Lustrační bumerang

Po změně režimu se od roku 1990 otevřelo téměř neohraničené pole působnosti pro všechny ty, kteří se nepoučili historií a vrhli se na plošnou „očistu společnosti“ na základě jakýchsi – jen zčásti dochovaných – seznamů a dokumentů. Seznamů a dokumentů nota bene vytvořených v minulosti organizací, která byla jimi samými označena za zločinnou, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jan Schneider
Jan Schneider

Za tím účelem vznikl takzvaný lustrační zákon, jehož tvůrci však byli při jeho formulování počátkem devadesátých let podstatně ovlivněni silně lobujícími poradci. Do zákona tak sice zahrnuli Státní bezpečnost (civilní rozvědku, civilní kontrarozvědku, vojenskou kontrarozvědku), ale zcela nepochopitelně do něj nezahrnuli vojenskou rozvědku (Zpravodajskou službu generálního štábu Československé lidové armády). Zahrnuli do něj Komunistickou stranu, ale z velmi pozoruhodných důvodů, kterým se badatelé dodnes radši vyhýbají, do něj nezahrnuli její „juniorku“, Socialistický svaz mládeže (SSM), jehož představitelé byli nesmírně aktivní už v době předcházející převratu, jakož i v něm samém. Bylo by velmi užitečné zadat badatelskou otázku, jak podstatnou roli sehrály při předání moci v listopadu 1989 právě tyto dvě organizace, které byly (zřejmě za zásluhy) „opominuty“ při schvalování lustračního zákona.

Prezident Václav Havel sice zprvu byl proti lustracím, ale pak podlehl tlakům, a umožnil tak uspořádat lidovou veselici ve formě honu na takzvané „pozitivní lustráty“, tedy ty, kteří neměli žádnou ochrannou ruku a v těch „smolných seznamech“ uvízli, právem či neprávem. Poslušnost těch, kteří byli naopak ze „smolných seznamů“ vyňati, se udržovala neustálým přitápěním pod tou smolnou lázní, což se dělo předhazováním nových a nových pozitivních lustrátů veřejnosti, aby si na nich zchladila žáhu.

Prezident Havel však souhlasil s trváním této lidové zábavy pouze po omezenou dobu. Když však byl lustrační zákon prodloužen, začal mluvit o „blbé náladě“ ve společnosti.

A není divu. V roce 1968, dvacet let po převzetí moci Komunistickou stranou v únoru 1948, vrcholilo Pražské jaro, byla úředně zrušena cenzura, československá kultura vzkvétala tak, že si třeba v historii světové kinematografie vysloužila samostatnou kapitolu za díla, která nefinancovali soukromníci, ale stát.

Zato my se ještě třiatřicet let poté, co Komunistická strana opustila moc, stále lustrujeme a blbá nálada poznenáhlu začíná nabývat podobu blbých móresů normalizace, tedy procesu, který následoval po zaškrcení Pražského jara srpnovou okupací v roce 1968.

Z některých badatelů v historii se poznenáhlu stali novodobí kádrováci, politruci a ideologové, kteří místo pokorného dolování moudrosti z historie vytvořili ve společnosti inkviziční atmosféru, kdy se z nejrůznějších důvodů vzájemně kryli lidé, kteří mají z minulosti máslo na hlavě, spolu s různými pošuky až devianty, kteří našli svou skutečnou podstatu v kádrování a moralizování, až bez toho už nemohli žít, a společně od sebe odváděli pozornost agresivním osočováním druhých.

Jenže nových senzačních objevů „pozitivních lustrátů“ už ubývalo, a tak se lustrační had zakousl do svého vlastního ocasu, a začal požírat sebe sama. Lustrační bumerang přistál – pro někoho – v nejnevhodnější chvíli!

V takto zkratkovitě charakterizované situaci došlo nedávno k trapné aféře, kdy se do prezidentského klání přihlásil generál Petr Pavel, načež byl pozitivně vylustrován coby kádrový příslušník Zpravodajské služby generálního štábu (ZSGŠ) Československé lidové armády.

Co se jeho osoby týče, musím předeslat, že pokládám za věrohodná svědectví, jak na Balkáně v devadesátých letech osvědčil v hodnosti kapitána své velitelské schopnosti a že nedostal od Francouzů vyznamenání omylem.

