Průmysl vymývání mozků: Jak funguje západní propaganda? Inspirace nacisty. Submisivní prázdnota liberálů. Polib mi, nebo ti rozkopu hlavu. Zprávy o bojích na Ukrajině? Jen snůška primitivních lží. Povstanou skuteční novináři a umělci?

JOHN PILGER dokazuje, že západní propaganda používá tytéž postupy jako média Třetí říše a ptá se, zda se proti zjevným manipulacím a lžím postaví – tak jako při nástupu nacismu – ne jen jednotlivci, ale skutečně celá fronta intelektuálů, spisovatelů, novinářů a filmařů se svědomím – pokud ještě nějaké mají

V 70. letech jsem se setkal s jednou z hlavních Hitlerových propagandistek, Leni Riefenstahlovou, jejíž propagandistické filmy oslavovaly nacisty. Shodou okolností jsme bydleli ve stejné budově v Keni, kde Reifenstahlová, která unikla osudu jiných vůdcových přátel, byla na fotografické misi.

Vysvětlila.mi, že „vlastenecké poselství“ jejích filmů nebylo závislé na „příkazech shora.“ Spoléhalo však na něco, co Leni nazvala „submisivní (poddanskou) prázdnotou“ německé veřejnosti. „Patřila k ní i liberální vzdělaná buržoazie?“ ptal jsem se.  „Jistěže. Zejména oni,“ řekla.

Vymývání mozků

Právě na to myslím, když se rozhlížím po propagandě, která dnes pohlcuje západní společnost. My se od Německa třicátých let minulého století samozřejmě velmi lišíme. Žijeme v informačních společnostech. Nikdy jsme nebyli informovanější, ve větším kontaktu a lépe propojeni.

Opravdu? Není to tak, že ve skutečnosti žijeme v mediální společnosti, kde probíhá zákeřné a neúprosné vymývání mozků? Kde vše je filtrováno podle potřeb a lží státní a korporátní moci?

Médiím západního světa dominují Spojené státy

Devět z deseti největších mediálních společností má sídlo ve Spojených státech amerických. Internet a sociální média – Google, Twitter, Facebook – jsou většinově vlastněny a kontrolovány Američany.

Za dobu mého života Spojené státy svrhly nebo se pokusily svrhnout více než padesát vlád většinou demokratických zemí. Zasahovaly do demokratických voleb ve třiceti zemích. Na obyvatele třiceti zemí, většinou chudých a bezbranných, shodily bomby. Pokusily se zavraždit vůdce padesáti zemí.  Ve dvaceti zemích bojovaly za potlačení osvobozeneckých hnutí.

O rozsahu a míře tohoto krveprolití se z velké části neinformuje, neuznává se a ti, kdo jsou za něj zodpovědní, nadále dominují angloamerickému politickému životu. Dramatik Harold Pinter prolomil toto mlčení několik let před svou smrtí v roce 2008 dvěma mimořádnými projevy.

Polib mi zadek nebo ti rozkopu hlavu

„Polib mi, nebo ti rozkopu hlavu. To je definice zahraniční politika USA,“ řekl. „Takle primitivní a hrubé to je.“

„Ovšem je právě proto zajímavé, jak neuvěřitelně úspěšná tato politika je. Používá strukturované dezinformace, rétoriku a překroucený jazyk, které jsou pro mnohé velmi přesvědčivé, ale ve skutečnosti jsou snůškou průhledných lží. A přece je to velmi úspěšná propaganda. Proč? Mají na to peníze, mají na to technologie, mají všechny prostředky, aby jim to prošlo. A tak to dělají.“

Při přebírání Nobelovy ceny za literaturu Pinter řekl: „Zločiny Spojených států byly systematické, neustálé, kruté, nemilosrdné, ale jen velmi málo lidí o nich skutečně mluvilo. Co se Americe musí nechat, že vždy prováděla přímo klinickou manipulaci s mocí po celém světě, a přitom se tvářila jako síla všeobecného dobra. Je to brilantní, svým způsobem vtipný, ale především velmi úspěšný akt hypnózy.“

Poddanská prázdnota liberálů

Pinter byl můj přítel a možná poslední velký politický mudrc – tedy předtím, než byla disidentská politika gentrifikována, vystěhována do podzemí. Zeptal jsem se ho, zda „hypnóza“, o níž mluvil, není ona poddanská „submisivní prázdnota“, o níž mluvila Leni Riefenstahlová.

