Náš tip – prezidentský kandidát SPD Jaroslav Bašta (rozhovor)

Jediný kandidát na prezidenta, který má vládní a diplomatické zkušenosti, velký přehled, který vždy hájil politiku pro lidi a ne pro elity, bohaté nebo zahraniční protektory. Historik, archeolog, disident, jeden ze zakládajících funkcionářů české demokratické kontrarozvědky, vlastenec, spisovatel a publicista, velký kritik asociální a likvidační politiky Fialovy vlády a odpůrce posílání zbraní na Ukrajinu. Přinášíme rozhovor kandidáta SPD pana Jaroslava Bašty, který poskytl stanici CNN Prima News. Redakce Nové republiky vyzývá k volbě Jaroslava Bašty prezidentem republiky.

Lenka Procházková
Lenka Procházková

Žádný spravedlivý mír v konfliktu Ruska s Ukrajinou nebude. Je absurdní, když se my Češi neustále pokoušíme jen o válečné řešení. To v dalším díle rozhovorů s prezidentskými kandidáty řekl pro CNN Prima NEWS Jaroslav Bašta, jehož do boje o Hrad nominovala SPD. Bývalý disident se rozpovídal nejen o Vladimiru Putinovi, ale i o své zkušenosti z těsné vězeňské cely, kterou za komunistického režimu dlouhé měsíce sdílel s vrahy.

Těsně před agresí na Ukrajinu jste pro Český rozhlas řekl, že Rusko má nárok na svou sféru vlivu. Nepředstavuje kandidát na prezidenta s takovým názorem bezpečnostní hrozbu pro tento stát?

Ne, v tomto případě to přece platí i nadále. Rusko je jaderná velmoc. A pokud máme i dále v Evropě vedle sebe existovat, tak bude třeba vymezit prostor pro Evropskou unii a pro Rusko. My podél Ruska nedokážeme postavit Velkou čínskou zeď. A zároveň ho nedokážeme odstranit. Tady je třeba být realistický. Počítat s tím, že pokud jde o Rusko, je součástí evropského kontinentu, evropské politiky a také evropské bezpečnosti. Jen na tom záleží, zda náš kontinent bude pokračovat, nebo zda se z něj nestane jaderná poušť.

Navážu tedy další vaší citací. V únoru jste pronesl, že Ukrajině nezbývá než se smířit se ztrátou části svého území. Politolog Jiří Pehe tehdy reagoval: „Pokud má pan Bašta dům, zdá se, že se smíří s tím, že násilně a protiprávně kus jeho domu zaberete.“ Nuže – smířil byste se s tím?

Není to příliš příhodný příměr. Zde jde o geopolitiku, pravidla jsou naprosto neúprosná.

Jaká pravidla?
Jedno z nich je, že pokud situace dojde do určitého stadia, pak neexistuje nic jiného, než hledat příměří nebo mír. Pokud jde o válku mezi Ukrajinou a Ruskem, tak se scénář pravděpodobně bude podobat počátku 50. let minulého století s válkou na Korejském poloostrově. Budou probíhat jednání o míru, výsledkem bude kompromis, který se nebude líbit ani jedné straně. Druhá alternativa je, že se bude bojovat do samého konce. To je alternativa, kterou však nepředpokládám, protože například pro Ukrajinu by nemusela dopadnout dobře.

V jednom z rozhovorů jste zmínil svatého Augustina, podle kterého není cílem války vítězství, ale mír. Pokud možno spravedlivý mír. Jak by podle vás vypadal spravedlivý mír v současném konfliktu?
Žádný spravedlivý mír nebude.

Řekněme, že by být mohl. Jak by pak vypadal?
Pokud by to měl být spravedlivý mír, tak by zřejmě mělo dojít k požadavku Ukrajinců. Tedy k navrácení stavu zpět před rok 2014. Mimo jiné proto, že od roku 2014 probíhala občanská válka na východě země se 14 tisíci mrtvými. Na to se nyní zapomíná. Spravedlivý mír je v tomto případě takový, který by nevedl v nejbližší době k další válce. Tedy ne Versailleský mír, ale něco na způsob příměří v Koreji. Tam jsou bezmála 70 let na obou stranách vojáci, hranice je frontová, přesto se neválčí.

