Máme nakročeno tam, kde jsme byli před 33 lety. Jeden povolený názor. Ten opačný je dezinformace!

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Parlamentní listy

„Všechno, co dělají oni, je báječné, jen jim to kazí dva lidi: Babiš a Putin. Ti, kdo chodí demonstrovat, skočili na lep jednomu nebo druhému, případně oběma najednou. Realitu poznají, až jim budou vytloukat okna vládního úřadu,“ tvrdí poslanec SPD, disident minulého režimu, signatář Charty 77 a bývalý velvyslanec Jaroslav Bašta. Současné snahy státu o monitoring radikalizace státních zaměstnanců už prý zažil – od StB, dočkáme se prý provokatérů, kteří vymění hospody za sociální sítě.

Nižší účast na demonstracích proti vládě – oproti té první na Václavském náměstí přikládá Bašta spíše načasování než nezájmu veřejnosti. „Načasování demonstrací bylo nešťastné, protože první velká demonstrace byla 3. září – hned po prázdninách, kdy lidé už byli kvůli zdražování, inflaci a energiím naštvaní. Přišla spousta lidí, ale bylo to tři neděle před volbami. Vypovídali se, vyslechli si řečníky, zaprotestovali si a vláda měla tři neděle klidu na práci až do voleb,“ vysvětlil s tím, že volby dopadly vůči vládě relativně dobře a teprve potom následovala další demonstrace s o něco nižší účastí.

Protestovat se má u voleb hlasováním, nebo chvíli před volbami, aby to probudilo i ty, koho složenky ještě nezvedly ze židle. Podotkl však, že pokud bude vše pokračovat jako doposud – 18procentní inflace, neschopnost vlády, která má zajistit energie a další problémy, nálada se už nebude kanonizovat podobnými relativně neškodnými demonstracemi, ale může dojít k ještě tvrdším protestům – podobným Žlutým vestám ve Francii.

Poznají to, až jim budou vytloukat okna vládního úřadu

Reakce premiéra Petra Fialy (ODS) a mainstreamových médií směrem k organizátorům i účastníkům demonstrací Jaroslava Baštu nepřekvapily: „Uvažují jenom v určitých kategoriích a pro ně je svět velmi jednoduchý. Všechno, co dělají oni, je báječné, jen jim to kazí dva lidi: Babiš a Putin. Ti, kdo chodí demonstrovat, skočili na lep jednomu nebo druhému, případně oběma najednou. Nemá cenu se tím, co vláda říká, zabývat, protože oni nejsou schopni chápat realitu. Poznají to, až jim budou vytloukat okna vládního úřadu,“ shrnul.

Nálepkování a ostrakizace nositelů odlišných názorů se podle něj ukazuje stále více. „Dnes už máme jen jeden povolený názor a všichni ostatní, kdo říkají něco jiného a neopakují ta moudra, která jim svými signály posílá třeba premiér, jsou agenty zlého Putina nebo Babiše,“ poznamenal. S tím souvisí i dokument ministerstva vnitra, který získaly Seznam Zprávy, o radikalizaci státních zaměstnanců, jejichž postoje je třeba monitorovat. „To není nic nového, to měla už Státní bezpečnost dokonale propracované, když soudruhům posílala na ústřední výbor každý týden zprávy o náladách. Takže se dočkáme, že nějací agenti – nevím, zda z BIS nebo z vnitra – budou chodit do hospod, provokovat debaty a budou rozesílat různé provokativní emaily státním zaměstnancům. A pak budou hlásit, že probíhá radikalizace a je třeba přijmout opatření. Tohle už tu bylo, jdou po cestě, na kterou komunisté potřebovali 41 let, ale oni to zvládnou do roka a do dne,“ tvrdí disident minulého režimu.

Není tak úplně jasné, za jakou říši budou naši Emanuelové Moravcové bojovat

Redakci připomněl paralelu z doby „za císaře pána“ popsanou ve slavném Švejkovi, kdy byli provokatéři mezi veřejností běžní. „Tehdy pokládali otázky jednoduché a primitivní, teď budou spíše provokovat na sociálních sítích než na živo. Kdyby to totiž dnes dělali na živo, mohli by dostat přes ústa,“ řekl Bašta.