Každý však má svou optimální úroveň. Není zřídkavým jevem, že dostane-li se někdo, kdo je na své úrovni dobrý, o špricli výš, nedej bože dokonce o několik, schyluje se k tragédii, či ke komedii, nebo k obému, podle okolností. Z původně dobrého vojáka či nadaného zpravodajce se tak může stát něco mezi manekýnem a moučným červem, který se kroutí ve snaze setřást ze sebe svou minulost.

Rudolf Battěk však kdysi pravil pamětihodně: „Dámy a pánové, dojdete-li k závěru, že se musíte rozloučit se svou minulostí, udělejte to důkladně, ale s taktem – je to přece jen vaše minulost.“

I generál Petr Pavel to tak mohl udělat. Místo mlžení o tom, že se hodlal pouze jako průzkumník plazit v blátě či naopak působit v diplomatické funkci, mohl říci na férovku, že hodlal jako zpravodajský důstojník podle přísahy bránit svou vlast, která byla tehdy mimo jiné i jedním z cílů amerických raket, jak o tom svědčí odtajněné americké vládní materiály National Security Archive (zpracované Milanem Syručkem v nedávno Českou citadelou vydané knize „Odtajněno“). A že to tehdy byla socialistická země, nebylo jeho vinou.

Mohl říci, že odhodlání bránit vlast je všeobecně ceněnou základní vlastností vojáka, kterou uznává i protistrana. A ta se mezitím stala stranou partnerskou, proto neměl problémy s bezpečnostní prověrkou.

Problémem při prověrce kupodivu nebylo ani jak to Pavel za minulého režimu nechutně přeháněl s politickou angažovaností – protože právě to má bývalá protistrana, nyní spojenecká, v oblibě ze všeho nejradši! Moře po kotníky a nepřítel je zbabělý kojot! Kdo není s námi, je proti nám! (Většina hesel, známých z propagandistických akcí z naší minulosti, se totiž po formálně nepatrné, leč věcně zásadní úpravě hodí i dnes.)
 
Petr Pavel alias Pavel Pávek. Už to leze ven

Generál Petr Pavel by mohl prospět své vlasti, kdyby se nevytáčel a postavil se ke své minulosti čelem. Zaměřil by tak pozornost veřejnosti na podstatné věci, nikoliv na ty formální. Kdyby ze sebe nedělal šaška, který tehdá prý ničemu nevěřil (čímž vzniká otázka, zda něčemu věří dnes?), a svou „chybu“ pak prý dlouhou službou novému páníčkovi „odčinil“.

Bylo by to společensky velmi prospěšné a žádoucí. Dokázal by tím, že se z minulosti dokázal alespoň trochu poučit, a to právě i z té své. A vysmekl by se ze smyčky, kterou na něj osud nastražil, a on sám do ní leze.

Když to však nenapraví, a lustrační badatel tu smyčku definitivně utáhne (a udělá tak z bezpečnostního odboru NATO sbor amatérských kleštěnců), bude už navždy platit za špióna z Východu, který to v NATO dotáhl úplně nejvýše.
 
Nicméně, podrženo sečteno, stejně je sporné, zda by se mu i tak podařilo dosáhnout prezidentského formátu. Ale mohl by z toho alespoň vyjít středem, s hlavou vztyčenou.

Zdroj: První zprávy

3.8 5 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rob
Rob
před 1 rokem

Citace autora:“Co se jeho osoby týče, musím předeslat, že pokládám za věrohodná svědectví, jak na Balkáně v devadesátých letech osvědčil v hodnosti kapitána své velitelské schopnosti a že nedostal od Francouzů vyznamenání omylem.” Opět omyl autore. Ten břídil, který nedokázal udržet morálku své jednotky ani na stupni četa či rota (o čemž svědčí i zveřejněná hodnocení),… Číst vice »

Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Rob

Ta kreatura, která se nejprve třásla z postihu, které jim hrozilo z GŠ za ten kovbojský čin Karla, byla nakonec odměněna franc. válečným křížem spolu s nimi a to až napodruhé přímo z rukou fr.. ministra obrany Francoise Leotarda. Napoprvé se ty kříže měly ztratit někde na GŠ… Jinak tenkrát nebyl kapitán, ale podplukovník. Karel… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Tím šance Pavla rapidně klesají, ledaže by ODS-TOP09-STAN-Lidovcům-Pirátům a jejich novinářům na Pavlovi natolik záleželo, že by tento dávný Pavlův průšvih kompenzovali něčím pozitivním. Naopak stouply šance Nerudové, což má být česká obdoba Čaputové. Pokud budou Nerudovou podporovat ODS-TOP09-STAN-Lidovci-Piráti a jejich novináři (což je 99 procent českých novinářů a při předpokládaném zákazu opozičních médií… Číst vice »

unkas
unkas
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

jak říkáme my ateisti – Pánbůh s námi a zlé – Nerudová – pryč!

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Zdá se, že hlavním koněm, tedy spíš kobylou, se stane ten brněnský klon Čaputové, který se od svého originálu tím, že nesprávcoval smetiště.

spartak
spartak
před 1 rokem

Lustrační zákon stvořila partička ,která chtěla dobro pro Československo ,ale nějak se to zvrtlo ,že? Peníze tlačí vždy před sebou dvě možnosti : dobro nebo zlo , v našem případě padáme pod tíhou zla ,na držku .

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Voják může přísahat pouze jednou. Chápal bych pana generála kdyby po hadráku opustil armádu a přešel třeba jako poradce nebo pracovnik do nějaké zbrojařské firmy. Ale dělat nějakého kašpara dokonce v NATO? Ten člověk ztratil sebeúctu a naprostou důvěryhodnost. Tak trochu český Vlasov…

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

No Bóže, tak si těch přísah chlapec střihnul krapet víc. Přes pionýry, svazáky, kandidáty komoušů, komunisty, lidové armádě, severoatlantické aliaci – snad jsem na něco nezapomněl. Já bych řekl dobrá volba. Taková předvídatelná. Američan ví, že je to šašek, Rus ví, že je to slouha, Číňan ví, že nějaká ta… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Američan, Rus natož Číňan neví, že nějaký generál Pavel v Česku vůbec je…ano, je to blb bez respektu a autority! Skonči jako politický bezdomovec…

Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

No, a on přísahal rovnou třikrát. Poprvé ČS socialistické republice, podruhé ČS federativní republice a potřetí kapitalistické ČR. Ze své huby si dělá prdel a z ústavy toaleťák.

standa
standa
před 1 rokem

Pavel prezidentem = hnus ! Kdo jednou zradil, zradí vždycky !

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Pane Schneidere, vy jste s dočista pomátl na rozumu, jakého zločinu se Pavel dopustil jako komunista? Češi snad válčili v nějaké té válce za socialismu a Pavel vyvražďovali lidi třeba v My Lai? To snad ne, zločincem se stal Pavel ne tím, že byl v KSČ, ale tehdy, až se přidal k NATO. Mám tu počítat,… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Ať čtu pana Schneidera od začátku, nebo od konce, nikde ani čárka, že se komunista Pavel dopustil zločinu. To koho a kde povraždili Američani, pan Schneider určitě ví a nikdy, ať už v tom, nebo v onom režimu jsem od něj nečetl, neslyšel, že by to obhajoval. Tedy nemusí být pokrytec. Jeho velká výhoda.… Číst vice »

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Exaktně to nepíše, ale vyplývá to z kontextu. Dle pana Schneidera se měl Pavel postavit ke své minulosti čelem, ovšem s omluvou, že jeho dobré úmysly byly negativně poznamenány vnějšími okolnostmi(existence socialismu). Jako kdyby bylo za co se omlouvat, jako kdyby se tím, že byl zpravodajec za socialismu, dopustil nějakého zločinu.… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  JK

Tentokrát jsem to kvůli Vám přelít ještě jednou a opravdu jsem tam od pana Schneidera nenašel ani nějaké vymáhání omluvy. Řekl bych, že to nejdůležitější z napsaného je, že Pávek je takovej sráč, který se aktivně cpe nahoru v systému kterému, jak sám říká, nevěřil. Měl být tedy aktivní proti socialismu. A teď se… Číst vice »

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Myslím, že srozumitelněji to již popsat nesvedu, ale já to tam vidím, stejně jako “Havloidní zmetek”. Asi máme každý jiné chápání větných konstrukcí.