Kdybych byl v Česku uhlo nebo energobaronem nebo kdyby mi patřila nějaká opravdu velká banka…

To už určitě nikdy nebudu…. Promeškáno, ztraceno. Ale kdybych byl? Pak bych přemýšlel stejně jako Křetínský. Jak prostě Fialovi, finančnímu podgeniovi Stanjurovi a vrchnímu klaunovi Obludária Síkelovi ukázat, po pátečním slavném prohlasování té daně z nezasloužených zisků, ten vztyčený prostředníček také.

Ale v žádném případě bych nefrajeřil tak jako on a neučinil tak veřejně. Proč také, řídím se zlatým bankéřským pravidlem, že peníze, zejména ty moje, mají rády ticho. Prostě jen tak jsem si dal malou duševní rozcvičku, co bych asi nyní organizoval, aby ode mne ti tři duševní tragédi neviděli ani vindru.

Já na to mám jen svou starou hlavu, oni celé štáby daleko chytřejších, znalejších a pružnějších mozků, než je ten můj. A na to, co si dál přečtete, určitě přišli už dávno a že to i už zorganizovali a nečekali na nějaký český parlament, je jednou jedna.

Nicméně proč si trošku edukativně nezaspekulovat, jak Stanjura tak maximálně utře nudli, v lepším případě slzu v oku, místo aby příští rok zinkasoval 85 miliard.

Začnu tím uhlo a energobaronstvím. Takový Tykač drží doly a k nim i elektrárnu, kde podstatnou část vytěženého uhlí spaluje. Jiným příkladem právě Křetínský, který sice doly na hnědé uhlí také provozuje, jenže v Německu a do Chvaletic , kterážto elektrárna mu říká pane to vozí. Nebo tady máme Karla Komárka., který těží něco málo plynu na jižní Moravě v MND, kde provozuje i plynové zásobníky a následně v ČR obchoduje s plynem a elektřinou.

Nepochybuji, že schémata proti té tzv. „válečné dani“ , která se ovšem a nikoliv kupodivu zásadně vyhýbá českým výrobcům všelikého vojenského vybavení, především zbraní a munice, jakož i překupníkům tzv. zelenéhop materiálu, kteří mají opravdu windfall zisky ve velkém, všichni ti zmínění Tykačové, Křetínští a Komárkové dávno a dávno připravili. A fajnové a detailně propracované, aby na ně nikdo nemohl. Pokud by se vůbec odvážil.

Já nahodím jen takové hrubé, nebo spíše dřevní. Hodně hrubéa hodně dřevní.

Takže mám důl/plynový vrt. Podléhá Stanjurově dani. Mám elektrárnu, ta podléhá té dani také a zřejmě sem bude patřit i firma, co vlastní zásobníky a uskladňuje tam plyn. Určitě pak dani podléhají obchodníci s energiemi. Proto také Křetínský utekl se svým energetickým velkoobchodníkem z republiky, protože finanční podgenius Stanjura mu hodla speciálně zdanit i vejvar ze zahraničních obchodů. Takže nejen že o něj přijde, ale také o daně ze zisků na českém území. Od jmenovaných pánů a všem podobným, například od takového Pauknera, co obchoduje ve velkém s uhlím.

Ale pojďme si nastínit jak to nějak poběží..

V prvním kole kupuji někde v daňově příznivém zahraničí už dávno založenou čistou firmu. Nebo spíše řetězec firem. Ale pro zjednodušení a snazší pochopení zůstaňme u jedné. Chtěl bych , aby ta firma byla co nejstarší. Ideálně tak 3-5 let. Prostě nebyla nová.

A tahle zahraniční firma by s mým těžařem uhlí nebo plynu podepsala , samozřejmě třeba už loni, nebo nejpozději v lednu tohoto roku smlouvu na dodávku uhlí/plynu, s datem zahájení dodávek řekněme 15.listopadu 2022. Přirozeně za cenu , která byla na světových burzách pro danou komoditu v den podpisu té smlouvy. Tedy před rokem!!!!! Řekněme zvýšenou o 3-5%.