„Je to totéž,“ odpověděl. „Vymývání mozku je už tak důkladné, že jsme přeprogramováni, abychom spolkli snůšku lží. Pokud propagandu nerozpoznáte, můžete ji přijmout jako normální a uvěřit jí. To je ta submisivní prázdnota.“

V našich systémech korporátní demokracie je válka ekonomickou nutností. Dokonalým spojením veřejných dotací a soukromého zisku: Je to socialismus pro bohaté, kapitalismus pro chudé. Den po 11. září ceny akcií válečného průmyslu prudce vzrostly. Blížilo se další krveprolití, což je pro byznys skvělé.

Vše pro byznys

Dnes mají nejvýnosnější války svou vlastní značku. Říká se jim „věčné“: Afghánistán, Palestina, Irák, Libye, Jemen a nyní Ukrajina. Všechny jsou založeny na snůšce lží.

Nejproslulejší je Irák se svými zbraněmi hromadného ničení, které nikdy neexistovaly – a zcela výjimečně to USA musely přiznat.

Zničení Libye paktem NATO v roce 2011 bylo “ospravedlněno” masakrem v Benghází, který se ovšem rovněž nikdy nestal. Pro napadení Afghánistánu byla vhodnou záminkou “pomsta” za 11. září, která neměla s afghánským lidem (či Bin-Ládinem) nic společného.

Současné zprávy z Afghánistánu se již týkají jen toho, jak zlý je Taliban – a ne toho, že Bidenova krádež sedmi miliard dolarů z bankovních rezerv způsobuje rozsáhlé utrpení Afghánců. Nedávno věnovalo National Public Radio ve Washingtonu dvě hodiny Afghánistánu – ale jen 30 sekund jeho lidem hladovějícím po mnohaleté okupaci.

Válka proti Rusku skrze Ukrajinu

Na červnovém summitu v Madridu přijalo NATO, které je řízeno Spojenými státy, strategický dokument, který militarizuje evropský kontinent a stupňuje vyhlídky na válku s Ruskem a Čínou. Navrhuje se v něm „boj ve více oblastech proti rovnocennému soupeři s jadernými zbraněmi“. Jinými slovy – jaderná válka. V dokumentu se uvádí: „Rozšíření NATO bylo historickým úspěchem.“

Měřítkem tohoto „historického úspěchu“ je válka na Ukrajině. Zprávy o ní  nejsou zprávami,  ale pouze jednostrannou litanií, proudem překrucování, zamlčování a dezinformací. Informoval jsem o řadě válek, ale takto plošnou propagandu jsem ještě nezažil.

V únoru Rusko vstoupilo na Ukrajinu v reakci na osm let zabíjení a zločinného ničení v ruskojazyčném regionu Donbas na svých hranicích. V roce 2014 Spojené státy sponzorovaly převrat v Kyjevě, který zbavil Ukrajinu demokraticky zvoleného, Rusku přátelsky nakloněného prezidenta, a dosadil jeho nástupce, o němž Američané dali jasně najevo, že je to jejich člověk.

V posledních letech byly ve východní Evropě, v Polsku, Slovinsku a České republice, instalovány americké „obranné“ rakety namířené proti Rusku, doprovázené falešnými ujištěními již od „slibu“ Jamese Bakera Gorbačovovi z února 1990, že NATO se nikdy nerozšíří za hranice Německa.

Ukrajina je frontovou linií

NATO (čti USA) se tak fakticky dostalo na samé hranice, přes které v roce 1941 vtrhla do Ruska Hitlerova armáda, jež zanechala v Sovětském svazu více než 23 milionů mrtvých.

V prosinci loňského roku navrhlo Rusko dalekosáhlý bezpečnostní plán pro Evropu. Ten byl v západních médiích odmítnut, zesměšněn nebo potlačen dezinterpretací. Kdo četl návrhy koncipované v bodech krok za krokem, které tento plán obsahoval? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 24. února pohrozil, že pokud Amerika Ukrajinu nevyzbrojí a neochrání, bude vyvíjet jaderné zbraně. To byla pro Moskvu poslední kapka.

