Tuhle válku Rusko vyhraje

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

Evropané byli Američany pěkně obehráni. Dva masivní teroristické údery se velkolepě nepovedly.  Tyto dva pečlivě naplánované útoky v rychlém sledu – na plynovody Nord Stream a Krymský most – měly být knockoutovým úderem Rusku. Podle prezidenta Vladimira Putina stojí za výbuchy na Nord Streamu lidé, „kteří chtějí definitivně zpřetrhat vazby mezi Ruskem a EU, oslabit Evropu“. Za „beneficienty“ označil USA, Ukrajinu a Polsko. Indie by měla očekávat porážku USA a NATO, která završí přechod k multipolárnímu uspořádání světa.

Ruská tajná služba FSB označila šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova za strůjce útoku na Krymu. Deníky New York Times a Washington Post rovněž ukázaly prstem na Kyjev a citovaly „zdroje“. Zatímco Nord Stream-1 byl ochromen, jedno z potrubí Nord Stream-2 zůstává neporušeno. Putin minulý týden uvedl, že plynovod by mohl být obnoven a Rusko by mohlo dodat přibližně 27 miliard metrů krychlových plynu. ‘Míč je na straně Evropské unie, pokud chce – otočme kohoutkem,’ řekl. Ale z Bruselu se ozývá třeskuté ticho.

Pro EU je to hluboce trapný okamžik. Triumfalismus se vytratil, protože Evropě hrozí několikaletá recese způsobená dopady sankcí proti Rusku, kdy USA trvaly na přerušení energetických vazeb s Moskvou. EU se nyní stala rukojmím pro Big Oil a je odkázána na nákup LNG z USA za požadovanou cenu, která je šestkrát až sedmkrát vyšší než domácí cena v USA. (Smluvní cena dlouhodobých ruských dodávek pro Německo se dříve pohybovala kolem 280 dolarů za 1 000 metrů krychlových oproti současné tržní ceně pohybující se kolem 2 000 dolarů).

Jednoduše řečeno, Američané si s Evropany pěkně pohráli. Indie by si měla všímat amerického pocitu oprávněnosti. Bidenova administrativa v podstatě vytvořila vymyšlenou energetickou krizi, jejímž skutečným cílem je válečný zisk. Útok na Krymský most z 8. října je mnohem závažnější. Zelenskyj překročil červenou linii, před kterou ho Moskva opakovaně varovala. Putin prozradil, že došlo také ke třem teroristickým útokům proti Kurské jaderné elektrárně. Rusové se nespokojí s ničím menším než se svržením Zelenského režimu. Ruská odveta proti ukrajinské „kritické infrastruktuře“, které se Moskva dosud zdržela, má vážné důsledky. Od 9. října začalo Rusko systematicky útočit na ukrajinský energetický systém a železnice. Známý ruský vojenský expert Vladislav Šurygin řekl listu Izvestija, že pokud toto tempo vydrží zhruba týden, „naruší celou logistiku ukrajinské armády – systém přepravy personálu, vojenské techniky, munice, souvisejícího nákladu, stejně jako fungování vojenských a opravárenských závodů“.Američané jsou uzavřeni v surrealistickém světě svého samoúčelného vyprávění o tom, že Rusko „prohrálo“ válku. V reálném světě však Ivan Tertel, šéf KGB v Bělorusku, který má zasvěcený pohled na Moskvu, minulé úterý řekl, že s tím, jak Rusko zvyšuje počet svých vojáků ve válečné zóně – 300 tisíc vojáků, kteří byli mobilizováni, plus 70 tisíc dobrovolníků – a nasazením moderních zbraní, „vojenská operace vstoupí do klíčové fáze“. Podle našich odhadů nastane zlom v období od listopadu letošního roku do února příštího roku“.

Tvůrci politik a stratégové v Dillí by si měli pečlivě všímat časového harmonogramu. Podstatné je, že Rusko usiluje o totální vítězství a nespokojí se s ničím menším než se spřátelenou vládou v Kyjevě. Západní politici, včetně Bidena, chápou, že Rusy nyní nic nezastaví. Zbrojní zásoba USA vysychá, protože Kyjev stále žádá o další.

Na otázku, zda se s Bidenem setká na summitu G20 na Bali, Putin v pátek posměšně poznamenal:

„Měli bychom se ho (Bidena) zeptat, zda je připraven se mnou vést taková jednání, nebo ne. Abych byl upřímný, zkrátka a dobře nevidím žádnou potřebu. Prozatím neexistuje žádná platforma pro jakákoli jednání.