Vrátím se ještě k jedné vaší větě. V lednu 2022 jste tvrdil, že Putin nemá důvod k útoku na Ukrajinu. Svědčí tahle mylná předpověď více o nevyzpytatelnosti ruského prezidenta, nebo o vašem špatném úsudku?

Pokud jde o prezidenta Putina, tak jsem již několikrát zmínil, že vše vsadil na jednu kartu. Patrně to bylo způsobeno jeho dvouletou izolací během covidu. Ode všech si udržoval odstup 20 metrů. Během této doby napsal knihu, ve které konstatoval, že Ukrajina vždy byla a bude součástí Ruska. Publikaci nechal rozdat všem příslušníkům bezpečnostních sil. To je málo známá informace. Pokud by to na Západě věděli, tak by se při všech jednáních patrně chovali trochu jinak. Po rozdání knihy totiž bylo jasné, že se invaze chystá. Bylo tedy dobré ji zastavit už v té době. Jeho angažovanost v konfliktu půjde až na samou hranu. Pokud vysvětluje, že jadernou velmoc nejde porazit, tak je to třeba brát vážně.

Abychom si to vyjasnili. Vy jste si na jedné straně v srpnu 2021 postěžoval, že se česká diplomacie chová k Rusku hůř než k nacistickému Německu ve 30. letech. Na druhé straně jste však rovněž řekl, že porušování mezinárodního práva a celistvosti jiné země jsou věci, které nelze tolerovat. Jaký je tedy váš vztah k Putinovu Rusku?

U české diplomacie mi chybí snaha o hledání nějakého jiného než válečného řešení. Když se podíváte na vojenskou váhu České republiky, tak se jedná o docela absurdní přístup. Z geografického hlediska nepatříme k zemím, které jsou přímo ohrožené. Nejsme na hranici dotyku.

To sice nejsme, i tak zde ovšem došlo k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, kde zemřeli dva čeští občané. A vina se připisuje Rusům.
To se stalo před osmi lety, z toho sedm let se vyšetřovalo úplně jinak. Pak najednou vyplynulo, že se jedná o ruskou agresi. Takové věci se přitom šetří cestou práva. Konečné slovo, kdo to udělal a jak to bylo, má mít soud. Nevšiml jsem si, že by v tomto případě bylo zahájeno trestní stíhání. Že by to došlo dál než k vyslovení velmi vážných informací.

Vychází se z informací české tajné služby. Copak jim nelze věřit?
Tajné služby před tím sedm let nedaly k případu jedinou indicii, která by svědčila o tom, co se stalo. Všechny závěry svědčily o problémech, které byly jak s pronajímáním skladů, tak i se zacházením s výbušninami. Oficiální vysvětlení bylo, že v televizi ukázali fotografie dvou agentů GRU. Očekával bych tedy, že neukážou snímky z britského letiště, ale snímek z českého videa. Tak, aby mohli najít svědky.

Opakuji otázku: Českým tajným službám podle vás nelze věřit?

V těchto službách jsem pracoval a mám k nim skeptický přístup. Chci prostě důkazy, ne hypotézy.

Jinými slovy: Nevěříte, že za útoky může Rusko?
Pouze říkám, že by bylo dobré, pokud by se přišlo s přesvědčivými důkazy.

Pořád jste nám neodpověděl, jaký je váš názor na Putinovo Rusko.

Putin je tam příliš dlouho. Zažil jsem dobu, kdy přišel, protože jsem shodou okolností do Moskvy jako velvyslanec nastoupil pár měsíců po tehdejších prezidentských volbách. Celou dobu jsem sledoval vývoj a došlo tam podle mého ke dvěma negativním zlomům. Prvním bylo zatčení Chodorkovského a změna náhledu na období Jelcinovy vlády. Odvrátili se jak od něj, tak od samotných liberálních principů ekonomiky. Když se privatizovalo, tak podniky získali majitelé. Po nástupu Putina a lidí ze silových resortů typu KGB či GRU se začalo razit, že podniky nezískávají majitelé, nýbrž správci. Dostali je navíc proto, že ve vhodný čas znali vhodné lidi. Tím pádem došlo k jisté dohodě mezi oligarchy a Kremlem.

