myslel, že válka je počítačová hra… Tož bych si myslel, že až proběhnou všechny ty odvolací procedury a zamítnuté žádosti o milost, tak první přijde na řadu právě ten Marokánec. Za ním není nic, co by ho mohlo zachránit.

A teď zpátky… Putin už měl být dávno odstraněn ne? Už mělo proběhnout deset převratů, už měl pětkrát umřít na rakovinu, třikrát při operaci, stokrát se mu nekontrolovatelně třásla ruka z čehož Džamila hned poznala, že má na kahánku… a nic. Pořád je tady. Místo Putina odchází Johnson a zřejmě dobře dělá, protože vláda co přijde po něm, ta si v zimě užije.

A hned za Kanálem se křesla třesou pod další velmi principiální vládou pravdy a lásky. Holandskou. Opět to není kvůli válce a vysokým cenám za energie. Holanďani zatím ještě mají přístavy a nějaké vlastní vrty v moři. Ale jejich vláda hodně pokročila s grýndýlem a tamní farmáři odmítli položit budoucnost jejich dětí na oltář zelené budoucnosti našich dětí. Holanďani jsou spořádaní Germáni, tohle ještě stačit nebude… ale také se tam uvolnilo pár kamínků ze svahu a nabírají rychlost. A opět si prosím všimnětě – žádná migrace, žádný korán a mešity. Žádný Gert Wilders, žádné hořící Molenbecky. Krize přichází z nečekané strany. Možná je to tím, že o nebezpeční Islámu se napsalo hodně knih, ale málo se toho napsalo o nebezpečí Grýndýlu.

Kousek dál od nás máme další moc pěknou krizičku. Vláda Srí Lanky také myslela na zelenou budoucnost, udělali pár bohulibých zákazů hnojiv a pesticidů a výsledek se brzy dostavil. Mají tam hlad, došly jim prachy, země je v obrovské krizi, nemají ani na naftu, jsou zadlužení a totálně v prdeli. Ne, pro to neexistuje lepší slovo.

Přitom to není tak dávno, kdy Srí Lanka po mnoha a mnoha desítkách let konečně obsadila separatistické Tamilské regiony a dostala pod kontrolu celý ostrov. Separatisté podporovaní Indií to nedali, dílem byli zlikvidováni, dílem uvězněni… a celá tato dlouhá válka nenadělala tolik škod, kolik toho zvládla vláda v hlubokém míru, který měl být blahodárný, protože když je mír, tak se vyrábí a neválčí. Ani to už neplatí. Jak myslíte, že to teď dopadne? Ano, Indie ovládne celý ostrov. Indové jaksi prachy mají. Mají je i díky tomu, že kupují od Ruska ropu a prodávají ji s přirážkou do Evropy. Indie nebude muset ani podporovat separatisty, ani dělat invazi. Stačí když poskytne půjčku…. Co se nepodařilo válkou dlouhou půl století, to se podaří jednou transakcí ve správnou chvíli. A co bude výsledkem? Ano, jedna další prozápadní vláda skončila a stane se provýchodní, proruskou, pročínskou, proindickou, hlavně už nikdy proamerickou…

Japonci také zjišťují, že toho z Ruska také dováželi nějak moc…. A také to nevěděli dřív, než zavedli sankce díky kterým jim Rusové znárodnili zásobování plynem. Prý ať si berou, kde chtějí…

Náš přední strážce klimatu Timmermans už se také vyslovil, že Grýndýl může počkat a uhlí se pálit smí…. a na jeho arogantní debilitě je nejzajímavější to, že se u svého obratu ani nezačervenal a nikomu nevadí, že tady mnoho let škodil a zhoršoval svými kroky v Ojroparlamentu situaci. Nikdo za nic nemůže, všichni to mysleli dobře… nikomu to neukončí kariéru, z nikoho se nestane odstrašující příklad. Deset let podporují dotacemi výměnu kotlů za plynové a my, co jsme odolali, my jsme byli ta nejhorší zběř, která nechápe hentů ekologii. A najednou ťuk… všechno bylo špatně, kotle na plyn jsou fůůůj, pojďte si pro dotace na tepelná čerpadla… A nic… nikoho to nestojí místo, nikdo není odpovědný, sice to stálo miliardy, ale nestala se žádná škoda, není to po kom vymáhat… a hádejte jak dopadnou ta tepelná čerpadla… když myslí všichni stejně, znamená to, že nemyslí nikdo.

Drolí se to drolí. Stále více kamínků se žene po svahu a my teď jen můžeme čekat, jestli se neutrhne lavina. Jak moudře to udělal Orbán… postavil se i s Maďarskem co nejvíc stranou. Nikdo neví, jestli je to nesebere také, ale když všichni řvali a tleskali proti nestabilnímu svahu, oni alespoň poodešli tak daleko, jak to šlo.

Pamatujete, jak se vždycky ve zprávách říkalo, že prezident Spojených států je nejmocnější muž světa? Inu, tak tento nejmocnější muž má podobu senilního stařečka, který potřebuje nápovědu, čtecí zařízení a který se každou chvíli přeřekne tak šikovně, že opravdu přestává být jasné, jestli to fakt není diagnóza. Opět je to symptomatické pro dnešní dobu – tak moc se v USA za tohoto člověka bojovalo, tak moc byl jeho soupeř vykreslován jako absolutní zlo. Stálo to strašně moc sil i peněz a výsledkem je člověk, který chvílemi vypadá, že neví, kde je. A zrovna začíná největší válka za posledních třicet let, ve které kanóny a tanky hrají vedle centrálních bank a surovin tu menší roli.

Kotel je natlakován, stále se pod něj přikládá, pojistné ventily nestíhají. Je jasné, že to vybuchne. Jen nevíme, jak velký výbuch to bude, nevíme, kterým směrem to vyletí a nevíme, jak závažné škody to udělá. První nýtky už odskakují. V místech, kde bychom to nečekali.

Já osobně nevěřím, že se výbuchu dá ještě zabránit. Budu se sice alespoň svým voličským hlasem snažit tomu zabránit, ale myslím, že situace už je příliš daleko. Prostě to bouchne a rozmetá to spoustu pravd, jistot i majetků. Už jsem to tu kdysi psal… víte co je bohatství? To je to, co vám zbyde, až vám dojdou peníze i majetek. Čeká nás nový svět. Úplně jiný než ten dnešní. A jako obvykle, počne v sutinách.

Jo a kdyby vám těch kutálejících kamínků bylo málo, tak vám jich ještě pár přidám… jen tak letem světem:

  1. Putin hrozí velkou ofenzívou. Ale naši novináři vědí, že na ní nemá sílu.
  2. Zelenský odvolává celou řadu velvyslanců, mezi jinými i toho u nás. A je to samozřejmě naprosto normální.
  3. Vláda bude půjčovat ČEZu, protože stát není dobrý vlastník… ale finský Uniper chce být v Německu raději zestátněn. Jo,jo, naše vláda nemůže ČEZu nařídit ceny, ale může mu půjčit miliardy peněz.
  4. OSN vydala zprávu ve které se uvádí, že Ukrajinci používají svoje civilisty jako živé štíty.
  5. Olaf Scholz se zůčastnil také jedné chlastačky, fetovačky a šukačky – přímo v sídle německé SPD. Jak jsem napsal výše – zničit hospodářství, to se smí, ale zkuste se někde vodvázat…
  6. Biden bude jednou rukou hladit Saúdy, aby dodali ropu a druhou rukou je bude mlátit po papuli za řezání novinářů…

Stačí to?