Cenzura, ze které mrazí

Eduard Chmelár
Eduard Chmelár

První zprávy

Slovenský politický a mediální analytik, vysokoškolský učitel a publicista Eduard Chmelár se rozepsal ve svém příspěvku na facebooku o ostudné cenzuře, ze které zamrazí. Na Slovensku jsou vždy o krok vpřed, (ne)máme se na co těšit.

Jeffrey Sachs je jedním z nejprominentnějších světových ekonomů. Časopis Time jej několikrát zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, deník The New York Times jej v roce 1993 označil za „nejdůležitějšího ekonoma na světě“, přednáší na nejprestižnějších univerzitách této planety a je ověnčen řadou cen. Prošel složitým vývojem. Na začátku devadesátých let minulého století byl autorem tzv. šokové terapie, zaváděl drastické neoliberální reformy ve střední a východní Evropě a je fakticky zodpovědný za to, že miliony lidí v Polsku, Rusku či Bolívii skončily na ulici.

Později své názory radikálně přehodnotil a dnes patří k nejtvrdším kritikům ekonomické globalizace, mezinárodních finančních institucí a neoliberální ideologie, je silným hlasem proti válkám a zbrojení a v amerických prezidentských volbách podporoval Bernieho Sanderse, dokonce byl jeho poradcem.

Ulovit rozhovor s takovou osobností je proto nedostižným snem pro nejednoho slovenského novináře. Redaktorce Anke Žitné Lučaiové z TA3 se takový bravurní kousek povedl, proto jsem si v poledne se zájmem podíval její pořad Tak takto. Profesor Sachs byl standardně výborný, ale ničím mě nepřekvapil, protože říkal věci, na které mnozí z nás, včetně renomovaných expertů světového formátu (naposledy bývalý předseda Vojenského výboru NATO generálporučík Harald Kujat – překvapení: generál Pavel a generál Medvídek nejsou ani jedinými, ani nejlepšími vojenskými odborníky) upozorňují už dlouhé měsíce, ale naše média jsou k těmto hlasům hluchá a falešně je označují za kremelskou propagandu.

V každém případě mě odvaha redaktorky překvapila a když jsem přátele upozorňoval na pořad, který je vzhledem k výše uvedeným skutečnostem ve slovenském mainstreame opravdu přelomový, ještě jsem si zavtipkoval, že začínám mít o ni obavy…

O to větší překvapení mě čekalo, když tento výjimečný rozhovor, ve kterém poprvé v našich mainstreamových médiích zazněla pravda o konfliktu na Ukrajině, už za necelou hodinu stáhli z webstránky TA3 a pravidelnou večerní reprízu pořady zrušili. Zarazilo mě to o to víc, že profesor Sachs má tak jako většina lidí, které ve svých článcích cituji, věci ověřené, podložené a prokázané s úzkostlivou akademickou přesností. Jelikož redaktorka na mé otázky, co se stalo, nereagovala, můžeme se jen dovtípit, že vedení TA3 podobně jako jiná média hlavního proudu už nejen zamlčuje nejzávažnější skutečnosti, ale už je i cenzuruje a vymazává tak, aby se divák nemohl dozvědět skutečnou pravdu. Otázka zní, na čí příkaz. Pamatuji si, jak po mých vystoupeních na TA3 chodily do redakce telefonáty z americké ambasády.

V té době to televize ještě ustála. Od vypuknutí války na Ukrajině se však už ani nesnaží předstírat objektivitu tak jako všechna ostatní mainstreamová média a slovenský divák, který se chce dozvědět pravdu, je opět jako během normalizace odkázán na zahraniční zdroje. Je to ostudné a skandální o to víc, že profesor Jeffrey Sachs není nějaká venkovská pouťová atrakce a pisálek okresního formátu z našich červených deníčků, je to jeden z největších mozků a nejuznávanějších vědců současného světa. Pokud ho cenzuruje nějaký mamlas z Borinky, který v životě neviděl akademické diskuse ve velkém světě, jaký obraz to podává o stavu demokracie a veřejné diskuse zvláště v této periferní provincii? Neuvěřitelná drzost.

Pravdu však v dnešním světě těžko umlčíte. Nejsem sám, který si všiml této bezprecedentní cenzury a celý záznam zakázaného pořadu si můžete prohlédnout ZDE.

Šiřte ji, ať má větší dosah, než by měla v samotné televizi. Když europoslanec Vladimír Bilčík za Dzurindovu Modrou koalici žádal, aby mě nepustili na obrazovku RTVS, je to v demokraciích naprosto nepřípustný politický nátlak. Ale když scenzurujete Jeffreyho Sachse, je to tak hloupé až skandální, jako byste se rozhodovali, zda smí na TA3 přednášet o světových problémech profesor na Harvardské a Kolumbijské univerzitě Jeffrey Sachs nebo raději necháme mluvit o zdravotnictví absolventku dřevařského učiliště. Mohl to být Meisterstück televize TA3, její největší sláva. Stala se z toho její největší ostuda.

5 2 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Takže konečně na Slovensku zavřou toho Čarnogurského?

cablik
cablik
před 1 rokem

Však tu byl článek od Petr Bystroň poslance Bundestagu že zažije skopčáckou realitu „liberální demokracie”. No to jsou jen kopance zdechající kobyly vše se jim hroutí na hlavu už to dlouho trvat nemůže.