Jak jsem se prochechtal tiskovkou české vlády. Komentář Štěpána Chába

Slováci jsou na tom totiž o poznání hůř. Jejich vláda se usnesla a dohodla s největšími akcionáři své energetiky, že i na Slovensku se bude stropovat. Dohodli se na tom už v únoru (stejně, jako Francie, také před půl rokem).

Na snímku dva nebezpeční ničitelé životní úrovně v Česku – předseda vlády Petr Fiala a předsedkyně Sněmovny  Markéta Adamová Pekarová

Tak vláda Petra Fialy se konečně rozhoupala a všimla si, že máme problém a že je třeba ho vyřešit. Přikročila k zastropování ceny plynu a elektřiny pro domácnosti a živnosti. Plyn se nám ustálí na ceně 3 koruny za kilowatthodinu, elektřina pak na 6 korunách za kilowatthodinu. A já si vzal k prochechtávání kalkulačku a začal do ní vyťukávat čísla. Ne jen tak nazdařbůh. Já do ní ta čísla dával se svým přebujelým smyslem pro dramatično. A došel k překvapujícím cifrám. Zase se pomohlo i nepomohlo.

Slováci jsou na tom totiž o poznání hůř. Jejich vláda se usnesla a dohodla s největšími akcionáři své energetiky, že i na Slovensku se bude stropovat. Dohodli se na tom už v únoru (stejně, jako Francie, také před půl rokem). A dohodli se na ceně 61,21 eura za megawatthodinu. Naše vláda, aby nás zmátla, rozumně a v naději, že inkluze už zlikvidovala veškeré matematické schopnosti obyvatel, zvolila koruny a místo megawatthodiny nám to přednesla v kilowatthodinách. To je převodů jednotek, nad kterým zapláče nejeden inkluzivista. Nebudeme to umět spočítat? Ale já se nebál.

Vynásobil jsem si 61,21 krát 25 a došel k ceně 1530 korun za megawatthodinu. Tolik budou Slováci platit do roku 2024, protože na takové sumě ji slovenská vláda společně s akcionáři zastropovala. Chudáci Slováci. My budeme platit jen 6 korun. Chudáci Slováci. Jenže pozor, abychom nezapomněli ještě násobit. Protože jedna kilowatthodina se do jedné megawatthodiny vejde, doufám, že mě má učitelka na inkluzi pochválí, přesně tisíckrát. Z čehož plyne, že za jednu megawatthodinu my si zaplatíme 6000 korun. Chudáci Slováci, že jo. A jak si Slováci zastropovali tak výhodnou cenu? No božínku, protože problém začali řešit v únoru, nikoliv jako ti naši inkluzivisti Fialovy vlády v září, kdy už se všechno hroutí.

A tak jsme z té vládní pomoci zase vyšli jako zmoklá slepice. Dovolím si upozornit, že před druhou polovinou roku 2021, tedy před začátkem energetické krize, na jejímž prvním vrcholu se poklonkovala Bohemia Energy, jsme platili konstantně kolem 1200 korun za megawatthodinu. Zdražování elektřiny bylo v předchozích letech velmi, velmi pozvolné. V krizových letech 2008-2009 jsme s hrůzou sledovali, že cena za elektřinu vyšplhala na závratných výšin téměř 2000 korun. V druhé polovině roku 2009 už jsme ovšem byli na tradičních 1200 korun. Následující roky byly téměř nudné. V roce 2016 jsme byli dokonce na ceně 600 korun. Na začátku tohoto roku jsme byli na 3000 korun. Nyní jsme na ceně 12 000 korun. A vláda se shodla na stropu 6000 korun. Sláva jim? Opěvujme Fialovu štědrost a dobrotu? No, jak se to vezme.

Stále je potřeba totiž hledět na příjmy. Zvýšily se nějak radikálně, aby platby za energie nemohly zruinovat domácnost? V roce 2016, kdy stála elektřina 600 korun, byla průměrná mzda 27 000. Dnes, kdy díky stropu bude stát elektřina 6000, průměrná mzda je na 37 000. Kdybychom měli mít stejnou výchozí pozici v příjmech i výdajích, musel by průměrný příjem v poměru k ceně elektřiny teď být 270 000 korun. Tedy desetkrát vyšší, než v roce 2016. Stejně jako cena elektřiny. Kdo, kromě vrcholových politiků, má takový příjem? Nehlaste se všichni. A kdo má alespoň průměrný plat? Nehlaste se všichni.

