SPD a Vidlákovy kydy

Rozhodl jsem se, že budu o něco méně číst a více psát, neboť doba si to žádá. Začínám polemikou s podnětným článkem pana Vidláka „O SPD s láskou, ale také s naléhavostí“ *. Je o tom, co je podle autora potřeba co nejdříve říci, a potom udělat.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

* O SPD s láskou, ale také s naléhavostí

Karel Čapek kdysi napsal, že jsou dva druhy lidí, jedni říkají „mělo by se“ a druzí „není to tak jednoduché“. Dále Čapek poznamenal, že je zajímavé, že ti první se vyjadřují k věcem, které se netýkají jejich oboru, činnosti nebo odpovědnosti, zatímco ti druzí se vyjadřují k problémům, které patří do oboru jejich činnosti nebo předmětu odpovědnosti. Když jsem poprvé, někdy v roce 1992, mluvil s Milošem Zemanem, řekl jsem mu, že mě po listopadu 1989 nejvíc překvapilo, že naprostá většina lidí včetně těch formálně vzdělaných nedovede odhadnout další vývoj, a začnou ho chápat, teprve když nastane. Miloš Zeman oponoval s tím, že se hluboce mýlím, podle něj většina lidí dokáže vývoj chápat, ne už když nastane, ale až hodně dlouho potom. Přesvědčil jsem se, že měl pravdu. Básník Jiří Žáček napsal: „Za pravdu je různá sazba, někdy metál, jindy vazba, kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz.“

Kdy je to včas? Demokratický politik může jednat teprve tehdy, když má dostatečnou podporu. Tu může získat jen tehdy, dokud mají jeho snahy šanci dojít pochopení. Nestačí, že situaci chápe David, Vidlák a pár dalších. Dokonce nestačí, když ji chápe každý desátý, řekněme milión obyvatel ČR. Rozhoduje většina. Lze přesvědčovat, ale chápat musí většina, aby byla naděje na úspěch. I ti opatrnější, i ti, kteří se o věci veřejného zájmu nezajímají, dokud se netýkají jich osobně a netrvají dostatečně dlouho, v souladu se Zemanovou tezí. A možná dokonce, až to nakonec pochopí i ti hloupější. Do té doby nemáte většinu a nemůžete vyhrát. Na toto lidé zapomínají navzdory sdílené zkušenosti a desítkám let demokratického rozhodování. Pokud opozice nemá většinu, změna se nekoná. S opozičním potenciálním partnerem to jde těžko, pokud je „konstruktivní“, tedy vlastně je spíše s vládou, i když ji slovně kritizuje, k potřebným krokům nemá odvahu se ani vyjadřovat.

Stanovisko, že „to není tak jednoduché,“ je nepopulární, protože laiků je v každém oboru mnohem víc než odborníků obtěžujících se složitostmi reálného řešení. Na šachovnici je mnoho figur a v reálném světě více překážek a rizik, než vnímá neodborník.

A pak je tu jedna odbornost – neodbornost. Totiž politika. Ta je, jak známo, uměním možného. Jestliže někdo nevypadl v prvních kolech politické soutěže, prokázal, že umí odhadnout, co je možné. Nemohl uspět ani tehdy, pokud hrál příliš „při zdi“ jako většina jeho konkurentů. Panem Vidlákem doporučovaný „blbec, který neví, že to nejde“ v politice nevyhrává, je svým stoupencům k ničemu.

Jsou lidé svým založením odvážní, iniciativní a radikální a lidé s osobnostními rysy opatrnosti. Ti první mohou, ale nemusí uspět v náročné situaci. Mohou vyhrát i prohrát. Ti druzí vyhrají tím, že jen přežijí. Pokud ovšem není k přežití nutná odvaha.

Radikálně řečnit na náměstí a to s velkým úspěchem měřeným potleskem a nadšením davu jistě lze. Ale co může takový řečník bez ukotvení v politickém systému lidem reálně nabídnout? Co může udělat v následujících dnech kromě dalšího řečnění? Může získat stoupence mezi nejradikálnějšími a přesvědčit je, že „mělo by se“. Pokud nezíská většinu pro demokratické řešení, zbývá možnost majdanu nebo občanské války.

Ano, mnoho receptů je nepochybně správných. K realizaci chybí jen drobné překážky jako je Lisabonská smlouva, nařízení EU, zkorumpovaná média a ochočené soudy ochotné k zinscenovaným procesům produkujícím politické vězně a v případě potřeby i nějaká ta vražda na objednávku. I to jsme tu zřejmě měli. Ignorovat tyto drobné překážky lze směle.  To je pak možné označit jako umění nemožného.

