Vážně to tak chcete?

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Vidlákovy kydy

Dneska se vrátím ke včerejší úvodníkové zprávě o tom, kterak se naše vláda i ekonomika starají, aby se ze všech brzy stali dezoláti, kteří pak v zoufalství vezmou do ruky skutečné vidle a rozvěsí vládu na kandelábry za asistence policie i státních zaměstnanců, protože na ně dopadá vládní politika úplně stejně, jako na burany.

Ve Vidlákově totiž nepřišly nové zálohy jen manželčiným rodičům, ale i spoustě dalších lidí, se kterými se osobně znám. Ti teď sedí doma, čumí jako péro z gauče do papírů a zjišťují, že mají buďto na teplo nebo na jídlo, ale na obojí už ne. Vězte, že jedna naše kamarádka – matka samoživitelka, dostala předpis na sedmnáct tisíc měsíčně, přičemž její plat asistentky pedagoga této cifry ani nedosahuje. Z čeho bude žít? Z čeho zaplatí dceři dojíždění do školy? Neví… Je to tak obrovský šok. Tak velký, že mozek vypíná myšlení a nastavuje základní instinkty pro přežití. Taková částka prostě překračuje Rubikon. Tady není možné nic udělat. Už naprosto chápu, že v Británii pálí účty za energie a jsou odhodláni je prostě neplatit. Kde nic není, ani čert nebere.

Včera jsem mluvil se starostou… bude se zdražovat voda, popelnice a daň z nemovitosti… Rapidně. Vlastně bych mu poradil, ať to nedělá, protože než se po volbách sejde nové zastupitelstvo, než se připraví podklady a než se to všechno projedná, tak ve Vidlákově bude půlka obyvatel tak na huntě, že ho za takový pokus budou nenávidět až za hrob. Přitom, pokud město nezdraží, tak bude doplácet ze svého, nebude na investice, atd, atd. Jsem rád, že jsem se do zastupitelstva nedostal. Věru nechtěl bych se teď rozhodovat mezi dalším ožebračováním spoluobčanů nebo zrušením veškerých městských investic…

Vy, co mě dlouhodobě čtete, tak víte, že jsem loni utekl od Bohemia Energy tři dny před jejich krachem. Stihl jsem si ještě zafixovat ceny plynu na 22 měsíců a elektriku na tři roky. Já mám energie ještě za staré ceny. Ve stejný den, kdy se spousta vyjevených občanů Vidlákova potkala s realitou, já jsem dostal milý dopis. Nejenže mám staré ceny, ale ještě dostanu tři a půl tisíce státního příspěvku a odpustí mi další tři tisíce poplatků za obnovitelné zdroje. Běžně platím ročně za energie asi 25.000,- letos to bude o šestku méně. Pro mě příjemná zpráva, která ale zároveň ukazuje na Hýkelův diletantismus, protože plošná podpora se týká i takových, jako já, kteří letos ještě nebudou tratit ani korunu.

Tedy… nebudeme tratit… Jakmile se vyhlásí nějaký ten stav energetické nouze, tak to neznamená, že nám vláda pomůže, ale znamená to, že distributor může svoje náklady přenést na spotřebitele bez ohledu na smlouvy. Takže si nedělám iluze, že mi ta fixace k něčemu bude. Stát už vícekrát ukázal, že právo se dá ohnout, když je zapotřebí podojit občana. Matně pamatuju jistého nejlepšího ministra financí celého vesmíru Kalouska, který to uplatnil jako první u smluv o stavebním spoření. Od té doby jsme pokročili… on to tehdy musel okecávat poučkami neoliberálních ekonomů… Dneska jsme dál. Stačí jen říct, že fixace cen podporuje Putina a bude to.

A já se teď musím vlády, sněmovny a všech politiků u koryt natvrdo zeptat:

Vážně to tak chcete? Vážně chcete, abychom měli jedinou šanci sejít se na demonstracích, odhodlat se k činu a prostě vás svrhnout? Vážně si myslíte, že můžete politicky i fyzicky přežít, když samoživitelky a důchodci mají platit zálohy, které převyšují veškeré jejich příjmy? Vážně čekáte, že se miliony naštvaných občanů budou dívat na Fialův ksicht a budou mu tleskat za jeho politiku?

