Dny se krátí. Keller po Václaváku vidí vážná nebezpečí

Známý sociolog, bývalý europoslanec profesor Jan Keller, přidává svůj komentář k sobotní demonstraci na Václavském náměstí.

Parlamentní listy – rozhovor

Sobotní demonstrace vyvolala smršť reakcí. První z nich zní, že šlo o „proruskou svoloč“. Zněly i komentáře, že proti demonstrantům se mělo zakročit jako proti žlutým vestám. Koneckonců i premiér Petr Fiala označil organizátory akce za „proruské sympatizanty“, až ho někteří upozorňovali, že není vhodné ukončit debatu tímto způsobem. Pane profesore, co vy na to?

Přiznám se, že jsem z demonstrace sledoval jen vystoupení prvních pěti řečníků, kteří vystoupili v panelu odborníků. Ze záznamu jsem si potom vyslechl vystoupení pana Rajchla. O těch ostatních vím jen z doslechu. S velkým zájmem jsem pak sledoval především odmítavé reakce na demonstraci. Zajímalo mne, zda někdo z jejích kritiků vyvrátí tvrzení, která zazněla od odborníků na energetiku a zemědělství. Od principála Hrušínského bych odbornou polemiku nečekal, od premiéra Fialy bych ji však přímo vyžadoval. Pan premiér se ovšem zachoval stejně jako principál. Místo argumentů kádroval. Myslím, že pokud by si s panem Hrušínským přehodili role, nikdo by nic nepoznal.

Ministr Vít Rakušan má pro lidi, kteří demonstrovali, pochopení a nechce jimi pohrdat. Nervozita ve společnosti je podle něj obrovská. Váš komentář?

Dostali jsme se tak daleko, že jsme ochotni ocenit na ministru Rakušanovi, že otevřeně nepohrdá občany této země. Nemohu se zbavit pocitu, že to je pro politiky, kteří sami sebe vydávali a dosud vydávají za jediné demokraty v této zemi, tak trochu málo. Ministr vnitra má nesporně dobré informace, když se mu doneslo, že nervozita v zemi je obrovská. Ještě mu ovšem mohli prozradit, že jedním z vydatných zdrojů této nervozity jsou neuvěřitelné kauzy, do kterých se zaplétá strana, v jejímž čele má tu čest stát. Možná že kdyby tuto informaci měl, přehodnotil by své setrvání ve funkci. Následoval by kolegu Gazdíka, který si ve vší skromnosti ponechal jen teplé místo v Parlamentu, protože tuší, že svetr by ho v zimě na úřadu práce moc nezahřál.

Také na sociálních sítích najdeme příspěvky vyjadřující pochopení pro demonstranty. Autorem jednoho z nich je Vít Kučík, mluvčí Českých elfů, který ovšem jedním dechem všechny vyzývá, aby s odvahou čelili nadcházejícím těžkým časům. S jakým dojmem sledujete náhled, že máme těžkým časům čelit s odvahou jako ranám osudu? Nebo je brát i jako důsledek nesprávných politických rozhodnutí?

I pokud budeme brát Fialovu vládu jako krutou ránu osudu, v těžkých časech nám to samo o sobě nepomůže. Jak mohou těžkým časům s odvahou čelit senioři, jejichž důchod nestačí zároveň na zaplacení záloh za energie a na koupi základních potravin? Jak jim mohou čelit podnikatelé, jejichž výdaje za energie jsou násobně vyšší než v případě firem v sousedních zemích? Odkud mají podle mluvčího Českých elfů čerpat odvahu zaměstnanci firem, jako jsou Juta anebo Madeta, kteří jsou na nucené dovolené a mohou přijít o práci? Patetické apely elfů nikomu nesníží činži a nikoho nezahřejí.

V komunitě lidí, kteří na Václaváku požadovali demisi vlády, nejde jen o to, že mají strach, ale předkládají i konkrétní požadavky. Požadují kontrakt na levný plyn, zásah proti ČEZu, samostatné zemědělství nebo zachování národní měny. Do jaké míry se přehlíží, že mají jasné požadavky, které jsou formulovány na webu naprvnimmiste.cz?

Požadavky, které jste vyjmenovala, jsou naprosto v pořádku, a pokud by byla současná vláda co k čemu, pokusila by se je už realizovat. Namísto toho nám ministr Síkela tvrdí, že zásluhou jeho prohlášení klesla cena elektřiny na burze o desítky procent. Ministra průmyslu a obchodu vůbec nenapadne, jak se podobnými prohlášeními ztrapňuje. Vždyť pokud by měl pravdu a dokázal burzu takto ovlivňovat, pak je nepochopitelné, proč tak neučinil třeba hned 1. července, kdy jsme se stali předsedající zemí EU. Proč strpěl celé léto tak vysoké ceny, než se odhodlal zasáhnout? Ministr Síkela je ovšem případ sám pro sebe. Tuto neděli v televizi prohlásil, že do budoucna už nebude věci přikrašlovat. V podstatě se tím přiznal, že až dosud blufoval, ale pod tlakem údajně proruské manifestace nyní prohlašuje, že už konečně začne mluvit pravdu. Co si o takových členech vlády myslet?

Méně drsné, ale také kritické komentáře k demonstrantům poukazovaly na to, že se na Václavském náměstí sešli a především na ceny energií si stěžovali nezodpovědní lidé, kteří mají exekuce, utrácejí za alkohol a cigarety a podobně. Co k tomu říci?

Pokud si ještě někdo vzpomene na Palachův týden v roce 1989, jistě si vzpomene na to, že tehdy se také o demonstrujících tvrdilo, že to jsou nezodpovědné a podvratné živly, které berou slušným lidem klid pro práci. Jen o těch exekucích se ještě nemluvilo. Možná proto, že tehdy nehrozily jednomu milionu domácností.

(na archívním snímku noviny z Palachova týdne leden 1989)

 

4.9 8 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JK
JK
před 1 rokem

Tenkrát se o exekucích ještě nemluvilo ne proto, že nehrozily jednomu milionu domácností, ale proto, že něco takového náš právní řád ani neznal.

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Dnes už není cesty zpět, teď je příležitost napravit, co se tu před 32 lety podělalo, jdeme do toho, zítra ve 14,00 hod. je demonstrace na Staroměstském náměstí. Musíme zvyšovat tlak na tuto lumpenvládu.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

O té demonstraci nikdo neví. Tak tam budete jen vy.

spartak
spartak
před 1 rokem

Jsem rád ,že se něco děje ,protože ten 30ti letý marasmus těžko snáším. Stále nemohu pochopit ,že lidé připomínají minulost před 30ti lety.Asi nedovedou najít současnost. Proto použijí výstižně slovo nasrat!

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Tak to jsme na tom stejně pane kolego též jsem rád že konečně něco děje a snad se poskoků cizích mocností zbavíme.