Washington však ještě nehodil ručník do ringu a Bidenova administrativa je nadále posedlá snahou vyčerpat ruskou armádu – i za cenu zničení Ukrajiny. A také Rusy čeká na bojišti ještě mnoho práce: utlačované ruské obyvatelstvo v Oděse (která utrpěla nevýslovná zvěrstva od neonacistů), Mykolajivu, Záporoží, Dněpropetrovsku, Charkově očekává „osvobození“. Pro Rusko je to velmi emotivní téma. Zastřešující agenda „demilitarizace“ a „denacifikace“ Ukrajiny musí být opět dovedena do logického konce.

Až to všechno skončí, Putin ví, že se s ním Biden nebude chtít ani setkat. Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týden řekl:

„Každý, kdo vážně věří, že válku lze ukončit rusko-ukrajinským jednáním, žije v jiném světě. Realita vypadá jinak. Ve skutečnosti se o těchto otázkách může jednat pouze mezi Washingtonem a Moskvou. Ukrajina je dnes schopna bojovat jen proto, že dostává vojenskou pomoc od Spojených států…

 

Zároveň nevidím prezidenta Bidena jako osobu, která by byla skutečně vhodná pro takováto vážná jednání. Prezident Biden zašel příliš daleko. Stačí připomenout jeho výroky na adresu ruského prezidenta Putina.”

Indie by měla očekávat porážku USA a NATO, která završí přechod k multipolárnímu uspořádání světa. Indické elity se bohužel ještě musí zbavit svých „unipolárních potíží“. Evropa včetně Británie je zdevastovaná a panuje zde hmatatelná nespokojenost s „transatlantickým vedením“ USA. Indopacifická strategie je beznadějně na vodě. V širším sousedství Indie vznikají nová mocenská centra, jak ukazuje odmítavý postoj OPEC k Washingtonu. Indický strategický kalkul je třeba zásadně upravit.

 

 

Autor: Melkulangara K. Bhadrakumar

A war Russia set to win vyšel 18.10.2022 na ICH a mnoha dalších stránkách. Překlad: Zvedavec.news

(Autor je bývalý indický diplomat. Publikuje v Indian Punch Line a v Asia Times. Proto je článek orientován pro indické čtenáře. Poznámka editora)

 

5 9 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Ceny amerického plynu: Nepřátelský akt vůči Evropě. Válka na Ukrajině coby záminka k našemu vydírání. USA ničí evropské ekonomiky sabotážemi. Odstavení Nord Streamu učinilo kontinent závislý na americkém LPG
https://protiproud.info/politika/6779-ceny-americkeho-plynu-nepratelsky-akt-vuci-evrope-valka-na-ukrajine-coby-zaminka-k-nasemu-vydirani-usa-nici-evropske-ekonomiky-sabotazemi-odstaveni-nord-streamu-ucinilo-kontinent-zavisly-na-americkem-lpg.htm

standa
standa
před 1 rokem

Tentokrát Rusko nebude zachraňovat Evropu, nechá EU její problémy a EU se tak stane okrajovou záležitostí-okrajinou. Vymetení fašismu a nacismu z Ukrajiny je na delší dobu, stejně tak s pobaltskými státy. Pokud si ony začnou, budou smeteny. NATO nemá na válku s Ruskem . USA také. Všichni vědí, že Rusko umí trefit strategické cíle –… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  standa

A tedy když nás Rusko nebude tentokrát zachraňovat, tak se budem muset spolehnout na USA, které nás “zachraňovalo” už dvakrát – jak mnohdy slýcháváme. Jenom se obávám, že budeme muset trochu déle na naše zachránce čekat, tak jako se v Evropě čekalo na ně: za 1.sv.války – od léta 1914 až… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 rokem

Nikdy bych si nepomyslel, že Rusko stejně jako dříve coby SSSR, bude opět zachraňovat svět od nacismu a fašismu přicházející z “demokratického” “mírumilovného” Západu.
Je očividné, že ti co vedou Evropu do záhuby jsou pečlivě vybráni a činí tak vědomě na pokyn z USA. Takže se nedá říct, že by byli podvedeni či oklamáni.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

Nejde o podvod a klam.
Jde o sebeadoraci pánů světa. O tohle jde anglosaské nabubřelosti již dlouhou dobu. Kdo nechce chápat nechápe.
Kdo je již v zájmu uchápán ten chápe.
Zjednodušeně, jsme v prdeli.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

A co jste si myslel kdo zná dějiny tak ví že ti co rozpoutali druhou světovou se opět snaží rozpoutat třetí světovou. Také vím že Rusko má o generaci lepší zbraně něž fašisti a nemohou prohrát. A navíc mají strategické suroviny což protivníci nemají.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Souhlas.
Nemám jinou volbu myšlenek.