Co s touto zemí bude podle vás dál?
Rusko se bude muset připravit na to, že nastoupí někdo jiný, než kdo tam vládne od roku 2000. To je 22 let, přičemž vlastně nepočítám dobu, kdy byl Putin premiérem. Dá se předpokládat, že jeho nástupce bude zcela jistě vybrán Putinem. Musíme si uvědomit, že už je dnes v čele státu déle než Brežněv. Překonává rekord posledního cara Mikuláše II., před ním budou už jen tři vládci. Stalin, Kateřina Veliká a Boris Hrozný. Berme navíc v potaz, jaké je pojetí ruské politiky.

Jaké?
V Evropě bereme všechny hranice jako svaté. Rusko ale nemá pevné hranice. Hranice Ruska odjakživa vyznačuje síla nebo slabost Ruska, případně síla nebo slabost jeho sousedů. Z toho vyplývá jedno poučení: Jste-li sousedem Ruska, je zapotřebí být silný. To je něco, na co jsme zapomněli. Nyní kvůli tomu poneseme důsledky.

V takto kritické době se chcete stát českým prezidentem. Být v čele země, která se proti ruské agresi aktivně postavila. Proč jste se stal nominantem SPD zrovna vy?
Pochopil jsem, že SPD si mě vybrala především kvůli mé minulosti. Souhlasil jsem ze dvou závažných důvodů. Prvním z nich je, že se skutečně nacházíme v krizové a nesmírně obtížné situaci, se kterou je zapotřebí něco udělat. Je nutné lidem pomoci dostat se z hlubokého propadu. Funkce prezidenta České republiky má přitom dost pravomocí, aby člověk mohl ledacos ovlivnit. A druhý důvod? Politice se věnuji už od podzimu 1967. Když takovému člověku v závěru politické kariéry nabídnete kandidaturu na prezidenta, odmítnout to prostě nejde.

Zmiňujete konec 60. let, narážíte na své působení v mládežnických organizacích, pro které jste byl za komunistů zatčen, odsouzen na dva a půl roku do vězení.
Ano, zatkli mě v lednu sedmdesátého, tenkrát mi bylo 21 let.

Co vám z té doby utkvělo v paměti?
Ve vězení jsem velmi špatně snášel hlavně prvních šestnáct měsíců, protože jsem seděl na Ruzyni ve vyšetřovací vazbě – představte si, že takovou dobu trčíte v cele, která má třikrát dva metry. Neustále vám svítí, ani na chvíli nejste ve tmě. Dodnes se mi kvůli tomu špatně spí, jakmile svítí světlo. Chovám se proto jak můj kocour, zakrývám si oči tlapkou. Z Ruzyně mě převezli na Bory, do mého rodného města. Byl jsem jedním z prvních lidí, kteří tam byli odsouzeni za podvracení republiky, takže se na mě docela soustředila pozornost. A to jak bachařů, tak spoluvězňů. Zjistil jsem tam, že dokážu vycházet skoro s každým. Byl jsem na cele, kde nás bylo deset; šest jich sedělo za vraždu, s pěti z nich jsem se celkem skamarádil, chovali se relativně slušně. Jen jeden byl podrazák.

Jak si člověk u takových lidí získá důvěru?

Nesmíte se bát. Dostávali jsme starou, modrou leteckou uniformu, já si do jejího šosu schoval nůž. Věděli, že kdyby si na mě něco zkusili, tak bych ho klidně použil.

Došlo k momentu, kdy to bylo na spadnutí?
Došlo. Já jsem si ale mezi nimi vydobyl respekt. Měl jsem jistou autoritu. Jako mladý jsem hrál závodně šachy, takže se mi povedlo vyhrát i přebor borské věznice.