Vážně si myslíte, že tohle ustojíte? Myslíte, že nepřijdeme? Že se prostě vyčerpáme tajtrlíkováním? Vážně si myslíte, že při těchto cenách, někoho zajímá Putin? Vážně věříte tomu, že na demonstrace přišli lidi s proruskou orientací? Fakt nevidíte, že se sešli lidé, kteří nemají žádnou šanci překonat zimu?

Myslíte, že vám vaši loutkovodiči z Brusele pomohou, až půjde do tuhého? Myslíte, že nás vystrašíte řečmi o tom, že když nebudeme poslušní, tak nám Němci zavřou plyn a odstěhují svoje továrny? Už to dělají! Myslíte si, že můžeme být poslušní, když nám nabízíte tuto budoucnost? Myslíte si, že máme ještě něco, co nám bída nesebere tuto zimu? Uvědomujete si, jak blízko jsme uvědomění, že nemáme co ztratit, jen své okovy? Uvědomujete si, po jak tenkém ledu se pohybujete?

Okamžitě zlevněte elektřinu na staré ceny. Okamžitě. Dobře víte, že to jde. Dobře víte, za kolik skutečně vyrábíme proud. Udělejte to, nebo vás davy v brzké budoucnosti roztrhají na kusy. Vy náměstci, co mě čtete! Vysvětlete to svým politickým šéfům, jinak se svezete s nimi. Vy, podnikatelé s elektřinou, vypovězte poslušnost vládě, dokud je čas. Dlouho už ho mít nebudete.

Okamžitě dejte moratorium na exekuce. Okamžitě. Až se to celé utrhne z řetězu, tak už šanci nedostanete. A vy, občané, se poučte od našich romských spoluobčanů z ghet. Máte vysoké ceny za energie? Organizujte se. Nedovolte, aby exekutoři ničili vaše sousedy, kteří nejsou schopní platit tyto horentní účty. Připravujte se, semkněte se, kašlete na nepodstatné rozdíly ve smýšlení. Začíná vám jít o všechno. Já už se organizuju.

Okamžitě začněte jednat o míru. Na moře vyplouvají ruské atomové ponorky. Stále častěji slyšíme o hrozbách jadernými zbraněmi. Vážně si myslíte, že kus území stojí za vyhlazení lidstva? Vážně si myslíte, že vaše evropské hodnoty jsou něco tak vznešeného, že to stojí za zničení civilizace? Myslíte, že tomu ujdete? Že to odnesou jen mužici ve stepi? Blázni a hlupáci jste!

Vážně to takhle chcete? Vážně nás chcete dohnat k tomu, abychom celý tento režim i všechny ty vaše kecy o lásce a svobodě začali nenávidět na smrt? Vážně chcete, abychom se přestali bát zákona, protože se začneme bát o život našich dětí a zdraví našich rodičů? Seberte odvahu pracovat pro tuto zemi, nebo my za chvíli sebereme odvahu vás svrhnout. Každý den tisíce z nás dostávají nové složenky. Vážně chcete, abychom si řekli, že současný svět už stojí jen za to, aby byl i s vámi zapálen a rozbit? Myslíte si, že nějak udržíte lid na uzdě, když jim předepíšete takovéhle platby?

Vy ostatní v parlamentu… svrhněte je. Svrhněte je a zachraňte si koryta i životy. Neváhejte, udělejte to okamžitě. Pokud Filau za pár měsíců svrhne bouřící ulice, myslíte si, že vás bude ještě potřebovat? Že si vás, kteří jste seděli a nic neudělali, někdo zvolí do čela? Myslíte si, že to nějak vysedíte? A vy, co jste v tomto režimu uspěli a stali se váženými podnikateli, myslíte, že k něčemu budete, když teď nezasáhnete? To si fakt necháte ničit své životní dílo touto bandou neumětelů? Pokud je lid svrhne za vás, myslíte, že vám nechá vaše výdobytky?

Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad!

