Pomoc nepřijde: v Berlíně přiznali ztroskotání dodávek plynu z Kataru  

Jednání německých úřadů s Katarem o dodávkách stlačeného přírodního plynu v podstatě ztroskotalo. Byly nuceny to přiznat i na oficiální úrovni.

Dříve německý list Focus zveřejnil šetření, podle něhož německé energetické společnosti tedy neuzavřely ani jeden kontrakt na dodávky CNG z Kataru.

Přitom dříve jednání o dodávkách plynu realizoval ministr ekonomiky SRN Robert Habeck. Ten oznámil výhodný obchod ohledně plynu s Katarem. A navíc, v květnu byla uzavřena deklarace o energetickém partnerství mezi Německem a Katarem.

Přičemž už tehdy byly známy vážné rozpory. V Dauhá by chtěli uzavřít dlouhodobou smlouvu na 20 let, napojit ceny na dodávaný do Německa plyn k ropným kotacím a zakázat Berlínu prodávat dodávaný z Kataru plyn do dalších zemí.

Úřadům SRN taková varianta nevyhovovala, tam počítali se zachováním větší volnosti konání. Ve výsledku budou dodávky z Kataru směřovat do Itálie.

Robert Habeck nyní prohlašuje, že se jedná o cenu katarského plynu. Podle jeho slov je nyní znatelný růst nabídek od jiných dodavatelů.

“Společnosti jsou na trhu a vyhledávají nejvýhodnější nabídku. Pouze tak to může fungovat. A jestliže Katar neposkytuje nejvýhodnější nabídku, tak společnosti, včetně kontextu (zájmů) odběratelů, nebudou chybovat, pokud nevyberou nejdražší nabídku. Tak se také zachovaly”, citují Habecka RIA Novosti.

Podle jeho slov nynější události neznamenají, že jednání s Katarem je ukončeno, jelikož bylo uzavřeno energetické partnerství.

“K velkému trhu, o který je nyní velká poptávka, se za čtyři nebo pět let přidá větší množství stlačeného plynu, …takže při zabezpečování Německa plynem bude možné využít širší sortiment stlačeného plynu”, prohlásil ministr.

Ostatně, je třeba poznamenat, že oficiální komentáře se objevily poté, co byly informace o absenci dodávek z Kataru zveřejněny v tisku. S tím, že před tím v Berlíně nazývali tento stát jedním z hlavních pretendentů na to, aby nahradil dodávky plynu z Ruska.

Oleg Arťukov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 https://www.pravda.ru/news/economics/1736029-katar/

5 4 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem
cablik
cablik
před 1 rokem

No jo všechno to je jen fantazírování že nebudou závislí na Ruském plynu asi jim nic jiného nezbude nebo jim zkrachuje ekonomika.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Ta hanebná svině, Markéta Pekarová,na to ale přeci má univerzální řešení. Obléci si dva svetry.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

A co chudák kotel? Taky mu mám obléci dva svetry? To bude teda velká spotřeba bavlny. Hladce, obratce …

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Ceny svetrů hanebně stoupají a stávají se nedostatkovým zbožím. Peki je napojena na svetrařskou lobby, jinak to nevidím. 🙂
Domácí pletení bude určitě výnosem vlády přísně zakázáno pod pohrůžkou trestního stíhání v podání dua Vykulenec – don Pablo. To by tak hrálo, aby se někdo obohacoval na úkor německých a amerických dodavatelů svetrů.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Haskuv Duch
danny
danny
před 1 rokem

No pane jo. A to se tam střídali jak svatí na orloji. I naši tam byli. Pekarová tam byla taky a nechala si na tu slávu ušít extra šaty s lemem v katarských barvách. A ty vítězné tirády v médiích. Jak so může Putin nacpat ten svůj plyn do špic. Katar nás zásobí a rád. A už jsem slyšel… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Myslím, že se od těch přerostlejch dětí ještě dočkáme “obchodního” majstrštyku, kdy někde smlouvu o nákupu plynu uzavřeme, i se sankcemi za neodebrání (jako v každé smlouvě) a pak ti naši chlapci a děvčata zjistí, že tahat to v pytlích přes Šumavu slavnou solnou stezkou Prachatice – Písek – Praha už to asi nepůjde. Né že… Číst vice »