Auto Škoda na čínském trhu ….

První zprávy

Nedávno proskočila tiskem nesmělá zpráva. Auto Škoda prý zvažuje, že se stáhne z čínského trhu. Prý je tam velká konkurence a Číňané chtějí elektro vozy apod. Prostě Škodě tam pšenka nekvete, resp. přestala kvést.

Ale tak to přece nebývalo vždycky. Nebo? ptá se v komentáři Jan Campbell.

V roce 2016 jsme se mohli číst, že při příležitosti návštěvy prezidenta Zemana v Číně bylo podepsáno memorandum, podle něhož Auto Škoda v nejbližších pěti letech počítá s investicemi ve výši zhruba dvou miliard eur do rozšiřování modelové palety značky Škoda. Vlajkovou lodí na čínském trhu se měla stát Kodiaq. A také jsme se následně dozvěděli, že Čína je největším trhem pro Škodu. V roce 2016 se tam prodalo více než 310 tis. aut. Mluvilo se tehdy o smělých plánech, jak v roce 2020 se bude prodávat na tamním trhu kolem 600 tisíc aut značky Škoda.

Když si představíme velký nárůst prodejů v Číně, Čínu jako největší trh a investice ve výši 54 miliard korun – a dnes čteme, že Škoda se z tohoto trhu stahuje, nabízí se otázka: Co se tam stalo, když celý Volkswagen tam ve zhruba deseti lokalitách vyrábí a prodává kolem 3,3 mil vozů ročně? Proč se přestalo dařit Škodě, když údaje o celkových prodejích za skupinu VW neukazují na nějaký větší problém ostatních značek ze skupiny VW? Patrně jen Škoda má problém v době, kdy čínský trh prodeje aut roste – letos se odhaduje růst prodejů o 3,3 % na 23 mil. osobních aut. Fakta potvrzují, že jen Škodě se nedaří, a že čeští investigativní novináři, jindy tak aktivní, mlčí. Jen nenápadně připomínají, nebo spíše naznačují, že se Škoda možná úplně stáhne z čínského trhu. Má to nejméně dva důvody, proč se o tom v české kotlině mlčí.
 
První – Škoda je velký inzerent pro tištěná média a proto není dobré si to s ní rozházet nějakými negativními zprávami. Druhý – je složitější. V srpnu 2020 navštívila Tchaj-wan oficiální delegace českého Senátu. Vedl ji druhý nejvyšší ústavní činitel – předseda Senátu Vystrčil. Přes všechna varování, že to bude mít negativní dopady na česko-čínské hospodářské vztahy. Korunu všemu dal pan Vystrčil svým vlastním prohlášením, že je Tchajwanec.

Poté začaly prodeje Škody klesat. Trvalo to jen tři měsíce a už to bylo vidět na číslech. V prosinci 2020 se prodalo 13 tisíc aut – třetina toho, co v prosinci o rok dříve. Celoroční čísla jsou nesmlouvavá: v roce 2018 prodej 352 000 ks, v roce 2019 prodej 278 378 ks, v roce 2020 prodej 151 219 ks, v roce 2021 prodej 57 505 ks a za období 1 – 7 v roce 2022 prodej 26 965 ks. Jestliže v roce 2019 byla Škoda v prodejích na čínském trhu někde kolem dvacátého místa mezi značkami, pak v červenci 2022 se propadla na méně než 50. místo a stále klesá. Nevěřícím doporučuji podívat se na odkaz – http://www.chinamobil.ru/eng/cars/skoda/sales/

Důvody, proč Škoda zavírá svůj dobře rozběhnutý byznys v Číně, jsou minimálně tři:

