Erdogan uvedl důležité výsledky setkání s Putinem. Putin se setkal po rozhovoru s Erdoganem s Kadyrovem.

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan sdělil novinářům, že na v Soči konaném setkání s ruským kolegou Vladimírem Putinem bylo dosaženo dohody o přechodu k dvoustrannému obchodování v rublech. Informuje o tom TASS s odkazem na televizní kanál TRT, v jehož vysílání zaznělo prohlášení tureckého lídra.

“Na setkání v Soči s váženým Putinem jsme se dohodli na rublu jako měnové jednotce v obchodu. Protože budeme uskutečňovat naše obchody v rublech, bude to, samozřejmě, důležitým zdrojem příjmů pro Turecko i Rusko. Navíc je zde karta Mir. V současné době ji přijímá pět našich bank. Existuje značný pokrok v této otázce, což ve výsledku zlepší podmínky pobytu turistů, přijíždějících z Ruska. Budou moci nakupovat, platit v hotelech”,  konstatoval Erdogan.

Podotknul také, že během této návštěvy se konala jednání hlav Centrálních bank RF a Turecka. Erdogan také prohlásil, že obě strany potvrdily plány na dosažení oboustranného obchodu v rozsahu až 100 miliard dolarů ročně.

“Chceme rozvíjet spolupráci ve všech oblastech, včetně energetiky, obchodu, turistiky, zemědělství. Chceme, aby naše obchodování bylo vyváženější. V Soči náš ministr obchodu Muş podepsal s vicepremiérem Ruska Novakem memorandum – svého druhu plán obchodně-hospodářských vztahů mezi oběma státy”, dodal Erdogan.

Putin se setkal po rozhovoru s Erdoganem s Kadyrovem

Prezident RF Vladimír Putin se po skončení jednání s Recepem Tayyipem Erdoganem v Soči setkal s hlavou Čečenska Ramzanem Kadyrovem. Sdělil to tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, oznamuje TASS. Samotný Kadyrov na svém kanálu na Telegramu napsal, že během rozhovorů Putina a Erdogana se seznámil s ministrem zahraničí Turecka Mevlütem Çavuşoğlu a hlavou Národní výzvědné organizace Turecka Hakanem Fidanem.

“Včera večer po rusko-tureckých rozhovorech uskutečnil Putin pracovní setkání s hlavou Čečenské republiky Ramzanem Kadyrovem. Na setkání se projednávala situace v republice a otázky sociálně-ekonomického rozvoje regionu”,  prohlásil Peskov.

Ve sdělení Kadyrova je uvedeno, že Çavuşoğlu na základě výsledků neoficiálního setkání vyjádřil naději, že to bude začátek dalšího rozvoje vztahů a navázání kontaktů. Šéf Čečenska s tím souhlasil a podotknul, že obě strany pouze vyhrají společným počinem, protože národy mnohé spojuje a v Turecku nyní žije značný počet etnických Čečenců”.

“Na závěr setkání mě vysocí hosté pozvali na návštěvu Turecka, během níž bychom mohli projednat široké spektrum otázek spolupráce, včetně ekonomické. Samozřejmě jsem pozvání přijal”, dodal Kadyrov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 https://expert.ru/2022/08/6/erdogan-nazval-vazhniy-itog-vstrechi-s-putinym/?utm_referrer=mirtesen.ru&utm_campaign=transit&utm_source=mirtesen&utm_medium=news&from=mirtesen

https://expert.ru/2022/08/6/putin-vstretilsya-s-kadyrovym-posle-razgovora-s-erdoganom/

4 4 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Turek si připadá veledůležitý, ale co si o něm Rusko myslí, to by si za klobouk nedal. Je jistě, žeod něj bude nakupovat Evropa ruský plyn, který bude proudit do Evropy Tureckým potokem a Brusel jej bude vydávat za kazašský, jak již predikuje.

cablik
cablik
před 1 rokem

Sultán pochopil kam se ubírá cesta světa a podle toho se zařídil. byl bych rád kdyby to pochopili i naši protektoři a navázali s RF normální vztahy.

spartak
spartak
před 1 rokem

Západ nemá z Turecka žádnou radost.Ale Maďarsko a Turecko mají svoji politiku a na EU se dívají z patra.Jistě Turecko je zaslíbená země ruských turistů ,když Česko a Polsko tvrdě útočí nejen diplomatický na Rusko. Přeji EU a NATO aby se probudili.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Přeji jim tvrdý a věčný spánek – ať je jim země lehká.