Téhož dne Rusko zahájilo invazi – podle západních médií nevyprovokovaný akt. Historie, lži, mírové návrhy, slavnostní dohody o Donbasu v Minsku – nic se rázem nepočítalo. Hned 25. dubna přiletěl do Kyjeva americký ministr obrany generál Lloyd Austin. Potvrdil, že cílem Ameriky je zničit Ruskou federaci – slovo, které použil, bylo „oslabit“. Amerika získala válku, kterou chtěla, vedenou Američany, financovanou a vyzbrojenou zástupnou a postradatelnou figurkou. Nic z toho se západní veřejnost nesmí dozvědět.

Ukrajinští náckové náhle neexistují

Oficiální narativ je jasný: Ruská invaze na Ukrajinu je bezohledná a neomluvitelná. Invaze do suverénní země je zločin. Neexistují žádná „ale“ – kromě jednoho: Kdy současná válka na Ukrajině začala, a kdo ji rozpoutal? Podle OSN bylo od roku 2014 do letošního roku v občanské válce kyjevského režimu na Donbasu zabito přibližně 14 000 lidí. Mnoho z těchto obětí mají na svědomí ukrajinští neonacisté.

Podívejte se na reportáž zpravodajské televize ITV z května 2014, kterou natočil veterán James Mates, jenž je spolu s civilisty ve městě Mariupol ostřelován ukrajinským neonacistickým praporem Azov. Ve stejném měsíci byly desítky rusky mluvících lidí zaživa upáleny nebo udušeny v budově odborů v Oděse, kterou obléhali fašističtí hrdlořezové, stoupenci nacistického kolaboranta a antisemitského fanatika Stephena Bandery. Deník New York Times ovšem označil tyto hrdlořezy za “nacionalisty”.

„Historickým posláním našeho národa v této kritické chvíli,“ prohlásil zcela otevřeně Andrej Bileckij, zakladatel praporu Azov, „je vést bílou rasu do posledního křížového tažení za její přežití, do křížového tažení proti Untermenschen vedeným Semity.“

Od února se kampaň samozvaných „monitorovatelů novinek“ (financovaných Američany a Brity s přímými vazbami na vlády) snaží udržet absurditu, že ukrajinští neonacisté náhle neexistují. Airbrushing, termín kdysi spojovaný se Stalinovými čistkami, se stal nástrojem mainstreamové žurnalistiky. Za necelých deset let byla „dobrá“ Čína airbrushem vymazána a nahradila ji „špatná“ Čína: Z úspěšné dílny světa se obratem stal rodící se nový Satan.

“Vyhubme škůdce, zatáhněme smyčku!”

Rozhodující část této propagandy pochází z USA a je šířena prostřednictvím zprostředkovatelů a „think-tanků“: Typicky nechvalně známý Australský institut strategické politiky, hlas zbrojního průmyslu, a horlivých novinářů, jako je Peter Hartcher z deníku Sydney Morning Herald, který označil ty, kdo šíří čínský vliv, za „krysy, mouchy, komáry a vrabce“ a vyzval k „vyhubení“ těchto „škůdců“.

Zprávy o Číně se proto dnes na Západě téměř výhradně týkají “hrozby z Pekingu”. Šmahem je tak zatajeno 400 (!) amerických vojenských základen, které obklopují většinu Číny. Ozbrojený náhrdelník USA sahá od Austrálie až po Tichomoří a jihovýchodní Asii, Japonsko a Koreu. Japonský ostrov Okinawa a korejský ostrov Čedžu jsou nabité americké zbraně namířené přímo na průmyslové srdce Číny. Jeden z představitelů Pentagonu to popsal jako „smyčku“.

Kdyby lidé znali pravdu…

O Palestině se špatně píše, co si pamatuji. Pro BBC je to prý „konflikt“ „dvou příběhů“. To stačí k tomu, aby se o nejdelší, nejbrutálnější a nejbezprávnější vojenské okupaci v moderní době na Západě vůbec nemluvilo.

Rovněž vybíjený jemenský lid téměř neexistuje. Mediálně jsou to nelidé.  Zatímco Saúdové chrlí své americké kazetové bomby a po boku saúdských cílových důstojníků pracují britští poradci, více než půl milionu dětí čelí hladomoru. Kdo o tom ví? Nikdo.