To vám respekt mezi vrahy získaly šachy?
Taky. Ověřil jsem si to v momentech, kdy se důvěra ostatních prokázala. Stalo se třeba, že kdosi z nich odcházel na svobodu. Přišel za mnou a řekl, že má tranzistorák; což bylo pochopitelně přísně zakázáno. A že prý mi ho prodá. Musel jsem přemýšlet – na cele nás bylo moc, tam bych nic neschoval. Musel jsem to vzít do práce, kde jsem věděl, že oba moji kolegové jsou slušní. I ten mladý kluk, který v sedmnácti někoho zabil… Rádio jsem tedy koupil. Ze všeho nejvíc asi proto, že se to nesmělo. Ale i kvůli tomu, že bylo dost příjemné si při odpolední směně zalézt do sklepa a pouštět si přímo v borské věznici Svobodnou Evropu nebo Hlas Ameriky. A taky: Jakmile se hrálo hokejové mistrovství světa, poslouchali jsme, jak to naši válí.

Potkal jste ve vězení nějaké zajímavé osobnosti?
Ano, třeba generála Václava Prchlíka. Dostal 22 měsíce za to, že chtěl, aby ve Varšavské smlouvě rozhodoval i někdo jiný než Sověti… Byla to doba, ve které jsem si prošel různými těžko uvěřitelnými historkami.

Jako třeba?
Když jsem podepsal Chartu 77, byl z toho u mě v práci strašný skandál. Rozhodovali, co se mnou. Jenže protože jsem už rukama dělal, prostě mě nemohli jako ostatní poslat k lopatě. Přemýšleli, přemýšleli, až na to „správné“ potrestání přišli. Já totiž zastávám názor, že existují instituce, které by člověk měl podporovat bez ohledu na režim. Proto jsem i tehdy byl v odborech. Oni se tedy rozhodli, že mě potrestají vyloučením z odborů. No jo, museli ale kvůli tomu svolat odborovou schůzi. A moji kolegové mě na ní odmítli vyloučit. Bylo z toho obrovské zděšení. Vyřešili to geniálně: Poslali mě stavět elektrárnu Chvaletice, kde jsme od naší firmy byli jen dva. Eliminovali tak můj špatný vliv na ostatní.

Ostatní bývalí disidenti se dnes proti SPD obyčejně štítivě vymezují, vyjste naopak jednou z jeho tváří. Nepřišel jste kvůli svému současnému angažmá o přátele?

Ne že by se na mě všichni tvářili pozitivně. Ano – mají s tím trochu problém.

Zeptám se tedy natvrdo: Jak se může bývalý disident stát jednou z tváří SPD?
Někdy od roku 2015, kdy se tu ve větší míře objevily politická korektnost a podobné nápady, jsem začal mít pocit, že se to vrací k tomu, co jsem zažil v roce 1969.

Vážně to podle vás lze srovnávat?
Ano. V tom duchu, že pokud teď o některých věcech mluvíte, taky vás hned nálepkují. Když jsme tenkrát mluvili o svobodě slova, dozvěděli jsme se, že jsme prý pravicoví oportunisté. Po roce 1990 jsem byl paradoxně za podobné výroky označován za levicového extremistu.

Určitě byste už ale za ně nešel do vězení.
Asi bych to měl dovysvětlit. V letech 1968, 1969 jsem byl na fakultě ve všech stávkových výborech, taky jsem se stal členem Vysokoškolského svazu studentstva, účastnil se různých kongresů. Naše poslední stávka proběhla v dubnu 1969, po nástupu Gustáva Husáka. To byl jen tak mimochodem také první moment, kdy se o mě začala zajímat StB. Oblepili jsme fakultu různými plakáty, jim se nelíbil ten s nápisem „Nechceme socialismus s husí kůží.“ Prý že je to hanobení čelného představitele. Součástí naší kritiky byl taky dokument, který se mimo jiné týkal našeho protestu proti omezování svobody slova. Teď jsme u té současnosti – já ho někdy před sedmi roky našel, opsal jej, publikoval. A něco vám řeknu: Vypadal, jako by byl psán pro tuto dobu.

