Protiruská propaganda jede dál

Vytváření protiruských nálad jede na plné obrátky. Je to čeká specialita, nebo jde o celosvětový pokus vzbudit nenávist vůči Ruské federaci?

JIndřich Kulhavý
JIndřich Kulhavý

Na snímku-koláži motivy z dnešních ozbrojených sil Ukrajiny – nacizmus, nenávist ke všemu ruskému a obdiv ke genocidnímu režimu německé 3. říše.

Vzhledem k tomu, že k sankcím vůči Moskvě se připojil pouze tzv. Západ, což je něco kolem pětiny světa, musíme konstatovat, že snaha očerňovat Rusko je především lokální záležitost Evropské unie, která se přidala k Severní Americe a Austrálii, připočítat můžeme ještě bývalou sovětskou Gruzii, a tím to pomalu končí. Nejaktivnějšími jsou mimo Spojených států a Kanady pobaltské republiky, Česká republika, Slovensko a Polsko. I díky tomu figurujeme na soupisu zemí, které Moskva označila za nepřátelské, byť velká část našich spoluobčanů se distancuje od chování vlády a velké části našich médií.

V mnohých Češích a Moravanech zůstala určitá zášť vnímaná vůči Sovětům díky roku 1968 a pozdějším usazení u nás. Menší rozlišovací schopnost poté zavinila to, že si tito lidé neuvědomují, že v tehdejších invazních jednotkách povolaných zvacím dopisem soudruhů Biľaka a spol. byla dost možná řada Ukrajinců, Estonců, Lotyšů, Litevců, Gruzínců a dalších zástupců jiných národů, než jsou Rusové. Přesto se nenávist válečných štváčů a lidí prezentujících se momentálně ukrajinskou vlajkou obrací pouze na Rusy. Pravdou je také to, že samotní Ukrajinci tíhnou k nacismu dlouhodobě a proslulí Banderovci mají svých následníků v jednotkách Azovského praporu a Pravého sektoru velkou většinu. Abychom byli ještě více realističtí, osvobození od německých fašistů za druhé světové války přišlo od Rudé armády složené podobně multikulturně, jako v roce 1968, jen k ní logicky chyběli partneři z některých pozdějších socialistických zemí. Rok 1968 tak byl více mezinárodní a vystřídala se u nás většina států Varšavské smlouvy. Pravdou je, že tu zůstala už jen Sovětská armáda a její jednotky, po roce 1989 se však stáhnula, na čemž si zásluhy dělá Michael Kocáb. K stažení by došlo i bez něj, neboť bylo součástí dohod a následkem později nesplněných slibů Západu sovětskému prezidentu Gorbačovi. Což se stalo základem pro rozšiřování NATO k ruským hranicím a později i k snaze Američanů a Západu podmanit si Ukrajinu.

Dokážeme pochopit jistý druh hrdosti a nenávisti k Rusům u lidí, kteří měli po roce 1968 problémy s dopady vojenské invaze. Nezapomínáme na radost, kterou probudilo každé naše vítězství nad sovětskou sbornou. Pamatujeme si propagandu vedenou KSČ, Českou televizí, máme uloženy v paměti důsledky těsné ,,spolupráce“ StB s vládnoucí stranou a závislost rozhodování tehdejších politiků na Moskvě. Za komunistů se nějak žilo, a když se vrátíme do minulosti, něco se dalo brát pozitivně, něco negativně, ale plno lidí na tu dobu dokáže vzpomínat s úsměvem a sentimentem. Jiné irituje existence Pionýru, SSM, různé politické tlaky v tehdejší době, nicméně po komunistech zůstala země v lepším stavu než po vládě ODS, ČSSD a dalších pozdějších devastátorů. Současné vládě už nezbylo téměř nic českého, což Pekarové Adamové nebrání v tom pokusit se prodat Budvar a zaplatit tím část útraty za svou ukrajinskou solidaritu. Přesto je třeba připomenout lidem s ukrajinskými vlajkami, že to byli především Rusové, kdo zahnal německé nacisty zpět do Německa a momentálně likviduje ty ukrajinské.