Říkávalo se „za peníze v Praze dům“ a platí to stále. Lze vytvořit radiální stranu za účelem odebrání radikálních hlasů podle vzoru „Volný blok“, je možné vytvořit partnerskou stranu volající „nejsme jako my!“ I to jsou metody politického boje. Nečisté, ale účinné.

Svolat na Václavák demonstraci hned první víkend po prázdninách byl dobrý tah, stejně jako zajistit, aby se jediná opoziční parlamentní strana nemohla zúčastnit hanobena svolavateli shromáždění a zvána nezvána s tím, že nebude možno odhadnout, kdy a jak dlouho bude pořadateli umožněno se projevovat. Například přečíst pár vět kandidáta do Senátu Jiřího Kobzy (SPD) nebylo kandidátce do Senátu Zuzaně Majerové Zahradníkové (Trikolóra s podporou SPD) umožněno.  To všechno připomíná další „milión chvilek“, tentokrát nikoli propětikoaliční ale snad protipětikoaliční. I tam byly statisícové demonstrace. Ovšem spravedlivě rozhořčené davy občanů lze někam šikovně odvést jako studenty na Národní třídu. Moci se pak chopí připravení, pro které se to všechno inscenovalo. Pro koho pracují svolavatelé oprávněně rozzlobených občanů? Proč asi SPD připisují vinu za roztříštěnost opozice a sami podporují nově vzniklou konkurenční stranu? Až se vláda konečně definitivně a nezvratně znemožní v očích dostatečné většiny, budou si to svolavatelé Václaváku připisovat jako zásluhu. Ale bez Petra Fialy a dalších výtečníků by to nezvládli. Svolá Josef Středula stávku na podporu své prezidentské kandidatury, aby pak fungoval jako věrný člen Aspen institutu?

Ano, pan Vidlák má pravdu. Lidé žijící svými každodenními praktickými problémy, kteří se rýpají v zemi, vrtají nebo hoblují, nebo řídí podnik, který musí reálně fungovat, uvažují jinak než lidé živící se správnými postoji. Jejich znepokojení je bezprostřední, autentické. Nelpějí na ideologických stereotypech, neohrožuje je nevěrnost pravé víře, ale naopak setrvání v bludech. Dovedou je prokouknout dřív než mnozí intelektuálové mylně spoléhající na svoji neomylnost. Toto Vidlák vystihl velmi přesně. Ale jinak to není tak jednoduché. Spoléhat jen na radikály znamená získat ve volbách tři procenta či méně jako podměrečné strany připuštěné organizátory na Václavák.

Ne náhodou je zpráva Ministerstva vnitra o extrémismu zneužita ke zmínce o SPD, aniž by byl extrémismus definován a doložen. Pak stačí jen drobná záminka, například hajlující policejní provokatér nebo nezvaný host nesoucí viditelně modely šibenice nebo zakázané symboly. A média mají kauzu. Na jednom shromáždění mě svými bláboly obtěžoval jakýsi blbeček. Nemohl jsem vědět, že má s sebou fotografa z týdeníku Respekt a je to týž, který hajloval na Václaváku. Komu asi poskytuje provařený perverzní Respekt tyto služby?

Panu Vidlákovi jsem na jeho nabídku schůzky pravdivě napsal, že nebudu v Praze, ale na vesnicích Kolínska a Benešovska. Můžeme se sejít jindy.

Tolik k jistě upřímně míněným radám pana Vidláka. Není to tak jednoduché, ale buďte ujištěni, že SPD je zde od toho, aby konala.

4.7 9 hlasy
Hodnocení článku
60 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubez
Lubez
před 1 rokem

Zjednodušené vysvětlení několika právních pojmů V teorii se používá termín ústavní pravomoc prezidenta. Jedná se o to, jaká má prezident práva, tedy co učinit může, z čehož také plyne, co učinit nemůže. V našem případě se jedná o práva prezidenta vůči předsedovi vlády, dalším členům vlády a vládě jako celku. Uvádím přehled těchto práv: jmenuje předsedu… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

odvolává předsedu vlády odvolává vládu (čl. 62/a+čl. 75) přijímá demisi předsedy vlády (čl. 62/a+čl. 73/1) přijímá demisi členů vlády (čl. 62/a+čl. 73/1) přijímá demisi vlády (čl. 62/a+čl. 73/2) Vyjmenované články Ústavy vypsané u jednotlivých práv většinou stanoví podmínky, které musí být splněny, aby prezident mohl přiznané právo realizovat. U práva prezidenta “odvolává… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