Teď je tu ještě skutečnost, že vinou burzy nám fakticky řídí cenovou hladinu elektřiny spekulanti. A ti nejspíš jako jediní s nadšením vyslechli tiskovku české vlády. Protože teď začne to pravé eldorádo. Stát totiž bez vzpouzení zaplatí jakoukoliv cenu nad 6 korun za kilowatthodinu. A to se tržní soutěž už úplně vymkne z kloubů.

Pokračujme dál. Nyní se soustředím na inkluzí poznamenanou Markétu Pekarovou Adamovou. Ta se na tiskovce pokusila vyvrátit mýty o vystoupení z energetické burzy v německém Lipsku. Její odůvodnění toho, proč námi za 50 haléřů vyrobenou kilowatthodinu proženeme burzou a vrátí se nám v hodnotě 12 korun, kterou my musíme zaplatit, bylo vyčerpávající. Pekarová naše setrvání na burze odůvodnila prostým faktem. Musíme být solidární s ostatními členskými zeměmi unie, tedy s Německem. My sice máme spoustu elektřiny, kterou i vyvážíme, ale nemáme plyn a ropu. Ty musíme dovážet. A co by se stalo, kdybychom začali vyvážet jen přebytky elektřiny? No hrůza. Ostatní státy, potažmo Německo, by nám třeba přestalo posílat plyn.

Takže plyn z Německa, povídala předsedkyně Poslanecké sněmovny. No tak se na něj podívejme. Před dvěma měsíci Německo nakupovalo plyn z Ruska z 6 korun za kubík. Nám ho prodávalo za 26 korun za kubík. Přičemž samotnému Německu kvůli této transakci plyn nepodražil. Jako nám elektřina. Německo nakoupilo za 6 korun, za 26 prodalo. Tomu se říká setsakra nemravný tržní princip, nikoliv solidarita. My zcela solidárně vyrobíme elektřinu za 50 haléřů, přepošleme vše na burzu a vrátí se nám to podražené o německou sebevražednou misi s názvem Green Deal ve výši 12 korun. Takže musíme sáhnout k zastropování ceny elektřiny, tedy k zadlužování státní kasy a protahování nuzoty na neurčito. To, o kolik teď stropem snížíme ceny, o tolik nám narostou do budoucna. Ty peníze, které do toho stát nacpe, budeme muset splatit. Je jedno jak, ale splatit. A tomu se říká solidarita. Solidarita v německém podání.

Zajímavé je, že se cena zastropuje kompletně všem. Jak pětičlenné rodině, která se bojí otevírat ledničku, aby ta nemusela příliš často chladit, tak i nabobovi, který si vyhřívá bazén a utáhl by svou spotřebou jeden reaktor Temelínu. Daleko, daleko víc samozřejmě získá nabob se svým bazénem.

A já se ptám, a nedá mi to nezeptat se – kdo a kdy bude sakra solidární s námi? Že nám posílají plyn? Kdyby ho posílali o korunu dražší, než za kolik nakoupili, prosím, nějaké výlohy ten transfer má, ale oni nám ho prodávají čtyř a pětinásobně dražší, přičemž jim se tím plyn, jako nám elektřina, mnohonásobně nezdraží. A tomu už se solidarita nedá říkat ani při opravdu těžkém záchvatu inkluze. A tak by mě zajímalo, kdy konečně se ozve protektorátní vláda Petra Fialy v Německu s dotazem, jak je to s tou slibovanou solidaritou. Nebo z kolonie se ptát bojíme? On by se páníček šikanátor zlobil a dělal bububu?

Uvědomuje si v té vládě alespoň někdo, že jsme hadr na holi, s kterým si Německo dělá, co ho napadne? A má v té vládě vůbec někdo koule na to říct – no, no, no, tak takhle už ne, milé Německo. My ti ty tvoje zelené šílenosti platit ožebračováním našich lidí prostě nebudeme. Odstupujeme od systému emisních povolenek, házíme vidle do Green Dealu, a když burza v Lipsku, tak chceme solidaritu za solidaritu, tedy levný plyn. Ale asi tam nikdo takový není. Jen samá inkluzivní vychytávka, která poslušně slouží pánečkovi. A tím škodí celé republice.