Každý soudný člověk, a to jak soudní znalec, tak eventuální soudce by museli uznat, že k datu podpisu takové smlouvy to byla cena nanejvýš řádná a dobrá! Že z dnešní ho i budoucího hlediska směšná a výrazně nízká až dumpingová? Kdo mohl tehdy cosi tušit o válce na Ukrajině a sankcích kolektivního Západu, které ty ceny energií a energetických nosičů vyhnaly na současné a budoucí fantasmagorické úrovně soudruz… eh omlouvám se – vážení pánové????

Přirozeně že nikdo!

Takže Tykač nebo Komárek své uhlí/plyn své zahraniční afilaci v daňově příznivé zemi prodávají v podstatě dnes za režijní náklady, bez zisku a ten shrábne před Stanjurovou hrabivou ručkou v zahraničí ukrytý obchodník, který ovšem nemá s nějakým Tykačem nebo Komárkem žádnou spojitost. Nedohledatelné! No a tenhle obchodník ten má uzavřenou přirozeně dávno a dávno ještě další smlouvu – s Tykačovou elektrárnou, Komárkovým zásobníkem, o dodávkách uhlí/ plynu do elektrárny/ zásobníku. Tentokráte ovšem přísně za světové ceny. Nejlépe za spotový trh nebo ještě dráže, pokud to oligarchové budou hrát hodně agresivně a na tělo. Takže lektrárna/zásobník jede na maximálně drahé či předražené vstupy. Opět aby netvořila žádný zisk. Ale dejme tomu, že je už dávno účetně odepsaná a elektřina se počítá, jak víme, dle naprosto nesmyslných pravidel, podle toho za kolik jednu MWh vyrobí nejdražší zdroj. Takže i tak by tam mohl vzniknout zisk na který by si Stanjura velmi rád sáhnul! Takže si to vážení přátelé celé zopakujeme! Opět se objeví zahraniční trader, určitě opět z daňově přívětivého státu, který přece už dávno podepsal smlouvu, že mu Tykačova/Křetínského tuzemská elektrárna od 15. listopadu 2022 odprodá každou, či skoro každou vyrobenou kWh elektřiny. Opět za cenu před rokem +5%. Takže opět je dosaženo skoro žádného zisku pro firmu registrovanou ve Fialalandu! Nula nic!

A stejně jako je zisk z těžby uhlí celý realizován v daňově příjemném zahraničí, je i zisk z vyrobené elektřiny daněn tam. Protože ten zahraniční trader český energooligarchů jej prodá nějaké takové místně příslušné BohemiaEnergy a ta ho následně s jistým , nijak velkým ziskem prodá každému jednomu z nás. Prostě v ČR po pátečním velkém daňovém  vítězství se žádný účetní zisk nevytvoří. Takže není co danit, Stanjuro!

Jediné, co dokážeš zcela určitě je ukrást něco kolem 12 miliard, jak mi vyšlo, nám drobným akcionářům ČEZu. To je bez debat. Fakt úspěch. Jako kráva! Tedy spíš kráva než úspěch. Ni nic. Ještě je záhodno pošpitat o tom, jak se té slavně zvítězené dani budou vyhýbat banky.

Opět – nepochybuji, že tihle finanční žraloci svoje optimalizační schémata mají do detailu propracovaná. Vím o čem mluvím. Kdysi, podobné velké mozky vymyslely, že banky budou odvádět do fondu pojištění vkladů poplatek rovnající se určitému zlomku procent z klientských vkladů, které držely na účtech k určitému datu. Klíčové slovo znělo “na účtech“ Ovšem například směnek, přesněji depozitních směnek se to netýkalo!!! Směnka není účet! Takže nic snazšího , než se dohodnout s těmi nejbohatšími firemními i soukromými klioši, že se jim peníze z účtů, ať už běžných nebo termíňaků a podobných přehodí do depozitních směnek, přirozeně s o něco vyšším úrokem, aby byli motivováni a následně zase po rozhodném datu zpět. A do fondu pojištění vkladů šlo technické minimum. Ale to už je opravdu dávná, prachem zapadaná story. Čo bolo to bolo….

