Proč režim v Rusku pokládá svobodnou diskuzi za výhodnou?

převzato z FB

Ivan David nedávno připomněl, že diskuze o válce na Ukrajině je mnohem svobodnější v Rusku než v České republice. Samozřejmě! Ona je skoro všude na světě svobodnější než v České republice. Proto taky sleduji americké analytiky a ignoruji české.

Nicméně ono to vypadá, že debata v Rusku je svobodnější než ve většině Západu. A protože v Rusku panuje autoritářský režim (v tom si nemusíme nic nalhávat), logicky se nabízí otázka, proč ten režim pokládá svobodnou diskuzi za výhodnou. Jinak by tam neprobíhala.

Za poslední roky jsme si zvykli vnímat to tak, že když existuje jeden „narativ“, země je jednotná a silná. Jakmile ho někdo začne narušovat a zpochybňovat oficiální tvrzení, jednota se drolí a jsme na cestě k porážce. Proto náš tisk tak jásá z každého kritického hlasu v Rusku a pokaždé předpovídá brzký pád režimu.

Jenže ono to má i druhou stránku. Když lidé nemohou svobodně diskutovat, přestávají i svobodně myslet. A přestávají odstraňovat omyly, přestávají se zlepšovat a jsou uzamčeni v opakování stejných vzorců. To, že dnes vypadá ruská armáda jinak než před půl rokem, a že se neustále učí., je dáno mimo jiné tím, že se v Rusku veřejně mluvilo o některých příšerných příšerných případech korupce a neschopnosti. Zatímco na Západě už půl roku vyrábíme stejně působivá videa o tom, jak ruští podlidé v panice prchají před statečnými Ukrajinci. Pořád to děláme stejně skvěle a nic se nemění – až na to, že docházejí zásoby munice, což si taky nemůžeme přiznat.

Putin není lidumil ani milovník svobody. Putin dělá to, co je výhodné. Včetně podpory svobodné debaty.

3 5 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skeptik
skeptik
před 1 rokem

A jestliže Putin dělá to, co je pro Rusko výhodné – hájí zájmy Ruska a stará se o jeho bezpečnost, tak to vylučuje aby byl zároveň lidumil a milovník svobody?
A co vlastně, podle vás, dokazuje, že není lidumil a milovník svobody?

vachav
vachav
před 1 rokem

V.V.Putin je větší lidumil a milovník svobody než česká servilní politická garnitura.

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo na to můžeme v liberální nacistické diktatuře zapomenout vládnou ti co mají jen jednu pravdu a vidí černobíle.