Tento způsob vymývání mozků má dlouhou historii. Vraždění za první světové války bylo zamlčováno reportéry, kteří byli za svou shovívavost pasováni na rytíře, a přiznali se k němu až ve svých pamětech.  V roce 1917 se redaktor listu Manchester Guardian C. P. Scott svěřil ministerskému předsedovi Lloydu Georgeovi: „Kdyby lidé skutečně věděli pravdu, válka by byla zítra zastavena, ale oni to nevědí, a ani vědět nemohou a nesmějí.“

Mediální covid

Odmítání vidět události tak, jak je prožívají lidé v jiných zemích, je na Západě mediálním virem, stejně vyčerpávajícím jako covidová diktatura. Veřejnost smí vidět svět pouze v jednosměrném zrcadle, v němž „my“ jsme ti morální a mírumilovní a „oni“ naopak. Je to hluboce hluboce zakořeněný imperiální pohled.

Historie, která je v Číně a Rusku živě přítomná, je ignorována, a proto málokdy chápána. Je to přece jednoduché: Vladimir Putin je Adolf Hitler, Si Ťin-pching je Fu Man Chu. Epické úspěchy, jako je vymýcení krajní chudoby v Číně, jsou nic.

Jak je to zvrácené a ubohé! Kdy si to dovolíme, odvážíme či budeme smět pochopit?

V posledních letech byli mnozí z nejlepších novinářů, kteří se o to pokusili, vyřazeni z hlavního proudu. Používá se pro to slovo „defenestrovaní“. Prostor, který byl kdysi otevřen pro novináře jdoucí proti proudu, pro pravdomluvné, se hermeticky uzavřel.

Výkřik jménem Assange

Nejvíce šokující je případ Juliana Assange.  Když Julian a WikiLeaks dokázali získat čtenáře a ceny pro Guardian, New York Times a další sebevědomé „investigativní obry“, byl oslavován. Když se „Deep  state“ postavil proti a požadoval zničení pevných disků a atentát na Juliana, stal se z Assange veřejný nepřítel. Viceprezident Biden ho označil za „hi-tech teroristu“. Hillary Clintonová se už rovnou veřejně zeptala: “Can’t we just drone this guy?” (Nemůžeme toho chlapa prostě zlikvidovat?)

Následná kampaň očerňování Juliana Assange – zpravodaj OSN pro mučení ji nazval „mobbingem“ – přivedla liberální tisk na dno. Víme, kdo to je. Považuji je za kolaboranty: za vichystické novináře (kolaboranty s nacistickou mocí. pozn. PP).

Kdy se opět i v mainstreamu zvednou skuteční novináři? Na internetu už existuje inspirativní samizdat: V tomto směru je třeba zmínit: Consortium News, založené skvělým reportérem Robertem Parrym, Grayzone Maxe Blumenthala, Mint Press News, Media Lens, Declassified UK, Alborada, Electronic Intifada, WSWS, ZNet, ICH, Counter Punch, Independent Australia, Globetrotter, práce Chrise Hedgese, Patricka Lawrence, Jonathana Cooka, Diany Johnstoneové, Caitlin Johnstoneové a dalších v mnoha zemích Západu, kteří mi odpustí, že je zde nezmíním.

A kdy povstanou spisovatelé hodní toho jména, tak, jako se postavili proti nástupu fašismu ve třicátých letech? Kdy se postaví filmaři, jako se postavili proti studené válce ve čtyřicátých letech? Kdy se postaví satirici, jako to udělali ti o jednu generaci nazpět?

Není na čase 82 let od druhé světové války, aby ti, kdo mají přinášet pravdivé informace, opět vyhlásili svou nezávislost na tyranské moci a dekonspirovali její propagandu?

Kdy, když ne dnes? Dnes je to naléhavější, než kdy předtím.

Autor: JOHN PILGER , Zdroj, překlad Protiproud

5 11 hlasy
Hodnocení článku
25 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skeptik
skeptik
před 1 rokem

Jsem zvědavý jestli někdy vzniknou filmy popisující tuto dobu šílených, hloupých politiků a pokryteckých, falešných médií a jejích podílu na úpadku západní Evropy.

