Prohlášení Úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu Ústředního výboru ČKS k návštěvě Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla 2. srpna na čínský ostrov Tchaj-wan. Tento zvýšený kontakt mezi USA a Tchaj-wanem je zničující a má velmi vážné důsledky. Jedná se o závažné porušení čínské národní svrchovanosti a územní celistvosti, závažné porušení zásady jedné Číny a tří společných čínsko-amerických komuniké, závažné porušení mezinárodního práva a základních zásad mezinárodních vztahů, proradnou zradu politických slibů, které Spojené státy daly Číně, a falešný signál separatistickým silám prosazujícím „nezávislost Tchaj-wanu“. Důrazně se proti tomu ohrazujeme a důrazně to odsuzujeme.

Na světě je jen jedna Čína a Tchaj-wan je její nedílnou součástí. Zásada jedné Číny je všeobecně uznávanou zásadou a konsensem mezinárodního společenství. Otázka Tchaj-wanu je vnitřní záležitostí Číny, nemůžeme připustit vměšování zvenčí. Americká vláda již delší dobu činí v otázce Tchaj-wanu chybné úsudky a podniká chybné kroky, neustále zvyšuje úroveň oficiálních kontaktů mezi USA a Tchaj-wanem, posiluje vojenské vazby a neustále dodává Tchaj-wanu zbraně, aby se postavila proti sjednocení Číny. Kongres USA neustále vynáší chybné soudy a přijímá chybné kroky, když předkládá a schvaluje návrhy zákonů týkající se Tchaj-wanu. USA svými kroky narušují princip jedné Číny a brání konečnému sjednocení Číny a znovuzrození čínského národa. Současná americká administrativa nenapravuje chyby předchozích administrativ, ale naopak zintenzivňuje nábor spojenců tím, že je zatahuje do hry s Tchaj-wanem, hrubě porušuje rezoluci Valného shromáždění OSN č. 2758, šíří nepravdivá prohlášení o takzvaném „nejednoznačném statusu“ Tchaj-wanu a snaží se podporovat internacionalizaci tchajwanské otázky.

Separatismus na Tchaj-wanu je hlavní překážkou sjednocení Číny a vážnou hrozbou pro obrodu čínského národa. Demokratická pokroková strana se tvrdošíjně drží chybného postoje, který vyzývá k „nezávislosti Tchaj-wanu“, a ochotně se stává loutkou protičínských sil v USA, které bezohledně zvyšují počet provokací. To je obrovský omyl!

Ze zištných důvodů se vytrvale vzpírá zásadě jedné Číny, zcela odmítá konsensus z roku 1992, vytváří konfrontaci mezi oběma stranami Tchajwanské úžiny a s podporou USA se tvrdošíjně domáhá nezávislosti. Demokratická pokroková strana zrazuje zájmy lidu a tlačí Tchaj-wan do propasti, čímž způsobuje velké škody širokým masám tchajwanských krajanů.

Sjednocení vlasti a velké znovuzrození čínského národa dosáhly v dějinách bodu, který nelze zvrátit. Vlast musí být sjednocena. Nic na tom nezmění ani neústupnost některých protičínských sil v USA, ani iluze tchajwanských separatistů. Čas a okolnosti sjednocení vlasti jsou v našich rukou. Ať už protičínské síly v USA a Demokratická pokroková strana Tchaj-wanu podniknou jakékoli kroky, nemohou změnit skutečnost, že Tchaj-wan je součástí Číny. Bez ohledu na to, jak se Nancy Pelosiová a jí podobní snaží Číně čelit podporou separatistických sil na Tchaj-wanu, nemohou zastavit historický proces sjednocování Číny. Vyzýváme americkou stranu, aby si ujasnila historické pozadí tchajwanské otázky, uznala skutečnost, že obě strany Tchajwanské úžiny jsou součástí jedné Číny, uznala skutečný stav věcí a praktickými činy prokázala, že respektuje zásadu jedné Číny, dodržovala tři čínsko-americká komuniké a přestala se ubírat špatnou cestou. Se vší vážností varujeme Demokratickou pokrokovou stranu, aby zcela opustila myšlenky „nezávislosti Tchaj-wanu“ a nevydávala se slepou uličkou, do níž vede cesta snahy o tzv. nezávislost. V opačném případě budou všechny stopy takzvané nezávislosti rozbity na kusy mocnou silou odporu čínského lidu k separatismu a touhou po sjednocení.

 

Zdroj: Заявление Канцелярии по делам Тайваня при ЦК КПК в связи с визитом Нэнси Пелоси на Тайвань bylo uveřejněno 2.8.2022 na russian.cgtn.com. Překlad Zvědavec. 

 

Poznámka editora Zvědavce:

Nezvykle ostrý jazyk prohlášení dává tušit, že Číňané jsou z návštěvy Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu hodně rozčílení. A já se jim nedivím. Pro čínské vedení je otázka jedné Číny naprosto zásadní. Ta návštěva je tak nediplomatická, hloupá, sebepoškozující provokace, že si člověk musí klást otázku, zbláznili se? Vážně chtějí vyprovokovat miliardový národ i Rusko k akci?

A víte, co jsem se dozvěděl na novinkach.cz? Ne Amerika, ale Čína provokuje! Ta bohorovná oprsklost českých trpaslíků je dech beroucí.

4 4 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 5 měsíci

Globalisté hrají o všechno a jdou přes mrtvoly na Ukrajině to Rusové vyřešili tak se snaží rozpoutat válku jinde v Srbsku nebo Číně snad se jim to nepovede.