Když solidarita, tak nikoliv na bázi parazita a jeho hostitele. Rovný s rovným. Solidarita za solidaritu. Nejsme kolonie. Neměli bychom být kolonie… jsme kolonie. Fialová.

 

Autor: Štěpán Cháb, zdroj: Krajské listy

5 6 hlasy
Hodnocení článku
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Tak to je rádoby pomoc a nelze brát za samozřejmost že zdražují elektriku které máme dostatek a vše je uměle vytvořené. Chudí Češi budou doplácet na bohaté a pomatené skopčáky s jejich pitomou ideologii.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Proboha, ať nic nestropují, ať se prostě seberou a vypadnou. Lidi jsou na fialové pětizmrdy tak naštvaní, že to může skončit lynčem, lucernami a kandelábry. To bych ale rozhodně nedoporučoval a neschvaloval. Raději bych viděl pětizmrda před soudem než na lampě.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Před časem jsem tady napadl členy vlády a pana Fialu, že ten jako odhalený blb se k učení už vrátit nemůže. Veřejně se mu tady omlouvám. Může. Nedávno jsem si totiž přečetl, jak hvězda amerického basketu O’Neal při cestě do Austrálie zjistil, že země je placatá. Ví to na tuty, protože celou cestu… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Kyjev požádal Západ o zbraně k útoku na Rusko  Kyjev si vyžádal od Západu zbraně nutné pro ofenzivu ukrajinské armády na území Ruska v roce 2023 – The Wall Street Journal. WSJ zveřejnilo článek potvrzující připravenost ukrajinských úřadů zaútočit na ruské území v roce 2023. Kyjev podal oficiální žádost o různé druhy zbraní, které jsou nezbytné… Číst vice »

SunTzu
SunTzu
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Bohužel se ukazuje velká strategická chyba Putina, že místo aby ničil důležitou infrastrukturu, považoval Ukrajince za slovanské bratry či pobratimy. Měl ničit elektrárny, rozvodné sítě, mosty atd. Zkrátka to podělal.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  SunTzu

“Chybami se člověk učí.” I V.Putin je jen člověk…

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  SunTzu

Přečtěte si článek na Aeron. od VK a hned změníte názor. Putin to má vymyšlené dobře, ale 80% generálů jsou podpindosové, kteří jeho nařízení nerespektují. Ve chvíli kdy se jich zbaví, bude mít volné ruce.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

A na to Putin čeká. Jakmile začnou padat granáty na ruskou stranu, může v zájmu ochrany obyvatel vyhlásit mobilizaci a smete tu západní sebranku s povrchu země.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Myslím, že mobilizace v Rusku nebude třeba. Ve stálé armádě má Rusko více než jeden a půl milionu chlapů. Na Ukrajině jich zatím operuje jen osmdesát tisíc.

spartak
spartak
před 1 rokem

Pan Štěpán Cháb ryje do pravicového bahna udatně a smrdutý plyn “demokracie” voní jen pětikolce. Po roce1989 se s jásotem předalo vše šlechtě a němcům ,proč tedy dnes ten povyk? Snad se lidé vzchopí a udělají alespoň půl obrat k tomu čemu se říká vláda lidu.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

I v tomto případě, bohužel, platí: “Kdo chvíli stál, stojí opodál”

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Proč Pekarová nepošle pro Kalouska, ať to za ní zase vezme, a sama si nejde odpočinout?

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Jako že by Kalda něco se skopčákama vyjednal? Jako příznivější ceny, jo? Tak tomu po zkušenostech s ním a jeho tupým škrtáním opravdu , ale opravdu nevěřím.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Jde o to, že mluví lépe než Pekarová. Není tak směšný.Někdy musíme poradit i nepříteli.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Pravda je, že Mirda intelektem převyšuje Maki PA, která je pouze pavlačovou superštěknou, ovšem po zkušenostech s ním platí, že zombie má zůstat v hrobě.