Tatran
Tatran
před 1 rokem

Dle definice Geoblsovské propagandy je “Pravda je všechno to co ti pomáhá vítězit” a na Ukrajině to platí tuplem. Inscenace a lži o hromadných popravách a pohřebiť je jednou z takových sviňáren, “pravd”, které vyvolávají nepřátelstvi proti Rusku a Putinovi!

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ohledně úvodní otázky, kdy povstanou novináři a úmělci ? Úmělci určitě až jim konečně sebereme dotace. A novinářům se ze sraček bude vstávat špatně, velmi špatně

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Právě probíhající dny NATO v Ostravě jsou, výše uvedeného, důkazem. Jejich nepřítel je jasný. NÁŠ VŠAK TAKÉ !!!

spartak
spartak
před 1 rokem

Proto museli komunisti opustit i naši PS ,poněvadž MÍR a stejné podmínky pro všechny je utopií. Tož se zvedají znovu odhodlaní lidé a chtějí změnu alespoň v energetice ,ale neuvědomují si ,že to je málo a k důležitému kroku je nutný radikální krok ,aby fašistí nemohli do politiky .

cablik
cablik
před 1 rokem

Naprosto pravdivý článek v čem žijeme Hitler řekl než se odprásk jiní budou pokračovat v mém díle. Kdo to převzal je naprosto jasné když někde byla vláda pro lidi tak se ji tito náckové snaží zničit všemi prostředky.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Četl jsem nějaký rozhovor s umělcem, hercem,kterého jsem snad viděl poprvé ( na duchaplné seriály nekoukám) který si stěžoval na svou popularitu jak ho unavuje. No sebevědomí hochovi nechybí. Který dnešní umělec má u lidí takovou úctu a respekt jako měli Mistři Horníček, Werich, Sovák…, kolem kterých se chodilo po špičkách? Snad jenom ten… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Pomyslim-li, ze pomyslnou štafetu století trvající tradice českého herectví jednou převezmou figurky typu Lambora, Štáfek či Mádl, je mi poněkud nevolno. 🤮

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Byl jsem včera na demonstraci KSČM na Václavském náměstí, dvě zajímavé věci, jednak tam byla ČT, která průběh této demonstrace natáčela, to nebylo dosud zvykem, a pak po většinu doby demonstrace nad Václavským náměstím visel vrtulník, proč? To nechápu.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Počítali kolik je tam lidí…

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Tam bylo včera na demonstaci tak 1500 lidí, CNN píše, že 200 lidí. cituji od CNN Prima News “V Praze demonstrovaly dvě stovky komunistů. Nedáme vládě vydechnout, burcovala Konečná…” 3.9.2022 bylo na Václaváku tak 120 tis. lidí, a CNN Prima News píše že 70 tis., peleš lotrovská.

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Asi málokdo ví, že jsme tenkrát po vydání Assangeho z ekvadorské ambasády ve Velké Británii udělali zde v Praze před britskou ambasádou protest , a to jsme snad byli jediní na celém světě, kteří proti tomuto odpornému aktu protestovali, proč neprotestovali lidé v USA, V.B. a Austrálii? Protože jsou to pokrytci, kterým není rovno, to jen… Číst vice »

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Já bych si tu naší čestnost tolik nemaloval na růžovo, lidé jsou různí všude. Podívejte co se po válce urodilo partyzánů, vlastenců a komunistů. Co se po plyšáku urodilo vyznavačů kapitalismu, vyznavačů všeho západního a antikomunistů. Ale po svém několikaletém pobytu v Německu a Británii jsem nabyl dojmu, že lidé tam jsou už spíše rezignovaní a většinou nevěří… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem

Přítel autora tohoto článku, anglický dramatik, herec a divadelní režísér Harold Pinter dostal v roce 2005 Nobelovu cena za literaturu. A protože byl v té době už velmi nemocen, nemohl se zúčastnit předávání ceny. Natočil tedy svou řeč na video, jež bylo prezentováno na velkých monitorech při předávací ceremonii. Wikipedia o té řeči: Pinterova přednáška byla… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Zde je ta řeč – dosti dlouhá, ale velmi vydatná – ve videu a psaném záznamu: https://www.nobelprize.org/prizes/literature/2005/pinter/lecture/ Na závěr on recituje báseň Pabla Nerudy a poznamenává: Dovolte mi, abych zcela jasně uvedl, že citací z Nerudovy básně v žádném případě nesrovnávám republikánské Španělsko s Irákem Saddáma Husajna. Cituji Nerudu, protože nikde v současné poezii jsem nečetl… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Dále říká (rok 2005): Spojené státy nyní okupují 702 vojenských zařízení po celém světě ve 132 zemích, samozřejmě s čestnou výjimkou Švédska. Nevíme, jak se tam dostali, ale jsou tam v pořádku. Spojené státy vlastní 8 000 aktivních a funkčních jaderných hlavic. Dva tisíce jsou v pohotovostním režimu “hair-trigger alert” a jsou připraveny ke spuštění s 15minutovým varováním.… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

