Raději investovat do revoluce

Redakce Nové republiky předem upozorňuje duševně zaostalejší příslušníky silových ministerstev a jejich organizací, a pak všechny ostatní udavače a bretschneidery, že nesouhlasí s jakoukoli formou násilí na lidech, ať již jde o cenzuru nebo krvavé řádění při násilném převratu. Následující text bereme jako čistě ekonomickou úvahu.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Můj tatínek mi vždycky kladl na srdce jednu důležitou zásadu. Žít tak, abych se co možná nejméně dostával do situací, kdy si budu muset zvolit mezi špatnými řešeními, protože ať pak udělám cokoliv, vyberu si špatně. Tento otcovský návod na klidný, ba téměř nudný život jsem se vždy snažil dodržovat a skutečně jsem se jen málokdy dostal do situace, kdy jsem si musel vybrat mezi dvěma zly. Mohl bych celé hodiny vyprávět veselé historky z mládí, ale můj životopis je vlastně naprosto šedivý…

Vychodil jsem obyčejnou základku, studoval jsem na obyčejné průmyslovce, zkusil vysokou školu a nechal jsem toho, šel jsem do práce, několikrát ji změnil a od minimálního platu jsem se postupně dopracoval do současné pozice, oženil jsem se s mojí první a jedinou, pořídili jsme si pět dětí… a vlastně největší vzrůšo mého života bylo stěhování od Sokolova na jižní Moravu do Vidlákova… ale zas tak dramatické to nebylo, protože dům jsme od manželčina dědečka dostali darem… Začal jsem hospodařit, začal jsem psát… nikdy jsem neměl dluhy, ani dnes nemám žádnou hypotéku a kromě jednoho nepříjemného útoku na mojí osobu za mé psaní, se mi nikdy nic nestalo.

Menší zlo jsem musel volit jen v politice… V soukromém životě jsem měl vlastně vždycky k dispozici nějaké schůdné a snesitelné řešení, ze kterého vedlo více východisek, zpravidla dobrým směrem. Díky táto, byla to dobrá zásada, provedla mě hloupostmi mládí, aniž abych si podělal život.

Proto jsem také tak vysazený na našeho derniéra a celou jeho skvadru. On totiž od prvního dne ve funkci dělá přesný opak toho, co jsem já považoval za celkem univerzální návod na budoucnost. Hned od začátku nás zatáhl do celé řady průserů, ze kterých žádná dobrá cesta není. Zamotal nás do hry velmocí, postaral se o energetickou krizi, zavírá oči před všemi varováními a militantností svých ministrů to den ode dne zhoršuje. Nikdo neví, co bude příští týden, nikdo netuší, jakým směrem se republika vydá, jen všichni víme, že náš Péťa to nerozhodne… jsme jen hříčkou v cizích rukou. Dám vám příklad ze svého vlastního života.

Vy, co mě čtete dlouhodobě, tak víte, že jsem krizi očekával už delší dobu. Měl jsem o ní sice poněkud jiné představy – myslel jsem, že nám spíš hrozí několikadenní blackouty, kdy nepůjde elektřina a tím pádem ani plyn či voda. I využil jsem deseti let, po které jsem rekonstruoval baráček, abych toto riziko co nejvíce omezil. Topení jsem zrekonstruoval na samotížné, takže u kotle nepotřebuju žádné čerpadlo. Koupil jsem jeden z posledních litinových Viadrusů ve třetí emisní třídě a ponechal si v systému i starou dobrou plynovou Destilu. Mám vlastní studnu, k čerpadlu jsem pořídil co největší expanzní nádrž, abych i bez elektriky pár hodin vydržel s vodou. Pořídil jsem si elektrocentrálu a zařídil možnost jejího připojení na domovní rozvaděč. V podstatě jsem schopen topit bez elektriky a kdyby na to došlo, mám dost benzínu, abych mohl udržet mrazáky a studnu po dobu dvou týdnů.

Ještě zjara jsem koupil co nejvíc černého uhlí (poslední fůra už bylo to australské), takže bych měl vydržet alespoň tři zimy. Průběžně doplňuju zásoby obilí na krmení, abych měl své domácí silo stále plné, o víkendu zabíjím první ze svých čtyř krmníků a ve vedlejším chlívku už mi běhají tři nová selátka. Brambory jsou ve sklepě, demižony jsou plné portského i pálenky. Regály jsou plné marmelády a zavařených okurek. Loni jsem včas utekl od Bohemia Energy a stihl zafixovat ceny na směšných cifrách. Vlastně jsem nezvládl jen loupačku na ječmen… Ale v porovnání se sousedy jsem na tom hodně dobře.

