Extrémisti

Ladislav Petráš
Ladislav Petráš

Na snímku české tanky směřující jako dar na Ukrajinu

Ještě nedávno byla naše vláda kritizována za extrémní pomalost při řešení energetické krize. Byla kritizována za to, že nepřijímala účinná opatření k zastavení růstu cen pohonných hmot, potravin a dalších komodit. O růstu zadluženosti ČR a růstu inflace ani nemluvě. Ale s naší vládou to ani nehne.

Naše vláda však přichází s jiným řešením. Extrémně rychle se jí daří jiné věci. Veškeré své síly věnuje přípravě na válku. Ovšem, kromě přípravy vlastní země. Naše vláda se extrémně rychle zapojila do vyzbrojování Ukrajiny. Velkou část vojenského materiálu poskytla ze skladů AČR, takže vojenské sklady většinou zejí prázdnotou. No a těch pár vojáků, kteří mají ponětí o tom, co je to taktika a jak se v boji používají zbraňové systémy, jsou většinou na zahraničních misích. A jak ukazují poslední zkušenosti z ukrajinského bojiště, válka se intenzivně přenáší do týlu bojujících zemí. Marně přemýšlím o tom, jak a čím bychom bránili náš vzdušný prostor proti nepřátelským raketám, dálkovým dronům a jiným vzdušným cílům.

Marně přemýšlím o tom, jak a kým bychom bránili naše teritorium proti různým diverzantům a nedej Bože proti pravidelné nepřátelské armádě. Když to trochu přeženu, tak to torzo našich obranných sil, včetně aktivních záloh by bylo schopno po krátký čas bránit pár vinných sklípků na jihu Moravy. Myslím, že naše ministryně obrany by si zasloužila Nobelovu cenu míru. S úspěchem dokončila odzbrojení naší armády a tím i ukončila jakoukoliv debatu o obranyschopnosti našeho státu. A to i v tak složité mezinárodně politické a bezpečnostní situaci v jaké se v současné době evropské státy, včetně nás, nacházejí.

A že to naše vláda s tím extrémním zrychlením své činnosti myslí vážně, názorně ukázala před několika dny. Dne 29. listopadu 2022 Poslanecká sněmovna schválila pobyt a výcvik ukrajinských vojáků na našem území. 1. prosince 2022 tuto záležitost schválil i Senát. Někdo by si mohl říct: to je ale tempo! Ale kdež. Realita je ještě trochu jiná.

Vyzbrojení ukrajinští vojáci se nacházeli na našem území již několik dnů předtím, než se naši poslanci odhodlali ke zvednutí ruky k souhlasu s jejich pobytem u nás. No vidíte. A potom si někteří politici dovolí kritizovat naší vládu za liknavost. V tomto případu realizace dokonce předběhla myšlenku. Vždyť jen příprava 400 vyzbrojených vojáků k přesunu na území cizí země si vyžádá nejen velké organizační úsilí, ale také rozsáhlé logistické zabezpečení. Také přijímací země, v tomto případě ČR, musí učinit nejen řadu organizačních, logistických opatření, ale také opatření bezpečnostních. Já jen doufám, že naše (Koudelkova) BIS a Vojenské zpravodajství AČR mají všechny tyto záležitosti pevně ve svých rukou.

Jen mě tak napadá jedna troufalá myšlenka. Vzpomněl jsem si na to, že v červnu 2015 americká Sněmovna reprezentantů schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakazuje americkým instruktorům podílet se na výcviku příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu. Toto rozhodnutí bylo zdůvodněno tím, že příslušníci této jednotky jsou rasisté a otevřeně propagují nacistické názory.

V roce 2016 byl sice tento dodatek k zákonu zrušen na žádost Pentagonu, ale nejsem si jist, zda se expertům z Pentagonu podařilo „převychovat“ tyto rasisty a nacisty. Jen tak mimochodem, v prosinci roku 2021 byly USA a Ukrajina jedinými státy, které hlasovaly proti rezoluci Valného shromáždění OSN, jejímž obsahem byl boj „proti oslavování nacismu, neonacismu“ a dalším praktikám, které podněcují rasismus. Kromě jiných ustanovení, která Kyjev považoval za sporná, rezoluce vyzývala k zákazu vzpomínkových oslav německých nacistů nebo jejich kolaborantů. No tak nevím. Na Ukrajině se to jen hemží množstvím soch a jiných památníků S. Bandery, R. Šuchevyče a dalších válečných zločinců. Ale to vše je asi pod rozlišovací schopností členů naší vlády a politiků vládních stran v Parlamentu ČR.

To, zda vláda, poslanci a senátoři touto extrémní pomalostí na straně jedné a extrémní rychlostí na straně druhé naplňují svoji přísahu, kterou skládají po svém zvolení do Parlamentu, a která hovoří o tom, že budou pracovat ve prospěch občanů ČR, ponechávám na čtenáři.
 

Autor: Ladislav Petráš, zdroj: iPortál

4.8 6 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
unkas
unkas
před 1 rokem

historie se opakuje – za 2. světové války v protektorátu naše zbrojovky vyráběly zbraně pro Hitlera proti Sovětskému svazu… Teď naše zbrojovky – ve svobodné zemi? – vyrábí zbraně pro nacistický režim Kyjeva proti Rusku…

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Prvořadým úkolem naší vlády je sloužit Bidenovi. Proto musíme všechny své dostupné prostředky poslat Zelenskemu, který bojuje nejen za své koryto, ale hlavně za USA. Ukrajince budeme mít rádi jen po tu dobu, co budou zabíjet celým Západem nenáviděné “rusáky”, hlavní protivníky USA. Až všechno zabíjení skončí a Ukrajinci se, nedej bože,… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

tomu snad ani sám nevěříš

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Autore, a vy si myslíte, že bychom měli armádu na to, aby bránila naši zem? To jste tak naivní? My jsem kolonie USA, takže ještě že ji nemáme, jinak už by dávno bojovala v americkém zájmu na různých bojištích světa, nesvéprávné zemi přece není třeba žádné armády. Tam, kde já jsem byl… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Tam, co jsem sloužil já, je nyní průmyslová zóna a Billa. Děcka z města už pomalu neví, že tam byla kasárna.
Jen jejich babičky vzpomínají na ty chvíle, kdy odtud chodili a k dispozici byli mladí a potřební mužové od 19 do 25.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Haskuv Duch
cablik
cablik
před 1 rokem

Jo to si můžou blouznit nad válkou proti Rusku to bude jejich pohřeb je to snaha držet USA za každou cenu nad vodou. Proto také budeme mít nosiče taktických jaderných zbraní které v našich podmínkách nelze použít.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Ale pro potřeby USA ano. A o to přeci jde…

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Ani tak nebudou k aktivnímu nasazení Ruská PVO je odhalila na 700 km takže k místu určení určitě nedoletí.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem

Dost by mně zajímalo, jak hlasovalo SPD. Asi jim hlas dali, tak jako vstupu Švédska a Finska do NATO. A takového prezidenta bychom volili?

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  tomaskova

Máme v té squadře někoho lepšího ?

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Měl by někdo těm infantilním maňáskům ve vládě poradit, aby si urychleně odsouhlasili zákon o obdarovávání svých přátel ze státního majetku. I ti naši přátelé z kongresu USA raději banderovcům prodávají. Snad aby si po skončení mandátu nešli na chvilku sednout do lochu.