Vámi kritizovanou politickou korektnost dnes vzývají především mladí. Což mě přivádí k otázce – nenastal po funkčních obdobích Miloše Zemana čas na to, aby na Hradě seděl pro změnu někdo nedůchodového věku?
O tom musí rozhodnout voliči. U nás je nicméně taková tradice, že by prezidentem měl být někdo, kdo má za sebou zajímavý život. A zároveň i cosi, co se dá označit za určitou kvalifikaci pro tuto funkci. Já působil na zajímavých místech v exekutivě, získal jsem významné zkušenosti ve sněmovně, ve vládě, coby náměstek ministra zahraničních věcí, jako velvyslanec. I předlistopadová minulost vlastně hraje v můj prospěch, vždyť pobyt ve vězení tady s nadsázkou též platí za součást prezidentské kvalifikace – za mřížemi pobyli Gottwald, Husák i Havel, Zápotocký a Novotný se za války ocitli v koncentráku, Svoboda strávil několik měsíců ve vyšetřovací vazbě, Masaryk a Beneš byli „alespoň“ odsouzeni v nepřítomnosti, místo nich seděli jejich příbuzní.  Třeba mě mladí budou považovat za natolik exotického, že jim přijdu jako zajímavá varianta.

Ale zpátky k těm mladým. Jak je chcete ve svých 74 letech oslovit, aby volili právě vás?
Třeba mě budou považovat za natolik exotického, že jim přijdu jako zajímavá varianta. Koneckonců právě u mladé generace při minulé prezidentské volbě velice uspěl i Karel Schwarzenberg. Takže to nelze vyloučit.

Má snad být Schwarzenberg vzorem pro kandidáta SPD?
Určitě mě může inspirovat tím, jak mladé přesvědčil, že dlouholeté zkušenosti stojí za to si vyslechnout.

Jen s tím pankáčským čírem, které zdobily jeho volební plakáty, si vás moc nedovedu představit.
Taky si nejsem jist, jak by na mně vypadalo. S tím kopírováním bych to zas tolik nepřeháněl. Já si docela vystačím s tím, jak vypadám doopravdy. Ostatně: Věřím tomu, že po čtyřicítce si každý za to, jaký má obličej, může sám.

ZDROJ

Nová republika děkuje za finanční dary, které posíláte na účet 2300 736 297 / 2010

 

 

3.2 6 hlasy
Hodnocení článku
61 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Jaroslav Bašta je určitě že všech kandidátů na prezidenta nejblíže oné “absolutní pravdě”. Rovněž rozumím tomu, proč ho SPD jmenovala svým kandidátem. Je to člověk s neposkvrněnou minulosti, disident. Nemohou mu vyčítat, že byl komunista, stará struktura. V situaci, kdy ministr vnitra či předseda ÚS tvrdí o SPD, že je to nedemokratická strana, je… Číst vice »

Vopice
Vopice
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Pravda je jen jedna. Pokud nevolím pravdu, volím lež. “Pokud by to měl být spravedlivý mír, tak by zřejmě mělo dojít k požadavku Ukrajinců. Tedy k navrácení stavu zpět před rok 2014.” Ano, ano, pane Bašto. Aby mohly USA postavit na Krymu svou vojenskou základnu. Pak by byl mír. Myslí vám to!!!