Samozřejmě jsem nezahálel a když se začalo ukazovat, jaké budeme mít ceny elektřiny, kdy za korunu vyrobíme a za deset korun si to koupíme… a zároveň se budou horečně stavět nové linky do Dojčlandu, protože bratři Němci potřebují naší elektřinu víc než my a naše vlastní vláda jim to dá, protože je pro ní důležitější podpora z Berlína než podpora českých voličů, začal jsem vymýšlet solární elektrárnu.

Hele, to byste nevěřili, ozval se mi chlapík, který přesně tohle dělá a zjistil jsem, že jeho firma sídlí ve Znojmě. Člověk přesně podle mého gusta. Vymyslí architekturu systému podle mých potřeb, naprojektuje a dodá skříň s rozvaděčem a poradí, kde nejlépe koupit panely, baterky, měniče a další komponenty. Například jsem od něj zjistil, že většina solárů instalovaných na baráky neumí fungovat bez sítě – střídače jsou prostě dělané tak, že si musejí „načíst“ frekvenci od ČEZu a pokud v síti nejde proud, nepůjde ani vám doma, i když máte na střeše panely i baterku.

Vy, co solár máte, řekli vám, jak to funguje?

Tož jsme si spolu sedli a začali počítat. Co by taková domácí elektrárna měla umět… No, měla by fungovat i v zimě, měla by fungovat i bez sítě, měla by zvládnout mé venkovské potřeby v podobě vrtačky, šrotovníku a studničního čerpadla. Takže to dělá sto metrů čtverečních panelů, dostatečně výkonné střídače, které frekvenci zařídí samy bez drátů z Dukovan a baterka o kapacitě alespoň 20 kWh. Cena něco přes milion, když budu úskočně a obezřetně nakupovat.

A teď počítejme… Můj dům i dvorek spotřebuje denně průměrně 16 kWh. I při vládou zastropovaných likvidačních cenách to dělá asi 60 tisíc ročně. Za deset let je to 600 tisíc. Za dvacet let je to 1,2 milionu. Tedy cena oné solidní solární elektrárny. A žádná solární elektrárna nevydrží dvacet let bez údržby…

Tím také odpovídám všem zeleným snílkům, kteří dodnes věří, jak nám slunečníky, měsíčníky a větrníky zařídí krásnou bezemisní budoucnost plnou dostupné a levné energie z obnovitelných zdrojů. Je to smutné, ale i při všech těch sviňárnách, co nám politici dělají, i při celé té energetické válce s Ruskem, při všech idiotech, co teď vedou náš stát do řiti, solární elektrárna je stále ještě dražší, než zůstat u ČEZu.

Tím samozřejmě není nikde řečeno, že za rok nebude stát elektrika ještě dvakrát tolik, protože Němci jí pořád budou potřebovat, Rusko pořád nebude dodávat plyn ani nic jiného a budeme v průseru ještě dvakrát hlouběji než teď. Tomu se říká strategické rozhodování… Dnes mě elektrika stojí ani ne dvacku ročně. Ale až se vyhlásí stav energetické nouze, bude mě stát zhruba šedesátku ročně…a příští rok to může být ještě dražší, díky našim skvělým západním bratrům.

Jako, že bych měl doma jeden a půl mega v hotovosti a řekl si, že je teda utratím pro jistotu za vlastní použitelnou elektrárnu, to teda nemám. Byť si za rok mohu rvát vlasy, že jsem si měl vzít úvěr a měl to udělat. Nemluvě o tom, že moje auto je na konci životnosti a zřejmě si nějaké budu muset do konce roku pořídit… Tak co, stojí za to se zadlužit na milion a něco, pořídit si solární elektrárnu a vyměnit energetické riziko za riziko zadlužení? V dnešní době?

A to jsem na tom, v porovnání s jinými, dost dobře. Mohu si dovolit o takových věcech alespoň přemýšlet a zvažovat. Většina mých přátel se podobnými úvahami nemusí zatěžovat, prostě na to nemají ani v hotovosti, zadluženi jsou i bez solárů. Nemluvě o tom, že ani mně by tato elektrárna nevyřešila vytápění… teda, v létě jo. V létě bych mohl mít vytápěný bazén a měl bych dost energie pro bojlery všech sousedů.