Současné snahy státu, probíhají v rámci takzvaného boje proti dezinformacím, opomíjí, jak rozpoznat, co je dezinformace a co odlišný názor oponenta. „Pro vládu je to totéž, protože my máme jen jeden povolený názor a zdůvodní to tím, že jsme ve válce. Takže já nevím, který z ministrů naší vlády, nebo jestli se vláda jako celek ujme role Emanuela Moravce a bude vysvětlovat, co si máme myslet a jak se máme bránit barbarům z východu. Když poslouchám projevy nebo si čtu na internetu reakce politiků, vzpomínám na protektorát, tehdejší vyjadřování, které existovalo ve vztahu k Západu i Východu. Jenom není tak úplně jasné, za jakou říši naši Emanuelové Moravcové budou bojovat,“ zdůraznil.

Častým argumentem vládních politiků v tažení proti dezinformacím bývá, že odlišný názor je v pořádku, ale nesmí se jednat o lež. „To je docela zajímavé. Já bych si to přeložil tak, že odlišný názor je v pořádku, když o něm ten člověk nemluví, jen si ho myslí,“ uvedl poslanec SPD. Vyjádřil se i ke složitosti rozlišování informací a dezinformací. Jako příklad může posloužit koronavirus. Dohady a zmínky o tom, že vzniknou covidové pasy nebo budou potřeba další a další dávky očkování, byly označovány za konspirační teorie a dezinformace. Časem se však staly realitou. „Jedna z informací a dezinformací je to, že jsou informace, které přišly dříve, než se to vládě hodí. Karel Havlíček Borovský napsal: Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. – A to je definice dezinformací, je to pravda, kterou někdo řekne dříve, než se to smí. Ale jaká pravda je, to se říkat nesmí,“ vysvětlil Jaroslav Bašta.

Kdo řekne, co si myslí, dostane nálepku

Redakce se proto zeptala, zda podle Bašty „zlomí pravda české vládě vaz“? Ačkoliv verše prý mluví o tom, že vláda zlomí vaz tomu, kdo ji řekne dříve než včas, nakonec se pravda vždy obrátila proti tomu, kdo ji zatajoval. „Dříve či později zlomila vaz jemu. Takže naše vláda to bude mít před touto zimou asi hodně napjaté, protože se ukáže, jestli nám celou dobu říkali pravdu, nebo ne.“

Navíc se domnívá, že dochází k nahrazování jakékoli veřejné diskuze nálepkováním. Ukázkou jsou titulky médií o některých úspěšných kandidátech. Nezávislé čerstvé senátorky a zkušené advokátky Jana Zwyrtek Hamplová a Daniela Kovářová se dočkaly titulků, že do Senátu míří ženy napojené na dezinformace, dezinformátorky v době covidu a podobně. „V tomto případě nahrazuje nálepkování jakoukoliv veřejnou diskuzi. Ono jí zabraňuje, protože nálepkování je určeno především k zastrašování lidí, aby neříkali, co si myslí. Pokud řeknou, co si myslí, dostanou nálepku. A pak je zde princip pružiny, kterou někdo tak dlouho stlačuje, až se vymrští zpátky. Vše se otočí a nálepky začnou léta na nálepkovače. Myslím, že bychom se někdy měli podívat třeba na fotky, jak to vypadlo v roce 1945 v Praze, když šly revoluční gardy do redakcí kolaborantských novin,“ varoval Bašta s tím, že nálepkování obou senátorek uvedeným způsobem bylo mimo jakoukoliv úroveň.

3.7 3 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kolokol
kolokol
před 1 rokem

Velice pěkně popsáno panem Baštou. Musím dodat – jako vždy. A je určitě správné i varovat, jak je uvedeno v závěru článku. A já se domnívám, že mnozí z kolaborantů se už necítí tak sebejistě jako ještě před pár měsíci.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

V dnešní době, kdo nevyhledává ,,dezinformace”, ten je bez informace.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Jsme na tom jako před 33 lety s tím rozdílem, že máme banány každý den a můžeme letět na Bora Bora.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Za dva biliony dluhů by nám je tenkrát černoši nosili až domů po jednom.

cablik
cablik
před 1 rokem

To nebude jako v socialismu ten byl proti tomu co globalisté chystají zlatý. Jestli se lidé nechají tak co je čeká je popsáno ve více článcích. Digitální koncentrák a možná i smrt.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Obávám se pane Bašto, že nakročeno jsme měli včera. Dnes už jsme vstoupili. Nejhorší na celé věci je, že infantilní hloupí lidé z nějaké komise EU vydávají direktivy (u nás se jim z nějakých důvodů říká směrnice) které naprostí potomci jednotlivých vlád implementují do zákonů. Jedni ani druzí si neuvědomují, že až to… Číst vice »