Totalita sílí! Vnitro chystá zákon o cenzuře

Vnitro pod taktovkou ministra Víta Rakušana (STAN) vytvořilo návrh zákona, který by umožnil státu legálně blokovat a znepřístupňovat nepohodlné názory. 

Současná vláda se poučila poté, kdy v únoru nechala zcela nezákonně zablokovat několik „údajně” proruských zpravodajských serverů. Nyní přišlo vnitro s plánem na blokování webů „ohrožujících Česko” v „souladu se zákonem”.

Jak uvádí server Aktuálně.cz, který chystaný návrh zákona získalo, české úřady by dostaly pravomoc odstavit do několika hodin weby šířící proruské lži. Vnitro nechce blokovat dezinformace, ale obsah ohrožující bezpečnost či demokratické základy Česka. Zvrácení rozhodnutí a odškodnění by provozovatelé webů mohli vymáhat soudně. Právě propagandou se podle tajných služeb ruský prezident Vladimir Putin pokouší rozvrátit Západ.

Je zvláštní, že se tento chystaný „cenzurní zákon” neopírá i o případné hrozby a lži od představitelů jiných zemí a státu, včetně toho našeho. Tento chystaný „bič na nepohodlné” je tedy spíše jen snahou zlegalizovat možnost odstranění kritických názorů, resp. jakýchkoli jiných názorů, než které lidem předkládá vláda premiéra Petra Fialy (ODS). De facto varuje své občany, aby si už teď zalepili ústa a oči a uši pod pohrůžkou trestu nasměrovali pouze „SPOLU-schváleným” a tudíž i ideologicky „čistým” provládním médiím.

Chystaný cenzurní zákon vychází z následující “ideologie”: od chvíle, kdy vojska Vladimira Putina koncem února zaútočila na Ukrajinu, ospravedlňuje jejich činy ruská propaganda. Lži, které šíří, přebírá v Česku síť webů zaměřených na domácí publikum. Hned na začátku invaze proto vojenské zpravodajství požádalo o blokování stránek podílejících se na „hybridním působení ve prospěch agresivních kroků Ruské federace”. I dnes tajné služby varují, že se Rusové snaží lživou propagandou rozvrátit Západ, a tím i pomoc napadené Ukrajině.

Úřadům dá zákon možnost do několika hodin zablokovat přístup k internetovému obsahu způsobilému “ohrozit svrchovanost, územní celistvost, demokratické základy země, nebo značnou měrou ohrozit vnitřní pořádek a bezpečnost České republiky”, stojí v návrhu. Pokud projde, má být doplňkem dalších opatření proti šíření dezinformací, která ministři připravují.

Také jsme psali:
Zbořil: Svatováclavská tradice s odbočkou ke Svatováclavské orlici

Pokud úřady zjistí, že web ohrožuje bezpečnost či demokracii v Česku, bude moci nařídit jeho zablokování i do 12 hodin. V případě, že byl kvůli lžím blokovaný už dříve, dokonce do hodiny. Vyhovět by měli poskytovatelé internetu i ti, kdo obsah hostí. Paragrafy se vztahují i na sociální sítě, prostřednictvím kterých šíří proruský obsah mnozí dezinformátoři, jejichž činnost Aktuálně.cz v posledním roce rozkrylo.

Návrh počítá s tím, že o blokování bude rozhodovat ministerstvo vnitra. Jeho legislativci ale zároveň uvádějí, že to nepovažují za nejlepší řešení. Podle nich by bylo ideální svěřit pravomoc nezávislému orgánu. Do budoucna se proto takovému řešení nebrání.

Samo ministerstvo uvádí, že návrh ještě není definitivní. V tuto chvíli je ve fázi politických konzultací a na připomínky teprve čeká. “Podoba se tak v budoucnu může výrazně změnit,” uvedlo ministerstvo vnitra. Kdy by mohl zákon začít platit, tak prozatím není jasné.

Zdroj: prvnizpravy.cz

4 4 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 rokem

Pokud bude cenzura tohoto typu ,pak si pětikolka přiznává ,že prohrává a vzniká další zrnéčko uvolňující malou lavinu.

cablik
cablik
před 1 rokem

Liberálně zelení nacisti by chtěli cenzuru i tak se jim lidé na maistreám nevrhnou co je moc to je moc. Aspoň další mínus do dalších voleb pro ně weby co jsou jinde blokovat nemohou.

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Nejsme tam, kde jsme byli, jsme ještě hlouběji. A to právě proto, že mnozí uvěřili lžím. Ale nebyly to lži ruské, byly to lži vládních stran, Evropské mumie a nepřátelských USA.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Tohle si necháte líbit? Ještě ke všemu od předsedy mafiánského sdružení, které uvedl do politiky v roce 2010 Kalousek (TOP09 s podporou Starostů)? Je to návrat nejen před rok 1990, ale rovnou do let 1939-1945. Odůvodnění tohoto nejhrubšího porušení Ústavy ČR je tak nesmyslné, že mu nemůže uvěřit ani malé dítě. Byť… Číst vice »

Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Když tak “necháme”. Nebo snad patříte na tu druhou stranu?
Máte jinak pravdu a je potřeba se zamyslet, zda není na čase připomenout jim Preambuli Ústavy české republiky a zejména pak článek 9 odst. 2 a 3 nejlépe nějákým novodobým odbojem.

Rob
Rob
před 1 rokem

A jsme tam, kde jsme byli…
Jen s tím rozdílem, že teď, už to s bojem za svobodu tak “snadné” nebude…