Deindustrializace Německa pokračuje: BASF odchází do Číny

Deindustrializace Německa se samozřejmě musí odrazit také na deindustrializaci jeho „satelitů“. Tedy zejména České republiky, Slovenska a Rakouska. Ovšem v přepočtu na počet obyvatel i rozlohu jsme zatím jasně nejprůmyslovější zemí v Evropě. Proto se nás bude úpadek Německa týkat skutečně bezprostředně a nejvíc ze všech.

Volební slogan německých Zelených „Zažijte svůj zelený ekonomický zázrak“ se v současnosti realizuje grandiózně: Ekonomika jde strmě dolů, rekordní inflace se chystá nastartovat a ceny energií explodují. Střední Evropa však stojí jen na začátku fatálního vývoje. Německo je navíc postiženo i extrémní invazí, což je ovšem také problém Rakouska.

Kromě ničení střední třídy nyní začalo také vyhánění klíčových průmyslových odvětví. Mnoho společností investuje právě tam, kde „pracují“ nejenergičtěji, aby byla poškozena Evropa: v USA. Do Spojených států jsou ve velkém lákány evropské firmy – na levné energie a také na lákavé pobídky. Ovšem nejsou to jen USA, kam se stěhují mnohé evropské firmy.

Čína nyní bude těžit i z přesunu celých výrobních linek, protože u kormidla tam nejsou žádní zelení. Energie je tam také dostupná za ceny, díky nimž je společnost konkurenceschopná, a nyní se tam bude usazovat více společností, například BASF. Protože význam Německa a Evropy jako průmyslové lokality neustále klesá a ve stávající situaci bude klesat i nadále.

Jak uvádí wallstreet-online, chemický byznys společnosti BASF je pod rostoucím tlakem a opouští Německo. Kromě toho výrazný nárůst cen zemního plynu a elektřiny ovlivňuje chemické hodnotové řetězce. V prvních devíti měsících roku činily dodatečné náklady na zemní plyn v evropských závodech BASF přibližně 2,2 miliardy EUR ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Aby společnost BASF tyto dodatečné náklady zmírnila, zavedla další zvýšení cen, jak zaznělo v konferenčním hovoru, když byly prezentovány konečné čtvrtletní údaje. Firma z Ludwigshafenu už proto nebude stavět nové továrny v Německu, ale v Číně.

Generální ředitel chemické skupiny Martin Brudermüller v prohlášení uvedl, že evropské závody musí být zredukovány na „trvale“ nízkou úroveň kvůli trojitému zatížení pomalého růstu, vysokým nákladům na energii a nadměrným regulacím. V plánu je proto expandovat do Číny:

„Tyto náročné rámcové podmínky v Evropě ohrožují mezinárodní konkurenceschopnost evropských výrobců a nutí nás co nejrychleji a trvale přizpůsobit naše nákladové struktury,“ říká Brudermüller.

V prvních devíti měsících roku činily dodatečné náklady na zemní plyn v evropských závodech BASF přibližně 2,2 miliardy EUR ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V závodě v Ludwigshafenu, kde BASF celosvětově zaměstnává přibližně 39 000 ze svých přibližně 111 000 zaměstnanců, hodlá výkonná rada realizovat více než polovinu úspor. Co to znamená, je jasné: tisíce nezaměstnaných.

Komentář Wallstreet online:

Akcie BASF selhává

Akcie BASF selhává se svým nedávným nárůstem na rezistenci kolem 47 eur. MACD (Momentum) míří nahoru, ale neměl by klesnout pod support kolem 38 EUR, aby potvrdil nedávné zlepšení technické situace. Spodní formace z posledních několika týdnů podporuje nedávné oživení, ale situace v technickém grafu se udržitelně zlepšuje pouze tehdy, když je 200denní hranice (červená) opět překonána na úrovni kolem 50 eur.

„Energetický přechod“ v kombinaci s bojem proti Rusku se stále více ukazuje jako výbušná směs, která ničí ekonomiku. Pokud však nelibost postižených a někdy i zoufalých občanů propukne v podobě demonstrací, média již začnou tyto slušné lidi očerňovat jako „pravicové extremisty“ a „proruské síly“.

 

ZDROJ, překlad: Slovanka/Necenzurovaná Pravda

4 4 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Tak to je šílený zelený blábol bude prosazován za každou cenu a firmy se odstěhují tam kde neexistuje. Je řada na skopčácích aby ty zelené psychopaty odstavili od moci.

spartak
spartak
před 1 rokem

Zničením Československa Klausem a ODS se zničil těžký průmysl a dnes zbývá zničit lehký průmysl a stát se tak pivokavárenskou šmudlou aristokratů.

danny
danny
před 1 rokem

Tak to je opravdu vážná informace. Dosavadní úvahy o možném přechodu firem do mimo Evropu dostávají čím dál reálnější podobu. Možnost přenesení výroby škodovek z Mladé Boleslavi do jihovýchodní Evropy (Španělsko, Portugalsko) nebo dokonce do USA se blíží realitě. Z ČR už odešla řada firem (Draslo Kolín do USA, Lanex do Polska), jiné… Číst vice »