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem

Každý, kdo nepíše pod svým jménem je anonym. Chce to někdo rozporovat? Pod cizím jménem můžete beztrestně psát cokoli. Urážky, neověřená tvrzení… Tvrdit, že je zvykem psát pod nějakou přezdívkou je jen výmluva. Když svá tvrzení aspoň zdůvodníte, bylo by to ještě přijatelné. Anonymní neověřitelná tvrzení pod smyšleným jménem –… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Nikdo se tu nehlaste pod svým jménem obcházejí tu neziskovkáři kteří by rádi někomu upletli prokurátora. Panu Davidovi se nelíbí kritika ostatně jako všem v  politice. Pan Bašta to nedá a vaše strana to ví nechcete spolupracovat tak se to časem vymstí čas už dochází hrozí agenda 2030 a bude potom vše… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Tak tak.
A navíc se nám pan doktor tak trošičku odkopal.
Nu což, spojovat se nechtějí, demonstrují a politikaří samostatně.
Nejhorší je že oni ví co činí a vyhovuje jim to.
Někde v paměti mě vytanulo něco na způsob: ať už s vámi nebo bez vás.
Tak mě to dnes připadá.
Je mě líto Jany.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

A ti druzí chtějí spolupracovat? SPD má velice prostý program. Více přímé demokracie, osobní odpovědnost (z toho tedy i odbornost) a hlavně referendum. Jestli je příkladně pan Rajchl pro to samé, kromě referenda které nemá v programu, (program PRO) a jak se profiluje – pojďme s tím něco udělat, mohl se tedy v SPD realizovat a pomoct dobré… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Lidé mají strach.

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Odpovídám naposled a na Vaše stránky se již – k Vaší velké radosti – nevrátím. Při registraci do diskuze mi byla PŘIDĚLENA přezdívka “Jana”. Vzhledem k tomu, že se stále jedná o zakázaný web, nepátrala jsem po příčině, domnívala jsem se, že je to nutné. Žádná neověřitelná tvrzení neuvádím, nikoho neurážím. Pan Bašta usnul na… Číst vice »

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jana

Proč mi to tak silně připomíná Vaše dlouhodobé nenávistné tažení proti Kateřině Novotné, která upozornila na Vaše “velice zvláštní” hlasování v EP na počátku Vaší kariéry?

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jana

Proč mi to tak silně připomíná Vaše dlouhodobé nenávistné tažení proti Kateřině Novotné, která upozornila na Vaše “velice zvláštní” hlasování v EP na počátku Vaší kariéry?

kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Kdo nepíše pod svým jménem, je anonym. Ale určitě nemůže díky tomu psát beztrestně cokoliv. Protože naše (diskutérů) identita je známa a kdykoliv může být vyžádána orgány činnými v trestním řízení. A navíc je k dispozici tajným službám, různým speciálním složkám ministerstva vnitra, ap. Takže tato anonymita je jaksi děravá. Proto si myslím, že… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Pana Baštu si vážím za odvahu v době socialismu ,ale po roce 1989 nějak ztratili disidenti kredit .Prosím ,jako kandidát SPD na funkci presidenta má možnost diskutovat ,ale to je asi tak vše.

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Když ne J.Baštu, pak tedy koho jiného? Je, momentálně, “povoleno” devět kandidátů, a asi jich už víc nebude. J.Bašta fakticky zůstal jako jediný!!! reprezentant alespoň nějakých vlasteneckých ideálů a myšlenek. Souhlasím, jeho písemný projev je velmi dobrý, ústní projev pod psa. SPD dostala, i dílem náhody, obrovskou šanci oslovit ostatní vlastenecké subjekty, a požádat… Číst vice »

Vopice
Vopice
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Pokud někdo zavírá oči před nacistickým režimem vypěstovaným západem na Ukrajině, před tím čistým zlem, pak je to kandidát stejný jako Pavel, nebo případně i Šafr nebo Janda.

Jana
Jana
před 1 rokem

Kutnohorskému a Tomáškové – Šanci nemá proto, že je mimo Prahu zcela neznámou osobou. Když se občas objeví v TV, jeho vystoupení jsou neslaná, nemastná, špatně se vyjadřuje – jednoduše, řečník to není – a, bohužel, vypadá stále jako by spal. A to je velký hendikep. Reaguje pomalu a nejasně, zásadně nikdy nikomu neoponuje.… Číst vice »

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jana

Hloupých řečí máte hodně, přičítám to vaší anonymitě. “Jana” to je nikdo. A je lhostejné, jste-li ve skutečnosti třeba Rudolf. Prostě nikdo – anonym. Opovrhuji vámi.