Proč tady sáhodlouze píšu tyhle kydy…

Snažím se tu názorně demonstrovat, že nejlepší bude, investovat do revoluce. Pro většinu spoluobčanů to už vlastně představuje jedinou možnost. Všechno ostatní je mimo ekonomickou realitu většiny národa. Nějak nevidím, že by stát chtěl dávat 80% dotace na solární elektrárny zmíněné velikosti. A není divu – kdyby si všichni takovou elektrárnu udělali, tak by ČEZ přišel o své tisíciprocentní marže z obchodů na energetické burze. Všechny současné dotace jsou nastavené přesně tak, aby na tom zase vydělali velcí hráči a malým to přineslo jen miniaturní výhodu.

Revoluce je pro obyčejné lidi jediné řešení. Kdo nemůže z vrecka vytáhnout mega na svojí energetickou bezpečnost, aniž by se tím zadlužil a ohrozil se z jiné strany, ten dříve nebo později dospěje k tomu stejnému, co já – že jeho situaci vyřeší jedině hulákání v ulicích a vyražená vrata od Strakovky. Povedzte mi Kefalín… kolik lidí u nás má v prasátku jen tak bokem milion korun a nepořebuje je na nic jiného než na solární hračku slušného výkonu?

Nebo se toho někdo ujme jako výzvy? Vytáhne z trezoru nikoliv miliony, ale miliardy a začne dělat konsorcium malých střešních solárních elektráren, které bude konkurovat ČEZu? Dosáhne výhodnějších cen komponentů, zorganizuje lidi, přidá k tomu nějaké jejich peníze, začne propojovat celé ulice mezi sebou, udělá bateriová úložiště a něco změní? Silně o tom pochybuju, protože nic vládě nebrání, aby takový projekt prostě pustila… ale buďte si jistí, že všechny zákony budou napsány tak, aby ČEZ nepřišel ani o korunu. Kromě toho – zvítězit na ulici, vyhodit vládu na smětiště dějin, ovládnout ČEZ a nastavit normální ceny elektřiny z Temelína, je po všech stránkách jednodušší a levnější. Stejně tak je levnější se prostě vystěhovat do Etiopie. Když ti Afričani chtějí sem, tak by tam po nich mohlo zůstat dost prázdného prostoru, ne?

Nebo takhle to myslel strážce klimatu Timmermans? Že elektřina bude v budoucnosti stát 20,- Kč za kWh a pak už se solární elektrárna vyplatí? Ani bych se tomu nedivil. Oni tam v EU vymýšlejí neuvěřitelné kraviny. A zase se dostáváme k tomu stejnému… dělat revolucionáře je dneska naprosto racionální ekonomické rozhodnutí.

Autor: Vidlák, zdroj: Litterate

4 8 hlasy
Hodnocení článku
20 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 rokem

V roce 1989 dostala nová politická vlna neuvěřitelný dárek v podobě konsolidované společnosti a k tomu majetek , který stačil na 30let pohodlného rozkrádání. Dnes přichází první vážný konflikt a výsledek určí další osud ČR. Nelze ani zapomínat na střet ideologií na Ukrajině a vlnu ,která nás určitě zasáhne.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Včera jsem slyšela v seriálu Rod Draka zajímavou větu. Vládnoucí elita si může dovolit jen tolik, kolik jí to obyčejní lidé dovolí. Jak je možné, že takto jednoduché moudro nikdo z nás obyčejných lidí nechápe?

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Obyčejní lidé jsou všechno možné, jen ne jednotní, ani zásadoví, ani hrdinové. Mají stejné charakterové vady jako “elity”, bližší je košile než kabát. Proto vládnoucí “elita” nemívá vážnější problém ovládat stádo měkkou silou, bez násilných střetů. Stačí se zaměřit na odbojné jednotlivce a ty zkorumpovat, nebo zkompromitovat. Nic se ovšem nesmí… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem

Nejdříve redakce Nové republiky upozorňuje na duševně zaostalejší příslušníky silových ministerstev a jejich organizací. Sledoval tiskovku, kde byli poslanci p.Žáček, p.Koudelka a zástupci vojenské policie ČR. Bylo to o dezinformacích a ohrožení státu. Náčelník policie označil demonstranty za flustráty a dezoláty a nejen ty. RF označil za Třetí říši v barvách a kriminální stát. Včera jsem sledoval na… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Jakého Koudelku myslíte ? Toho legračního joudu a srandovního panáka, náčelníka BIS, Bezpečnostní informační služby, kterého jeho vlastní podřízení přezdívají “Kokotek ?” O Koudelkovi je mimo jiné známo, že si pupínky na konečníku potírá kokainovou pastou, je cílem, terčem a objektem všeobecného posměchu. V sídle BIS v pražské Nárožní ulici se mu všichni za zády… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Všude draze, doma nejdráž a ty jen na to tupě vejráž, Fialo !!!