pokr.: Vím, že prezident Bush má mnoho mimořádně schopných autorů projevů, ale rád bych se této práce dobrovolně ujal sám. Navrhuji následující krátký projev, který může pronést v televizi k národu. Vidím ho vážného, ​​vlasy pečlivě učesané, vážného, ​​vítězného, ​​upřímného, ​​často okouzlujícího, někdy s ironickým úsměvem, zvláštně přitažlivého, mužského muže. ‘Bůh je dobrý.… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Po recitování své vlastní básně “Smrt” končí svůj 48min. projev se slovy: Když se podíváme do zrcadla, myslíme si, že obraz, který nás konfrontuje, je přesný. Posuňte se ale o milimetr a obraz se změní. Ve skutečnosti se díváme na nekonečnou škálu odrazů. Ale někdy musí spisovatel rozbít zrcadlo – protože na… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Primak- stejně skvělé doplnění, jako článek sám. Smekám a děkuji. Děkuji nejen za práci, kterou jste si s tím dal, ale i v pár dobře poskládaných odstavcích odhalenou zrůdnost systému. Přeji nám všem, abychom si Vaše glosy mohli přečíst, či poslechnout ve veřejném prostoru.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Danke für die Blumen. Nicméně, není to tak pracné i pro ty, co nerozumí angličtině. Hod´te si to po částech do překladače, např. translate.google.com, nebo otevřte ten angl. link v Maxthon5 nebo Yandex a při patřičném nastavení to dostanete v češtině jako na másle.

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

John Pilger, anglický (původně australský) autor tohoto článku, je velmi aktivní v dokumentování věcí toho, co se děje ve světě, nazývá věci pravými jmény. Není pravda, jak nahoře někdo píše, že se o Juliánovi Assange jinde neprotestuje, John Pilger je v Anglii v tom velmi pilný. A není tam sám, spolu s otcem Juliána a dalšími. Pochopitelně,… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Co je o tom filmu řečeno v předmluvě: The Coming War on China od oceňovaného novináře Johna Pilgera odhaluje to, co zprávy ne – že největší světová vojenská mocnost, Spojené státy americké, a druhá světová ekonomická mocnost, Čína, obě s jadernými zbraněmi, mohou být na cestě k válce. Jaderná válka je nejen myslitelná, ale také… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

Z článku od AlJazeera z 2017: https://www.aljazeera.com/features/2017/12/6/john-pilger-qa-us-missiles-are-pointed-at-china Al Jazeera: Co vás inspirovalo k natočení filmu The Coming War on China? John Pilger: Hlásil jsem z Asie po mnoho let. V roce 2009 americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že Jihočínské moře je „bezpečnostním zájmem“ Spojených států. Čína a Filipíny tehdy vyjednávaly spor o Spratlyho ostrovy – který… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

pokr. Co se změnilo od doby, kdy se k moci dostal Trump, který přísahal, že „udělá Ameriku znovu skvělou“? Pilger: Trump pokračuje v Obamově politice „pivot to Asia“. Během předvolební kampaně Trump vyhrožoval zavedením cel na čínský dovoz, ale nedodržel to. Jedinou významnou změnou je patová situace nad Severní Koreou – což… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Primak

pokr. Vytvářejí ekonomické faktory větší napětí, nebo by mohly těmto dvěma mocnostem zabránit ve válce? Pilger: Vzestup čínské ekonomiky za jednu generaci je fenomenální a na Západě stěží pochopený. Americká elita – tedy ti, kteří převzali moc s nadvládou Pentagonu a národních bezpečnostních monolitů po 11. září – považují americkou „nadvládu“ nad světovými záležitostmi, zejména… Číst vice »