Odhalila Nerudová: „Pavel a jeho muž v pozadí.“ Erik Best vytáhl

Jakým směrem se budou ubírat předvolební kampaně Andreje Babiše a Petra Pavla před druhým kolem? Podle politického analytika Erika Besta již hodně prozradily první dny.

Best zdůrazňuje, jak Fiala nechtěně svým prohlášením přihrál Babišovi další voliče. A jakou roli mohou ve volbách sehrát některé „šedé eminence” z týmu generála. Nechybí ani zmínka o Miroslavu Kalouskovi, který prý Pavlovi může pomoci stejně, jako „pomohl” Danuši Nerudové.

Po sobotním sečtení hlasů prvního kola voleb prezidenta začali dva postupující kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel odpočítávat dva týdny do finálového souboje, který se uskuteční 27. a 28. ledna.

Oba kandidáti si mezi sebou rozdělí zhruba 1,6 milionu voličů a v těchto dnech se naplno začínají rozjíždět kola té nejostřejší kampaně. Rozhodně není podle Erika Besta nic rozhodnuto, přestože již v sobotu po vyhlášení výsledků prvního kola některé televize měly připravené modely pro druhé kolo s jasnou predikcí vítězství druhého kola pro Petra Pavla.

„Mohl to být reálný odraz věcí v tu chvíli, ale do druhého kola zbývají ještě téměř dva týdny, hodně věcí se může změnit, oba kandidáti ještě rozjedou výraznou kampaň, budou nejspíš televizní duely a další věci. Babiš novou strategii kampaně zahájil ihned a jeho cílem je zřejmě znechutit voliče pětikoalice, aby nešli volit a zároveň motivovat voliče vlastní. Podobný bude klíč i pro Pavla, zachovat stávající voliče a získat nějaké navíc,” popisuje Erik Best.

Kolem Petra Pavla se více začíná mluvit o některých jeho spolupracovnících, například o Petru Kolářovi, který od počátku stojí u jeho kampaně, ačkoli není nikde veřejně uveden.

Kolem Petra Pavla se více začíná mluvit o některých jeho spolupracovnících, například o Petru Kolářovi, který od počátku stojí u jeho kampaně, ačkoli není nikde veřejně uveden.

Zajímavé je, že o tom dosud nejvíc mluvila paní Nerudová a možná i nejjasněji. Paní Nerudová mluvila o tom, že dosud pan Pavel nevysvětlil svůj možný střet zájmů kvůli Petru Kolářovi, který pracuje pro významnou americkou lobbistickou firmu Squire Patton Bogs s tím, že tato společnost například lobbovala proti sankcím vůči Rusku nebo ji v minulosti najal Agrofert. Takže to byl zajímavý moment, že to na světlo nevynesl nikdo jiný, než právě paní Nerudová. To zaznělo v debatě na CNN Prima minulý týden. Řekla také, že Kolář lobbuje za zbrojařský průmysl. Měla nejspíš pocit, že musí říct něco silného. Pokud vím, zašla mnohem dál než do dneška Babiš,” uvádí analytik.

Konstatuje též, že Babišovo heslo o tom, že on na rozdíl od Pavla chce mír, dává smysl. „Skutečnost, že pan Kolář lobbuje za zbrojařské firmy, o tom už možná pan Babiš mluvil a bude se mu to hodit. Jeho billboardy mluví o tom, že nás chce generál zavést do války, pak to docela odpovídá a to Babišovo heslo dává smysl. Chápu to tak, že podle Babiše může Pavel díky svým vazbám chtít Česko víc zavléct do války, protože má za sebou lidi, co lobbují za zbrojaře. Navíc Pavel zastupoval NATO a je to tedy anglosaský kandidát. Naproti tomu Babiš má dobré vztahy s Macronem a Erdoganem, kteří pracují na tom, aby se začalo jednat o míru. Do určité míry se na české úrovni vytváří střet mezi anglo-americkou částí Západu a tou druhou částí, které může reprezentovat Francie, Itálie, do určité míry Turecko a občas možná i Německo. Toto bude pro Babiš možná nejlepší způsob napadení Pavla,” míní Best.

Trošku jsem se divil prohlášení premiéra Fialy, který prohlásil, že na jedné straně máme demokracii, respekt k Ústavě a na druhé straně příklon k Rusku a další věci, tedy u Babiše. Takže podle Fialy se Babiš přiklání k Rusku. Je však možné, že to je hodně špatný tah Fialy, protože tímhle naopak může Fiala Babišovi nahrát ty hodně protestní hlasy. Babiš totiž potřebuje voliče přesvědčit, že je úplně jiný než Pavel a Fiala mu s tím paradoxně pomáhá. Babiš samozřejmě reálně nijak k Rusku není přikloněn, sám zdůrazňuje, že odsud vykázal diploV tomto ohledu je podle něho důležitá i reflexe, kterou Andrej Babiš provedl v rozhovoru s Janou Bobošíkovou. „Jde o anticovidová opatření, kdy se tam Babiš vlastně za covid omluvil a říkal, že byl do těch opatření tlačen experty,” uvádí Best s tím, že právě období covidu a kroky tehdejší vlády stále části občanů leží v žaludku. „Tady je možná největší nevýhoda Babiše a největší výhoda Pavla, protože Pavel nejspíš nebude stát o to přesvědčovat ty extrémnější proudy ve společnosti. Babiš tyto hlasy nutně potřebuje a Pavel nutně potřebuje, aby je Babiš nezískal,” myslí si.maty a zahájil vyšetřování Vrbětic, nesešel se nikdy s ruským velvyslancem, atd. To je všechno pravda. Jenže Fiala mu přes to všechno pomáhá získat za voliče ty tzv. dezoláty, jak část názorového spektra hanlivě označuje část nespokojených občanů. Tyto lidi Babiš nutně potřebuje k tomu, aby vyhrál. Chápu Fialu, který chtěl říct, že je Babiš antizápadní, ale argumenty pro to chybí. Proto jen Fiala nahání do Babišovy náruče ty antizápadně orientované voliče,” hodnotí politický analytik.

„Nemůžu se závěrem nezastavit u Miroslava Kalouska, který ,pomáhal’ paní Nerudové. Teď je na straně Pavla, takže jestli jemu bude pomáhat stejně dobře jako Nerudové, může to pro Pavla být trošku riskantní,” dodává pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

 

Zdroj: Parlamentní listy

5 3 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vik
vik
před 1 rokem

Uvidíme, ale pořád se zdá, že SPD se věnuje více sama sobě, než tomu, jak dopadneme. Střílení do vlastních řad, tak jak bylo předvedeno proti PRO, je v současné situaci trapné. Volíme bohužel už jen v každém případě zlo, ale teď už zatraceně nezbývá jiná možnost než volit a volit to menší, třetí… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Pan Bašta dokázal ochránit část disidentů svou odvážnou presidentskou kampaní,zato mu dík. SPD nechce podpořit Babiše z jednoho důvodu.Babiš i Okamura jsou peněžní projekty,proto levice skončila a Okamura má obavy.Pavel je projekt jak peněžní ,tak i USA,kdo zvítězí? Jedno je jisté ,prohraje ČR.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

SPD nepřímo tímhle podpořila Pavla a kdo má vyhrát menší zlo bohužel je to tak a musíme jít k volbám.