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Píši jen osobně ověřené a prověřené názory. Pana Baštu neurážím, konstatuji pouze stav věcí v současnosti. I přesto, že mnou opovrhujete, by bylo vhodnější volbou pro tuto náročnou funkci jméno jiné: MUDr. Ivan David, CSc.

Prodost
Prodost
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jana

Domnívám se, a je to jen můj názor, že pan Bašta byl ministerstvem “propuštěn” do klání proto, že Aspenem, tzn. Washingtonem, potažmo Bruselem/Berlínem byl vyhodnocen jako docela neškodný s malou nadějí na úspěch. Víte, rozum mi to sice nebere, ale vnímám, že zdebilizování národa se dokonale vydařilo, tipuji tedy, že vyhraje a) Babiš,… Číst vice »

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Prodost

Děkuji Vám. S každým Vaším slovem souhlasím. Rovněž bych volila Alenu Vitáskovou.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Vážený pane, já mám také internetovou přezdívku ale foto svoje. Mnohokrát jsem se zde pohádal s oponenty celkem dost tvrdě a nevybíravě. Přesto si přítomných zde vážím a nikdy bych nenapsal že jimi opovrhuji. Hold asi nás tahle doba hodně semlela a zdevastovala (včetně vás). Ale píšu i o sobě a svých úletech. Jenže v posledních měsících kdy… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Lubez
Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Také Vám děkuji za podporu. Asi jsem nepochopila, že se jedná o náborový leták.Počkám tedy ve své “hlouposti a opovržení” do voleb, abych si mohla začít sypat popel na hlavu. Nebo ne? Prodost to zhodnotil zcela přesně.

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Jana

Není zač. Celý svůj život jsem stál na straně,v uvozovkách slabších. Před chvilkou pan doktor něco napsal již smířlivěji ale stále je to málo. Když přestřelím už slova nelze zasunout zpět do úst a článek jež je publikován jakbysmet. Opravdoví činovníci dovedou přiznat svou chybu. A mimochodem, každý zde má své přízvisko… Číst vice »

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

I já to uvádím v poslední odpovědi majiteli webu. Ten však má černo před očima a svým chováním jen nabízí domněnku, že navrhovatelem tohoto kandidáta je on sám. A to vůbec netuší, co o tomto pánovi říkají chlapi v hospodě. Bohužel, Ludvíka Svobodu už mít nebudeme. Tento člověk měl takovou autoritu, že o něm nekoloval žádný… Číst vice »

Jana
Jana
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Tak nic. Múj poslední mail s důkazy, jež byly vyžadovány k doložení mých tvrzení, obratem smazali. Není co dodat! Uváděla jsem místo, kde usnul, v kolika pořadech se znemožnil a před několika dny nebyl schopen dokončit jedinou větu ve vysílání na Primě. Odcházím s hlavou vztyčenou a novými zkušenostmi.

vera
vera
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Hrozny interview. Mam pocit, ze ten intervjuk se snazil pana Bastu trochu znemoznit. A Basta? Nema sanci.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Argumenty p. Bašty jsou jak z jiného světa. Holedbá se svým politickým rozhledem a diplomacií, ale netuší, která bije. Možná by si mohl poslechnout Pjakina, aby se mu rozsvítilo. Je to opět jen globalistická loutka, která se tváří jako flastenec.

Pavel 1964
Pavel 1964
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Je to zajímavé, protože v Rusku zná mnoho vlivných lidí, včetně řady oligarchů. Přesto o současné situaci na Ukrajině není mnoho informován. Ale v odtržení má pravdu, mnoho ruských politiků by šlo udělat pořádek na Ukrajině dávno a nenechalo by to dojít do tohoto stavu. I vůči Evropě by postupovali mnohem razantněji. Putin pořád couval… Číst vice »

Vopice
Vopice
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Pavel 1964

To je samozřejmě naprostý nesmysl. Putin získal čas, během kterého mohl Rusko připravit na to, co přišlo. Pokud by na přípravu neměl 8 let, už by byl dávno konec a Rusko zničené. Ale pro mnoho gaučových generálů je toto zcela nepochopitelné.