  1. Důsledek návštěvy pana Vystrčila na Tchaj-wanu.
  2. Škoda dobře ví, že na tomto trhu skončila, protože je firmou v ČR, jejíž vláda bez přestávky dělá nepřátelské kroky vůči Číně. Současně ví také, co je historická paměť Číny, a že hloupé chování čínské vedení neodpouští.
  3. Vláda ČR, včetně MZV nemá vlastní strategii zahraniční a obchodní politiky a nemá ani vizi. Proto: čemu se divit poté, co Číňané mnohokrát varovali? Škoda Auto a ČR ponesou dalekosáhlé důsledky, protože nejde jen o auta. V roce 2019 v ČR bylo registrováno 916 tisíc přenocování čínských turistů, v letošním třetím čtvrtletí – vrchol turistické sezony – jich bylo jen 29 tisíc. Prostě turisté z Číny, kterých k nám ještě v roce 2019 přijelo více než 600 tisíc, přestali jezdit. Nejsme asi atraktivní.
4.4 7 hlasy
Hodnocení článku
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 rokem

No můj názor je, že naše krachující podniky (tedy i ty germánské) obsadí ukr. podnikatelé a budou zde vyrábět zbraně a opravovat techniku. Než přiletí holubička míru a srovná to tu se zemí i s naší ovčím národem.

maxim
maxim
před 1 rokem

Vystrčil, Fiala a další “politici” u nás i v Evropě přetvořili politiku v panoptikum idiotů ..
Idiot -blb dokáže být alespoň zábavný a vyvolá u člověka soucit, ale tihle pablbové vyvolají u normálního člověka jenom pocit hamby, že něco tak debilního a odporného se mohlo narodit do našeho lidského rodu homo saqpiens …

cablik
cablik
před 1 rokem

Západ vyhrožuje a dává ultimátum Srbsku
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/zapad-vyhrozuje-dava-ultimatum-srbsku

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

Ano, část peněz bude v rozpočtu VW chybět, ale uvedomte si že je Škoda majetkem Němců. Tady by mel dostat od nich pres tlamu Vystrcil. V podstatě žádná skoda pro Česko. Nastal cas pro české subdodavky se orientovat na jiné odvětví nez jsou auta.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

To je to, co mně zaráží! Naše “vláda” nejde ani na záchod, dokud se nezeptá v Berlíně, jestli může. A ani se tím nijak netají. Viz prohlášení p. premiéra ohledně energetické burzy, zastropování cen energií a jiná. Občas to schová za “celoevropská řešení”. Číňani velice jasně a hlasitě dali najevo, co bude následovat. VW tam… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem danny
cablik
cablik
před 1 rokem

Jo to je ta jejich slouhovská politika v Krumlově též podnikatelé brečí že nejezdí Čínský zájezdy a s těmi auty to bude to samé.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Kdyby jen v Krumlově. Ale i lázně, Praha a další. Číňani jezdili i do menších destinací jako třeba Kutná Hora apod., protože i to je pro ně exotika.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Samozřejmě a Ruský turisté též chybí bohužel pomatené ideologie mají přednost před normálním životem.

spartak
spartak
před 1 rokem

Objevila se zprává ,že prý Rusko je zděšeno ,že Evropa se obejde bez ruského plynu atd. Blb ,který píše takové hovadiny jistě jásá jak Škodovka končí v Číně,Bělorusku i Rusku ,co to přinese pro náš stát si domyslíme.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Naši “spojenci” s Ruskem vesele obchodují. Řada firem odešla z Ruska jen naoko a řada vůbec. Další se prostě vracejí. Všechny tankery z Černého moře už jsou na volném moři. Turci je pustili přes Bospor. I tady už se nejásá jako první dny. Největší rejdaři si prostě zisk vzít nenechají! Atd.

vachav
vachav
před 1 rokem

Ale lokaj a pucflek USA a kolonie Německa přece nemůže mít vlastní strategii zahraniční a obchodní politiky.Čemu se proto divit?

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Lokaj a pucflek USA a kolonie Německa musí plnit zadané úkoly. Ale může také dokázat VÍC! Může svým protektorům ukázat, že hranice jejich servilních možností jsou skoro neomezené. I kdyby měli její obyvatelé pochcípat! Což je pravděpodobně i cíl.