Teď jde o to, co bude. Troufnu si říci, že určitě to, co uvedu dále, plus mnohé další, co mne ani ve snu nenapadlo.

Takže co bych dělal, kdyby mi osud daroval takovou Komerčku nebo Spořku.

V každém případě bych začal tím, že bych okamžitě zvedl úroky na klientských vkladech! Momentálně právě největší banky hřeší na to, že mají hodně likvidity a to dnes už za extrémně nízký úrok a sami tytéž peníze pokud je jednoduše, bez jakéhokoliv rizika deponují u ČNB za ně berou 7% a nemusí hnout malíkem! Takže pokud dávají na spořáku nebo termíňaku 3-4% , pořád vaří skvělej vejvar a to bez sebemenšího rizika! Při až bilionech korun na klientských depech je to obchod snů.

Malé banky tohle vidí úplně jinak. Není problém dnes získat spořící účet s výnosem přes 5% a jedna z malých bank dává dokonce ještě o procento navíc. Termíňák na rok a více za 6 také není žádný velký problém.

Takže teď dostali finanční giganti, řečeno vládním ptydepe – silný signál, aby se snažili i oni. Nikoliv z titulu nějaké lidumilnosti, ale prostě proto, aby jim neubývali klienti a neodváděli svoje peníze k těm mrňousům….

Sice už nevyrejžuju 4% nýbrž třeba jen 1,5, ale i to je příjemné, protože bez rizika a navíc -NEPLATÍM STANJUROVU DAŇ a u kliošů se dobře zapíši, takže je následně v klidu orvu někde jinde. Třeba na poplatcích…

Ale tohle není zdaleka všechno! Ani být nemůže. V paralelním dnešním článku je řeč o tom, že ratingová agentura Moody´s zhoršila poměrně podstatně výhled českých bank. Protože sem vtrhne asi dost velká recese a je čekají problémy s úvěry, které poskytly.

Tomu rozumím. Mají li analytici Moody´s pravdu, pak banky budou muset na ohrožené, tzv, klasifikované úvěry tvořit tzv. rezervy, zvané oprávky. Prostě jde o odložené peníze, z kterých by banka vykryla ztrátu, kdyby úvěr selhal zcela nebo zčásti.

O oprávky se vždycky tvrdě bojuje a hned dvakrát. Poprvé mezi jednotlivými úvěráři a útvarem řízení rizik příslušné banky a podruhé mezi tímhle útvarem a externím auditorem. Oprávky jdou totiž vždycky na úkor ZISKU! Zisk se o ně při jejich tvorbě snižuje a naopak pokud se ukáže, že ohrožený kredit dopadl lépe než se čekalo je oprávka rozpuštěna připočtena k aktuálnímu ročnímu zisku. Třeba za tři nebo pět let. Nebo i déle. Úvěráři bojují proto, aby se jim nezhoršil interní skoring, že dali špatným dlužníkům, řízení rizik zase chce cizím auditorům dokázat, že banka má prvotřídní portfolium a hlavně – že není třeba snižovat zisk!!!

Příští rok Stanjura zařídil, svým slavným vítězstvím, že banky zoprávkují všechno, co půjde. nejen, že se nebudou přít s auditory a úvěráři s riskaři, ale dle mého chabého názoru budou úpěnlivě hledat každou chybějící sebemenší tečku nad i nebo za větou v úvěrové smlouvě, která jim umožní tvořit oprávky. Samozřejmě tak, aby je rozpustili PO KONCI Stanjurovy daně!!!! A tohle bude o desítkách miliard! Nejméně. Na úkor zisků, jak jsme si řekli!