V teorii se rozlišuje mezi parlamentní a prezidentskou nebo poloprezidentskou formou vlády. Pro parlamentní formu vlády je charakteristické, že vláda je odpovědná parlamentu. Pouze parlament může vládu odvolat. Podle Ústavy k tomu slouží institut tzv. “vyslovení nedůvěry vládě”. Pro prezidentskou formu vlády je naproti tomu charakteristické, že právo odvolat vládu nebo předsedu vlády… Číst vice »

Mira
Mira
před 1 rokem

Poučení může být i z Francie kde byly ohromné demonstrace proti Macronovi, barikády, hořela auta, blokované silnice i dálnice , pak přišly volby a zase vyhrál Macron a vše bylo při starám.

Mira
Mira
před 1 rokem

O demonstraci jsem podrobnosti neznal, domníval jsem se , že se tak konečně sjednotila opozice, aby opět nepropadl ve volbách milion hlasů to je 24 mandátů. No ale jestli nedochází ke sjednocování jejího postupu a naopak dalšímu tříštění a vzniku “zázračných” stran, které odeberou hlasy jiným a opět propadnou, tak to můžeme rovnou… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Mira

Ano, přesně to se děje.

Mira
Mira
před 1 rokem

“Za pravdu je různá sazba, někdy metál, jindy vazba, kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz.“ autor zřejmě Karel Havlíček Borovský, ten to opravdu zažil. Citát se prý mylně připisuje Žáčkovi.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Mira

Stoprocentně je autor K.H.Borovský

cert
cert
před 1 rokem

Na demonstraci jsem byl a mala ucast SPD mi nevadila. Primarne slo o protest proti vlade. Souhlasim, ze Reichlova strana je dalsi potencialni PROpadak, ktery sebere hlasy opozici. Nicmene je potreba k tomu pristupovat pragmaticky. Klidne verejne deklarujte, ze vas ke koalici donutil Rychetsky, ale spojeni se nevyhnete. Doufam, ze s trikolorou to v zari klapne… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Máme asi 7 nebo 8 stran, které jsou v opozici vůči 5 vládním pravicovým stranám, jejíž vládnutí je hodnoceno jako katastrofální. Z těchto 8 opozičních stran, jsou pouze 2 strany v parlamentu. 6 stran je mimo parlament a stále nedělají nic, aby se spojili. Místo integrace těchto stran, nám vznikla jakási další zázračná strana… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Další co nechápe. Máte asi hodně času do krachu. Doba kolem nás nabírá na rychlosti. Další heslo z minula: kdo chvilku stál …. To je pro odlehčení ale kdoví. Ale ten čas nás tlačí a čekat na ,,referendum ” po volbách do zastupitelstev a nic se nestane, to opravdu nejde. Mají ambice nás ožebračit… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

A jak chcete svrhnout vládu, když to v parlamantě nejde? Ozbrojeným převratem jako v Kyjevě? Na to nemáte lidi, zbraně ani podporu CIA. 🙂 Navíc vláda má pořád velkou podporu, podle jednoho průzkumu má ODS 20 procent hlasů. A v Praze, kde by se podle vás to ozbrojené povstání mělo asi odehrávat, má vláda… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Vy hodně moc nechápete. Namám náladu vás zde poučovat.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Nebude. Příprava korespondenčních dálkových voleb je v plném proudu, Rakušan už něco naznačoval minulý měsíc. Bartoš je najednou neviditelný, ačkoliv mu vloni jela huba jak šlejfířovi. Dovolím si odhadnout, že je pověřen digitální přípravou a proto se schválně nikde neagažuje. Pokud je to tak, vypadá to ještě ve volbách 2025 na obnovení… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Lubez
Lubez
před 1 rokem

Pro zajímavost.
https://fb.watch/ftXxarJYRn/

Je to zpožděné ale to samé co dal Ludvík.
Pánové z SPD ujíždí vám vlak.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Manifestace PRO budoucnost nás a našich dětí

Vystoupí signatáři Charta 2022, kteří kandidují do Senátu, mluvčí Charty 2022 profesor Jiří Beran, Jindřich Rajchl a další významní hosté…
Pořádá: Právo Respekt Odbornost
Autor: RaptorTV.cz, kamera Jan Dolens, Staroměstské náměstí, Praha 1, ČR, 11.9.2022

https://www.facebook.com/RaptorTV.cz/videos/2428514600630503

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Ludvik