Na “barikádě proti drahotě” zněly Krylovy písně

Lenka Procházková
Lenka Procházková

V pátečním odpoledni se o energetické krizi debatovalo nejen v poslanecké sněmovně, ale i pod jejími okny na Malostranském náměstí. Na mítinku, který uspořádaly občanské iniciativy (Ne základnám a Nezávislá média), se pozvaní hosté věnovali i dalším bezpečnostním rizikům současnosti.

Projevy, které na náměstí zazněly (a byly přenášeny on line) podtrhovala slova písní Karla Kryla (v podání jeho přítele a někdejšího kolegy muzikanta Pavla Foldána) aktuální naléhavostí, jakoby je Kryl psal dnes. Úvodní satirický výstup nazvaný jako „přímý vstup z Brusele,“ (jehož autorem, režisérem i aktérem byl Jiří Medula) přítomné diváky několikrát rozesmál, ale byl to humor až mrazivý.

Celý koncipovaný program mítinku uvedla LP (v roli moderátorky) citací George Orwela: „Mluvit pravdu v době všeobecného klamu je revoluční čin.“ Z pravdivých informací od odborníků, které na Malostranském náměstí odezněly, si posluchači a diváci mohli poskládat celkový obraz o hloubce úpadku naší země a odcházet domů v hluboké depresi.

Záměr pořadatelů byl ale jiný. Kromě odborníků (Dr. Ing. Milan Urban, David Bohbot, MUDr. Ivan David, CSc., Plk. Ing. Jaroslav Štefec, CSc., Doc. Radim Valenčík, CSc.) předávali mikrofon i zástupcům občanské veřejnosti (historička Marie Neudorflová, mluvčí “Ne základnám” Eva Novotná a publicista Karel Růžička), jejichž projevy budou postupně zveřejněné na NR. Ke slovu se dostali i opoziční poslanci (Mgr. Jiří Kobza, Jaroslav Foldyna), kteří přes náměstí přicházeli či odcházeli ze sněmovny, a moderátoři jim  kladli otázky. Z odpovědí bylo zřejmé, že současný poměr sil v dolní komoře neumožňuje zvrátit trend ožebračování rodin, firem, zemědělců a vylučuje možnost změnit nesmyslnou zahraniční politiku. Naději, že nás „podrží“ EU, nevyvolal ani rozhovor  s europoslancem Ivanem Davidem, jehož poznatky o úrovni Evropského parlamentu působily jako pokračování úvodní satirické scénky.

Počasí bylo v tom pátečním odpoledni proměnlivé, ale ohlášený déšť se nedostavil a když v podvečer proniklo slunce mraky a v šikmých paprscích nasvítilo okna sněmovny, vystoupila moderátorka LP ze své role a připomněla, že právě za těmito okny se v noci 22. května 1618 konala tajná schůzka stavovských vůdců, na níž se dohodli na defenestraci a v následném dni ji uskutečnili. Přítomní policisté, kterých bylo téměř tolik jako posluchačů, při klíčovém slově defenestrace zpozorněli. Doposud neúspěšní provokatéři pookřáli. V té chvíli ale převzal mikrofon poslanec Jaroslav Foldyna, který briskně upřesnil, že naší defenestrací budou za týden volby. S tím lidé na náměstí souhlasili. Snad i s jistou úlevou, že úkol, který je čeká, je zcela legitimní.

Záznam z obou částí mítinku si můžete pustit 1. ZDE2. ZDE

pokud nemáte dostatek času na videa, prohlédněte si  alespoň fotogalerii

4.3 7 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

No jo chápu to vše je lepší než ten „strašný” socialismus v kapitalismu nemůže být rovnost to ani náhodou. Kandidáta SPD na prezidenta pana Baštu bych nevolil ani kdyby mě prosili zapřísáhlí antikomunista z jeho článku to aj člověk vyčte že tenhle hnus je lepší než co bylo.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

Dneska večer bude na ČT řečňovat hlavní bača a vrchní šafář pro protektorát Čechy a Morava, prof. Fiala. Jsem zvědav, jak se bude vychloubat, do voleb pár dní… Možná bude i vyhrožovat, ale to mu snad tým přihazovačů rozmluví.