Je to všechno? Ani zdaleka. Určitě jsou nyní horečně projížděny smlouvy se zahraničními matkami českých bank o poskytování všelicjakého know – how, pronajímání software a výpočetních výkonů, různých poplatků za bankovní služby a poradenství, používání značek matek, nominálně jsou do českých afilací nominálně přesouváni různí, velmi drazí specialisté, kteří ale nejspíš budou mít místo výkonu své práce, přesně tam jako dosud, atd.atd. Tady je obrovský a v podstatě neomezený prostor pro kreativitu! S jasně deklarovaným cílem – nedat Stanjurovi ani vorla.

Piráti, jakkoliv jejich návrh byl absurdně zhovadilý, měli s nápadem nechat dań platit retroaktivně už na 2022, věcně pravdu. Nyní všichni získali minimálně 10 týdnů na to, aby přijali protiopatření. Finanční podgenius Stanjura si sice prosadil, že daň z neoprávněných zisků se bude platit kvartálně zálohově, ale tuší chlapec jeden nešťastná a nevědomá, kde asi tak vezme za rok a půl ty těžké miliardy na daňové vratky bankám??? Ale proč by si tím dělal vrásky. Jemu ke štěstí bude stačit, že si vlastně od bank bezúročně půjčí. Není to sice 85 miliard, ale každé love dobrý…

Nepochybuji, že bankovní hlavy budou vymýšlet daleko sofistikovanější a účinnější fígle. Umím si třeba představit například zvýšené úvěrování do zahraničí za minimální úrokové marže, s tím že mateřská banka od dlužníka bude trvale inkasovat poplatky za zprostředkování úvěrů, aby se dorovnal běžný bankovní zisk. Zrovna tak si je myslitelná reverzní operace, že zahraniční matka bud poskytovat úvěry v ČR místo své české dcery a ať si Stanjura honí belgickou KBC nebo francouzskou SoGe, rakouskou Erste a Raifku či italské UniCredit a zkusí je danit!!!! Tůdle nůdle!

Takhle nějak bych přemýšlel já, kdybych byl tím energobaronem nebo majitelem nějaké velké banky….

Nejsem. A vedle toho vím, že ani náhodou ani nejchytřejší na světě. Co napadne mne, dávno již vyřešili ty skvěle naolejované a bystré mozky.

My to jen všechno zaplatíme. Jenže skutečné řešení – tedy prodávat v Česku lacino vyrobenou elektřinu v tuzemsku napřímo a tedy za lacino, bez zahraničních pijavic, to by vyžadovalo od Fialy, Stanjury a Síkely orbánovskou odvahu se za české zájmy porvat v Bruselu!!!! A to oni v žádném případě! Oni si tam jezdí proto, aby je tam pohladili po hlavičce a vyfotili se s nimi, že nejsou potížisté jako ten hnusný Viktor!

Autor: Petr Vlk, zdroj: Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Podpořte Novou republiku – číslo bankovního účtu: 2300 736 297 / 2010

3.3 3 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Pokud budou tito slouhové slouhů u moci tak se nic nezmění k lepšímu doufám že to ožebračovaným Čechům dojde a zvolí změnu. Pro Českou vládu která odejde z jejich vyděračské burzy odmítne zelený blábol a Istambulskou dohodu.

Kastelan
Kastelan
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Tomu nevěřím, už jsem na toto naprosto rezignoval. Nejmíň polovina Čechů (zejména mladších ročníků) úplně zpitoměla. Stačí si vzpomenout na ty manifesty miliónu hnusu pro fašismus. Sleduju 32 let, jak degeneruje politická vůle k čím dál horším pitomcům. A nevěřím tomu, že panoptikum těch dnešních kašparů vládnoucí koalice je ta nejhorší. To… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Kastelan

Pokud přijde bída na kozáky tak se jim to nebude líbit taky už teď je naprostá většina lidí naštvané. Jen by to chtělo aby se sjednotili.