Fejková mytologie: politolog Korovin vyvrátil kontinuitu Ukrajiny a Kyjevské Rusi

Nynější ukrajinský režim, stejně jako i USSR, nemá žádné reálné důvody dělat si nároky na kontinuitu s Kyjevskou Rusí. Tento názor během rozhovoru s mezinárodní redakcí FAN sdělil politolog, publicista a autor knihy Konec projektu “Ukrajina” Valerij Korovin.

Dříve prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský nazval svou zemi jedinou zákonnou dědičkou Kyjevské Rusi. Toto prohlášení učinil lídr “nezávislé Ukrajiny” ve videu k oslovení občanů u příležitosti dne ukrajinské státnosti, který symbolicky spojili s dnem křtění Rusi.

“Ona (Ukrajina, pozn. red.) je jediná zákonná dědička Kyjevské Rusi, vlastnictví a úspěchů našich vladařů Askolda a Dira, proroka Olega, knížete Igora, světice kněžny Olgy, Svjatoslava Chrabrého, Vladimíra Velkého, Jaroslava Moudrého, Vladimíra Monomacha, krále Danily. Je dědičkou kozácké mocnosti”,  řekl Zelenský.

Jak vysvětlil Valerij Korovin, termínem “Kyjevská Rus” se označuje zvláštní období historie ruského státu, kdy byl trůn v Kyjevě. Tato etapa začala v roce 882, kdy ruský kníže Oleg dobyl město, a skončila po přemístění trůnu do Vladimiru, doplnil expert.

Byly to prostě etapy vývoje ruského státu, zatímco “Ukrajina” je umělý politický projekt, který se teoreticky realizoval od konce 19. – začátku 20. století v rakouských intelektuálních laboratořích. Politickým útvarem byl vyhlášený v roce 1918, poté se během dvou let prudce transformoval. Projekt byl definitivně zaregistrován jako Ukrajinská SSR. Ukrajinský stát nemá svůj začátek dokonce ani od okamžiku vyhlášení Ukrajinské lidové republiky a potom Západoukrajinské lidové republiky a Doněcko-Krivorožské lidové republiky, ale od okamžiku vyhlášení USSR”, podotknul diskutující s FAN.

Podle slov politologa byla sovětská Ukrajina vytvořena Rusy, dobudována Rusy a obydlena Rusy. Nicméně její obyvatelé se odlišovali kvůli své maloruské komponentě, který byla etnickou zvláštností obyvatelstva jihozápadu Rusi, řekl publicista.

“Maloruská kultura, dialekty, písně, tance, výšivky – to je to, co máme na Malorusech rádi, a to, co je součástí nás samotných. Ukrajinství je však umělý politický koncept, založený na rusofobii, orientovaný proti Rusku a Rusům, na odtržení tohoto prostoru od velkého Ruska. Tak byl zamýšlen v Rakousko-Uhersku. Vlastně, sovětské úřady šly na jeho zachování z toho důvodu, že to byl svého druhu algoritmus pro jiné země, které měly projít sebeurčením jako politické národy, když odcházely z evropských impérií začátku 20. století. Po nástupu k moci komunistických režimů měly vstoupit do struktury SSSR”,  vysvětlil Valerij Korovin.

Když tento proces začal prokluzovat, světová revoluce se nekonala a byl vyhlášen kurs na vybudování socialismu v jednotlivých zemích, ukrajinizace se zastavila, a komunistická strana potlačovala jakékoliv pokusy vyčlenění tohoto území, konstatoval diskutující s FAN.

“Když byla vedoucí úloha komunistické strany zrušena, Ukrajina vystoupila ze struktury SSSR za účinné podpory Západu a jeho kurátorů. Ale to je už nový projekt, který nemá nic společného s kyjevským obdobím ruské historie a ruskými knížaty. Žádné důvody, kromě politických, tudíž umělých, nynější kyjevský režim nemá. Je to přepisování dějin, okecávání situace, vytváření fejkové mytologie, která údajně svými kořeny sahá do hlubiny věků. Je to absolutní nesmysl a narkotické blouznění operetního fýrera Zelenského, uzavřel publicista.

Dříve historik a politolog Igor Šiškin prohlásil, že Staroruský stát je pramen tři větví ruského národa: velikoruské, běloruské a maloruské. Podle jeho vyjádření se Stará Rus nikdy nenazývala “Ukrajinou”.

Daniil Smirnov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://riafan.ru/23560674-feikovaya_mifologiya_politolog_korovin_oproverg_preemstvennost_ukraini_i_kievskoi_rusi?utm_referrer=mirtesen.ru&utm_campaign=transit&utm_source=mirtesen&utm_medium=news&from=mirtesen

5 4 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubez
Lubez
před 1 rokem

Já se marně snažil dohledat informace o státotvorné Ukrajině. Nikde nic až její ustavení po rozpadu SSSR tedy demolice pod vedením Gorbačova.

cablik
cablik
před 1 rokem

Ukrajina patří lidem co tam žijí a také to tak bude až skončí Ruská speciální operace.

shoty
shoty
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Máš pocit, že Čechy patria Čechom, či Slovensko Slovákom?
30 rokov po rozpade ZSSR patrila Ukrajina zopár oligarchom. A pritom tam žilo 45 miliónov ľudí.