Většina českých spotřebitelů elektřiny a plynu prohlédne volební „zastropovací“ trik až po volbách

Super, řekla si včera většina občanů. Vláda Pětikoalice (ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů) po osmi měsících konečně začala konat! Mnozí se začali domnívat, že vláda vyslechla názory nezávislých odborníků – disidentů ze skupiny „Energie není luxusní zboží“, které dosud tato vláda, stejně jako předchozí vláda, zásadně ignorovala.

Ona totiž koncová cena české elektřiny pro konečné české odběratele 4,-Kč/kWh by zajišťovala českým výrobcům elektřiny a distributorům maximálně „pouze“ 300% až 500 % zisk. Tato česká cena, dle platných českých zákonů, je však zjevně pro vládu nepřijatelná, protože by mohla pomoci českým firmám, českým zemědělcům a českým občanům a hlavně by mohla zastavit růst inflace, se kterou ale tato vláda nechce bojovat.

Dnes již většina občanů ví, že na Lipské burze či Pražské burze se žádná elektřina nevyrábí. Mnoho občanů dokonce ví, že tyto burzy již delší čas slouží pouze k vytváření spekulativních šíleně vysokých cen elektřiny. Proč se z české výrobní ceny české silové elektřiny 0,15 Kč/kWh až 0,25 Kč/kWh na lipské či pražské burze vytvoří prodejní cena české silové elektřiny 15,-až 22,- Kč/kWh?

Dnes již nejen odborníci, ale i mnoho českých občanů chápe, že šílený nárůst cen elektřiny nemá žádné technické ani ekonomické důvody. Nepostavil se jediný blok jaderné elektrárny a neproběhla ani jiná zásadní investice do výroben elektřiny, která by zvyšovala výrobní ceny elektřiny. A jediná velká česká plynová elektrárna, kterou se často zdůvodňuje nesmyslný nárůst cen elektřiny, není pro bezpečný provoz české soustavy vůbec potřeba. Instalovaný výkon českých jaderných a uhelných elektráren 13.790 MW totiž s obrovskou rezervou převyšuje nejvyšší dosahované spotřeby (např. 15. 2. 2021 max. 12.292 MW) a to jsou v záloze vodní a přečerpávací elektrárny a obnovitelné zdroje. Pouze majitelé burzy a ti, kteří pomocí burzy a české vlády odklánějí desítky miliard Kč nesmyslných zisků doslova vyždímaných z českých spotřebitelů, hledají na obhajobu burzy a svých zcela nepřiměřených a nemravných zisků (navíc v rozporu se zákonem o cenách), jakoukoliv vhodnou i nevhodnou záminku.

Je ale nutno ocenit, že pětikoaliční vláda opět použila velmi chytrý volební trik. Elektřina za 6,- Kč/kWh, to zní před volbami velmi dobře!! Ovšem realita skutečné koncové ceny české elektřiny pro koncové české spotřebitele ve výši 9,- až 11,- Kč/kWh (při výrobní ceně české elektřiny z uhlí 0,15 Kč/kWh až 0,25 Kč/kWh z jádra) není ve skutečnosti žádná láce a opravdu neřeší podstatu problému a pomáhá zvyšovat inflaci, podobně, jako když hasíte požár benzínem. Mnozí se po volbách budou divit, až dostanou vyúčtování či předpisy záloh, jakže to vlastně bylo s tím „zastropováním“, ale to již bude pozdě!

Navíc „zastropování“ elektřiny tímto způsobem je šíleně drahé a ještě naši pravnuci budou platit stovky miliard, které si „zastropováním“ vláda takto od „obyčejných“ českých občanů tak po česku odkloní formou „kompenzací“ výrobcům, obchodníkům a bůh ví komu…

Ještě lepší volební trik je u plynu. Plyn za 3,- Kč, to je šílená láce, pokud si občan neuvědomí, že je to 3,- Kč/kWh, tzn. téměř 32,- Kč/m3. Pak se mění šílená láce na šílenou drahotu.

Sousední demokratické státy (Německo, Maďarsko a další) mají dlouhodobé kontrakty s nákupními cenami kolem 6,- Kč/m3. Proč minulá i současná vláda odmítla nabídku disidentů ze skupiny „Energie není luxusní zboží“, již vloni i letos, na uzavření obdobných kontraktů?

Jsou likvidační ceny elektřiny a plynu pro Českou republiku záměr „české“ vlády či pouze její trestuhodná neschopnost a absolutní ignorance zájmů českých občanů, českého průmyslu, českého zemědělství a českých domácností a tedy České republiky??

 

Autorem textu je Ing. Ivan Noveský – předseda Institutu pro energetiku, bývalý 1. místopředseda Energetického regulačního úřadu a zakládající člen disidentské skupiny energetiků „Energie není luxusní zboží“

Zdroj: Pokec24

5 7 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jarin G.
Jarin G.
před 1 rokem

Je to marný, je to marný, je to marný! Ovce zase skočily na špek “Eurohujerům”, řízených z USA a radostně jásají ((bé, bé, bé) nad kroky “Pětidemolice” , v domnění, že je fialový hnus, pardon, vláda zachránila od drahoty a přinesla radostnou budoucnost, plnou levného tepla, potravin či PHM pro každého! Skutečně se musíme ponořit… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

,,Nejedeme po silnici, ale po kolejích. Nebezpečná místa nelze objíždět, navíc každý podle svého uvážení. Tady musíme přehodit výhybku” !!! Tu hlavní, tu jednu jedinou, tu, kterou lze přehodit pouze společně.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Českým občanům je nějaké zdražení, třeba i o 300 procent, úplně ukradené. Vždyť v garážích jejich přepychových vil jsou skryty třeba i tří nejnovější automobily a oni jezdí nejméně 3xdo roka na dolovenou do těch nejlukrativnějších krajin…Seychelly, Maledivy, Bora-Bora atd. Já znám živnostníka, který jezdí i dvanáctkrát do roka na dovolenou do pětihvězdičkových hotelů v exotických oblastech.… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem

Jeden den vyhlásila fialová vláda chaosu a zmaru zastropení na 6 Kč. Hrdě se bila v prsa, jak jí záleží na občanech a jak je schopná řešit energetické potíže státu. Den dva poté oznámila Uši regulaci EU na hladině 4,40 Kč. Tak jak to vlastně je? Dělá si soudruh premiér prču z nás, nebo EU totálně… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Pevně věřím, že to tak bylo. Děkuji!

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vera havrankova

Není zač je to naprosto jasné až ti dementní skopčáci padnou na (__) tak padneme s nimi pokud to nezměníme.

cablik
cablik
před 1 rokem

Orbán mluvil ke svým. Uniklo to. Tohle se bude v Bruselu těžko poslouchat. Ale nejen tam
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Orban-mluvil-ke-svym-Uniklo-to-Tohle-se-bude-v-Bruselu-tezko-poslouchat-Ale-nejen-tam-714562

Tak tady je máte! V USA hodili migranty na hlavu vítačům. A je zle
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tak-tady-je-mate-V-USA-hodili-migranty-na-hlavu-vitacum-A-je-zle-714563

Okamura spílal Síkelovi. Ten nevydržel mlčet. A šéf SPD kvůli tomu nasadil silnější kalibr
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-spilal-Sikelovi-Ten-nevydrzel-mlcet-A-sef-SPD-kvuli-tomu-nasadil-silnejsi-kalibr-714485

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo bohužel až po volbách poznají jejich trik jinak je to záměr na prosazení zeleného blábolu. No nic k parlamentním volbám budou Češi vyškoleni koho volit a nevolit.