V tomto domě bydlí Z. Ž. ruský dezolát a trol, čili o účinku zrcadla

Z přednášky známého přírodovědce jsem odcházel s informací, že v Rusku jako by zázrakem dosud žijí lidé, kterým na dům kdosi připevnil cedulku, že tady a tady bydlí zrádce. Dva dny nato jsem podobnou cedulku uviděl – v jednom českém krajském městě na hlavních dveřích vysokého panelového domu: „V tomto domě bydlí Z. Ž. ruský dezolát a trol.“

Patrick Ungermann
Patrick Ungermann

V soudobém kontextu nelichotivě označený občan se rozhodně nejmenoval rusky. Přízvisko ruský tedy národnost označit nemělo. Lepič obří samolepky měl pravděpodobně na mysli výraz proruský. Dezoláta si představím poměrně těžko. Jde o novou politickou nadávku, která se příchutí neliší od předchozích: židozednář a židobolševik, renegát a revisionista, komouš a nedemokrat… Trol je, na druhou stranu, snadno popsatelný zjev: Je to nadpřirozená bytost z odlehlých končin evropského severu. Žije stranou lidí, vede rodinný život. Člověku mnoho nepomáhá, jako zlý duch může škodit. Představa trolího zla sílila s nástupem křesťanství, a tak v současnosti snese postava srovnání s rarachem.

Před lety jsem psal, jak se snažím neupírat místo na slunci i takovým plakátům a letákům, s jejichž obsahem bytostně nesouhlasím. Dnes jsem ale ukazováček vržený na muže Z. Ž. ze dveří strhl a v souladu s ekologickým myšlením ho odporoučel do koše na umělou hmotu. Tak trouchu se mi vybavila reklama na člověka s rýžákem a s kbelíkem vody, který v podchodu drhne ze zdi hákový kříž. Jestli je na Zemi směr, co nemá zapotřebí psát na výlohy obchodů bílou barvou, že majitel je Žid, nemá zapotřebí věšet trestancům na záda a kolem krku hanopisné cedulky a nemá zapotřebí šířit strach a odpor frází: My o tobě víme!, jestli je mezi lidmi takový směr, měla by to být právě demokracie. Ne proklamovaná, ale žitá a zakořeněná.

Už to tak bude, že žijeme v týlu válečného šturmu na východní frontě. Mírová normalita je narušena, v hlavách se zabydluje přepjatost. Myslím, že je užitečné připomenout si zákonitost zrcadlově převráceného obrazu: Francouzští vojáci se do německých strefovali v zákopech první světové války s chutí. Pan farář i pan učitel, tajný rada i milá nedospělá sestřenice, ti všichni povídali, že německé šelmy zabíjejí i pojídají děti a v kostelech se dopouštějí zvrhlostí. S tímtéž pocitem zadostiučinění pálili němečtí chlapci do Francouzů, o kterých „věděli“ úplně to samé. Vždyť jim to vykládali takoví důvěryhodní lidé!

Často se při vypjatém světovém dění stává, a možná je to jakási ironie vypjatosti, že na obou stranách barikády dostane hlavní slovo něco, co se velmi podobá tomu, proti čemu bojuje. Vlastně je to zrcadlově převrácený obraz téže nevole. Nacistická Třetí říše a Stalinův Sovětský svaz měly něco společného: Persekuce, rozsudky smrti bez soudu a rozsáhlé pracovní a likvidační tábory. Dokonce se koketuje s myšlenkou, v čem ve všem se Hitler přiučil od Stalina, anebo naopak.