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Každý kandidát, který “nekope” za ty, kteří spolu mluví, musí být hodně opatrný a zvažovat každé slovo, jinak by si ho naše “objektivní” “nezávislá” média pěkně podala.

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

“Tomášková” je další ubohý anonym. Pochlubte se svojí identitou!

Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

Lepší krtek v zahradě než li Danuš na Hradě. Fischera či Hilšera? Byla by to příšera. Petr Pavel, jak by smet vlád by hůř než Kazisvět. Ale i ten moudrý Zima není pro to české klima. Denisu neznáme a tak jí to nedáme. Babiš není český král na dvě strany by to hrál. Středula… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Já bych mu to přál i když máme jiné názory jenže realita je jiná. Kolik lidí volí SPD je to jen 11-13%. Alternativa vyloženě zklamala není žádný kandidát a bohužel nám zbude menší zlo než ty Čaputové.

Georg
Georg
před 1 rokem

Pan Bašta píše o Putinovi, že byl odtržený od ostatních politiků ve vedení RF. To nevím, ale rád bych mu připomněl co RF vyhlásila koncem roku 2021 o červených čarách. USA je tehdy neposlouchalo, stejně jako se chovalo K Minským dohodám, kdyby byly naplněny , zřejmě by k invazi (SVO) nemuselo dojít. S panem Baštou… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Jakýkoli postup s ostatními vlasteneckými a demokratickými silami odmítá. Myslím, že se jí tento přístup, může vrátit, kdy sama bude potřebovat podporu i jiných částí pol.spektra. A další rovinou je to, zda má šanci se dostat do druhého kola a tady vidím, že by onu pomoc potřebovala. Bohužel alespoň mě nic jiného nezbude, že budu… Číst vice »

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

To je fajn argumentace, Babiš se přece s vlasteneckými a demokratickými silami spojuje….

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Zapomněl jste ho počastovat “slušně” formulovanou výtkou za jeho anonymní nick a sdělit mu, jak jím (a dalšími nepodepsanými) pohrdáte.
Považujete – li tento způsob komunikace s diskutujícími, mnohdy voliči SPD, za správný , jen v něm klidně pokračujte. Sympatií SPD, kandidátovi Baštovi a tím i sobě rozhodně nepřidáte. I kdybyste byl stokrát europoslancem.

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Pane Doktore, vážím si Vás, jedním z důvodů proč, dle mě říkáte, co si myslíte. Mnohým se to nemusí líbit, ale jen takto lze případně v diskuzi dojít k “určité” shodě, případně ke kompromisu. Možná jste nepochopil co jsem chtěl napsat. Nejsem proti p.Baštovi nikterak zaujat, myslím, že je ze současných kandidátů ten… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Pan Bašta se svými politickými, diplomatickými, lidskými i dizidentskými zkušenostmi by jistě byl dobrým prezidentským kandidátem. Morálně jistě převyšuje Babiše nebo Pavla. No a vidíte, nemá šanci. Proč? Kdo to ví odpoví, odpoví mi na otázku….

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Prostě z těch hajzlů je naproso nejvolitelnější. Ani Zeman nebyl můj šálek čaje. Ale když jsem porovnal ten hnus vnucovala media a ta hovada, která jsem znal. Zbyl jen Zeman.
Dnes je situace stejná.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Václave, co si budeme povídat, Zeman byl jen jednooký mezí slepými králem…

MUDr. Ivan David, CSc.
Admin
MUDr. Ivan David, CSc.
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Když to “víte” tak to napište…

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  MUDr. Ivan David, CSc.

Možná je to nesmysl, ale napadá mně, že češi mají od věků prokletí v tom, že si neuměli nebo nechtěli ze svých lidí zvolit toho nejlepšího. Od dob Jana Lucemburského. Pořád si stavy hlídaly záda, aby náhodou někdo nebyl mocnější než. A takto se nám to vine historií až do dnešních časů.… Číst vice »