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Hokarc

Tupě vejráme my, jen proto si může Fiala dovolit cpát peníze, které jsme vydělali i peníze které si za naši republiku půjčil u ukrajinské banky na Ukrajinu!!! Jakým právem?

Vendol
Vendol
před 1 rokem

Je takřka jisté, že to u nás dříve či později krachne a režim se zhroutí. Letos ještě asi ne, ale napřesrok už možná ano. A nesmíme fialovým pětišmejdům dovolit, aby odtud zdrhli, musíme je zablokovat a dopadnout ještě na našem území. Není žádným tajemstvím, že špičky ODS, TOP 09 a BIS mají záložní plán, jak odtud… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Ano, máte pravdu, jinak skončí v bezpečí u svých pánů, stejně jako slouhové USA v minulosti, při různých revolucích ve prospěch USA .

cablik
cablik
před 1 rokem

To je vše pěkné ale v paneláku neudělá člověk nic aby si energeticky pomohl. Takže mu opravdu zbývá jen revoluce. Protože když víme že máme dvě jaderné elektrárny tak to je obyčejná zlodějina s cenami elektriky.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik
jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Ve Vidlákově článku se uvádí, že většina instalovaných solárních “elektráren” ve skutečnosti není schopná fungovat bez připojení k síti. Jedná se o proces “přifázování”, kdy vyrobená elektrická energie potřebuje ke své transformaci frekvenci z veřejné sítě, jinak to nefunguje. Z panelů jde proud stejnosměrný, který se musí “nasekat” na třífázový. Pokud elektřina v síti není,… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

“Z panelů jde proud stejnosměrný, který se musí “nasekat” na třífázový. “ Ten ss proud se nemusí zrovna “nasekat” na třífázový, pro normální domácnosti jen na jednofázový. To přifázování k normální síti se dá obejít více způsoby. Pokud se chceme připojit zase k síti po předchozím rozpojení (nebo po výpadku sítě), stačí ten přípoj od… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Primak
cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Ptali jsme se elektrikáře kdyby se dali solární panely na střechu a prý by nám to nepomohlo takže nic.Česká zem má elektriky dost a přebytky by mohla měnit za plyn ale to se nejdřív musí vyházet cizácké slouhy.

JK
JK
před 1 rokem

Dělat revolucionáře bylo naprosto racionální ekonomické rozhodnutí už od konce 90. let, kdy padly poslední iluze o tom, kam to směřuje. Sice ještě část lidí upínala své naděje ke vstupu do EU, že ta náš rozvrat zastaví a konečně se zhmotní vyhlížená zářná budoucnost, ale “mene tekel” mohli zcela přehlédnout už jen nenapravitelní… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  JK

No ono to nebude tak jednoduché.
Přiznám se že jsem také hlasoval pro.
Ale byla to jiná doba a jiná situace.
Tehdy ještě nebyl tak úplně zdegenerovaný systém.
Hold jsem šláp do nějakého leyna a omlouvám se .

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

I já jsem hlasoval pro, jelikož poté, co ČSSD za přizvukování ostatních kolaborantských partají odevzdala západním kolonizátorům zbytek hospodářství(energetickou infrastrukturu, banky, zlatý poklad,…), už jsem neviděl jinou možnost jak předejít zhroucení státu. Ale byla to opět volba menšího zla, chytání se stébla a kdybychom do EU nevstoupili, možná už bysme byli… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem JK
maxim
maxim
před 1 rokem

Nejlepší investice je a byla do marxistické osvěty (viz. Lenin, Stalin, náš Kléma, Mao) .. Revoluce liberálních a dalších “pokrokově ideologizovaných” blbců vede jenom k dalším super pokrokové debilním společenským systémům … Great Reset, Green Deal a podobné “romantické hovadiny” … S tou “romantikou” je to pořád už dvěstě let stejné …., tak se zamyslete… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Za dvěstě let mnoha lidem nedošlo, a znovu se k tomu vrátili, že jsou největšími blbci a otroky, když žijí v romantickém přesvědčení že jsou svobodní a že jsou tak chytří, že jednají svobodně … hahaha …. Parafráze moudrosti našeho Švejka…, pořádek a řád musí bejt vy kluci pitomí, jinak lidi polezou po stromech jako debilní vopice… Číst vice »

standa
standa
před 1 rokem

Výborný článek ! Děkuji.