A vy, filozofové, bloggeři, alternativci… Vážně myslíte, že tyto protesty jsou stejné, jako když demonstrovali nasycení pyknikové z Milionu chvilek? Vážně si myslíte, že se dá srovnat demonstrování za odstoupení vlády kvůli Čapímu hnízdu s demonstrací za odstoupení vlády kvůli rozvratu hospodářství a energetické bídě? Vážně si myslíte, že všechny ty zákonné kličky a obezličky, volbičky, urničky, hlasovací lístečky, správní soudíčky a ostatní paragrafíčky, které drží systém pohromadě, že tohle všechno obstojí, když lidi budou ve srabu, jaký jsem demonstroval na začátku tohoto článku? Fakt si myslíte, že ústava je víc než hlad a zákonnost je víc než nouze?

Ne, neříkám, že nějaká nová revoluční vláda bude mít snadný recept na nápravu. Ale říkám, že jestli se okamžitě nezačne jednat, tak to tato vláda nemůže přežít… Již brzy ve vašich kinech.

Nerad bych vypadal jako škarohlíd, ale když o tom přemýšlím, tak si ministryně životního prostředí Hubáčková svou rezignací ze zdravotních důvodů nejspíš zachránila statky i hrdlo. Být jejím nástupcem Hladíkem, už bych tam raději nelezl.

4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 1 rokem

Co se musí stát, aby lidem spadly růžové brýle z očí ? Jak tvrdý dopad ještě s lidmi nepohne ? Lidé podělali volby. když k volbám nešli. Hlasovali tak pro bídu, hlad, zimu a dluhy !!! Proč takto hlasovali proti zájmům svým a svých rodin ? To dělají jen hlupáci a lenoši! Co bude ? Nic?… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 rokem

Ale nikdo nikoho nesvrhne, ani nevykope. Situace je bohužel zafixovaná na dlouho. Na jaře nás čeká nový prezident Pavel/Nerudová, který jí bude ze všech sil napomáhat. Současný prezident zradil všechny a oddaně jí slouží. Vláda se přesvědčila, že jí oddaný elektorát složený zejména z mileniálů a generace Z, který si jednak nevidí na… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  heriot

Ano, přesně tak. Okamura se sice snaží ze všech, ale má v rukou špatné karty (20 poslanců z 200). Nové volby jsou relativně brzy. Už za 3 roky. Nezbývá nám nic jiného než to vydržet. Jako kdysi na vojně nebo když se nevinný člověk dostane do vězení a odpočítává dny, které mu zbývají… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Ano pak nezbude než si pro ně dojít a vykopat je z funkcí a začít opět od začátku. Ty jejich hodnoty jsou popírání přirozeného života a nějaká rádoby světovláda někoho nestojí ani za teplý pšouk. Tvrdit Čechům že musí takhle zdražit elektriku je zločin máme dvě jaderné elektrárny. Vše by se dalo řešit ale… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ale všichni přeci věděli za kolik se vyrábí elektrika. Samoživitelka nešla k volbám, tak teď půjde i s dítětem do kontejneru. Bába s dědkem se nechali přemluvit, tak teď budou zpívat ve sboru někde ve sběrném táboře. Mladým v Praze co chtějí vypadat jako vzdělanci, ještě k tomu zvednou hypotéky. Myslím, že to tak je dobře.… Číst vice »

adam
adam
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Občas mám tendenci mluvit stejně, protože člověka prostě hrozně štve ta neuvěřitelná lenost, tupost a pasivita mnohých lidí. Dokonce některé podezřívám z jakési zvrácené škodolibosti, neb i když jdou k volbám, tak volí tak volí doslova obyčejné zmetky…No, není asi správné takto uvažovat, ale člověk si nějak ulevit musí. V opačném případě by to srdíčko… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  adam

OPRAVDU JE NUTNÉ, ABY LIDI PADLI NA DNO, NEŽ POCHOPÍ, ŽE JSOU ZNEUŽÍVÁNI?
https://pravyprostor.net/?p=150191

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Přesně tak po novým roce jim to ukážou a pak se snad začnou dít věci.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

SNAD!!!