Prapor nenávisti u nás drží především část politické proliberální a řiťolezecké garnitury z ODS, Top09, Pirátů, KDU-ČSL a STAN, neignorujme ani většinu ANO a ČSSD, byť o současné existenci kdysi u nás tak mocné strany teď moc lidí neví. Přidejme média z části vlastněné zahraničními subjekty či ovládaná posthavlovskou klikou a nemůže se divit tomu, co se u nás děje. No a třešinkou na pomyslném dortu je Seznam údajně již spadající do portfólia Georga Sorose, o čemž se mluví déle, ale nikdo se k tomu veřejně nevyjádřil, a peckou této třešinky je velký šílenec Pavel Šafr z Fórum24. Úroveň našich mediálních štváčů vyjadřují pořady vedené přepláceným milionářem Moravcem, Norou Fridrichovou a dalšími ,,experty“ schopnými za grešli odmoderovat cokoliv. Jejich průhledná manipulace s informacemi je poté často důvodem až k zasmání. Seznam přinese informaci o kastraci ukrajinského vojáka Rusem jako důkaz agresivity ,,nepřítele“. Jak si to lze ale vysvětlit? Co když dotyčný Ukrajinec před tím znásilnil nějaké ženy či děti a byl za to na místě potrestán přesně tak, jak by to mělo být správné? Víme, byl-li ten, kdo údajně konal násilí, skutečně Rus? A opravdu by se to vše dostalo jen tak na internet. Ostatně neviděli jsme také, jak se chovali Ukrajinci k zadrženým ruským vojákům?

Nebo dění kolem turbín Nord Streamu 1. Rusové svůj plyn do Evropy dodávají nadále, přestože trh otevřeli v Asii a Evropa by jim díky nepřátelskému chování většiny mohla být ukradená. Navíc Nord Stream 2 je většinou hotov a jeho nevyužití je důsledkem německo-americké protiruské dohody. (Plynovod Nord Stream II je zcela dokončen, funkční a naplněný plynem, připravený na okamžité zahájení dodávek – pozn. red. Nové republiky -vd-) Jednička se musí udržovat v chodu a údržbu turbín dělají západní firmy. To díky sankcím dělají liknavě a Západ pak vytváří dojem, že Rusové dodávají málo plynu. Kde je realita? Média a politici typu Fialy v tom mají jasno, za vše může Putin a u nás ještě Babiš. Realitou je to, že si Západ sám sobě podřízl větev a při pádu na zem ještě vykřikuje cosi o své výsadě na příjemný let. Ne. Rusové nemusí nic. Nebudou nikoho přemlouvat, aby opravil turbíny, dodal je včas a napomohl tak k dozásobení plynem. Rusům zima nebude, své továrny nezastaví a jsou zvyklí se obejít bez McDonaldů, škodovek a prodejních řetězců typu IKEA. Západ bez ruského plynu ne. Přesto je třeba říct ještě jedno. Momentálně z Francie můžeme konstatovat, že tady žádná podpora Ukrajiny vidět není. Ale naštvání ze stoupajících cen všeho ano. Stejné je to v Německu, Švýcarsku. Žádná ukrajinská vlajka, lidé žijí své životy. Ne jako u nás, kde díky médiím a vládě je prioritou Ukrajina. Začněme užívat mozek. Tím je třeba začít.

Zdroj: iNadhled

5 4 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 10 dny

Moc bych si přál vítězství rozumu bohužel musíme spoléhat na západní svět že se tam lidé vzbouří. Tady jsou jistí lidé vychovávání k nenávisti k Rusku a Číně kdo to je to ví každý.

spartak
spartak
před 10 dny

Ano ,pod tento text se mohu podepsat. Nenávist určité skupiny Čechů lze připsat nacistické ideologii tzv.protikomunistické kliky. Stupňuje se stupidita pravice a tudíš se otvírá nové pole pro politický útok.

danny
danny
před 11 dny

“Lidé vždy byli, jsou a budou obětí klamu či sebeklamu, dokud se nenaučí vidět za různými hesly a prohlášeními ekonomické zájmy těch či oněch tříd”. Napsal na začátku 20. století muž, jehož názory se právě nenosí. Už snad jen tupcům v diskusi pod Novinkami (a že jich tam je!) uniká fakt, že nikoliv Rusko (personifikované do prezidenta… Číst vice »