„Zbraně nepomohou. Už nemají lidi.“ Plukovník, který radil Trumpovi, doporučuje Ukrajině dohodu s Ruskem

Ukrajina nemá šanci vyhrát a masivní dodávky západní techniky na tom už nic nezmění, tvrdí renomovaný americký expert, podle jehož knih se učí na vojenských akademiích v Izraeli.

Velká část vojenské pomoci se prý „ztratí“ kvůli rozsáhlé korupci v ukrajinském státním aparátu. Zbytek techniky, který se nestačí rozkrást, prý ukrajinská armáda stejně nedokáže pořádně využít. Ze současného konfliktu pak viní Clintonovu snahu o expanzi NATO na východ.

Douglas Macgregor, někdejší plukovník americké armády a renomovaný expert na vojenskou strategii, který působil jako poradce v administrativě bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ve svém nedávném článku pro čtrnáctideník The American Conservative nastínil další vývoj rusko-ukrajinské války. Domnívá se, že v nejlepším zájmu Ukrajiny by bylo konflikt co nejdříve ukončit. Čím déle totiž válka trvá, tím větší je riziko, že škody způsobené ukrajinské společnosti již budou nenapravitelné. Podle Macgregora je nyní stále ještě šance, aby Ukrajina přistoupila na geopolitickou neutralitu podle rakouského modelu a tím se zachránila před totální devastací, která jí hrozí. Pokud ukrajinští představitelé nebudou ochotni se dohodnout, jejich země bude prý zredukována na scvrklý, bezvýznamný zbytkový stát zbavený přístupu k moři, ležící mezi Dněprem a polskou hranicí.

Macgregor ve svém článku kritizuje otevřený dopis podepsaný 20 významnými americkými osobnostmi, především bývalými diplomaty a představiteli bezpečnostního establishmentu, volající po zvýšení vojenské pomoci Ukrajině. Podle autorů dopisu, který nese nadpis „USA musí vyzbrojit Ukrajinu teď, dřív než bude pozdě“, jsou masivní dodávky vojenské techniky ukrajinské armádě zásadním klíčem k úspěchu Spojených států v zástupné válce proti Rusku. Macgregor se však domnívá, že ani obrovská materiální pomoc Západu už nezvrátí vývoj války na Ukrajině a upozorňuje na to, že taková strategie naopak může vést ke zničení ukrajinské státnosti. Připomíná rozsáhlou korupci v ukrajinském politickém systému, která paralyzuje schopnost Ukrajiny účinně využívat pomoc, které se jí dostává. Velká část dodané techniky je totiž ihned rozkradena a rozprodána, o čemž svědčí mnoho výpovědí. Jonas Ohman, zakladatel litevské organizace Blue-Yellow, která pomáhá dodávat zahraniční vojenskou pomoc na Ukrajinu, v dubnu odhadl, že pouze 30 až 40 % celkového materiálu přecházejícího hranici se dostane tam, kam má. To ovšem není pro Ukrajince jediný problém. Podle Macgregora ukrajinská armáda nemá dostatečné personální kvality na to, aby mohla provádět komplexní ofenzivní operace. Američtí vojenští stratégové prý podceňují význam lidského kapitálu pro celkový úspěch ve válce. Připomíná historické zkušenosti z 2. světové války, které dokládají, jak nezbytné je mít schopné velitele a odborníky. Když např. německá Luftwaffe v bitvě utrpěla ztráty, bylo prý pro vojenský průmysl poměrně snadné dodat další letadla, ale nahradit zabité špičkové piloty stejně kvalifikovanými už bylo obtížnější. To se negativně podepisovalo na německém válečném úsilí. Nepostradatelnost lidského kapitálu si uvědomoval i japonský admirál Isoroku Yamamoto, když prohlásil: „Abychom porazili americké námořnictvo, musíme pozabíjet jeho velitele.“ Ukrajina podle Macgregora zkrátka nemá dostatečný lidský kapitál na to, aby byla schopna plně využít materiální pomoc, již se jí dostává ze Západu.

Nyní se prý Ukrajina nachází v kritické situaci, kdy má stále ještě možnost dosáhnout míru a přijmout geopolitickou neutralitu. Pokud však budou Spojené státy dále posílat ukrajinské armádě zbraně a živit konflikt, tak podle Macgregora tato šance zmizí a z Ukrajiny se stane okrájený, zhroucený stát odsouzený k nešťastné existenci.

Douglas Macgregor, který nyní působí ve vedení konzultační firmy Burke-Macgregor LLC a jehož odborné statě v oboru vojenství jsou využívány jako povinná literatura na vojenských školách v Izraeli, se ve svém článku také zamyslel nad příčinami současného konfliktu, které přisuzuje zejména konfrontační politice administrativy prezidenta Billa Clintona v 90. letech. Snaha o expanzi NATO směrem na východ k ruským hranicím prý pro Evropu způsobila katastrofu.

Zdroj: Pokec24 

5 4 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

No a co si mysleli že banderovci vyřídí Rusko tomu mohl věřit jen člověk rozumu mdlého .Je nejvyšší čas tu nesmyslnou válku ukončit. USA si budou muset sežrat co si navařili žádná světovláda a diktatura se konat nebude.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

A já bych je donutila to sežrat tak horké, jak to je. Žádné foukání.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Tady je vidět, že ať radí kterákoliv vypatlaná zelená makovice komukoliv, je úplně mimo hrnec. Všichni se tak nějak pohybují v bludném kruhu. Presstitutkám nařídí co mají psát a pak tomu sami věří. Kdyby se soustavně neujišťovali o vítězství našich zbraní na východní frontě, možná by dospěli k jednoduchému : Ukrajinců je dost, ale… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Američané chtějí zlikvidovat Evropu, tak nám na krk pověsí statisíce Ukrajinců, abychom je tu živili a platili za ně dluhy za půjčky, které ukrajinští oligarchové rozkradli a odjeli s nimi do Monte Carla apod., všechno přece jde podle amerického plánu. Zelenský už má připraveno další živobytí z nakradených peněz v USA. To, co Američané půjčili… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

To neznáte ty hadimršky z USA, děvčata. Došli lidi v Ukrošsku, pošleme tam lidi z Pobaltí, Pšonska, Rumunska, k tomu Čecháčky a Slováky. Dost propagandou zblblých jedinců se vždycky najde. Všude!
A když pokynů z Washingtonu dbalá válečná slepice zavelí a patřičně to rozvinou sdělovací prostředky, to by v tom byl čert, aby se ten konflikt o nějaký měsíc neprodloužil.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Haskuv Duch
shoty
shoty
před 1 rokem

Načo tu spomínať nejakého Clintona. Akými autoritami sú americkí prezidenti, to predviedli v ostatnom období Obama, Trump i Biden. Navyše Clinton ešte pôsobil so svojim večne otvoreným zobákom, s trapošinami s Levinskou, či v Lolita expres ako sedlák, čo predviedeol aj na Jeľcinovom pohrebe, kde sa promenádoval s rukami vo vreckách ako Urukvajec. No proste, chruňo z maštale. Ten… Číst vice »