Pro nás mají padesátá léta zvuk časů, kdy se komunistická vláda musela nějak pevně prosadit, zvuk časů, kdy lidi zastrašovala, kdy na požádání Sovětského svazu jsme i my pořádali procesy s desítkami rozsudků smrti nebo doživotí, a kdy se také u nás otevíraly pracovní tábory a vznikla zkratka MUKL – muž určený k likvidaci. A ve Spojených státech amerických v té době senátor Joseph Mc´Carthy vystupňuje protikomunistickou kampaň, která velice snadno sklouzne do protikomunistické hysterie. Jako by za každým rohem v Americe číhal nepřátelský komunistický terorista. Někdo, kdo do zítřka zradí. Co v takové situaci? Musíme lidi bedlivě sledovat. Člověka s příznaky komunismu je třeba včas odhalit, odstavit ho z veřejné správy, nebo ho vůbec nejlépe zavřít do lochu, nebo ho internovat do nějakého tábora. Jak takového člověka poznáme? V první řadě nijak, protože se dovede zakuklit, umí svoji pravou totožnost skrývat. Ale někdo ho může udat: „Tento se mi jeví jako komunista.“ A takové doporučení je už vlastně důkaz… V době Mc´Carthysmu, který trval mezi lety 1950 a 1956, jsou ve Spojených státech amerických tisíce lidí povyhazovány ze zaměstnání ve vládních úřadech, v resortu školství, v odborech. Stovky lidí musí odejít ze zábavního průmyslu. Popravám za protiamerickou činnost předchází silná medializace.

Světaznalý člověk řekl, že lid, který na své dějiny zapomene, si je bude muset prožít znovu. A nápis na jaroměřské secesní vile dává naději: „Staré-li seznáš, pro nové sílíš.“ Pojďme seznat a sílit pro nové.

5 5 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 1 rokem

Vám nevadí, že se nás snažili vtáhnout do války? Když to věděli? Rajchl tvrdě sekl
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vam-nevadi-ze-se-nas-snazili-vtahnout-do-valky-Kdyz-to-vedeli-Rajchl-tvrde-sekl-722128

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Proč jste nezačal u honu na čarodějnice a perzekuce katolíků proti reformovaným? V někom to může vyvolávat dojem, jako že jedině socialismus byl špatný, a všechno ostatní, že bylo v pořádku. Dnes sedí jako zkušební chroust toho, kam až tato lumpenvláda může zajít v base Čermák a Tušl. Ta sakra dělejme něco, než že jen kritizujeme socialismus.

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Jako kdyby se dějiny našeho světa začaly psát až na počátku II. světové války, a před ní se žádné nepravosti neděly, a už vůbec ne zásluhou kapitalistů nebo vládců západních států, že?

Rob
Rob
před 1 rokem

Přesně takto, to začínalo na Ukrajině…

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

To je mentalita Druhé republiky od října 1938 do března 1939. Ještě ji Němci nestačili zabrat, ale už probíhaly štvanice proti antifašistům a Židům. Tady vidíme, co všechno Obama s Kerrym zavinili, ale můžeme si za to i sami.

skeptik
skeptik
před 1 rokem

Nacistická Třetí říše a Stalinův Sovětský svaz měly něco společného Proč jste vynechal Britskou říši a Francii? Představte si, že Hitler se nepřiučil od Stalina a Stalin od Hitlera už vůbec ne. Svět se mohl vyvíjet po II. světové úplně jinak, nebýt nenávisti Západu k SSSR. Odměnou za to, že SSSR porazil nacismus, bylo spuštění… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem skeptik
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Možná by bylo zajímavé, kdyby někdo mládence co to vylepuje vystopoval a na jeho dveře nalepil – pozor zde bydlí udavač. Kdo by tak asi sklidil větší posměch normálních lidí. Horší cedulka je v dnešní době snad už jen – zde bydlí novinář. Problém je, že asi bude víc udavačů a novinářů než… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Opět jsme u toho nálepkovat to jde fašistům skvěle oni mají celé dějiny nějaké nepřátele Teď mají opět třídní nepřátele prý Ruské šváby. To ale říkají ti co jsou zaraženi v transatlantické (__!__) až po paty. Lžou jako když tiskne normální Čech nechce žádné cizí páníčky ani z východu ani ze západu.